Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικές περί συσκευών Android HTC


midiangr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
παιδιά είμαι καινούργιος στο HTC μόλις πριν μια εβδομάδα αγόρασα το πρώτο μου.Εβαλα μια μνήμη 4 GB που συμφωνα με τα χαρακτηριστικα την έπερνε.Κατεβασα και απο το market εφαρμογεσ οπως viber,uno,angry birds και απο την πρώτη μέρα μου βγάζει το ίδιο πρόβλημα.Δηλαδη μετα απο ενα αριθμό ωρών μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει μνήμη ή πρέπει να κανω προσεκτική αφαίρεση της μνημης.Εκανα μια διαμόρφωση της μνήμης οπως μουπανε στο τηλέφωνο εκανα μια και τις εργοστασιακες ρυθμισεις ξανα και τπτ,το πρόβλημα παρέμενε.Το ιδιο κι χωρις εφαρμογες με μόνο να βγάζω φωτογραφιες και να αποθηκευονται στην μνημη.Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται?και αν ξέρει απο πρώτο χέρι τι ζημιά είναι σε ευρώ αν το πάω στην αντιπροσωπία?γιατί το αγόρασα απο εξωτερικό και δεν εχω εγγυηση.Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων

 

Γράφεις σε λάθος θέμα, απευθύνσου σε αυτό της συσκευής σου...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε ακουσα οτι η Birdphone κλεινει, γιαυτο προσεχε. Τουλαχιστον μην κανεις καμμια αγορα και σου ζητησουν χρηματα προκαταβολικα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ακουσα οτι η Birdphone κλεινει, γιαυτο προσεχε. Τουλαχιστον μην κανεις καμμια αγορα και σου ζητησουν χρηματα προκαταβολικα.

 

καμια απολυτος Σχεση φιλε μου !! οχι απλα Δεν Κλεινει αλλα μια Χαρα παει ! Γνωριζω προσωπικα την εταιρια !

sector:superman: ! Nubia M2 !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα την συσκευή από το συνεργείο με πρόβλημα στο Wi-Fi στις 17 Ιουλίου, μετά από 40 ολόκληρες μέρες αναμονής. Μέσα σε δυο εβδομάδες το πρόβλημα με το Wi-Fi επανήλθε μαζί με κάποια ακόμα προβληματάκια , δεν δουλεύει το locations, της περισσότερες φορές δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το τηλ. πατάω απενεργοποίηση και αυτό κάνει επανεκκίνηση.

HTC :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά δεν ξέρω πώς, αλλά έφτιαξε μόνο του...

Το πήγα στο vnp απ'όπου το αγόρασα, το είδε ο τεχνικός, σημειωτέον οτι υπήρχε τότε το πρόβλημα, του έκανε ένα hard reset και μου είπε οτι πρέπει να το στείλουμε στην htc.Δεν το άφησα εκείνη τη στιγμή και όταν έφτασα σπίτι, το άνοιξα και έχει σταματήσει έκτοτε να έχει πρόβλημα......

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδη στην Arvato η επισκευη για το κινητο μου βγηκε σε εξωφρενικο κοστος (ηθελα να αντικαταστησω το usb connector και θελουν να μου αντικαταστησουν οθονη και πλακετα) γνωριζει κανεις κανενα καλο και εμπιστο service στην Αθηνα ή στη Θεσσαλονικη;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά κάποιο από τα παρακάτω, απλά τα έχω κρατήσει μπας και χρειαστεί...

http://www.phone-service.gr/service_gr.php

http://www.wap5.gr/content.php?cID=94

http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewCat&catId=221

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχθές σταμάτησε εμένα να λειτουργεί το loud speaker...εντελώς ξαφνικά αλλα παρατηρώ μετα απο Factory defaults και μια καθυστέρηση στα μενού στο ίχνος οταν το πατας και πας στο υπομενού, ενώ αυτό δεν συνέβαινε ήταν σφαιράτο με ics 4.0.3.

