Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω και 2-3 μερες οταν με καλουν δεν χτυπαει παντα με τον ηχο που εχω βαλει στο προφιλ αλλα με τον default ηχο της νοκια που ειχε τι κινητο οταν το αγορασα.

 

δηλ με περνει καποιος και χτυπαει κανονικα με τον ηχο που εχω βαλει και μπορει να με ξαναπαρει ο ιδιος μετα απο 10 λεπτα και να χτυπησει με αλλο ηχο της νοκια.

 

ξερει κανεις τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εδω και 2-3 μερες οταν με καλουν δεν χτυπαει παντα με τον ηχο που εχω βαλει στο προφιλ αλλα με τον default ηχο της νοκια που ειχε τι κινητο οταν το αγορασα.

 

δηλ με περνει καποιος και χτυπαει κανονικα με τον ηχο που εχω βαλει και μπορει να με ξαναπαρει ο ιδιος μετα απο 10 λεπτα και να χτυπησει με αλλο ηχο της νοκια.

 

ξερει κανεις τι φταιει?

 

Αυτο ειναι ενα κλασσικο προβλημα που αντιμετωπιζα με τον Ν70 και ομολογω πως το ακουω πρωτη φορα για το 5800. Το προβλημα εντωπιζεται στην συνεργασια κινητου με καρτα μνημης κατι που δεν ειναι και οτι καλυτερο στα symbian. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι:

 

μια καλη αναβαθμιση στο κινητο και αν την εχεις κανει τοτε

 

να αποθηκευεις τον ηχο κλησης σου παντα στην μνημη τηλεφωνου και οχι στην καρτα μνημης

 

Διεγραψε το μητρωο κλησεων (που αποθηκευει τις τελευταιες 10-30 μερες) και θα εισαι ΟΚ.

 

Κανε και μια διορθωση λαθων της καρτας μνημης απο καποιο card reader.

 

Αυτα παντως ηταν τα επισημα λογια της ΝΟΚΙΑ οταν εγω αντιμετωπιζα καποτε αυτο το προβλημα με το Ν70, λογικα θα πιανουν και με το 5800!!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε και ένας φίλος αυτό.Κάποιες φορές δεν τον ακούνε όταν μιλάει ή το ανάποδο και μετά από restart της συσκευής στρώνει..

Προβληματικό firmware??:confused:

Να σου πω με την αμέσως προηγούμενη έκδοση firmware δεν είχα πρόβλημα, τωρα πριν λίγο καιρό πέρασα την τελευταία. χμμμ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε και ένας φίλος αυτό.Κάποιες φορές δεν τον ακούνε όταν μιλάει ή το ανάποδο και μετά από restart της συσκευής στρώνει..

Προβληματικό firmware??:confused:

 

Μπορει να μην ειναι θεμα της συσκευης αλλα του δικτυου...Και εγψ το εχω το ιδιο προβλημα αλλα οποτε αλλαζα συσκευες παλι το ιδιο εκανε αρα δεν νομιζω να φταιει το κινητο..

Link to comment
Share on other sites

και εγω το παθαινω το ιδιο,με την διαφορα οτι θα με παρει το ιδιο ατομο μισο λεπτο αργοτερο(ισως και λιγοτερο) και θα δουλευει κανονικα...πραγματικα αυτο με εχει εκνευρισει
Link to comment
Share on other sites

Το περασμενο Σαββατο εκανα αναβαθμιση λογισμικου (31.0.101) στο 5800. Εστρωσε σε πολλα πραγματα (ακομα και στην καταναλωση μπαταριας!!), αλλα υπαρχει ενα αλλο κολλημα. Προσπαθω να περασω το MSN Messenger στο κινητο, αλλα την ωρα που μου λεει το προγραμμα να συνεχισω την εγκατασταση απο το κινητο, ξαφνικα αυτο μου πεταει το μηνυμα "Το πιστποιητικο εχει ληξει". Ετσι ακυρωνεται η εγκατασηαση. Ξερει καποιος καμια πιθανη λυση?
Link to comment
Share on other sites

Το περασμενο Σαββατο εκανα αναβαθμιση λογισμικου (31.0.101) στο 5800. Εστρωσε σε πολλα πραγματα (ακομα και στην καταναλωση μπαταριας!!), αλλα υπαρχει ενα αλλο κολλημα. Προσπαθω να περασω το MSN Messenger στο κινητο, αλλα την ωρα που μου λεει το προγραμμα να συνεχισω την εγκατασταση απο το κινητο, ξαφνικα αυτο μου πεταει το μηνυμα "Το πιστποιητικο εχει ληξει". Ετσι ακυρωνεται η εγκατασηαση. Ξερει καποιος καμια πιθανη λυση?

