Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο back up είχες κρατήσει και τις ρυθμίσεις η μόνο επαφές-σημειώσεις-μηνύματα-ημερολόγιο;Γιατί αν είχες κρατήσει σε αυτό και τις ρυθμίσεις και το έκανες επαναφορά τότε το format που έκανες δεν έχει νόημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ρε παιδες συγνωμη αν εχει ειπωθει αλλα για hard format ζηταει κωδικο κλειδωματος πιος ειναι?

Tι firmware έχεις?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Απο χθες εχω στα χέρια μου το 5800 XpressMusic. Το κινητό το γνωρίζω εδω και 1 χρόνο ακριβως. Το εχει δουλέψει ο αδελφός μου. Ειναι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές.

Εγω ειμαι ενθουσιασμένος με οτι κάνει το 5800.

Εφαγα ομως ενα κρύο ντουζ με το που άνοιξα τη συσκευασία.

Απο μέσα έλειπαν:

1. Music Headset HS-45, AD-54 της Nokia αντ' αυτού εχει ενα handsfree της πλάκας WH 205

2. Video-out Cable (CA-75U)

3. Extra pen stylus

4. Connectivity Cable (CA-101) αντ΄αυτού εχει το CA 101D η διαφορά ειναι οτι το 101D ειναι μόλις 10 εκατοστά. Ενω το CA 101 ειναι περίπου 70-80εκαστοστά.

5. Carrying Case (CP-305)

6. Stand (DT-29)

Νομίζω πως ειναι ΝΤΡΟΠΗ για την Νοκια. Ουτε την τιμή κατέβασε απο πέρσι. 330€ ειχε και πέρσι στην vodafone, 330€ εχει και φέτος ενα χρονο ακριβώς μετά. Πήρα μερικά τηλέφωνα ρώτησα και μου ειπαν οτι μετά τον Οκτώβρη το κινητό ερχεται με ελλειπή αξεσουάρ.

 

Αυτά που πραγματικά ηθελα πιο πολύ απο αυτα τα 6 παραπάνω ειναι το καλώδιο σύνδεσης με την TV, και το handsfree HS-45, AD-54

Ουτε το σταντακι με ενδιέφερε ουτε το δευτερο πενάκι, ουτε η θηκη, ουτε το μεγάλο καλώδιο σύνδεσης.

 

Γι΄αυτό ΠΡΟΣΟΧΗ όσοι ακόμα ενδιαφέρεστε για αυτό το κινητό. Ρωτήστε αν υπάρχουν αυτά μέσα. Οπως σας ειπα το κινητό αγοράστηκε απο την vodafone λογω επιδότησης. Μπορεί σε αλλα καταστήματα να υπάρχει σε στοκ πριν να αρχίσει η Νοκια να το "αδειάζει" το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.:)

Αυτό έγινε λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία του 5800 οπότε είναι αδύνατον να υπάρχουν ακόμα συσκευασίες με τα αρχικά περιεχόμενα.

 

http://img28.imageshack.us/img28/7981/38010116.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που πραγματικά ηθελα πιο πολύ απο αυτα τα 6 παραπάνω ειναι το καλώδιο σύνδεσης με την TV, και το handsfree HS-45, AD-54

 

Φίλε μου, την ίδια απογοήτευση με εσένα ένιωσα κι εγώ όταν άνοιξα τη συσκευασία, ένα μήνα πριν που αγόρασα το κινητό. Έχοντας παρακολουθήσει διάφορα unboxing βίντεο στο youtube, περίμενα να δω διάφορα "καλούδια" στη συσκευασία. Μάλιστα βιάστηκα να κατηγορήσω το κατάστημα απ'όπου το πήρα, νομίζοντας ότι είναι κουτσουρεμένη έκδοση διότι ήταν παρα-εισαγωγής. Με έναν έλεγχο στο site της Nokia όμως, είδα ότι αυτά είναι πλέον τα περιεχόμενα.

Ευτυχώς εμένα είχε το κανονικό hands-free, και όχι αυτό που αναφέρεις, αλλά έλειπαν όλα τα άλλα.

 

Όσον αφορά το καλώδιο για την τηλεόραση, εγώ το αγόρασα από εδώ με λιγότερο από 3,5€:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.31498

Είναι το original καλώδιο της Nokia και δουλεύει μια χαρά!

