Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά είναι δυνατό να χάνει το ξυπνητήρι ώρα?Από προχθές αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.Το βάζω να χτυπήσει στις 10:00 χτυπάει 10:04.(όχι δεν το κλείνω:p)Αυτό συμβαίνει μετά από ένα κόλλημα που είχε προχθες και ενώ είχε μπαταρία έκλεισε και για να ανοίξει μετά το έβαλα για φόρτιση ξανα.Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

edit:Τώρα που το ξαναβλέπω παίζει να ήταν η ιδέα μου και να είχε χάσει ώρα όταν είχε μείνει κλειστο γιατί το δοκίμασα δύο φορές και λειτούργησε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια,εχω το nokia 5800 Xpress music εδω και 3 εβδομαδες περιπου..Το κινητο ειναι πολυ καλο δεν μπορω να πω αλλα οταν το σβηνω και μετα παω να το ανοιξω πολλες φορες κολλαει στο αρχικο λογοτυπο της Nokia (που γραφει με μπλε γραμματα) και οταν δοκιμαζω να το σβησω απο το κουμπι για να το ξανα ανοιξω , δεν ανταποκρεινετε με αποτελσμα να γβαζω την μπαταρια με σκοπο να σβησει για να το ξανα ανοιξω .. Μηπως ξερει καποιος γιατι το κανει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει πολλες φορες.το προβλημα βρισκεται στην καρτα μνηνης.βγαλτην και μετα ανοιξε το κινητο σου...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το 5800 εχει εγκατεστημενο το flash lite 3.1 ? στην ενημερωση εφαρμογων δεν μου βγαζει τπτ .Αλλιως πως μπορω να δω αν το εχει εγκατεστημενο ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και καιρό (από τότε που έψαχνα για την αγορά κατάλληλου κινητού, τελικά για την ιστορία πήρα το 5800 όπως φαίνεται και στο avatar) και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα.

Καταρχήν λίγα λόγια για το nokia 580 xm:

Πρόκειται για την απόλυτη συσκευή από άποψη κόστους/απόδοσης. Δεν υπάρχει κάτι που να μην κάνει, έχει office, pdf reader, καλό gps, wifi, άψογη περιήγηση στο νετ είτε με τον ενσωματωμένο περιηγητή είτε με τον οπερα, αρκετές εφαρμογές άλλες χρήσιμες άλλες για διασκέδαση, απροβλημάτιστη χρηστικότητα για τις τηλεφωνικές λειτουργίες (κλήσεις, μηνύματα), είναι τέλειο media player, καλή απόκριση στα μενού, εύχρηστη κάμερα. Είναι ανθεκτικό και δεν σου δίνει την αίσθηση οτι πρέπει να προσέχεις πως το πιάσεις μην και ''χαλάσει'', μου έχει ήδη πέσει μία δυο φορές και δεν έχει καταλάβει τίποτα. Δεδομένων των ιδανικών για φορητότητα διαστάσεών του, απλά κλειδώνεις την οθόνη το βάζεις σε μία τσέπη και ξεχνάς οτι βρίσκεται εκεί. Η μπαταρία του δεν με έχει απογοητεύσει, κρατάει με σιγουριά μιάμιση-δύο μέρες, με αρκετό wifi, ακρόαση μουσικής και ομιλία(απλά έχω απενεργοποιήσει το 3g και δεν χρησιμοποιώ bluetooth και έχω ρυθμίσει τον αισθητήρα φωτεινότητας στο μισό).

Όσον αφορά δε την διαβόητη ''κακή απόκριση της οθόνης'', ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει διαδοθεί αυτήν η φήμη για το 5800. Η οθόνη του κινητού μου είναι άψογη και αντιδρά αμέσως στο παραμικρό άγγιγμα, η δε μικροδόνηση δίνει ακόμη καλύτερη αίσθηση στον έλεγχο με την αφή. Δεν με έχει προβληματίσει ποτέ. Και αναφορικά με την σύγκριση resistive/capacitive, εγώ προτιμώ τις resistive, καθώς αφενός θεωρώ το multitouch εν πολλοίς περιττό και απλώς fancy/trendy/εμπορικό χαρακτηριστικό, αφετέρου μπορώ να ελέγξω μία resistive οθόνη και με άλλα εργαλεία πέραν των ακροδαχτύλων μου (στυλό, νύχια κτλ).