Γιατί δεν μπορώ να εγκαταστήσω αρχεία sis/sisx; #5

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2-3 μερες οταν με καλουν δεν χτυπαει παντα με τον ηχο που εχω βαλει στο προφιλ αλλα με τον default ηχο της νοκια που ειχε τι κινητο οταν το αγορασα.

 

δηλ με περνει καποιος και χτυπαει κανονικα με τον ηχο που εχω βαλει και μπορει να με ξαναπαρει ο ιδιος μετα απο 10 λεπτα και να χτυπησει με αλλο ηχο της νοκια.

 

ξερει κανεις τι φταιει?

 

Και μένα το ίδιο, το παθαίνει σε άσχετες στιγμές και για λίγο, επανέρχεται μόνο του μετά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω την εργοστασιακή κάρτα μνήμης μέσα και όπως έχει αναφερθεί και από άλλους είναι προβληματική.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ευθύνεται η κάρτα για το πρόβλημά σου καθώς και του DioNiSis_000, εφόσον φυσικά χρησιμοποιεί και εκείνος τη κάρτα μνήμης της Nokia.

Καλό θα ήταν να προβείς σε αγορά μια άλλης.

Προτάσεις υπάρχουν στο αντίστοιχο θέμα των αξεσουάρ.

 

 

 

Eπίσης,γνωρίζεται αν το handwriting υποστηρίζει και ελληνικά?

Ναι υποστηρίζει κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα για κινητάκι και κόλλησα στο 5800 το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω. Οι προσόψεις του αλλάζουν ή πρέπει να το αγοράσω από την αρχή μπλε ή κόκκινο για παράδειγμα; Στα περισσότερα που ψάχνω δείχνουν μόνο το μαύρο. Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι διαφορές στις τιμές στο skroutz. Απο 218 μέχρι 300+. Έχει κανείς εμπειρίες από kinitomania, unistore κλπ; Και μια τελευταία ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το touch αν τοποθετήσω screen protector; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα για κινητάκι και κόλλησα στο 5800 το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω. Οι προσόψεις του αλλάζουν ή πρέπει να το αγοράσω από την αρχή μπλε ή κόκκινο για παράδειγμα; Στα περισσότερα που ψάχνω δείχνουν μόνο το μαύρο. Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι διαφορές στις τιμές στο skroutz. Απο 218 μέχρι 300+. Έχει κανείς εμπειρίες από kinitomania, unistore κλπ; Και μια τελευταία ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το touch αν τοποθετήσω screen protector; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)

 

1)δεν αλλάζει προσόψεις

2)τσέκαρε το Plaisio και μετά σύγκρινε με αυτά τα site

3)ίσως ελάχιστα, και εννοώ πολύ ελάχιστα στην απόκριση στο άγγιγμα...

Link to comment
Share on other sites

Οι προσόψεις του αλλάζουν ή πρέπει να το αγοράσω από την αρχή μπλε ή κόκκινο για παράδειγμα;

 

Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι διαφορές στις τιμές στο skroutz. Απο 218 μέχρι 300+.

 

υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το touch αν τοποθετήσω screen protector;

 

Οι προσοψεις (κατι που και εγω δεν ηξερα) αλλαζουν αλλα οχι οπως το φανταζομαστε χειροκινητα χρειαζονται εργαλειο και ξεβιδωμα. Το μαυρο ειναι οντως πολυ μουρη το εχω και εγω και συγκρινοντας το με το μπλε ενος κολλητου μου δεν εχει καμια σχεση (προσωπικη αποψη)

 

Οι διαφορες στην τιμη δεν εχουν να κανουν με μαιμου ή αυθεντικα. Ολοι πλεον τα φερνουν με παραλληλες εισαγωγες (σχεδον ολοι) και οι τιμες ανταποκρινονται πλεον στην αξιοπιστια του μαγαζιου. Τα μαγαζια του κεντρου που ειναι παμφθηνα δεν σου παρεχουν εγγυηση ή αμεση αντικατασταση οπως κανει το plaisio ή το eshop... τον καιρο που το kinitomania το πουλαγε 240 εγω επελεξα να το αγορασω με 298 απο το eshop γιατι μου εδινε πολυ μεγαλη εγγυηση. Το kinitomania ειδικα ειναι αρκετα εξυπηρετικο, μπορεις να δεις και σχολια καταναλωτων στο skroutz.gr στο αντιστοιχο θεμα του.

