Jump to content

LG GT505 / GT500


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω παρει κ γω το τηλεφωνακι τησ lg κ μεχρι στιγμης ολα μου φενονται καλα ευχρηστο περιβαλον πολυ καλο πληκτρολογειο η οθωνη αφης εχει αμεση αποκριση με κ χωρις το προστατευτικο που συνοδευεται στην αρχικη συσκευασια κ απο συνδεσιμοτητα τα παει πολυ καλα κ ο browser ειναι πολυ καλος οχι ο γρηγοροτερος αλλα καλος κ το gps του ειναι πολυ καλυτερο απο καποια αυτονομα που κυκλοφορουν στο εμποριο

 

 

για το gps εβαλα το weTravel Gps κ δουλευει αψογα ....

 

Υ.Γ. τα παραπανω ειναι προσωπικη μου αποψη με σκοπο να βοηθησω ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε στο πληκτρολόγιο σου υπάρχει ένα πλήκτρο που βάζει τελείες. Για δοκίμασε το :p Δεν έχω διάθεση για τσακωμό αλλά έτσι όπως το έγραψες το κείμενο δεν μπορούσα να αντισταθώ

 

Αν μπορείς για πες οδηγίες για το πως έβαλες το weTravel γιατί μερικοί δεν τα καταφέρνουν ;)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες θα ήταν χρήσιμες γιατί αν και έχω εγκαταστάσει το συγκεκριμένο, μάλλον κάποιο λάθος έχω κάνει και δεν υπάρχει χάρτης.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καπου που να μετραει τα δεδομενα γιατι εχω δωρεαν 40 mb το μηνα και θελω ναξερω που βρισκομαι..

 

Στις ρυθμίσεις των κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

4. Εγκατάσταση λογισμικού

Δορυφορικής πλοήγησης We-Travel

 

 

1.Αρχικά, αποσυμπιεζουμε το WeTravel.zip

 

 

 

 

 

2 Πρεπει τα αρχεία να εχουν ταξηνωμιθεί ετσι:

 

-WeTravel\

CurrentTraces\

LogFiles\

Map\αρχεία\0\\1\

Menus\DefaultMenu\

RecordedTraces\

Voice\ αρχεία

WeTravel.jad

WeTravel.jar

 

 

 

 

3. Μεταφερετε το φάκελο "WeTravel" στο φάκελο "Others" του κινητου, μεσω λειτουργίας μαζικης αποθηκευσης.

 

 

 

 

4. Μεσω του κινητου, βρείτε το φάκελο που αντιγράψατε και εγκαταστηστε το WeTravel.jad. Μην το εκκινισετε μετά την εγκατάσταση.

 

 

5. Πηγαίνετε στις εφαρμογες και βρείτε το WeTravelMidlet Suite

Πατηστε επάνω αριστερα διπλα απο εκει που λεει εφαρμογες,επειτα θα σας εμφανησει ενα menu ψαξτε να βρειτε "Ορισμός δικαιωμάτων" πατηστε το και μετα πατηστε το WeTravelMidlet Suite

 

 

6. Αφου πατισετε ορισμός δικαιωμάτων, στα : local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλζξτε "Να επιτρζπεται πάντα"

 

 

7. Ανοίξτε το πρόγραμμα. Θα ζητησει: Search root? Πατιστε Yes.

 

 

 

8. Μετά απο λίγο θα σας εφμανίσει: "Use this as wetravel root? (Others/Wetravel). Πατιστε Yes

 

 

 

9. Μετά απο λίγο θα σας ζητησει να βάλετε την πόλη σας. Βάλτε μόνο τα αρχικά

Αν δεν την εμφανίσει, βάλτε τα αρχικά με αγγλικους χαρακτιρες. Αν και πάλι δεν γίνει τίποτε, αφιστε το κουτί κενό και πατιστε οκ. Επειτα, επιλεξτε απο τη λίστα την πόλη σας.

[*Με την παραπάνω διαδικασία επαναλάβετε και την επόμενη αναζητηση για οδό]

 

 

 

 

 

10. Κλείστε το πρόγραμμα, βγείτε σε ανοιχτό χορο και ανοίξτε το ξανά.

