Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αν βάλω screen protector, χάνεται η ανταποκρισιμότητα του touch screen?

Δε θέλω να βάλω την μεμβράνη και μετά να πατάω 2 φορές για να παίρνει την εντολή.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν βάλω screen protector, χάνεται η ανταποκρισιμότητα του touch screen?

Δε θέλω να βάλω την μεμβράνη και μετά να πατάω 2 φορές για να παίρνει την εντολή.

 

Με την προστατευτική μεμβράνη όπως έχει προαναφερθεί δεν θα έχεις πρόβλημα με το touch... το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι ότι υπάρχει περίπτωση να σου χαλάσουν λίγο τα χρώματα της οθόνης λόγο της διάθλασης του πλαστικού υλικού. Προσοχή πάντα στον τρόπο που θα την κολλήσεις, μην αφήσεις κενά αέρα ενδιάμεσα...

 

Σήμερα που άνοιξα το κινητό, μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα πάνω να τρεμο παίζει ένα μήνυμα. Μηνύματα δεν έχω τόσα πολλά αποθηκευμένα, μνήμη έχω αλλά δεν ξέρω τι φταίει μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει ?

 

 

Και προσπάθησε να αλλάξεις τον αριθμό αποθηκευμένων μηνυμάτων σε 999 ή την τοποθεσία αποθήκευσης να μην έχεις μελλονικό πρόβλημα.

 

@stendor: Χρόνια πολλά φίλε!:up:

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τελικά με πείσατε από σήμερα είμαι κάτοχος του 5800. Που αναφέρονται τα πρώτα βήματα για πρωτάρηδες σαν εμένα, για να εκμεταλευτώ πλήρες το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, τελικά με πείσατε από σήμερα είμαι κάτοχος του 5800. Που αναφέρονται τα πρώτα βήματα για πρωτάρηδες σαν εμένα, για να εκμεταλευτώ πλήρες το κινητό?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228724 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήρα το 5800 στα χέρια μου.

Πέρασα το Ελληνικό product code, έκανα ανβάθμιση στην έκοδση 30 αλλά γενικά μου φαίνεται το κινητό λίγο αργό σε σχέση με το Ν95 μου.

Έχω περάσει 1-2 προγράμματα, οπότε δεν φταίει αυτό.

Γενικά η απόκριση δεν είναι όπως την περίμενα.Κάποιες φορές κάνω κλικ στη touchscreen και κάνει λίγω ώρα να πιάσει η εντολή.

Το γυρνάω από landscape σε portrait και κάνει 2 δεύτερα.

Επίσης περίεργο είναι που η μνήμη μου κινητού μου έχει ελεύθερα μόνο 9,6mb από τα συνολικά 86mb.Έτσι είναι και σε σας??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές κάνω κλικ στη touchscreen και κάνει λίγω ώρα να πιάσει η εντολή.

Το γυρνάω από landscape σε portrait και κάνει 2 δεύτερα.

Επίσης περίεργο είναι που η μνήμη μου κινητού μου έχει ελεύθερα μόνο 9,6mb από τα συνολικά 86mb.Έτσι είναι και σε σας??

 

Γυρνώντας σε landscape κάπου τόσο κάνει, όντως. Αλλά η ελεύθερη μνήμη στο C: δεν είναι τόσο λίγη, στο δικό μου με 1-2 προγράμματα είναι περίπου 40-45mb.

Καθάρισε αν δεν το χεις κάνει το ιστορικό του browser.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα απόκρισης στο μενού του κινητού. Η περιήγηση είναι αρκετά καλή.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Γυρνώντας σε landscape κάπου τόσο κάνει, όντως. Αλλά η ελεύθερη μνήμη στο C: δεν είναι τόσο λίγη, στο δικό μου με 1-2 προγράμματα είναι περίπου 40-45mb.

Καθάρισε αν δεν το χεις κάνει το ιστορικό του browser.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν έχω πρόβλημα απόκρισης στο μενού του κινητού. Η περιήγηση είναι αρκετά καλή.

Δε μιλάω για τη RAM αλλά για τη Phone Memory.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για τη RAM αλλά για τη Phone Memory.

 

Αποθηκευσε με ενα απλο Backup τα βασικα (μηνυματα επαφες δλδ) και κανε hard format να απελευθερωθει ο C:/

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για τη RAM αλλά για τη Phone Memory.

Και η μνήμη C εκεί κυμαίνεται περίπου, εννοείται όμως με τι προγράμματα έχει περάσει ο καθένας.

Στο δικό μου, με αρκετά προγράμματα περασμένα έχω ελεύθερη ακόμα 40MB.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκευσε με ενα απλο Backup τα βασικα (μηνυματα επαφες δλδ) και κανε hard format να απελευθερωθει ο C:/

Το σκέφτηκα, αλλά ποιος ξαναπερνάει μετά όλα τα προγράμματα..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάω για τη RAM αλλά για τη Phone Memory.