 

Εγώ έχω το HTC EVO 3D. :ρρρ

 

Εχω να τραβήξω κι εγω ταλαιπωρία....αύριο θα πάω στην Arvato αυτοπροσώπος....που είναι ακριβως γιατι με αντιπρόσωπο που μίλησα με εδωσε διευθυνση ΛΕΟΦ. ΚΗΦΙΣΣΟΥ 100 καμια σχέση με άλλες που είδα.

 

Είμαι διατεθημένος να μαλώσω πάντως αύριο...οπως έχει συμβεί και με κάθε αγορά που έχω κανει τις περισσότερες φορές που πρεπει να εμπλακεί η εγγύηση . :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Εχω να τραβήξω κι εγω ταλαιπωρία....αύριο θα πάω στην Arvato αυτοπροσώπος....που είναι ακριβως γιατι με αντιπρόσωπο που μίλησα με εδωσε διευθυνση ΛΕΟΦ. ΚΗΦΙΣΣΟΥ 100 καμια σχέση με άλλες που είδα.

Είναι ακριβώς πάνω από τα κτελ του Κηφισού.

Link to comment
Share on other sites

opps..... λάθος μου....

ενώ ήθελα να κοιτάξω αν έχει βγει αναβάθμιση για το one s μπήκα στο s όπως έκανα παλιά.

και πάλι συγνώμη για την αναστάτωση...

Edited by architect2
Link to comment
Share on other sites

Όχι, προχώρα άφοβα :lol:

 

Σύνδεσέ το μέσω wifi ή μέσω υπολογιστή και κάνε check για την νέα έκδοση.

Θα την κάνει κανονικά και δεν θα χάσεις τίποτα από τα αρχεία σου!!!!!

 

** How to update: From the Home Screen on your device go to MENU> Settings> About phone> Software updates> Check now

http://www.htc.com/europe/help/htc-one-s/#download

 

 

Update Android 4.0.4 and HTC Sense 4.1 update for Europe on 08.22.2012Collapse

 

HTC Sense Version: 4.1

Android Version: 4.0.4

Software number: 2.31.401.5

Rollout date: 08.22.2012

 

This update can be installed to your phone over the air which includes several enhancements and bug fixes such as the following:

 

Android platform upgrade to version 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)

System performance and stability enhancements

Improvements in memory and stability to enhance overall browsing experience

Connectivity enhancements

Improvements to WiFi connection strength and compatibility

Enhanced audio quality and connectivity when using Bluetooth

Internet browsing experience enhancements

Improved internet browsing experience with faster page loads and a smoother scrolling experience

Facebook Single Sign-on, enabling customers simplified access across applications and browsers

HTC Car user experience enhancements

Enhanced HTC Car UI and new music management features

User interface enhancements

Menu updates for older applications to match Ice Cream Sandwich menu style

Improved experience and increased space for handwriting input

Improved usability of phone through keypad and sizing enhancements

Improved wallpaper visualization when moving between screens

Music improvements

Improved user experience with Beats audio, including auto detect headset profile, and easy on/off switching.

New SDK support for developers

Expanded SDK support for developers including, a Media Link SDK and framework for video call apps

 

* Reminder: You must have at least 35% battery remaining in your phone before you begin any update. Charging your phone during an update may interfere with the process.

** How to update: From the Home Screen on your device go to MENU> Settings> About phone> Software updates> Check now

 

ρε παιδια για ποιο κινητο αναφερεστε?????

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν οι κύριοι moderators να διαγράψουν τα ποστ απο του architech μέχρι και το δικό μου, ή οποιοδήποτε άλλο ποστ αναφερεται σε αυτο του architech. είναι off-topic και επικίνδυνο καθώς πρόκειται για οδηγο εγκαταστασης update και μπορει να μπερδευτει κόσμος...κάλο θα ήταν και μια υπενθυμιση στον architech...

MOBILE:

HTC Desire S (2012-2015),

Xiaomi Mi4 LTE(2015-),

SII I9100 (2015- For Fun, Flashing CM roms etc)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μείωση της φωτεινότητας και η απενεργοποιηση των συγχρονισμών είναι οι δύο εύκολες και γρήγορες επιλογές που έχουμε για να κερδίσουμε ουσιαστικά σε χρόνο αυτονομίας.Η απενεργοποίηση εφαρμογών που δεν χρειαζόμαστε μπορεί επίσης να αυξήσει την αυτονομία σε σημείο που να κερδίσουμε ακόμη και 45 επιπλέον λεπτά ανοιχτής οθόνης!