 

Με προβλημάτισαν στην συσκευή μου τα εξής:

1. Η απουσία υποστήριξης divx xvid αρχείων. Αλήθεια o coreplayer έχει βγει επιτέλους για s60 5th; Ξέρει κανείς;

2. Ενώ σε γενικές γραμμές η λειτουργία του κινητού είναι ομαλή και γρήγορη, κάποιες φορές μου κάνει το περίεργο κόλημα που αναφέρουν και άλλοι φίλοι πιο πάνω, όπου χρειάζεται να βγάλεις την κάρτα για να λειτουργήσει και να την ξαναβάλεις αφού έχεις εισαγάγει το pin. Ή μερικές φορές στα καλά καθούμενα(συνήθως μετά ακολουθεί το παραπάνω κόλημα), χάνεται η μπάρα συντομεύσεων στην αρχική οθόνη... Αν ξέρει κάτι παραπάνω κάποιος επ'αυτού ας μας πει, διότι είναι πολύ σπαστικό να κάνεις format και επανεγκατάσταση τις εφαρμογές από την αρχή κάθε τρεις και λίγο.

3. Έχει πολύ μικρή εσωτερική μνήμη. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα ενοχλούσε την ΝΟΚΙΑ αν του έβαζε, όχι πολλά, ας πούμε 100ΜΒ παραπάνω στον εσωτερικό σκληρό, ώστε να μπορούμε να βάζουμε και εκεί εφαρμογές και να μην αναγκαζόμαστε να τις περνάμε όλες στην κάρτα μνήμης. Ακατανόητο...

Link to comment
Share on other sites

Παρατήσα κάτι κουλό σήμερα(και διαβάζοντας τα παραπάνω),το ότι όταν με πέρνουν τηλ. καμιά φορά τους ακούω για λίγο και μετά από κάποια δευτερόλεπτα τους χάνω(δν ακούω τίποτα),και αναγκάζομαι να ξαναπάρω(και τν δεύτερη φορά μιλάω με τις ώρες,χωρίς προβλήματα)είναι πρόβλημα λόγο δυκτίου(κοσμοτε,και με το προηγούμενο κινητό μου το εκανε)ή μπηως έχει και μένα το ακουστικό μου πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν η εσωτερική μνήμη © των 80ΜΒ γεμίσει, θα υπάρχει κάποια δυσκολία στην λειτουργία του κινητού; Αυτή η θέση μνήμης είναι απλώς ένας ακόμα αποθηκευτικός χώρος (σαν την κάρτα μνήμης) ή έχει σχέση με τη γενικότερη λειτουργία του κινητού; (πχ όσο περισσότερο χώρο αφήνουμε, τόσο πιο γρήγορα θα τρέχουν οι εφαρμογές ή θα ανοίγουν τα μενού). Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει :)
Link to comment
Share on other sites

Παρατήσα κάτι κουλό σήμερα(και διαβάζοντας τα παραπάνω),το ότι όταν με πέρνουν τηλ. καμιά φορά τους ακούω για λίγο και μετά από κάποια δευτερόλεπτα τους χάνω(δν ακούω τίποτα),και αναγκάζομαι να ξαναπάρω(και τν δεύτερη φορά μιλάω με τις ώρες,χωρίς προβλήματα)είναι πρόβλημα λόγο δυκτίου(κοσμοτε,και με το προηγούμενο κινητό μου το εκανε)ή μπηως έχει και μένα το ακουστικό μου πρόβλημα?

