Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν ειναι branded απο την cosmote ξερετε αν εχει κλειδωματα καπου?Πχ στο wifi?Το μενου ειναι διαφορετικο ετσι?Ειναι του cosmote my view??:(
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αρχη, καλησπερα και χρονια πολλα....

Ειμαι νεος στο αθλημα, οποτε κατι αποριες τις εχω...

 

Αδελφε, ενω γενικα προσπαθω να ακολουθησω τις οδηγίες που αναφερονται σκορπια στισ σελιδες σχετικα με το Gps της We-Travel, θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο αν εκανες ενα κοπο και μου εστελνες ολες τις σχετικες οδηγιες σε ενα mailακι, οπως το link του ακριβους προγραμματος που πρεπει να κατεβασω, τον τροπο εγκαταστασης και γενικα τι προτεινεις...

 

Sorry αν ειναι κωπος, αλλα εχω φαει τρελες ωρες διαβαζοντας τισ σελιδες και προσπαθωντας ανεπιτυχως να κανω την εγκατασταση της εφαρμογης....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Necrodemon και υπόλοιποι...

Δοκίμασα να κατεβάσω τη φωτογραφία που ανέβασα στο forum και να τη βάλω στο κινητό. Έτσι πάτησα τη φωτογραφία, μου την έβγαλε στο μοτζίλα σε ξεχωριστό παράθυρο, και πάτησα save as jpg που ήδη ήτανε.

Μαντέψτε: Τη φωτογραφία το κινητό μου τη διαβάζει κανονικά και όχι μόνο αυτό αλλά μπορώ να την επεξεργαστώ κι όλας!

Γιατί; Τι παίζει; Η φωτογραφία δεν είναι ακριβώς η ίδια!

Αυτή που τράβηξα με τη μηχανή μου ήταν 2500χ κάτι ενώ αυτή που κατέβασα απ το φόρουμ που είχα ανεβασει ήταν μόλις 900χ1200. Μήπως παίζει αυτό ρολο; Μήπως ήταν πάρα πολύ μεγάλη η προηγούμενη;

Επίσης γιατί εγώ μπόρεσα να την επεξεργαστώ και ο Necrodemon δεν μπόρεσε;

Μιλάμε για την ίδια φωτογραφία και τα ίδια μοντέλα κινητών.

Αυτά φίλοι μου

Ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη:blink:

αυτο γινετε διοτι οταν τν ανεβαζεις στο ιντερνετ και συγκεκριμενα σε καποιο site η αναλυση της φοτογραφιας μειωνετε για αφτο αν παρατηρησεις οτι αφου τν κατεβασεις απο τ σιτε(με τν τροπο που ειπεσ save image as)εχει μεγεθος κατι kbs...τωρα αν θες να ψαξω να βρω κανενα προγραμμα τ οποιο μειωνει τις διαστασεισ-μεγεθος τησ εικονας να το κανω...:)αυτη ειναι η εξηγηση στο οτι γτ μπορεις να τν επεξεργαστεις και γτ σ τν διαβαζει κανονικα τ κινητο σ...τωρα γτ δν ανοιγει στον necrodemon δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι branded απο την cosmote ξερετε αν εχει κλειδωματα καπου?Πχ στο wifi?Το μενου ειναι διαφορετικο ετσι?Ειναι του cosmote my view??:(

Απο καταστημα germanos οταν πηγα να παρω την επιδοτηση η συσκευη που ειχε στην βιτρινα ΝΑΙ ειχε την συντομευση του cosmote my view.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι branded απο την cosmote ξερετε αν εχει κλειδωματα καπου?Πχ στο wifi?Το μενου ειναι διαφορετικο ετσι?Ειναι του cosmote my view??:(

εγω το εχω απο κοσμοτε ναι εχει το view αλλα δεν εχει τιποτα κλειδωμενο!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας (ξανα)βρήκα μετά από χρόνια...

