Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση: Υπάρχει τρόπος να παίζει μέσω ιντερνετ (wifi) ο media player των windows? Δηληδή θέλω να ακούω ραδιόφωνο (πχ.sport-fm) μέσω ιντερνετ και τα περισσότερα θέλουν mp. Γνωρίζει κάποιος?

 

Ευχαριστώ...

 

Ριξε μια ματια στο θεμα: Radio stream μεσω Coreplayer λογικα θα μπορεις να το κανεις και στο 5800.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν τις ενεργοποιείς από κάπου. Αφού έκανες restart τότε θα έπρεπε να έχει αλλάξει η γραμματοσειρά. Έβαλες σωστά τα ονόματα των αρχείων στις γραμματοσειρές που πέρασες? Επειδή είμαστε off topic ρίξε μια ματιά στο θέμα S60 5th - Tricks & Tips και συνεχίζουμε εκεί.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετές ημέρες και κανένας δεν μπορούσε να με βοηθήσει αλλά ούτε υπήρχε οδηγός εδώ μέσα που να κάνει αυτό που θέλω σας παραθέτω τα βήματα που ακολούθησα και έγινε με επιτυχία η αφαίρεση του Vodafone Live και η εγκατάσταση του τελευταίου λογισμικού μέσω OTA(over the air).

 

Πριν προχωρήσετε κάντε ένα backup ότι έχετε στη μνήμη του τηλεφώνου!!!

 

1)Εγκαταστήστε το Nemesis Service Suite

2)Εγκαταστήστε το τελευταίο Nokia Software Updater

3)Τρέξτε το Nemesis Service Suite και πατήστε scan for new device

4)Πατήστε στο Phone info και τσεκάρετε το κουμπάκι Enable στο Product Code,έπειτα πατήστε Read και στο Product Code δώστε έναν από τους παρακάτω κωδικούς:

Αν έχετε το μαύρο 0573762

Αν έχετε το μπλέ 0559395

Αν έχετε το κόκκινο 0559299

Και πατήστε το κουμπί write.Τώρα μπορείτε να κλείσετε το Nemesis.

5)Κλείστε το 5800,κρατήστε πατημένα τα πλήκτρα πράσινο+κόκκινο+κάμερα για να κάνει hard format.Μόλις τελειώσει κάνουμε το 6ο βήμα.

6)Τρέξτε το Nokia Software Updater και συνδέστε το 5800 σας σε PC suite mode.

Θα ψάξει για αναβαθμίσεις και θα σας πεί ότι δεν βρέθηκε καμία.Εσείς επιλέξτε ότι θέλετε να ξαναπεράσετε το υπάρχον firmware(reinstal).

Μόλις τελειώσει η διαδικασία(θα πάρει γύρω στα 20 λεπτά) το 5800 θα κάνει επανεκκίνηση και θα δείτε ότι δεν θα εμφανίσει το λογότυπο της vodafone.

7)Τώρα πηγαίνετε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και δώστε τις ρυθμίσεις για να συνδεθείτε στο οικιακό σας δίκτυο WLAN.

8)Πηγαίνετε στην αρχική οθόνη και πληκτρολογήστε *#0000# και από τις επιλογές κάντε ναζήτηση για νέες εκδόσεις,θα βρεί την νέα έκδοση v30 και θα ξεκινήσει η διαδικασία αναβάθμισης...

 

Συγχαρητήρια αφαιρέσατε με επιτυχία το Vodafone Live Firmware και αναβαθμίσατε τη συσκευή σας στην τελευταία έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας να μου πεί τι μήνυμα πρέπει να στείλω και πού για να λάβω ρυθμίσεις MMS και GPRS για Cosmote Whats up?

Νούμερο δεν ξέρω για cosmote, αλλά αν θες ρώτησε στο θέμα της Cosmote. Μπορείς να τις κατεβάσεις και από το κινητό τις ρυθμίσεις, θα πας στο εικονίδιο Οδηγός ρυθμίσεων και θα σε καθοδηγήσει να κατεβάσεις τις ρυθμίσεις για MMS, GPRS και Internet. Προϋπόθεση να έχεις ενεργοποιήση την υπηρεσία των mms.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά ρε φίλε,πρίν κάνω το debrand δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον οδηγό ρυθμίσεων,τώρα έγινε μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μηπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος να φτιάξω επιτέλους την ανάκτηση των e-mail μου μέσω του mail for exchange για τον λογαριασμό μου στο yahoo.gr και έπειτα να δούμε πώς μπορώ να τα βλέπω στην homescreen του κινητού!