 

 

 

11. Περιμενετε μερικά λεπτά (υπομονη...) και θα σας εμφανίσει με μικρη απόκλιση, στο μερος που βρίσκεστε.

 

 

(Εάν θελετε να πληκτρολογησετε μια πόλη για πλοηγηση, καλό είναι να βάζετε μόνο τα αρχικά γράμματα π.χ για Αθηνα ενα Α η Αθ είναι αρκετό)

 

 

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ:

-Ορίσμός gps: Πηγαίνετε στο μενου-Settings-GPS- και επιλξτε Internal GPS. (εαν είναι ιδη επιλεγμενο παραβλεψτε αυτό το βημα) Επειτα, πατιστε το Αριστερό κουμπί επιλογης, και επιλεξτε Save.

-Για touchscreen: Πηγαίνετε Menu-settings-Advanced. Κατεβείτε κάτω και βρείτε την επιλογη

Touchscreen. Επιλεξτε το, μετα πατιστε το Αριστερό κουμπί επιλογης, και επιλεξτε Save.

-Για fullscreen με επιλογες αφης: Αφου διαλεξετε touchscreen, πηγαίνετε στο αρχικό μενου και πατιστε Screen. Εκεί επιλεξτε Fullscreen. Βγείτε απο το πρόγραμμα και μόλις το ξανα ανοίξετε

 

θα εχει επιλογες αφης στην επιφάνεια με το χαρτη.

 

 

-Μην βιάζεστε, αν δείχνει οτι "παγωνει" στις αρχικες ρυθμησεις απλά περιμενετε και μην πατάτε πολλες φορες τα κουμπιά.

-Για να καταλάβετε αν επιασε δορυφόρο, στην αρχικη σελίδα με το βελάκι, πάνω δεξιά πρεπει να λεει 0km/h. Αν λεει 64km/h απλά ψάχνει για σημα. Μόλις πιάσει σημα,

κα εμφανίσει το χάρτη. Εάν βρίσκεστε σε περιοχη που δεν υπάρχει χαρτογράφηση, κα εμφανίσει το βελάκι σε καφε φόντο και κα λεει 0km/h. Απλά κάντε zoom out με την επιλογη -.

-Για περισσότερες ρυθμίσεις και επιλογες, συμβουλευτείτε το http://we-

travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=15&lang=en Εκεί θα βρείτε πως να κάνετε πλοηγηση σε ενα μερος, πρόθετες ρυθμησεις και πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..

κανενασ για το windplus giati den to probalei kala o browser

 

Φίλε στο πληκτρολόγιο σου υπάρχει ένα πλήκτρο που βάζει τελείες. Για δοκίμασε το :p Δεν έχω διάθεση για τσακωμό αλλά έτσι όπως το έγραψες το κείμενο δεν μπορούσα να αντισταθώ

 

Αν μπορείς για πες οδηγίες για το πως έβαλες το weTravel γιατί μερικοί δεν τα καταφέρνουν ;)

 

.......................................................

.............................................

............................................................

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κι εγω το εγκαθιστω στο gt500 που εχω αλλα δε φαινεται να δουλευει.παω να βαλω καποια πολη και μενει εκει δε κανει τιποτα.πως λειτουργει αυτο το προγραμμα το χω κανει και τιποτα.ειναι κριμα να ειναι αχρηστο το gps.καποιο αλλο αξιοπιστο προγραμμα δεν υπαρχει?ειναι κριμα να πληρωνουμε gprs για πλοηγηση.κανω τη διαδικασια ακριβως αλλα τιποτα.κολαει στο βημα 9.ουτε μιλαει ουτε λαλαει.ας βοηθησει καποιος αν μπορει
Link to comment
Share on other sites

4. Εγκατάσταση λογισμικού

Δορυφορικής πλοήγησης We-Travel

 

 

1.Αρχικά, αποσυμπιεζουμε το WeTravel.zip

 

 

 

 

 

2 Πρεπει τα αρχεία να εχουν ταξηνωμιθεί ετσι:

 

-WeTravel\

CurrentTraces\

LogFiles\

Map\αρχεία\0\\1\

Menus\DefaultMenu\

RecordedTraces\

Voice\ αρχεία

WeTravel.jad

WeTravel.jar

 

 

 

 

3. Μεταφερετε το φάκελο "WeTravel" στο φάκελο "Others" του κινητου, μεσω λειτουργίας μαζικης αποθηκευσης.

