Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εκανα flash και τωρα και ανοιγει το κινητο . καμια λυση ?

Με τι πρόγραμμα το flash-αρες? Έβγαλες την μπαταρία για λίγο και μετά δοκίμασες να το ανοίξεις?

 

πως μπορει να μπει λειτουργικο απο C6 ? μπορει να βοηθησει κανεις?

To flash-άρεις με τροποποιημένη έκδοση firmware το οποίο έχει χαρακτηριστικά του C6, για παράδειγμα την οθόνη αναμονής του C6. Για πιο πολλά διάβασε το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 5th - Hacks & Patches

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω ! οντως ειναι costum FW .

 

εβαλα καποιο αλλο και μαλλον ειναι οκ .

μηπως εχουμε καποιο οδηγο στο myphone για το πως βαζεις αλλες γλωσσες στο κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσεις άλλες γλώσσες,αν εννοείς μεμονωμένα,δεν γίνεται.Οι γλώσσες διατίθενται σε πακέτα ανάλογα με την χώρα.Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να αλλαχτεί το product code με κάποιο άλλης χώρας,χωρίς όμως να έχεις την δυνατότητα έτσι να κρατήσεις την Ελληνική γλώσσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

έχουν βγάλει πατέντα που ανοίγεις το firmware και βάζεις μέσα τα ελληνικά, αλλά είναι ολόκληρη ιστορία... μη με ρωτήσεις πώς γιατί δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω άμεσα αλλά γίνεται... κάποτε που το προσπαθούσα τα είχα καταφέρει αλλά είχε προβλήματα... το καλύτερο είναι να βρεις μια έτοιμη costum που έβγαλε ο άλλος τα μάτια του για να την φτιάξει και έχει μέσα και τα ελληνικά..
Link to comment
Share on other sites

 

εκανα αυτο εδω

 

το θεμα ειναι οτι εχω μονο Ελληνικα τωρα χαχαχααχαχ

 

αλλα καπως θα γινεται να εχω και Αγγλικα

Edited by litespeed
Link to comment
Share on other sites

εγω όταν το είχα βάλει ήταν στις πρώτες εκδόσεις και το πορτ δν ηταν καλό το κινητό πήγαινε γρήγορα αλλά είχα κάποια θεματάκια με την μπαταρία τελείωνε γρήγορα.

Είχε και κάποια προβλήματα το ovi store και η αρχική οθόνη δεν δουλευε τέλεια έπρεπε να σβήσω όλα τα contacts και να τα βάλω απο την αρχή και το παράτησα.

 

Επίσης εμένα με βολεύει το θέμα αρχικής οθόνης με τις επαφές και τις 4 συντομεύσεις κάτω κάτω οπότε δεν υπάρχει λόγος για να έχω την φιρμ το c6

 

πάντως ένα πράγμα που θυμάμαι καλά είναι οτι στην έκθεση η φωτογραφίες πηγαίνανε σφαίρα δεν φόρτωνε καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω το μάλλον κλασσικό πρόβλημα που το κινητό συνδέεται αυτόματα στο στο wifi.

Ακολούθησα τις συμβουλές από εδώ

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/Nokia-5800-keeps-trying-to-connect-to-the-internet/m-p/506526

 

http://discussions.mea.nokia.com/t5/Connectivity/Nokia-5800-keeps-connecting-every-6-hours-to-the-internet/m-p/596685

 

Καμία άλλη συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και απο εμένα.

Μια ερώτηση θα θελα να σας κάνω μήπως με βοηθήσει κάποιος.

Κάνω συγχρονισμό το 5800 μέσω του ovi pc suite αλλά οι επαφές στο outlook βγαίνουν "κινέζικες", σαν να μην αναγνωρίζει την γραμματοσειρά.

Κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει και πως διορθώνεται;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κάποιος αν μπορούμε να συνδέσουμε το κινητό σε μεγαλύτερη οθόνη αφής και να λειτουργεί κανονικά? Δλδ να πατάμε την άλλη οθόνη κ όχι αυτή του κινητού.
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρει κάποιος αν μπορούμε να συνδέσουμε το κινητό σε μεγαλύτερη οθόνη αφής και να λειτουργεί κανονικά? Δλδ να πατάμε την άλλη οθόνη κ όχι αυτή του κινητού.

Δε νομίζω να στέκει κάτι τέτοιο.

Άλλωστε, ποιος ο λόγος;

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα κομπλε με το custom λειτουργικο C6 . εκτος απο καλυτερη εμφανιση ειναι παρα πολυ πιο γρηγορο και εργονομικο !

Τι εννοείς εργονομικό?Εργονομία υπάρχει σε ένα κάθισμα πχ.. :p

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα κομπλε με το custom λειτουργικο C6 . εκτος απο καλυτερη εμφανιση ειναι παρα πολυ πιο γρηγορο και εργονομικο !