 

Ενδιαφέρομαι για το 505 αλλά θα ήθελα να βεβαιωθώ για το εξής:

Μπορεί η συσκευή να λειτουργήσει σαν modem για το computer, δηλαδή να μοιραστεί το (3G) internet του κινητού μέσω bluetooth ή usb ή wifi?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως έχει πολύ χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή ήχων από τα ακουστικά που δίνει η lg.. Έχει δοκιμάσει κανείς με αντάπτορα και κανονικά ακουστικά να μας πει πως παίζει..; :)
Link to comment
Share on other sites

αυτο γινετε διοτι οταν τν ανεβαζεις στο ιντερνετ και συγκεκριμενα σε καποιο site η αναλυση της φοτογραφιας μειωνετε για αφτο αν παρατηρησεις οτι αφου τν κατεβασεις απο τ σιτε(με τν τροπο που ειπεσ save image as)εχει μεγεθος κατι kbs...τωρα αν θες να ψαξω να βρω κανενα προγραμμα τ οποιο μειωνει τις διαστασεισ-μεγεθος τησ εικονας να το κανω...:)αυτη ειναι η εξηγηση στο οτι γτ μπορεις να τν επεξεργαστεις και γτ σ τν διαβαζει κανονικα τ κινητο σ...τωρα γτ δν ανοιγει στον necrodemon δεν ξερω....

 

Φίλε Isp4nos σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Γενικά έχω προσπαθήσει να τις μικρύνω μέσω photoshop. Τις μετέτρεψα απλά σε φωτογραφίες για internet που γίνονται πολύ ελαφρύτερες. Δεν πέτυχα τπτ. Αν τώρα εσύ ξέρεις κανένα απλό προγραμματάκι που να κάνει αυτή τη δουλειά, πολύ ευχαρίστως φίλε μου βόηθα:) Στον necrodemon ήταν λάθος δικό μου. Απ ότι μου είπε διορθώνοντάς με, μπορεί κι αυτός να τις επεξεργαστεί.

Ευχαριστώ και πάλι φίλε μου:happy:

να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως έχει πολύ χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή ήχων από τα ακουστικά που δίνει η lg.. Έχει δοκιμάσει κανείς με αντάπτορα και κανονικά ακουστικά να μας πει πως παίζει..; :)

 

Αν ψάξεις στο συγκεκριμένο thread θα βρεις σε κάποια σελίδα (από 80-τώρα) δεν θυμάμαι που, έψαξα λίγο αλλά δεν το βρήκα. κάποιον φίλο που αγόρασε ακουστικά (χωρίς αντάπτορα). Είναι τα ακουστικά με το ελαστικό πλαστικό που το βάζεις στο αυτί και γίνεσαι τούρμπο γιατί δεν ακούς τπτ εξωτερικό, ενώ το ηχείο μπαίνει πολύ μέσα στο αυτί. Είμαι πολύ σίγουρος ότι ναι, με αυτά θα ακούς πολύ δυνατότερα. Βασικά τα έχω για τον υπολογιστή μου και κάθε φορά που αλλάζω και βάζω του στυλ του κινητού, ακούω πολύ πολύ πολύ χαμηλότερα:down:

Αν έτυχε να διαβάσεις για το ανταπτοράκι, πάλι στις ίδιες σελίδες που σου σύστησα, κάποιος φίλος διευκρινίζει τη διαφορά του mini απ το micro. Οπότε να προσέξεις τη διαφορά αν τυχόν πάρεις.

Γεια χαρά;)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως έχει πολύ χαμηλή ένταση στην αναπαραγωγή ήχων από τα ακουστικά που δίνει η lg.. Έχει δοκιμάσει κανείς με αντάπτορα και κανονικά ακουστικά να μας πει πως παίζει..; :)

 

Αν ψάξεις στο συγκεκριμένο thread θα βρεις σε κάποια σελίδα (από 80-τώρα) δεν θυμάμαι που, έψαξα λίγο αλλά δεν το βρήκα. κάποιον φίλο που αγόρασε ακουστικά (χωρίς αντάπτορα). Είναι τα ακουστικά με το ελαστικό πλαστικό που το βάζεις στο αυτί και γίνεσαι τούρμπο γιατί δεν ακούς τπτ εξωτερικό, ενώ το ηχείο μπαίνει πολύ μέσα στο αυτί. Είμαι πολύ σίγουρος ότι ναι, με αυτά θα ακούς πολύ δυνατότερα. Βασικά τα έχω για τον υπολογιστή μου και κάθε φορά που αλλάζω και βάζω του στυλ του κινητού, ακούω πολύ πολύ πολύ χαμηλότερα:down:

Αν έτυχε να διαβάσεις για το ανταπτοράκι, πάλι στις ίδιες σελίδες που σου σύστησα, κάποιος φίλος διευκρινίζει τη διαφορά του mini απ το micro. Οπότε να προσέξεις τη διαφορά αν τυχόν πάρεις.