 

 

 

 

4. Μεσω του κινητου, βρείτε το φάκελο που αντιγράψατε και εγκαταστηστε το WeTravel.jad. Μην το εκκινισετε μετά την εγκατάσταση.

 

 

5. Πηγαίνετε στις εφαρμογες και βρείτε το WeTravelMidlet Suite

Πατηστε επάνω αριστερα διπλα απο εκει που λεει εφαρμογες,επειτα θα σας εμφανησει ενα menu ψαξτε να βρειτε "Ορισμός δικαιωμάτων" πατηστε το και μετα πατηστε το WeTravelMidlet Suite

 

 

6. Αφου πατισετε ορισμός δικαιωμάτων, στα : local_connectivity, read_user_data_access, write_user_data_access και location, επιλζξτε "Να επιτρζπεται πάντα"

 

 

7. Ανοίξτε το πρόγραμμα. Θα ζητησει: Search root? Πατιστε Yes.

 

 

 

8. Μετά απο λίγο θα σας εφμανίσει: "Use this as wetravel root? (Others/Wetravel). Πατιστε Yes

 

 

 

9. Μετά απο λίγο θα σας ζητησει να βάλετε την πόλη σας. Βάλτε μόνο τα αρχικά

Αν δεν την εμφανίσει, βάλτε τα αρχικά με αγγλικους χαρακτιρες. Αν και πάλι δεν γίνει τίποτε, αφιστε το κουτί κενό και πατιστε οκ. Επειτα, επιλεξτε απο τη λίστα την πόλη σας.

[*Με την παραπάνω διαδικασία επαναλάβετε και την επόμενη αναζητηση για οδό]

 

 

 

 

 

10. Κλείστε το πρόγραμμα, βγείτε σε ανοιχτό χορο και ανοίξτε το ξανά.

 

 

 

11. Περιμενετε μερικά λεπτά (υπομονη...) και θα σας εμφανίσει με μικρη απόκλιση, στο μερος που βρίσκεστε.

 

 

(Εάν θελετε να πληκτρολογησετε μια πόλη για πλοηγηση, καλό είναι να βάζετε μόνο τα αρχικά γράμματα π.χ για Αθηνα ενα Α η Αθ είναι αρκετό)

 

 

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ:

-Ορίσμός gps: Πηγαίνετε στο μενου-Settings-GPS- και επιλξτε Internal GPS. (εαν είναι ιδη επιλεγμενο παραβλεψτε αυτό το βημα) Επειτα, πατιστε το Αριστερό κουμπί επιλογης, και επιλεξτε Save.

-Για touchscreen: Πηγαίνετε Menu-settings-Advanced. Κατεβείτε κάτω και βρείτε την επιλογη

Touchscreen. Επιλεξτε το, μετα πατιστε το Αριστερό κουμπί επιλογης, και επιλεξτε Save.

-Για fullscreen με επιλογες αφης: Αφου διαλεξετε touchscreen, πηγαίνετε στο αρχικό μενου και πατιστε Screen. Εκεί επιλεξτε Fullscreen. Βγείτε απο το πρόγραμμα και μόλις το ξανα ανοίξετε

 

θα εχει επιλογες αφης στην επιφάνεια με το χαρτη.

 

 

-Μην βιάζεστε, αν δείχνει οτι "παγωνει" στις αρχικες ρυθμησεις απλά περιμενετε και μην πατάτε πολλες φορες τα κουμπιά.

-Για να καταλάβετε αν επιασε δορυφόρο, στην αρχικη σελίδα με το βελάκι, πάνω δεξιά πρεπει να λεει 0km/h. Αν λεει 64km/h απλά ψάχνει για σημα. Μόλις πιάσει σημα,

κα εμφανίσει το χάρτη. Εάν βρίσκεστε σε περιοχη που δεν υπάρχει χαρτογράφηση, κα εμφανίσει το βελάκι σε καφε φόντο και κα λεει 0km/h. Απλά κάντε zoom out με την επιλογη -.