Kαι το hands-free:

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.24661

Edited by vdanasto
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Ξέρει κανείς πώς απενεργοποιείται το μπιπ κατά την ηχογράφηση; Έψαξα αλλά δεν...

 

πρεπει να hack-αρεις το κινητο σου(με flash ειναι μονος τροπος) να εγκαταστησεις το rom patcher και να κανεις apply to patch.ενα search στο s60 hacks and patches θα σε βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω, μετά από ενάμισυ χρόνο που το έχω και με περασμένη και την τελευταία αναβάθμιση... αυτές τις αποσυνδέσεις/συνδέσεις των (όποιων) bluetooth ακουστικών δε θα τις ξεφορτωθώ ποτέ? Υπάρχει κανένας τρόπος να απαλλαγούμε από αυτό το τόσο ενοχλητικό bug???

Κατά τα άλλα, το κινητό έχει στρώσει πολύ αν και μετά την τελευταία αναβάθμιση η οθόνη επαφής έγινε πολύ πιο "δύσκολη" και αργή.

Iphone 3GS 16G, Nokia 5800ΧΜ και...ενίοτε...ταχυδρομικό περιστέρι:pig:[/b]
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, το κινητό έχει στρώσει πολύ αν και μετά την τελευταία αναβάθμιση η οθόνη επαφής έγινε πολύ πιο "δύσκολη" και αργή.

 

Μαλλον στο δικο σου κινητο ισχυει κατι τετοιο γιατι κατα γενικη ομολογια,το touch κομματι βελτιωθηκε αρκετα και με την προσθηκη του kinetic scrolling,ιλαμε για αλλο κινητο..ασε που εχουν boostαρει και την cpu;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 5800 εδω και κανα 2 μηνες

το πηρα απο καταστημα και ειναι παραεισαγωγης αλλα δεν με πειραζει αυτο του εκανα αναβαθμιση και του περασα ελληνικα.... ολα οκ....

μερικες φορες και εντελως ξεκαρφωτα μου πεταει οτι η "αφαιρεση της καρτας μνημης πρεπει να γινεται.... μπλα μπλα μπλα...." χωρις να εχω ακουμπησει καν την καρτα μνημης... και το προβλημα ειναι οτι αν δεν την βγαλω-βαλω δεν διαβαζει τα δεδομενα της.... ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 5800 εδω και κανα 2 μηνες

το πηρα απο καταστημα και ειναι παραεισαγωγης αλλα δεν με πειραζει αυτο του εκανα αναβαθμιση και του περασα ελληνικα.... ολα οκ....

μερικες φορες και εντελως ξεκαρφωτα μου πεταει οτι η "αφαιρεση της καρτας μνημης πρεπει να γινεται.... μπλα μπλα μπλα...." χωρις να εχω ακουμπησει καν την καρτα μνημης... και το προβλημα ειναι οτι αν δεν την βγαλω-βαλω δεν διαβαζει τα δεδομενα της.... ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

 

Για κοίτα, κλείνει καλά το πορτάκι της μνήμης ??

 

Επίσης θα πρότεινα να της κάνεις ένα backup στο PC σου και μετά να της κάνεις μία διαμόρφωση μέσω της επιλογής του κινητού.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 5800 εδω και κανα 2 μηνες

το πηρα απο καταστημα και ειναι παραεισαγωγης αλλα δεν με πειραζει αυτο του εκανα αναβαθμιση και του περασα ελληνικα.... ολα οκ....

μερικες φορες και εντελως ξεκαρφωτα μου πεταει οτι η "αφαιρεση της καρτας μνημης πρεπει να γινεται.... μπλα μπλα μπλα...." χωρις να εχω ακουμπησει καν την καρτα μνημης... και το προβλημα ειναι οτι αν δεν την βγαλω-βαλω δεν διαβαζει τα δεδομενα της.... ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;

 

Προφανώς δεν κάνει καλή επαφή και με κάποιο μικροκούνημα φεύγει από την θέση της. Όταν την τοποθετείς, σου δίνει την αίσθηση ότι έχει κουμπώσει καλά; Μηπως δεν την βάζεις σωστά και κουνιέται;

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να κανω αναβαθμιση στο κινητο.Αν παω στην Νοκια θα μου κανει δωρεαν.Εχω το κινητο τωρα και ενα χρονο αλλα τωρα τελευτλλαια τρωει καποια ψιλοκοηματα και δεν παει αλλο
Link to comment
Share on other sites

Θα στο κάνουν, αλλά γιατί να μην το κάνεις μόνος σου.