Γεια χαρά;)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο κουφό θα ήταν να είχες κανένα δάκτυλο μπροστά στο φακό... :p

 

 

 

Κατά τα άλλα, ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ mgmaps!!

 

Είναι ένα πρόγραμμα παρόμοιο με το GoogleMaps, μόνο που σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης χάρτες της Google και να το δουλεύεις offline εντελώς. Επίσης έχει δυνατότητα να σου δείχνει GPS στίγμα και πυξίδα. Τα τελευταία δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω πως δουλεύουν αφού δεν κατάφερα να πιάσω δορυφόρους σήμερα (λόγω της συνεφιάς; θα δούμε...).

 

Για την ώρα έχω εγκαταστήσει την υδρόγειο σε αδρό χάρτη, την ευρώπη σε λεπτομέρεια μέχρι τους κυρίως δρόμους (εθνικές και Α-roads) και την Ελλάδα μέχρι και αγροτικούς δρόμους (B-roads και λιγότερους) και έπεται συνέχεια. Ήδη πιάνουν πάνω από 1GB αυτά...

 

Η διαδικασία έχει τη βαβούρα της.

Το πρόγραμμα βρίσκεται στη σελίδα του, αλλά καλύτερα να ακολουθήσετε αυτές τις οδηγίες για την εγκατάστασή του γιατί αλλιώς θα σας βγάζει συνέχεια μηνύματα για επιβεβαίωση ή δεν θα εγκατασταθεί καθόλου.

Εγώ χρησιμοποιώ το "LG version v1.42.01, for most LG touchscreens and some Samsung touchscreen phones."

 

Για τη χρήση του και την εγκατάσταση χαρτών έχει ένα καλό tutorial.

 

Καλό προγραμματάκι και αξίζει την φασαρία.΄:D

καλο φαινεται μονο που δεν βοηθουν οι οδηγιες εγκαταστασης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά αυτό το κινητό με έχει ξετρελάνει το έχω παραγγήλη και περιμένω πως και πως να έρθει αφού μου είπανε ότι θα έρθει την Τετάρτη και δεν κρατιέμαι από την αγονία και το βρήκα με 209€ από το PLAISIO και πρέπει να το πάρετε και εσείς.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο κουφό θα ήταν να είχες κανένα δάκτυλο

Είναι ένα πρόγραμμα παρόμοιο με το GoogleMaps, μόνο που σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις στην κάρτα μνήμης χάρτες της Google και να το δουλεύεις offline εντελώς. Επίσης έχει δυνατότητα να σου δείχνει GPS στίγμα και πυξίδα. Τα τελευταία δεν έχω καταφέρει να επιβεβαιώσω πως δουλεύουν αφού δεν κατάφερα να πιάσω δορυφόρους σήμερα (λόγω της συνεφιάς; θα δούμε...).

 

Για την ώρα έχω εγκαταστήσει την υδρόγειο σε αδρό χάρτη, την ευρώπη σε λεπτομέρεια μέχρι τους κυρίως δρόμους (εθνικές και Α-roads) και την Ελλάδα μέχρι και αγροτικούς δρόμους (B-roads και λιγότερους) και έπεται συνέχεια. Ήδη πιάνουν πάνω από 1GB αυτά...

 

Η διαδικασία έχει τη βαβούρα της.

Το πρόγραμμα βρίσκεται στη σελίδα του, αλλά καλύτερα να ακολουθήσετε αυτές τις οδηγίες για την εγκατάστασή του γιατί αλλιώς θα σας βγάζει συνέχεια μηνύματα για επιβεβαίωση ή δεν θα εγκατασταθεί καθόλου.

Εγώ χρησιμοποιώ το "LG version v1.42.01, for most LG touchscreens and some Samsung touchscreen phones."

 

Για τη χρήση του και την εγκατάσταση χαρτών έχει ένα καλό tutorial.

 

Καλό προγραμματάκι και αξίζει την φασαρία.΄:D

 

Το εβαλα και ειναι οντως καλο . Αλλα ποσο μεγαλοι πρεπει να ειναι οι χαρτες.

Εβαλα να μου κατεβασει μονο για Αττικη και κατεβαζει εδω και 3-4 ωρες και εχει ακομα απο οτι φαινεται . Μηπως ειναι τραγικο ? και ειναι ηδη στα 400mb .