-Για περισσότερες ρυθμίσεις και επιλογες, συμβουλευτείτε το http://we-

travel.co.cc/joomla/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=15&lang=en Εκεί θα βρείτε πως να κάνετε πλοηγηση σε ενα μερος, πρόθετες ρυθμησεις και πολλά άλλα.

 

αυτο δουλευει χωρις χρεωση?

Link to comment
Share on other sites

το wise pilot αν το βαλεις στο αυτονομο gps δουλευει με χρεωση?

 

δεν δουλευει καν αν το βαλεις στο αυτονομο.... δωκιμασε το wetravel πολυ καλο το εχω βαλει κ δουλευει αψογα....

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει καν αν το βαλεις στο αυτονομο.... δωκιμασε το wetravel πολυ καλο το εχω βαλει κ δουλευει αψογα....

 

το δοκιμασα τελικα δουλευει στο αυτονομο και χωρις να συνδεθει στο internet

Link to comment
Share on other sites

ο φακελος wetravel πρεπει σονι και καλα να βρισκεται στο φακελο others? το κινητο οταν το βαζω σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης μου βγαζει την εξτρα καρτα μνημης που εχω βαλει.δε μπορω να το βαλω εκει.ασε που εχω τους χαρτες garmin και δε εχει μεγαλωσει το αρχειο.οταν κανω εγκατασταση στο root επιλεγει card/wetravel kai oxi others/wetravel.υπαρχει προβλημα η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

 

Οντως το gt500 (Η gt505) ειναι εξαιρετικο κινητο απο πολλες αποψεις και παντα σε σχεση αποδοσης τιμης.

 

Επειδη εχουν γραφτει παρα πολλα, μπορει καποιος ξεκαθαρα να απαντησει αν :

 

1. Σε επιλογη αυτονομου GPS μπορει να χρησιμοποιησει το wisepilot ΧΩΡΙΣ χρεωση? Εχω την εντυπωση οτι ΑΝ δε χρεωνεσαι (αρα περνας δικτυακα απο την κινητη) ΔΕ σε αφηνει να χρησιμοποιησεις το wisepilot.

 

2. Το wetravel δουλευει κανονικα χωρις χρεωση και βλεπει τους χαρτες?

 

3. s93060 εισαι σιγουρος οτι δουλευει στο αυτονομο το wisepilot ΧΩΡΙΣ χρεωση? Το λεω γιατι δοκιμαζω καρτοσυμβολαιο, το οποιο αδειασε απο μοναδες, και ΕΙΤΕ το βαλω αυτονομο ΕΙΤΕ οχι δε δουλευει. Εννοειται φυσικα οτι στην αρχη που ειχα μοναδες δουλευε μια χαρα.

 

barca268 σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις οδηγιες. Δεν το χω χρησιμοποιησει ακομα, αλλα για να εισαι τοσο κατατοπιστικος, δε θα ειναι τυχαιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.

 

Οντως το gt500 (Η gt505) ειναι εξαιρετικο κινητο απο πολλες αποψεις και παντα σε σχεση αποδοσης τιμης.

 

Επειδη εχουν γραφτει παρα πολλα, μπορει καποιος ξεκαθαρα να απαντησει αν :

 

1. Σε επιλογη αυτονομου GPS μπορει να χρησιμοποιησει το wisepilot ΧΩΡΙΣ χρεωση? Εχω την εντυπωση οτι ΑΝ δε χρεωνεσαι (αρα περνας δικτυακα απο την κινητη) ΔΕ σε αφηνει να χρησιμοποιησεις το wisepilot.

 

2. Το wetravel δουλευει κανονικα χωρις χρεωση και βλεπει τους χαρτες?

 

3. s93060 εισαι σιγουρος οτι δουλευει στο αυτονομο το wisepilot ΧΩΡΙΣ χρεωση? Το λεω γιατι δοκιμαζω καρτοσυμβολαιο, το οποιο αδειασε απο μοναδες, και ΕΙΤΕ το βαλω αυτονομο ΕΙΤΕ οχι δε δουλευει. Εννοειται φυσικα οτι στην αρχη που ειχα μοναδες δουλευε μια χαρα.