 

Για δώσε τα φώτα σου... Έχουμε και 5800 και Χ6 που περιμένουν...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να στέκει κάτι τέτοιο.

Άλλωστε, ποιος ο λόγος;

 

Αλλο το ποιός ο λόγος. Εχω σκεφτεί μερικούς.

Αν ξέρετε κάτι ενημερώστε με παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

http://forum.pnht.pl/showthread.php?1262-Firmware-C6-00-V20.0.042-on-5800-%28V52%29-amp-5530-%28V32%29-by-Binh24!

 

εδω εχει το custom fillware .

 

να πω οτι ειμαι ασχετος απο κινητα και γενικα τεχνολογια .

αλλα με λιγο ψαξιμο στο google και youtube εχει πολλες οδηγιες .

 

η επιφανια εργασιας γινεται πολυ πιο ευκολοδουλευτη και ομορφη .

και γενικα το κινητο λειτουγει πιο γρηγορα και χωρις κανενα κολλημα .

 

πως μπορω να βαλω εικονες απο την οθονη του κινητου στο pc ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα κομπλε με το custom λειτουργικο C6 . εκτος απο καλυτερη εμφανιση ειναι παρα πολυ πιο γρηγορο και εργονομικο !

Απ' ότι έχω καταλάβει, το μόνο που αλλάζει είναι η εμφάνιση και τίποτα παραπάνω.

Οι λειτουργίες παραμένουν οι ίδιες, όπως και οι εφαρμογές.

Εγώ πάντως που προτίμησα να ασχοληθώ με το SPB, νομίζω ότι έχω καλύτερο αποτέλεσμα από το να μπαίνω σε μια διαδικασία με το ρίσκο του brickαρίσματος.

 

Αλλο το ποιός ο λόγος. Εχω σκεφτεί μερικούς.

Αν ξέρετε κάτι ενημερώστε με παρακαλώ.

Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει τρόπος, αυτό ήθελα να σου πω, δεν σε ειρωνεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει, το μόνο που αλλάζει είναι η εμφάνιση και τίποτα παραπάνω.

Οι λειτουργίες παραμένουν οι ίδιες, όπως και οι εφαρμογές.

Εγώ πάντως που προτίμησα να ασχοληθώ με το SPB, νομίζω ότι έχω καλύτερο αποτέλεσμα από το να μπαίνω σε μια διαδικασία με το ρίσκο του brickαρίσματος.

 

 

Δεν υπάρχει τρόπος, αυτό ήθελα να σου πω, δεν σε ειρωνεύτηκα.

 

Συνφωνω μαζι σου othon το SPB ειναι καλυτερη λυση!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος, αυτό ήθελα να σου πω, δεν σε ειρωνεύτηκα.

 

Δεν μου δημιουργήθηκε τετοια εντύπωση. Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

τί είναι το SPB ?

Το SPB αλλάζει εν μέρει το μενού της συσκευής σου.

Να το πω πιο απλά, λειτουργεί σαν theme, μόνο που προσθέτει άπειρες δυνατότητες που το κλασσικό interface δεν σου δίνει.

Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα, για να μη βγαίνουμε και πολύ offtopic, στείλε μου pm ή μπες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

τί είναι το SPB ?

Υπόψην ότι βαραίνει πάρα πολύ το κινητό μετά, όσο όμορφα και να γίνεται.

Με αποτέλεσμα όταν θες να κάνεις χρήση άλλων βαριών εφαρμογών όπως GPS, Internet να πρέπει να κλείνεις το SPB.

Εκεί φαίνεται η χρήση της αλλαγής firmware.Είναι ενσωματωμένο και έχει τις αλλαγές που θες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια η αλλαγη σε custom filmware δεν εχει κανενα κυνδινο και μπορεις αν θες να ξαναβαλεις το γνησιο filmware !

 

αλλαξα προσωψη ( κοκκινη ) και digitizer με γνησια απο εβαυ και το κινητο ειναι σαν καινουργιο ! :)

κοστος 35 ευρο και τα 2 :P

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην ότι βαραίνει πάρα πολύ το κινητό μετά, όσο όμορφα και να γίνεται.

Με αποτέλεσμα όταν θες να κάνεις χρήση άλλων βαριών εφαρμογών όπως GPS, Internet να πρέπει να κλείνεις το SPB.

Εκεί φαίνεται η χρήση της αλλαγής firmware.Είναι ενσωματωμένο και έχει τις αλλαγές που θες.

Δε νομίζω ότι βαραίνει τόσο όσο το παρουσιάζεις.

Χρησιμοποιώ το SPB ταυτόχρονα με GPS και άλλες εφαρμογές χωρίς πρόβλημα.

Δεν αμφιβάλλω ότι το κινητό γίνεται ταχύτερο με κάποιο custom firmware, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα και τις γνώσεις να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο, αφού πάντα υπάρχει η πιθανότητα να καταστρέψουμε το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...