Μηπως φταιει το Zoom Level που εβαλα απο 0-19 ?

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα και ειναι οντως καλο . Αλλα ποσο μεγαλοι πρεπει να ειναι οι χαρτες.

Εβαλα να μου κατεβασει μονο για Αττικη και κατεβαζει εδω και 3-4 ωρες και εχει ακομα απο οτι φαινεται . Μηπως ειναι τραγικο ? και ειναι ηδη στα 400mb .

Μηπως φταιει το Zoom Level που εβαλα απο 0-19 ?

 

Φίλε, κατεβάζω όλη την Ελλάδα με 0-17 ζουμ από χτες το μεσημεράκι. Κι ακόμα δω είμαι.

Ελπίζω να βγει σε καλό όλο αυτό το σκηνικό...:cry:

Στις οδηγίες έγραφε ότι το 0-17 είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Στο tutorial του mgmaps τελικά αυτό που γράφει για Hash Size 97 και tiles per file 1 για το gmapmaker είναι λιγο μούφα.

Οι χάρτες που βγαίνουν πιάνουν 3πλάσιο μέγεθος στον δίσκο και την κάρτα σε σχέση με το πραγματικό τους.

 

Εγώ πειραματίζομαι με Hash 1 και διάφορες ρυθμίσεις tiles per file, καθώς και με έναν τρόπο που λέει για συμπίεση των χαρτών. Δεν έχω καταλήξει όμως τί είναι το καλύτερο...

 

Επίσης, αν κατεβάζετε σε τόση λεπτομέρεια, απλώς χάνετε χρόνο και ΜΒ στην κάρτα σας. Ενδεικτικά να πω πως για την Ελλάδα αρκεί ένα zoom στο 14 για να βλέπεις όλους τους δρόμους, ακόμα και αγροτικούς. Στην Αθήνα το 17 είναι επίσης αρκετό, αφού έχει ακόμα και τους αριθμούς των τετραγώνων. Κάθε μέγεθος zoom level πιάνει 4 φορές περισσότερο χώρο σε σύγκριση με το προηγούμενο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που χε πει ένας φίλος πριν πολλές σελίδες ισχύεια δεύτερη φόρτιση σήμερα(τρίτη μέρα) και το κινητό από full μπαταρία όλη μέρα έπεσε μέσα σε 1-2 ώρες σε μηδενικά επίπεδα. Δε ξέρω αν φταίει ότι είναι ακόμα φρέσκια η μπαταρία αλλά έτσι μου κάνει!
Link to comment
Share on other sites

Στο tutorial του mgmaps τελικά αυτό που γράφει για Hash Size 97 και tiles per file 1 για το gmapmaker είναι λιγο μούφα.

Οι χάρτες που βγαίνουν πιάνουν 3πλάσιο μέγεθος στον δίσκο και την κάρτα σε σχέση με το πραγματικό τους.

 

Εγώ πειραματίζομαι με Hash 1 και διάφορες ρυθμίσεις tiles per file, καθώς και με έναν τρόπο που λέει για συμπίεση των χαρτών. Δεν έχω καταλήξει όμως τί είναι το καλύτερο...

 

Επίσης, αν κατεβάζετε σε τόση λεπτομέρεια, απλώς χάνετε χρόνο και ΜΒ στην κάρτα σας. Ενδεικτικά να πω πως για την Ελλάδα αρκεί ένα zoom στο 14 για να βλέπεις όλους τους δρόμους, ακόμα και αγροτικούς. Στην Αθήνα το 17 είναι επίσης αρκετό, αφού έχει ακόμα και τους αριθμούς των τετραγώνων. Κάθε μέγεθος zoom level πιάνει 4 φορές περισσότερο χώρο σε σύγκριση με το προηγούμενο...

 

Εχεις δίκιο φίλε maranx

μόλις το ακύρωσα και έβαλα μόνο την Αθήνα στα 17

 

Φίλε fotis3d πρέπει επειγόντως να το σταματήσεις. Διάβασα ότι το μεγαλύτερο ζουμ είναι 17 κ ότι αν το έχεις παραπάνω κατεβάζει συνεχώς χωρίς ποτέ να τελειώσει γιατί το google maps δεν έχει παραπάνω ζουμ και μπερδεύεται:!:

Γιαυτο ξανακάνε το απ την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Λοιπόν εδώ και 2 ημέρες ψήθηκα άσχημα με το συγκεκριμένο μοντέλο....και μπήκα στον πειρασμό και το παρηγγηλα σήμερα!