Αν κάνεις 1 αναζήτηση, το έχουμε αναφέρει πάρα πολλοί χρήστες το συγκεκριμένο πρόβλημα.Σε άλλους το κάνει από την αρχή, σε άλλους μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Δεν υπάρχει κάποια λύση που να εγγυάται το αποτέλεσμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις 1 αναζήτηση, το έχουμε αναφέρει πάρα πολλοί χρήστες το συγκεκριμένο πρόβλημα.Σε άλλους το κάνει από την αρχή, σε άλλους μετά την τελευταία αναβάθμιση.

Δεν υπάρχει κάποια λύση που να εγγυάται το αποτέλεσμα.

 

Α...απλά μήπως ήταν λόγο της κοσμοτε.....(γιατί είχα παρόμοιο θέμα και στο παλιό μου κινητό):O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν η εσωτερική μνήμη © των 80ΜΒ γεμίσει, θα υπάρχει κάποια δυσκολία στην λειτουργία του κινητού; Αυτή η θέση μνήμης είναι απλώς ένας ακόμα αποθηκευτικός χώρος (σαν την κάρτα μνήμης) ή έχει σχέση με τη γενικότερη λειτουργία του κινητού; (πχ όσο περισσότερο χώρο αφήνουμε, τόσο πιο γρήγορα θα τρέχουν οι εφαρμογές ή θα ανοίγουν τα μενού). Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει :)

 

Αν την γεμίσεις τελείως την εσωτερική μνήμη τότε μόνο θα έχεις πρόβλημα. Εγώ στο Ν81 αυτή τη στιγμή έχω ελεύθερα 2mb από την εσωτερική και δεν κολλάει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο τι διαβαζω τα post σας και λετε για τα προβληματα που παρουσιασαν τα κινητα σας μετα την εκδοση ν.31 φοβαμαι η αληθεια ειναι...>!!!!!!:cry::cry:..!!!

να μην την βαλω στο 5800 μου????

Link to comment
Share on other sites

Ποια προβλήματα...;

Δυο αναφορές έχουν γίνει στη σελίδα αυτή, και τα δύο δεν έχουν να κάνουν με την αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω περάσει την τελευταία έκδοση στο 5800 που έχω μέχρι στιγμής δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα.

 

Από εμένα αξίζει να κανείς αναβάθμιση το 5800 που έχεις.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να τη κάνεις!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σκέφτομαι να πάρω το εν λόγο κινητό και θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πρώτων τι διαφορά έχει αυτό -> http://www.electroniki.gr/electroniki/el_telephony/featured-telephony/5800-x-music.php με αυτό -> http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=48182&selectedCategoryId=93 ? Η διαχείρηση της ram του κινητού είναι καλύτερη απο του Ν73? Και τέλος πώς είναι η γκαλερή των εικόνων? Βγένουν όλες οι εικόνες μαζί ή γίνετε περιήγηση ανα φάκελο?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια...

σκεφτομαι να παρω το κινητο... ειναι καλο?? γρηγορο?? απο gps πως τα παει??? πιστευω να συνδεεται με τον δορυφορο επι τοπου ετσι???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σκέφτομαι να πάρω το εν λόγο κινητό και θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. Πρώτων τι διαφορά έχει αυτό -> http://www.electroniki.gr/electroniki/el_telephony/featured-telephony/5800-x-music.php με αυτό -> http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=48182&selectedCategoryId=93 ? Η διαχείρηση της ram του κινητού είναι καλύτερη απο του Ν73? Και τέλος πώς είναι η γκαλερή των εικόνων? Βγένουν όλες οι εικόνες μαζί ή γίνετε περιήγηση ανα φάκελο?

 

Οι συσκευές που δείχνεις είναι οι ίδιες..

Αν ρωτάς για τη διαφορά στη τιμή, η απάντηση είναι ότι το φθηνό πιθανόν είναι παραεισαγωγή..

Όσο αφορά τις εικόνες, αυτές βγαίνουν όλες μαζί και όχι άνα φάκελο..