 

Για το ελεύθερο C: λέω

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα, αλλά ποιος ξαναπερνάει μετά όλα τα προγράμματα..

 

Εαν έχεις περάσει όλα τα προγράμματα στο C: λογικό το βλέπω να μην σου έχει μείνει πολύ διαθέσιμη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις περάσει όλα τα προγράμματα στο C: λογικό το βλέπω να μην σου έχει μείνει πολύ διαθέσιμη μνήμη.

Το κινητό το πήρα μεταχείρα.

Εγώ δεν έχω περάσει κανένα πρόγραμμα στη C εκτός από το quickoffice που αν θυμάμαι καλά δε με ρώτησε καθόλου που θα εγκατασταθεί.

Οπότε ό,τι έχει στη C είναι από τον προηγούμενο κάτοχο.

Το θέμα είναι όμως ότι αν κάνω hard format, δεν θα επηρεαστούν και τα προγράμματα που έχω περάσει στην κάρτα μνήμης?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω περάσει καμιά 50αρια προγράμματα άλλα στην κάρτα μνήμης και πάει σφαίρα το κινητό εκτός από scrolling που ψιλοlogari λίγο αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα!γυρνώντας το πλάγια στην αρχή αργούσε λίγο αλλά τώρα γυρνάει κατευθείαν και έχω ελεύθερη μνήμη 41,8 όπως μου λέει τώρα ο taskman αλλά έχω ένα πρόβλημα πριν λίγο έλαβα κάποιο mail στο κινητό και αφού έχει το windows live messenger πήγα στα μηνύματα και μετά στην συντόμευση hotmail εκεί διάβασα το μήνυμα και απάντησα όλα καλά αλλά μετά με ενημέρωσε ο παραλήπτης ότι το μήνυμα που του έστειλα το έλαβε ως ερωτηματικά "?"και όπως μου είπε το κατάλαβα και εγώ βέβαια υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κωδικοποίηση αυτό λύνεται και αν ναι πως? το κινητό το έχω στα αγγλικά αλλά στα ελληνικά το έγραψα το mail λέτε να φταίει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα μεταχείρα.

Εγώ δεν έχω περάσει κανένα πρόγραμμα στη C εκτός από το quickoffice που αν θυμάμαι καλά δε με ρώτησε καθόλου που θα εγκατασταθεί.

Οπότε ό,τι έχει στη C είναι από τον προηγούμενο κάτοχο.

Το θέμα είναι όμως ότι αν κάνω hard format, δεν θα επηρεαστούν και τα προγράμματα που έχω περάσει στην κάρτα μνήμης?

Μερικα θα λειτουργουν και μερικα οχι, αναλογα την εφαρμογη! Ισως να μην εχεις προβληματα εαν κανεις εγκατασταση απο επανω τα .sis των εφαρμογων που δεν λειτουργουν. Αφου εχεις εφαρμογες ακομη απο τον προηγουμενο κατοχο καλυτερα να κανεις hard format και format στην καρτα. Καινουριο κινητο πηρες στην θεση σου θα το σεταρα απο την αρχη :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν με την v.31 υπάρχει κάποια βελτίωση στην ποιότητα της κάμερας...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια επίπεδα με τη προηγούμενη έκδοση είναι η ποιότητα των φωτογραφιών & του βίντεο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το πήρα μεταχείρα.

Εγώ δεν έχω περάσει κανένα πρόγραμμα στη C εκτός από το quickoffice που αν θυμάμαι καλά δε με ρώτησε καθόλου που θα εγκατασταθεί.

Οπότε ό,τι έχει στη C είναι από τον προηγούμενο κάτοχο.

Το θέμα είναι όμως ότι αν κάνω hard format, δεν θα επηρεαστούν και τα προγράμματα που έχω περάσει στην κάρτα μνήμης?

Συμφωνώ απολύτως με την πρόταση του gianpithio. Κράτα backup των δεδομένων σου όχι όμως και των ρυθμίσεών σου. Αν επαναφέρεις μόνο επαφές, μηνύματα, ημερολόγιο, σημειώσεις κτλ αλλά όχι τις ρυθμίσεις, θα έχεις ένα φρέσκο τηλέφωνο, πεντακάθαρο από από οποιασδήποτε μορφής υπολείμματα υπήρχαν από τον προηγούμενο κάτοχο αλλά και εσένα.

 

Κάνε λοιπόν φορμάτ σε τηλέφωνο και κάρτα και ξεκίνα να το σετάρεις από την αρχή το τηλέφωνό σου. Μην σε απασχολεί το ότι μπορεί να έχεις αυτή την στιγμή 50, 60, 70 εφαρμογές. Θα ξεκινήσεις εγκαθιστώντας τα βασικά και σιγά σιγά θα βάζεις ότι βλέπεις ότι σου χρειάζεται. Εκτός από περισσότερη μνήμη, θα διαπιστώσεις ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχεις μια πιο γρήγορη και απροβλημάτιστη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, έχω το 5800 εδώ και λίγες μέρες , από vodafone, μπαίνω στο μενού και βλέπω την έκδοση λογισμικού v21.0.025 κάνω ενημέρωση μέσω τηλ. και μου λέει η η νοκια ότι είναι ενημερωμένο.