 

barca268 σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις οδηγιες. Δεν το χω χρησιμοποιησει ακομα, αλλα για να εισαι τοσο κατατοπιστικος, δε θα ειναι τυχαιο.

 

teτελικα χρεωνει το wise pilot

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πήρα κι εγώ το κινητό την προηγούμενη εβδομάδα αλλά με το που έβαλα την κάρτα sim από το παλιό κινητό μου εμφανίζει το operator logo στην οθόνη. Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να το απενεργοποιήσω?

Γενικότερα το κινητό μου φαίνεται πολύ καλό, μόνο η μπαταρία μου μοιάζει κάπως μικρή γιατί μου διαρκεί πάνω κάτω 2-3 μέρες με normal χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κρατάει και γενικά όλα τα LG 3 μέρες κρατάνε, δεν είναι Sony Ericsson ;)

 

s93060 πόσο χρεώνεσαι δηλαδή? Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS (υποβοηθούμενο GPS)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Τόσο κρατάει και γενικά όλα τα LG 3 μέρες κρατάνε, δεν είναι Sony Ericsson ;)

 

s93060 πόσο χρεώνεσαι δηλαδή? Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS (υποβοηθούμενο GPS)

 

το αυτονομο εχω 2 φορες που μπηκα γυρω στα 100 kb gia dyo lepta peripoy

Link to comment
Share on other sites

 

 

3. Μεταφερετε το φάκελο "WeTravel" στο φάκελο "Others" του κινητου, μεσω λειτουργίας μαζικης αποθηκευσης.

 

Εμένα μου εμφανίζει μόνο τα περιεχόμενα της κάρτας όταν επιλέγω τη μαζική αποθήκευση. Σ' εσας εμφανίζει και τα περιεχόμενα του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους. πήρα και εγώ το lg gt505 την περασμένη Πέμπτη. Γενικά είναι πολύ όμορφο και λειτουργικό. Το wifi το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο. Όσο για το GPS του, το wisepilot χρεώνει και αυτό μου το επιβεβαίωσε η Εξυπηρέτηση Πελατών της LG, αλλά και της Wind (ο παροχέας μου). Εγκατέστησα το WeTravel, λειτουργεί κανονικά, αλλά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.


  • Μένω Χαλκίδα κ προσπαθώ να το χρησιμοποιήσω στην περιοχή αλλά δεν τα έχω καταφέρει. Όταν επιλέγω από το menu του "NavigateTo" --> "Street" και δίνω είτε "Χαλκίδα", είτε "Chalkis", "Athens" η οτιδήποτε άλλο το πρόγραμμα δεν ανταποκρίνεται. Με άλλα λόγια ενώ μου δείχνει κανονικά χάρτη και εντοπίζει τη θέση μου, δεν μπορώ να δημιουργήσω μια διαδρομή. έχω εμπειρία απο "καθαρές" GPS συσκευές, αφού έχω ένα MLS Destinator, οπότε δεν νομίζω ότι κάνω κάτι λάθος εκεί. Μήπως φταίει ο χάρτης? Κανένα σχετικό link? εκτός από αυτό που έχει στο site το WeTravel.


  • Επίσης, μήπως ξέρει κανείς πως κάνει zoom in/out το WeTravel???


  • Γενικά, ένα manual ή κάτι τέτοιο gia to WeTravel? στο site δεν υπάρχει τίποτα της προκοπής

 

Πάντως το κινητό το συστήνω ανεπιφύλακτα!! όλα τα άλλα είναι super!

Και σε εμένα η μπαταρία γύρω στις 2 μέρες κρατάει, με 4-5 ώρες φόρτιση.

 

ξέχασα..

@magmapu το WeTravel δεν σε χρεώνει αφού φορτώνεις από την αρχή όλους τους χάρτες που χρησιμοποιεί το κινητό.

@Spiros_S κ σε μένα μόνο τα περιεχόμενα της κάρτας εμφανίζει στην μαζική αποθήκευση.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...