Εκτός και αν κάνεις φακέλους μέσα απο τη συσκευή οι οποίοι είναι εικονικοί και δεν δημιουργούνται και στη κάρτα μνήμης..

 

Γεια σας παιδια...

σκεφτομαι να παρω το κινητο... ειναι καλο?? γρηγορο?? απο gps πως τα παει??? πιστευω να συνδεεται με τον δορυφορο επι τοπου ετσι???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

 

Για τα λεφτά του είναι πολύ καλό και αρκετά γρήγορο..

Για το GPS το επιτόπου είναι σχετικό..

Αν χρησιμοποιείς το A-GPS μαζί τότε ναι γίνεται πολύ γρήγορα ο εντοπισμός..

Αν όχι ίσως σου φανεί οτι αργεί λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.μερικες φορες το 5800 εκει που ειναι ανοιχτο ξαφνικα μαυριζει η οθονη και αλλες φορες γινετε μπλε αλλα μετα απο 2 με 3 δευτερολεπτα ερχετε στα ισα του.δεν εχω κανενα application πανω και εχω κανει και αναβαθμιση.τι να κανω υπαρχει καμια ιδεα??ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω άλλο κινητό. Το Ν73 μου χάλασε η οθόνη και λέω να μην το φτιάξω αλλά αν το 5800 δεν είναι καλύτερο συγκριτικά δεν ξέρω τι θα κάνω. Γενικά αυτή τη στιγμή θέλω ένα φθηνό και καλό τηλέφωνο. Αν είχα περισσότερα χρήματα θα έπερνα το SE Satio

 

Επειδή εκανα ακριβώς την ίδια μετάβαση οταν πήρα το 5800 (σκυλί το Ν73 btw) το 5800 ειναι σαφώς γρηγορότερο σε απόκριση απο το Ν73 ειδικά με τα τελευταία firware. Συνολικά για τα λεφτά του νομίζω ειναι τίμια πρόταση και με καλά χαρακτηριστικά!

 

Το μονο που πραγματικά με χάλασε ειναι οτι η κάμερα ενω στα χαρτια ειναι ίδια, του Ν είναι σαφώς ανώτερο, το 5800 με απογοήτευσε σε αυτόν τον τομέα αλλά επειδή σπάνια χρησιμοποιώ την κάμερα του κινητού δεν με απασχόλησε και ιδιαίτερα...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που δείχνεις είναι οι ίδιες..

Αν ρωτάς για τη διαφορά στη τιμή, η απάντηση είναι ότι το φθηνό πιθανόν είναι παραεισαγωγή..

Όσο αφορά τις εικόνες, αυτές βγαίνουν όλες μαζί και όχι άνα φάκελο..

Εκτός και αν κάνεις φακέλους μέσα απο τη συσκευή οι οποίοι είναι εικονικοί και δεν δημιουργούνται και στη κάρτα μνήμης..

 

Υπάρχει κανένα πρόβλημα στην παραεισαγωγή? Νομίζω οτι παίζει κάποιο ρόλο στην αναβάθμιση σχετικά με την γλώσσα του κινητού και νομίζω οτι διορθώνετε δίνοντας άλλο product code. Ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα πρόβλημα στην παραεισαγωγή? Νομίζω οτι παίζει κάποιο ρόλο στην αναβάθμιση σχετικά με την γλώσσα του κινητού και νομίζω οτι διορθώνετε δίνοντας άλλο product code. Ή κάνω λάθος?

Για το τι συμβαίνει με τις συσκευές παρά-εισαγωγής διάβασε το Περί παράλληλων εισαγωγών...

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κανένα, την ώρα που λαμβάνει κλήση, ενώ ο συνομιλητής σε ακούει, εσύ δεν ακούς τίποτα....

Μου συμβαίνει αρκετά συχνά τελευταία...

και άλλες φορές, πιο σπάνια, ο ήχος που ακούγεται από τον συνομιλητή, είναι αλλιωμένος...

Υπάρχει τρόπος επιδιόρθωσης???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...