Το καλύτερο από όλα είναι οτι δε χρειάζεται καν να είμαστε root.

 

Για να το δοκιμάσετε και εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι πάτε στα settings, Apps, All και να επιλέξετε την εφαρμογή που δεν θέλετε.Πατάτε πάνω της και στη συνέχεια επιλέγετε disable.Εάν αργότερα αλλάξετε γνώμη, μπορείτε φυσικά με την αντίστροφη διαδικασία να ξανα ενεργοποιήσετε μια εφαρμογή.

Θα πρέπει όμως να είμαστε πάντα προσεκτικοί με το τι απενεργοποιούμε ώστε να μην καταλήξουμε στο τέλος να κάνουμε επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.

Παρακάτω θα βρείτε μια λίστα με τις εφαρμογές που έχουν δοκιμαστεί οτι μπορούμε να τις απενεργοποιήσουμε χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα.Αφορούν την σειρά One της HTC ωστόσο το σκεπτικό είναι ίδιο για κάθε συσκευή Android.

Η εφαρμογή “htc weather sync provider” έχει αναφερθεί πως όταν απενεργοποιείται οδηγεί σε κρασαρίσματα του κινητού μας, ενώ η απενεργοποίηση των dropbox, dropbox for htc sense και htc sense input έχει παρατηρηθεί οτι ίσως αυξάνει την κατανάλωση ενέργειας, συνεπώς καλό θα ήταν να μην τα απενεργοποίησετε.

 

- 7digital

- car

- face unlock

- facebook

- facebook for htc sense

- facebookapiengine

- flickr

- flickrapiengine

- friend stream

- friend stream

- friend stream widget

- google+

- htc account

- htc dock screen

- htc sense input (I use a replacement)

- mail (I use kaiten)

- mail widget

- movie editor

- news & weather

- notes

- notes

- notes provider

- pdf viewer

- picasa web albums

- ringtone trimmer

- soundhound

- stock widget

- stocks

- stocks

- talk

- talkback

- teeter

- trends widget

- trimit

- tunein radio

- twitter

- twitter widget

- twitterapiengine

- weather

- weather widget

 

 

Πηγή

 

Ενδιαφέρον άρθρο αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σαν αρχάριος χρήστης όμως βλέπω εφαρμογές που δε γνωρίζω καν τι κάνουν και διστάζω να το προχωρήσω. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια.Εχω ενα htc one x ( Δεν ειναι απο ελληνικο ) και θελω να του βαλω μεσα ενα greek language pack alla sto system...

στο playstore που εψαξα το βρεικα μονο για keyboard.. Θα ηθελα να με βοηθησετε με καποιο site/forum οπου μπορω να το βρω η καποιο προγραμα αναβαθμησης που με update να του περναει ελληνικα μεσα......

 

Ευχαριστω

Edited by pilotosF
Link to comment
Share on other sites

Kalhspera paidia. exw ena htc one x ( den einai ellhniko ) kai 8elw na tou valw mesa ena greek language pack alla sto system...

sto playstore pou epsaksa to vrika mono gia keyboard.. 8a h8ela na me voh8isete me kapoio site/forum opou mporw na to vrw h' kapoio programma anava8mishs pou me update na toy pernaei ellhnika mesa..

 

θα κατεβάσεις το morelocale2 απο google play το κανεις εγκατασταση και θα εχεις πλεον ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1. Όπως ειπώθηκε η λύση βρίσκεται στο morelocale2.

 

2. Δεν ανοίγουμε καινούργιο θέμα για κάθε απορία μας, απευθυνόμαστε στο υπάρχον θέμα της συσκευής τους ενδιαφέροντός μας.

 

3. Τα greeklish απαγορεύονται στο forum και post γραμμένα κατά αυτό τον τρόπο διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

 

4. :lock:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι custom rom android, δε το έχει η Stock.