Επιλογή πάντως στις ρυθμίσεις -->Αρχική οθόνη κλπ δεν έχει για ειδοποίηση e-mail και ας έχω την V30.0.011 :p

Please help,έχω χάσει την μπάλα!!!:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

απο χθες που εκανα αναβαθμιση το κινητο, αντιμετωπιζω το εξης προβλημα και θα θελα την απαντηση σας. οταν ανοιγω ενα σαιτι με τον ιστο και παω να κανω κλικ σε μια ειδηση απο μια λιστα π.χ. αντι να ανοιξει κλεινει το σαιτ και γυριζει πισω στο μενου που λεει ιστος, αναζητηση,κοινο online και τετοια! τι συμβαινει? ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ποστάρει φωτογραφία με το πρόβλημα στη σχισμή;Θέλω να δω αν το έχει το πρόβλημα και το δικό μου.Σ αυτή τη photo δεν ξεκαθαρίζω κάτι:

http://img132.imageshack.us/img132/3213/5800testsx0.jpg

δηλαδή εκεί που έχει το νύχι του αυτός είναι κενό;Εμένα εκεί είναι ομοιόμορφο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το post θα δεις εικόνες από τη περιβόητη σχισμή.

Απλά τώρα δεν είναι διαθέσιμες διότι το imageshack.gr είναι down.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Τότε έχει κι εμένα τη σχισμή και είναι πρόσφατο μοντέλο,δεν είναι τόσο ανοιχτή όσο το 5800 στις φωτογραφίες που μου έδειξες φαίνεται απλά λιγάκι αχνά το φώς.
Link to comment
Share on other sites

απο χθες που εκανα αναβαθμιση το κινητο, αντιμετωπιζω το εξης προβλημα και θα θελα την απαντηση σας. οταν ανοιγω ενα σαιτι με τον ιστο και παω να κανω κλικ σε μια ειδηση απο μια λιστα π.χ. αντι να ανοιξει κλεινει το σαιτ και γυριζει πισω στο μενου που λεει ιστος, αναζητηση,κοινο online και τετοια! τι συμβαινει? ευχαριστω!

Και σ' εμένα το κάνει φίλε μου. Απλώς η ΝΟΚΙΑ φτιάχνει ένα πράγμα, και χαλάει 5... Αυτά είναι τα updates της...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μηπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος να φτιάξω επιτέλους την ανάκτηση των e-mail μου μέσω του mail for exchange για τον λογαριασμό μου στο yahoo.gr

 

To mail for exchange είναι για σερβερς που χρησιμοποιούν microsoft exchange server για τα μέιλ τους ( π.χ. εταιρίες ή πανεπιστήμια). Για το γιαχού χρειάζεσαι έναν απλό μέιλ-κλάιεντ . Δες εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες http://email.nokia.com/account/faq.action

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρεται μόλις έγινα και εγώ κάτοχος ενός 5800 και αν και λίγο άκυρο με το topic, , θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να αλλάξεις ήχο μηνύματος και αν ξέρει κάποιος και είναι εύκολο να δώσει ένα μικρο tip
Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω ότι με το νέο firmware και τη νέα αναβάθμιση στο blue&me της fiat το τηλέφωνο επιτέλους συνδέεται αυτόματα μέσω bluetooth και παίζει απροβλημάτιστα.

Αυτό για όσους έχουν fiat- alfa romeo- lancia και είχαν προβλήματα όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..αντιμετωπιζω και εγω ενα προβλημα..εκανα αναβαθμιση on air του 30.0.011 firmware για το 5800ΧΜ και ενω εγινε κανονικα τωρα οταν προσπαθησω να κανω κληση απο το τηλ, μου βγαζει ''μονο κλησεισ ΣΟΣ'' ,ενω εκανα κληση μεσω του pc suite και καλεσε κανονικα..πως μπορω να λυσω αυτο το προβλημα? η τουλαχιστον πως να επαναφερω την προηγουμενη εκδοση?

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

βγηκε καινουριο firm!!!:rolleyes:

 

δεν βλέπω κάποιο στο fota.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, παρατηρώ διάφορα τρελά πράγματα! Στην αρχική οθόνη, πατώντας πάνδ δεξία και ύστερα στην ώρα που εμφανίζεται και μετά νέα αφύπνιση, πολλές φορές με πετάει πάλι στην αρχική οθόνη! Επίσης, όταν βγάζω video, ορισμένα κολλάνε για 1-2 δευτερόλεπτα, και άλλα παίζουν λίγο και κολλάνε! Αυτό γίνεται μόνο όταν βγάζω video από το κινητό!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία όταν έχω κλήση να ακούγεται το όνομα αυτού που με καλεί.

 

Επειδή όμως δεν ξέρω πως έγινε η ενεργοποίηση δεν ξέρω και αντίστοιχα πως θα το επενοργοποιήσω...μήπως γνωριζει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία όταν έχω κλήση να ακούγεται το όνομα αυτού που με καλεί.

 

Επειδή όμως δεν ξέρω πως έγινε η ενεργοποίηση δεν ξέρω και αντίστοιχα πως θα το επενοργοποιήσω...μήπως γνωριζει κανεις???

 

Ρυθμισεις-προσωπικο-προφιλ-επιλεγεις προφιλ και πας διαμορφωση.Ριχνουμε και καμια ματια το βιβλιαρακι των οδηγιων δεν ειναι κακο.:rtfm:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...