Κάπου διάβασα ότι κυκλοφορούν νεότερες εκδόσεις. Μπορεί κάποιος να μου πει αν είμαι εντάξει, και αν όχι τι πρέπει να κάνω

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου?το ξαναγράφω έλαβα κάποιο mail στο κινητό και αφού έχω βάλει το windows live messenger πήγα στα μηνύματα και μετά στην συντόμευση hotmail εκεί διάβασα το μήνυμα και απάντησα όλα καλά αλλά μετά με ενημέρωσε ο παραλήπτης ότι το μήνυμα που του έστειλα το έλαβε ως ερωτηματικά "?"και όπως μου είπε (αυτό νομίζω και εγώ) υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κωδικοποίηση αυτό λύνεται και αν ναι πως? το κινητό το έχω στα αγγλικά αλλά στα ελληνικά το έγραψα το mail λέτε να φταίει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, έχω το 5800 εδώ και λίγες μέρες , από vodafone, μπαίνω στο μενού και βλέπω την έκδοση λογισμικού v21.0.025 κάνω ενημέρωση μέσω τηλ. και μου λέει η η νοκια ότι είναι ενημερωμένο.

Ευχαριστώ

 

Αυτή είναι η τελευταία έκδοση για τη συσκευή Vodafone, οπότε είσαι up to date!

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

demetres_, για να περάσεις την νεότερη αναβάθμιση, 31.0.101,θα πρέπει να κάνεις αυτή την διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow να κάνω αναβάθμιση ή όχι? Αν ακολουθήσω πιστά τις οδηγίες δεν θα έχω πρόβλημα, δεν πειράζει που το έχω χακάρει?

 

 

 

.......................................................................................................................................

ότι καλύτερο έχει αυτή η χώρα είναι τα FORUM

.......................................................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προχωρήσεις άφοβα στην αλλαγή του product code και στην αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 μήνες χρήσης, χωρίς πολλά πειράγματα (hacks), μόνο με εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις θεμάτων-παιγνίων-εφαρμογών, πρέπει να πω ότι η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο.

 

Πλέον αναγκάζομαι να το σβήνω/ανάβω το πολύ κάθε 2 μέρες για να διορθώνω, προσωρινά, αρκετές δυσλειτουργίες.

 

1) Το ξυπνητήρι έχει πολύ περίεργη σχέση με την ώρα. Συγκεκριμένα χτυπά ακριβώς 3 λεπτά μετά την ώρα που το έχω ρυθμίσει, είτε είναι 1 είτε 3 είτε 5.

 

2) Μετά την αναβάθμιση στο τελευταίο f/w χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στη συσκευή, η "Έκθεση" σέρνεται μέχρι να διαβάσει φωτογραφίες/video.

 

Για να είμαι σαφής, εννοώ αμέσως μετά το restart που έκανε η συσκευή για την αναβάθμιση κι άλλο ένα που έκανα για κάθε ενδεχόμενο. Δεν τράβηξα άλλες φωτό, δε γέμισα παραπάνω την κάρτα.

 

3) Αντίστοιχα, η βιντεοσκόπηση έγινε πολύ πιο αργή (αφού πατήσω το κουμπί για να ολοκληρώσω τη λήψη, περιμένω και περιμένω, ανεξάρτητα από το μέγεθος/διάρκεια του κλιπ).

 

4) Στην αναπαραγωγή μουσικής, από την έκδοση 30. και μετά, ο ισοσταθμιστής δε λειτουργεί σωστά όταν δεν χρησιμοποιώ ακουστικά. Συγκεκριμένα, δεν αρκεί να επιλέξω τη ρύθμιση που επιθυμώ απευθείας με double tap, πρέπει να μπω στις Επιλογές και να επιλέξω Ενεργοποίηση από εκεί.

 

Αν χρησιμοποιώ ακουστικά, η ρύθμιση αλλάζει άμεσα, με double tap.

 

5) Τα τυχαία κολλήματα/παγώματα της συσκευής είναι αρκετά συχνά, όπως και οι επανεκκινήσεις χωρίς λόγο και μάλιστα χωρίς να μου ζητά κωδικό.

 

6) Αρκετές εκόμα μικρές λεπτομέρειες οι οποίες ενοχλούν στην καθημερινή χρήση και μετά ξεχνιούνται.

 

Είμαι στην τελευταία έκδοση f/w με συσκευή "καθαρή", αγορασμένη από Voda, χωρίς live κλπ.

 

 

Δε το γλιτώνω το format, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...