 

με το screen protector δεν εχεις προβλημα στο touch αλλα στα χρωματα της οθονης σε σχεση με αυτα που εχει χωρις protector... γενικοτερα η αποδοση της οθονης οπτικα πεφτει αρκετα!

 

και εγω το παθαινω το ιδιο,με την διαφορα οτι θα με παρει το ιδιο ατομο μισο λεπτο αργοτερο(ισως και λιγοτερο) και θα δουλευει κανονικα...πραγματικα αυτο με εχει εκνευρισει

 

Ολοι εσεις που εχετε αυτο το προβλημα μπορειτε να μας πειτε και τι εταιρια κινητης εχετε? Μηπως εχετε whatsupακι και τις περιεργες ωρες αιχμης σας το κανει αυτο? (8-10 το βραδυ π.χ.?)

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα για κινητάκι και κόλλησα στο 5800 το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω. Οι προσόψεις του αλλάζουν ή πρέπει να το αγοράσω από την αρχή μπλε ή κόκκινο για παράδειγμα; Στα περισσότερα που ψάχνω δείχνουν μόνο το μαύρο. Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι διαφορές στις τιμές στο skroutz. Απο 218 μέχρι 300+. Έχει κανείς εμπειρίες από kinitomania, unistore κλπ; Και μια τελευταία ερώτηση, υπάρχει περίπτωση να έχει πρόβλημα το touch αν τοποθετήσω screen protector; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις! :)

 

Kι εγώ φίλε το ψάχνω πολύ το θέμα,καθώς έτσι μπορείς να γλιτώσεις 70Ε περίπου...

Μίλησε με υπέυθυνο υποκαταστημάτων της wind και μου είπε ξεκάθαρα πως τιμές τόσο χαμηλές είναι παραεισαγωγή,καθώς με 230-240Ε δεν αγοράζουν ούτε τα μεγάλα καταστήματα...

Όμως,από πίσω το κουτί έχει ένα product code...

Άν αυτός ο κωδικός αναφέρεται σε ευρωπαική χώρα,βάσει της λίστας που θα βρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228419

κι εδώ http://www.nokiausers.net/forum/nokia-5800/23038-nokia-5800-product-codes.html

τότε αγόρασέ το άφοβα,καθώς η nokia θα σε καλύπτει από εγγυηση...

Άν δεις τίποτα Dubai ή Αφρική άστο...

Αυτές ήτα οι συμβουλές που μου έδωσε εκείνος,και θα τις ακολουθήσω σύντομα...

 

ΥΓ: Πιθανόν αυτές οι συσκευές να μην έχουν τα ελληνικά μέσα,αλλά αυτό γίνεται να το αλλάξεις...

 

Οι διαφορες στην τιμη δεν εχουν να κανουν με μαιμου ή αυθεντικα. Ολοι πλεον τα φερνουν με παραλληλες εισαγωγες (σχεδον ολοι) και οι τιμες ανταποκρινονται πλεον στην αξιοπιστια του μαγαζιου. Τα μαγαζια του κεντρου που ειναι παμφθηνα δεν σου παρεχουν εγγυηση ή αμεση αντικατασταση οπως κανει το plaisio ή το eshop... τον καιρο που το kinitomania το πουλαγε 240 εγω επελεξα να το αγορασω με 298 απο το eshop γιατι μου εδινε πολυ μεγαλη εγγυηση. Το kinitomania ειδικα ειναι αρκετα εξυπηρετικο, μπορεις να δεις και σχολια καταναλωτων στο skroutz.gr στο αντιστοιχο θεμα του.

 

Δυστυχώς τώρα φίλε μου,όσο το έχω ψάξει,κανένα κατάστημα δεν δίνει διαφορετική εγγύηση,μονο τα 2 της Nokia....

Και μονο το e-shop την κλασσική άμμεση αντικατάσταση σε 7 μέρες...

Έτσι δεν βρίσκω τον λόγο,αν πετύχεις ευρωπαικό product code,να μην γλιτώσεις τα 70 ευρωπουλίνια...

Άσχετο,αλλά κι εγώ το μαύρο ψήνομαι να πάρω,κι ας το πληρώσω 10-15Ε παραπάνω...:d

Link to comment
Share on other sites

,καθώς με 230-240Ε δεν αγοράζουν ούτε τα μεγάλα καταστήματα...