 

Να προσθέσω, στις custom κυκλοφορεί και τα ωραία sweep2wake&sweep2sleep, ακουμπώντας με τη σειρά τα πλήκτρα αφής(προς αριστερά lock προς δεξιά wake), κάνεις την ίδια λειτουργία του power button για Lock/unlock.

Ευχαριστώ φίλε...λεω και γω τί έγινε...

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο είναι OTG usb από ebay, φθηνό. Έχει δεκάδες, παίζει μια χαρά και έχει φάση!

Το τηλέφωνο το χτύπησα τυχαία στο ebay, 300 δολλάρια με μεταφορικά(με ισοτιμία ~1,32,σχεδόν μέγιστο φθηνοπώρου!). Πάνε παραπάνω γενικά, 350+(+μεταφορικά) δολλάρια, αν σας κάτσει και βρείτε κανά buy it now από κανά Αμερικάνο που θέλει να το ξεφορτωθεί, καλώς. Στη δική μου περίπτωση, το χτύπησα ~15 λεπτά από τη στιγμή που δημιουργήθηκε η πώληση, μου έκατσε πολύ καλά. Το τηλέφωνο είναι 2 μηνών σε άριστη κατάσταση, θέλουν όλα αυτά και λίγο εώς πολύ τύχη.

 

Και γλίτωσες τελωνείο ρε θηρίο!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και εγώ παρών στο θέμα, αλλά με htc one X at&t.

Μετά από 3 μέρες αρκετής δουλειάς, το έφερα στα μέτρα μου.

Το "αμερικάνικο", είναι ουσιαστικά hardware htc one s, αλλά στο σώμα του international htc one X, με LTE επιπλέον και μερικές άλλες βελτιώσεις. ΈΤσι όπως είναι η αμερικάνικη έκδοση τη θεωρώ καλύτερη(glonass,LTE, πιο καινούργιο τσπ+περισσότερη διάρκεια μπαταρίας για ίδιες ουσιαστικά επιδόσεις) από την αντίστοιχη διεθνή, ωστόσο υπάρχει το σοβαρό μειονέκτημα της έλλειψης εγγύησης.

Τα ξεκλείδωσα όλα(carrier,superuser,bootloader), έβαλα recovery, custom rom, custom kernel, τώρα πετάει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, συνολικά! Με τα custom, πέραν των κλασσικών πλεονεκτημάτων που ισχύουν σε όλα τα κινητά, πέτυχα ενεργοποίηση του ραδιοφώνου(κλειδωμένο για τους αμερικάνους), ενεργοποίηση του OTG USB(θέλει μόνο το καλώδιο, δουλεύει γάντι, έχει πλάκα η σύνδεση ποντικιού, εμφανίζει κέρσορα!) ενεργοποίηση της ηχογράφησης και του συνομιλητή και άλλα καλούδια.

Όσο για το LTE, λογικά θα παίζει Ελλάδα, αλλά εδώ που είμαι(Ηράκλειο Κρήτης) δε μπορώ να το δοκιμάσω, άσε που θα μου φάει μονομιάς τα ΜΒ του προγράμματός μου.

 

Το HTC one x+ παίζει με OTG USB με καλώδιο και μόνο, χωρίς τπτ άλλο, όπως και όλα τα htc one x όταν πάρουν την 4.1.

Αν θέλετε να μάθετε κάτι ευχαρίστως ρωτήστε με.

 

φιλε μου καταρχην κερδισες την πραγωγη σου σε chief μονο και μονο απο το ονομα που χρησιμοποεις!!!!! εργοτελαρααααααααα πεθαινωωω

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα έρχονται! Μπορεί να σκέφτονται να μας το κάνουν Χριστουγεννιάτικο δωράκι!:lol:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα έρχονται! Μπορεί να σκέφτονται να μας το κάνουν Χριστουγεννιάτικο δωράκι!:lol:

 

ναι μονο που τα χριστουγεννα μπορει να σκεφτω και εγω να κανω δωρακι κανα nexus 4 στον εαυτο μου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα - πλακα στο fb λενε οτι εχει ηδη ξεκινησει η διαθεση της jb. Οποτε εξαρτατε απο το region το ποτε θα ερθει στα κινητα μας.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικές περί συσκευών Android HTC
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...