 

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχόλια (106 σελίδες!) δεν είδα (μήπως μου ξέφυγε;) να παίζει πουθενά το εγχειρίδιο χρήσης του; (μέχρι να το πάρω στα χέρια μου).

 

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Λοιπόν εδώ και 2 ημέρες ψήθηκα άσχημα με το συγκεκριμένο μοντέλο....και μπήκα στον πειρασμό και το παρηγγηλα σήμερα!

 

Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα σχόλια (106 σελίδες!) δεν είδα (μήπως μου ξέφυγε;) να παίζει πουθενά το εγχειρίδιο χρήσης του; (μέχρι να το πάρω στα χέρια μου).

 

Σας ευχαριστώ και καλές γιορτές να έχουμε!

Τι εγχειρίδιο χρήσης εννοείς; online;

Link to comment
Share on other sites

Τι εγχειρίδιο χρήσης εννοείς; online;

 

Όχι απαραίτητα...βασικά το εγχειρίδιο που έρχεται με το τηλέφωνο (π.χ. σε pdf ? )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα του myphone μόλις σήμερα και εγώ έγινα κάτοχος ενός gt505 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω απλό router στο σπίτι όχι wireless και έχω και laptop με wifi μπορώ να συνδέσω το laptop με το gt505 και να τραβήξω ιντερνέτ, ευχαριστώ? (εάν ναι πως θα δω το λαπτοπ από το κινητό ?) :)
Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα...βασικά το εγχειρίδιο που έρχεται με το τηλέφωνο (π.χ. σε pdf ? )

Δεν νομίζω...

Καλησπέρα στην παρέα του myphone μόλις σήμερα και εγώ έγινα κάτοχος ενός gt505 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω απλό router στο σπίτι όχι wireless και έχω και laptop με wifi μπορώ να συνδέσω το laptop με το gt505 και να τραβήξω ιντερνέτ, ευχαριστώ? (εάν ναι πως θα δω το λαπτοπ από το κινητό ?) :)

Δεν μπορείς να το κάνεις. Από κινητό (Wap / 3G) σε Η/Υ γίνεται όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο φίλε maranx

μόλις το ακύρωσα και έβαλα μόνο την Αθήνα στα 17

 

Φίλε fotis3d πρέπει επειγόντως να το σταματήσεις. Διάβασα ότι το μεγαλύτερο ζουμ είναι 17 κ ότι αν το έχεις παραπάνω κατεβάζει συνεχώς χωρίς ποτέ να τελειώσει γιατί το google maps δεν έχει παραπάνω ζουμ και μπερδεύεται:!:

Γιαυτο ξανακάνε το απ την αρχή

 

το σταματησα γιατι μου φανηκε τραγικο.

Βασικα δοκιμασα και κατεβασα μονο την Αττικη που με ενδιαφερει σε πρωτη φαση.

Το εβαλα σε zoom 12-17. Μου το εβγαλε καπου στα 550mb με περιπου 230.000 αρχεια . :D:D

Ακομα παλευω να το κανω copy στην καρτα αφου διαπιστωνω σιγα σιγα οτι με τα windows 7 εχω καποια προβληματα.

 

Κυριως οταν βαζω το κινητο σε μαζικη αποθηκευση καποια στιγμη την ωρα του copy σταματαει και αποσυνδεεται . Αυτο σε XP δεν το παρατηρησα.

 

Λεω τελικα να πειραματιστω κι εγω λιγο με τα tiles και hash γιατι μου φαινεται λιγο υπερβολικο αυτο που εβγαλα . ;)

Link to comment
Share on other sites

[...]

Ακομα παλευω να το κανω copy στην καρτα αφου διαπιστωνω σιγα σιγα οτι με τα windows 7 εχω καποια προβληματα.

 

Κυριως οταν βαζω το κινητο σε μαζικη αποθηκευση καποια στιγμη την ωρα του copy σταματαει και αποσυνδεεται . Αυτο σε XP δεν το παρατηρησα.[...]

 

Αυτό μου το κάνει και εμένα με τα Windows 7 64bit. Σταματάει ξαφνικά και αποσυνδέεται. Το κινητό έχει το V10b.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...