Οδηγίες υπάρχουν στο Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησε κανείς καθυστέρηση στο να στείλει μυνήματα sms?

δείχνει για πολύ ώρα το "Sending message" και το progress bar....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! πέρασα προχτές το καινούριο firmware..ολα καλα κ ωραία...το κινητό πετάει..σήμερα απο το πρωί όμως..εχω το εξής πρόβλημα........ενώ βρίσκει το router και συνδέεται μέσω wifi μολις πάω να ανοίξω μια σελίδα, κολλάει και μου βγάζει το μήνυμα "no gateway reply'' τι είναι αυτό? τι κάνω???? δεν εχω πειράξει κατι...και δεν μου το ειχε παρουσιασει ποτέ ξανά στον 1 χρόνο που το έχω....

Ευχαριστώ

Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! πέρασα προχτές το καινούριο firmware..ολα καλα κ ωραία...το κινητό πετάει..σήμερα απο το πρωί όμως..εχω το εξής πρόβλημα........ενώ βρίσκει το router και συνδέεται μέσω wifi μολις πάω να ανοίξω μια σελίδα, κολλάει και μου βγάζει το μήνυμα "no gateway reply'' τι είναι αυτό? τι κάνω???? δεν εχω πειράξει κατι...και δεν μου το ειχε παρουσιασει ποτέ ξανά στον 1 χρόνο που το έχω....

Ευχαριστώ

 

μου το έκανε και εμένα σε ένα "free wi-fi" που πήγα σε μια καφετέρια. σπίτι όμως δεν μου το κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! πέρασα προχτές το καινούριο firmware..ολα καλα κ ωραία...το κινητό πετάει..σήμερα απο το πρωί όμως..εχω το εξής πρόβλημα........ενώ βρίσκει το router και συνδέεται μέσω wifi μολις πάω να ανοίξω μια σελίδα, κολλάει και μου βγάζει το μήνυμα "no gateway reply'' τι είναι αυτό? τι κάνω???? δεν εχω πειράξει κατι...και δεν μου το ειχε παρουσιασει ποτέ ξανά στον 1 χρόνο που το έχω....

Ευχαριστώ

 

Εμενα το λεει αυτο οταν το δικτυο αυτο δεν εχει ιντερνετ και ειναι απλα lan πχ για τα pda της καφετεριας..

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησε κανείς καθυστέρηση στο να στείλει μυνήματα sms?

δείχνει για πολύ ώρα το "Sending message" και το progress bar....

nop....ολα οκ απο αυτην την αποψη σε μενα φιλε..

 

μου το έκανε και εμένα σε ένα "free wi-fi" που πήγα σε μια καφετέρια. σπίτι όμως δεν μου το κάνει..

και σε μενα σε αλλα spots δεν μου το κανει..........μονο στο σπιτι!!! κ εν τω μεταξυ...στο συγκεκριμενο router συνδεονται μεσω wifi αλλα 2 laptops κ αλλα κινητα χωρις κανενα προβλημα....μονο στο 5800 μου το βγαζει.....:fool:

Edited by Itchrist86
Συνεχομενα μηνυματα, χρησιμοποιησε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Rock n' Roll will never die...
Link to comment
Share on other sites

Το καλό με το 5800 είναι ότι είναι σχετικά αξιόπιστο. Γενικότερα το σέρβις της Nokia είναι για τα μπάζα - κατά γενική ομολογία, συνεπώς η αξιοπιστία παίζει σημαντικό ρόλο.

 

αλλος ενας που το επιβεβαιωνει...3η φορα που μου το εστειλαν εξωτερικο(για το ιδιο προβλημα)..τωρα τουλαχιστον ειναι ολα οκ και μου περασαν και το v40 που το βλεπω αρκετα καλυτερο χωρις το παραμικρο προβλημα...αλλα 1 μηνα εκανε αυτο ειναι το κακκο

Link to comment
Share on other sites

τουσ τελευταιους δυο μηνες να εχετε υποψη για το σερβις της νοκια, οτι ειναι σε δικαστικη διαμαχη με την αλφα κοπυ..επεται κ συνεχεια. οχι οτι κ παλιοτερα δεν ηταν χαλια..αλλα τωρα εχουν κ λογο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...