Όμως,από πίσω το κουτί έχει ένα product code...

ΥΓ: Πιθανόν αυτές οι συσκευές να μην έχουν τα ελληνικά μέσα,αλλά αυτό γίνεται να το αλλάξεις...

 

Καλημερα!!!, μην μπερδευεσαι ομως! ΚΑΙ τα μεγαλα μαγαζια πλεον (εκτος αλφα κοπυ) τα αγοραζουν παραεισαγωγης πλεον και στο λενε κιολας αν τους ρωτησεις... το δικο μου απο eshop ειναι ουγγρικο ή κατι τετοιο... οσο για το product code δεν νομιζω να φαινεται τοσο ευκολα απο πισω... πισω απο την μπαταρια ειναι ο κωδικος χωρας, πραγμα που σημαινει πως δεν μπορεις να το δεις αν δεν ανοιξεις το κινητο, δηλαδη πρεπει να το αγορασεις...χεχε!!! Επισης, οποιαδηποτε συσκευη που πουλιεται στην Ελλαδα για τον Ελληνα καταναλωτη, και ειδικα κινητο, υποχρεωτικα πρεπει να εχει τα ελληνικα μεσα αλλιως πρεπει να στο πει απο πριν...

 

Α ρε αθανατοι πωλητες της Wind, παντα μπροστα ειστε!! χαχαχα!

 

Δυστυχώς τώρα φίλε μου,όσο το έχω ψάξει,κανένα κατάστημα δεν δίνει διαφορετική εγγύηση,μονο τα 2 της Nokia....

Και μονο το e-shop την κλασσική άμμεση αντικατάσταση σε 7 μέρες...

Έτσι δεν βρίσκω τον λόγο,αν πετύχεις ευρωπαικό product code,να μην γλιτώσεις τα 70 ευρωπουλίνια...:d

 

Σορυ αλλα δεν το εχεις κοιταξει καλα. Το eshop μου ειπε οτι χωρια απο το DOA 7ημερων εαν μου χαλασει το μικροφωνο ή η οθονη κλπ κλπ δεν θα το στειλει στην αντιπροσωπεια να περιμενω κανα τριμηνο κλπ κλπ παρα θα μου αντικαταστησει αμεσως το κινητο εκεινη την στιγμη, αρκει να μην εχω προκαλεσει εγω την ζημια! Βεβαια αυτο προϋποθετει να υπαρχει το κινητο στην κυκλοφορια αλλιως φευγω για αντιπροσωπια και μετα καληνυχτα! Γενικοτερα τα κινητα στα παραμαγαζακια τα ανοιγουν κιολας (λογια πωλητη-ιδιοκτητη στο kinitomania) για να περνουν τα ελληνικα...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

οσο για το product code δεν νομιζω να φαινεται τοσο ευκολα απο πισω... πισω απο την μπαταρια ειναι ο κωδικος χωρας, πραγμα που σημαινει πως δεν μπορεις να το δεις αν δεν ανοιξεις το κινητο, δηλαδη πρεπει να το αγορασεις...χεχε!!!

 

Σορυ αλλα δεν το εχεις κοιταξει καλα. Το eshop μου ειπε οτι χωρια απο το DOA 7ημερων εαν μου χαλασει το μικροφωνο ή η οθονη κλπ κλπ δεν θα το στειλει στην αντιπροσωπεια να περιμενω κανα τριμηνο κλπ κλπ παρα θα μου αντικαταστησει αμεσως το κινητο εκεινη την στιγμη, αρκει να μην εχω προκαλεσει εγω την ζημια! Βεβαια αυτο προϋποθετει να υπαρχει το κινητο στην κυκλοφορια αλλιως φευγω για αντιπροσωπια και μετα καληνυχτα! Γενικοτερα τα κινητα στα παραμαγαζακια τα ανοιγουν κιολας (λογια πωλητη-ιδιοκτητη στο kinitomania) για να περνουν τα ελληνικα...

 

Aν δεν κάνω λάθος φίλε,το product code φαίνεται και στην πίσω ετικέτα της συσκευασίας (δεν είμαι απολύτως σίγουρος γι αυτό όμως).

Θα ξαναρωτήσω όμως,γιατί κάτι μου είπε ο γνωστός μου να κοιτάξω στην συσκευασία,πριν την ανοιξω,που υποδεικνυει αν είναι ευρωπαικό ή Saud Arab !!! :p

Όσο για το e-shop δεν ξέρω ρε man,στο site του τουλάχιστον μόνο το DOA αναφέρει για 7 μέρες...

Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν τους εμπιστεύομαι ξανά αυτούς....

Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το Product code έτσι και αλλιώς δε θα μπορεσω να το δω αν το παραγγείλω μέσω Internet :O. Το σκέφτομαι για αγορά από Ηλεκτρονική, με 239 Ευρώ, που δε νομίζω να είναι παραεισαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει χαιρομαι για αυτα που ακουω τοτε! Ψαξτε το να μας πειτε και εμας τοτε τι γινεται!:)

 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ τωρα εγω.. μολις ανακαλυψα πως το product code μου ειναι το 0573761: Euro3 Black... Αυτο το Euro3 τι σημαινει ρε παιδες? Μπορω να κανω αναβαθμιση μεσω NSU χωρις να μου πειραχτουν τα ελληνικα ( ο πωλητης που μου το πουλησε ηταν κατηγορηματικος πως μπορω αλλα δεν το εκανα μεχρι τωρα. Η εκδοση .101 ειναι ομως μονο μεσω NSU και μεσω FOTA γινεται στο κινητο μου!... για να μην μπλεξω μετα με αλλαγες γλωσσων κλπ κλπ κλπ...)

 

KAI KATI AΛΛΟ>>> Σχολιαστε μου το εξης περιεργο... Παλαιοτερα με το Ν70 οταν εβγαζα την μπαταρια επρεπε να την ξαναβαλω πολυ γρηγορα πισω για να μην χασει ωρα και ημερομηνια (λογικο αφου πιθανως υπαρχει ακομα ενεργεια στους πυκνωτες κλπ..) αλλιως αν το καθυστερουσα τα εχανε... τωρα στο 5800 συμβαινει ακριβως το αντιθετο... αν κανω γρηγορα την αντικατασταση της μπαταριας μου χανει την ωρα-ημερομηνια ενω αν καθυστερησω 1 λεπτο π.χ. τοτε παραμενουν ολα? Why???

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση απο μενα...συνδεομουν κανονικα μεσω wifi μεχρι τωρα...οταν ομως εκανα firmware update στο μοντεμ απο τοτε καθε φορα που παω να μπω σε καποιο site μου εμφανιζει το μυνημα 'ιστος καμια αποκριση πυλης'...εχω βαρεθει να ψαχνω για το τι φταιει...οποιος μπορει να βοηθησει....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τώρα φίλε μου,όσο το έχω ψάξει,κανένα κατάστημα δεν δίνει διαφορετική εγγύηση,μονο τα 2 της Nokia....

Και μονο το e-shop την κλασσική άμμεση αντικατάσταση σε 7 μέρες...

Έτσι δεν βρίσκω τον λόγο,αν πετύχεις ευρωπαικό product code,να μην γλιτώσεις τα 70 ευρωπουλίνια...

Άσχετο,αλλά κι εγώ το μαύρο ψήνομαι να πάρω,κι ας το πληρώσω 10-15Ε παραπάνω...:d

Καλά κοιτάτε και κανένα EBAY Αγγλίας..

Αν το βρείτε περίπου στα 130€ μεταχείρα με μεταφορικά μέσα και με Πανευρωπαϊκη εγγύηση λόγω Αγγλίας, σας χαλάει??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση απο μενα...συνδεομουν κανονικα μεσω wifi μεχρι τωρα...οταν ομως εκανα firmware update στο μοντεμ απο τοτε καθε φορα που παω να μπω σε καποιο site μου εμφανιζει το μυνημα 'ιστος καμια αποκριση πυλης'...εχω βαρεθει να ψαχνω για το τι φταιει...οποιος μπορει να βοηθησει....

 

Δοκίμασε να σβήσεις εντελώς το access point και να συνδεθείς εκ νέου. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να το ρίξω μια ματιά από κοντά σε MediaMarkt και Γερμανό. Το κινητό πράγματι από θέμα εμφάνισης δε δείχνει και πολύ ποιοτικό. Το 5530 που υπήρχε παραδίπλα έδειχνε πιο ποιοτικό και σαφώς μικρότερο σε διαστάσεις. Η τιμή του ήταν στα 290 Ευρώ στο MediaMarkt και στα 330 περίπου στον Γερμανό. :X Σίγουρα δε σκοπεύω να δώσω τόσα για το συγκεκριμένο κινητό. Όπως είναι λογικό τα κινητά των εκθέσεων δεν είχαν περασμένες εφαρμογές (για το GPS, κάποιον browser, κλπ) για να δω και αυτές του τις λειτουργίες.

Αυτό που με χάλασε όμως πιο πολύ από όλα είναι η οθόνη αφής. :( Για να δεχτεί την εντολή θέλει καλό πάτημα και δεν αρκεί ένα απλό άγγιγμα. Όταν δηλαδή προσπαθούσα να δοκιμάσω να πληκτρολογήσω γρήγορα τηλέφωνο, τύχαινε να μη παίρνει κάποιους αριθμούς. Αυτός ήταν ο λόγος που δοκίμασα και το κινητό στον Γερμανό όπου και πάλι μου έδωσε την ίδια εντύπωση. Προφανώς με το καιρό συνηθίζεται και μαθαίνεις να πιέζεις την οθόνη εφαρμόζοντας κατάλληλη πίεση, παρόλα αυτά ως πρώτη εντύπωση ήταν αρνητική. Για την ακρίβεια δοκίμασα αμέσως μετά το Samsung Corby το οποίο από ότι ξέρω έχει capacitive touch screen και η οποία πραγματικά είχε πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με του Nokia. Δε χρειαζόταν καμιά πίεση στην οθόνη, παρά μόνο ένα απλό άγγιγμα, με αποτέλεσμα να χάνεται πολύ δύσκολα εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να το ρίξω μια ματιά από κοντά σε MediaMarkt και Γερμανό. Το κινητό πράγματι από θέμα εμφάνισης δε δείχνει και πολύ ποιοτικό. Το 5530 που υπήρχε παραδίπλα έδειχνε πιο ποιοτικό και σαφώς μικρότερο σε διαστάσεις. Η τιμή του ήταν στα 290 Ευρώ στο MediaMarkt και στα 330 περίπου στον Γερμανό. :X Σίγουρα δε σκοπεύω να δώσω τόσα για το συγκεκριμένο κινητό. Όπως είναι λογικό τα κινητά των εκθέσεων δεν είχαν περασμένες εφαρμογές (για το GPS, κάποιον browser, κλπ) για να δω και αυτές του τις λειτουργίες.

Αυτό που με χάλασε όμως πιο πολύ από όλα είναι η οθόνη αφής. :( Για να δεχτεί την εντολή θέλει καλό πάτημα και δεν αρκεί ένα απλό άγγιγμα. Όταν δηλαδή προσπαθούσα να δοκιμάσω να πληκτρολογήσω γρήγορα τηλέφωνο, τύχαινε να μη παίρνει κάποιους αριθμούς. Αυτός ήταν ο λόγος που δοκίμασα και το κινητό στον Γερμανό όπου και πάλι μου έδωσε την ίδια εντύπωση. Προφανώς με το καιρό συνηθίζεται και μαθαίνεις να πιέζεις την οθόνη εφαρμόζοντας κατάλληλη πίεση, παρόλα αυτά ως πρώτη εντύπωση ήταν αρνητική. Για την ακρίβεια δοκίμασα αμέσως μετά το Samsung Corby το οποίο από ότι ξέρω έχει capacitive touch screen και η οποία πραγματικά είχε πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με του Nokia. Δε χρειαζόταν καμιά πίεση στην οθόνη, παρά μόνο ένα απλό άγγιγμα, με αποτέλεσμα να χάνεται πολύ δύσκολα εντολή.

 

Σε αυτό με την οθόνη έχεις δίκιο! Ακόμα και με τα firmware update δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση η resistive οθόνη του 5800 με την capacitive των Samsung!

Έχω δοκιμάσει την οθόνη του Samsung S5600 και πλησιάζει την οθόνη του iphone σε ευαισθησία!!

Μην ξεχνάς όμως ότι είναι το πρώτο touch της NOKIA, ας ελπίζουμε με το Χ6 να είναι καλύτερα τα πράγματα, αλλιώς η Samsung φαντάζει μονόδρομος!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Γενικά παιδιά όλες οι capacitive οθόνες που έχω δει είναι κλάσης ανώτερες από τις πιέσης...

Αλλά προσωπικά προτιμώ ένα symbian με ότι μπορείς να του κάνεις,παρά ένα Arena με απιστευτη οθόνη,αλλά η μόνη δυνατότητα που σου δίνει είναι να βάζεις java apps...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ειναι θεμα μεχρι να το συνηθισεις και να πατας την οθονη οσο πρεπει, εγω για παραδειγμα δεν εχω κανενα πλεον προβλημα μετα απο τοσο καιρο που το εχω και μπαινω ευκολα σε καθε μενου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...