Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....

Έχω φτιάξει κάποιους φακέλους μέσα στο εικόνες και videos και ενώ μου τους εμφανίζει στο τηλέφωνο δεν μπορω να τους βρω μεσω του pc suite στον υπολογιστή, δεν μου τους εμφανίζει καν.

έκανα και το άλλο, μέσω του pc suite έκανα drug & drop μια φωτό και ενώ μου λέει ότι πήγε στην κάρτα μνήμης στον φάκελο others, την βλέπω στο τηλέφωνο αλλά όχι στο pc.

Τι γινεται ρε παιδιά??????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οι φάκελοι της Έκθεσης είναι εικονικοί.

Δεν είναι πραγματικοί ώστε να τους βλέπεις είτε από τη Διαχείριση αρχείων είτε από τον Υπολογιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οι φάκελοι της Έκθεσης είναι εικονικοί.

Δεν είναι πραγματικοί ώστε να τους βλέπεις είτε από τη Διαχείριση αρχείων είτε από τον Υπολογιστή.

 

Ωραία και αν θες να κανεις δικούς σου φακέλους και να περάσεις μέσα φωτο, πως θα το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Η δημιουργία φακέλων στη μνήμη γίνεται με το γνωστό τρόπο, αλλά στην Έκθεση δεν θα τους βλέπεις.

Αναγκαστικά θα πρέπει μέσω της Έκθεσης να δημιουργήσεις τους φακέλους οι οποίοι θα είναι ορατοί μόνο από αυτή και θα μετακινήσεις τις εικόνες μέσα από την Έκθεση στους αντίστοιχους φακέλους.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για την βοήθεια.

Πιστέυω πάντως ότι αυτό δεν είναι λογικό, από την στιγμή που σου δίνει την δυνατότητα να ελέγχεις το τ/φ από τον υπολογιστή να μην μπορείς να κάνεις το πιο εύκολο πράγμα όπως π.χ στα symbian 40.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, σε αυτό το θέμα, μας έχει αφήσει ξεκρεμαστους η Nokia. Το μοναδικό εργαλείο που εξαλείφει αυτό το πρόβλημα, το photo resco viewer, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε έκδοση συμβατή για την συσκευή μας.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, σε αυτό το θέμα, μας έχει αφήσει ξεκρεμαστους η Nokia. Το μοναδικό εργαλείο που εξαλείφει αυτό το πρόβλημα, το photo resco viewer, δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα σε έκδοση συμβατή για την συσκευή μας.

 

Μα δεν θέλει και πολύ μυαλό από την στιγμή που το κάνουν τα άλλα τ/φ της nokia (40) τόσο δύσκολο ήταν????? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Εχθές πήρα και εγώ το 5800 (πρώτη φορά Νοκια) και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστιμένος. Βέβαια δεν έχω προλάβει ακόμα ούτε το manual να διαβάσω και από εδώ λίγα πράγματα.

Ήθελα να σας ρωτήσω για την αναβάθμηση. Έχω την έκδοση 21.0.021 (αυτή είναι έκδοση του firmware ή του λειτουργικού?) και είδα που αναφέρεστε στην v30.

Εγώ που δεν το έχω hackάρει ακόμα, να περάσω την 30 (hackάρεται μετά?) ή να παίξω πρώτα λίγο με την 21?

Όταν λέτε ότι hackάρατε την συσκευή, τί εννοείτε? Τί είναι κλειδωμένο?

 

Ευχαριστώ πολύ και sorry αν έχω απορείες που έχουν πολυσυζητηθεί. Από το απόγευμα θα αρχίσω να το ψάχνω το θέμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Nikosjc.

Διάβασε το "Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ", θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Και ναι, η 30 χακάρεται.

Προχώρα σε αναβάθμιση τάχιστα!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πλήρης φόρτιση και χρησιμοποίησα ως εξής το κινητό:

Μίλησα 2 ώρες και κάτι, έβγαλα 2 φωτογραφίες και έστειλα καμιά δεκαριά μηνύματα. H μπαταρία του κράτησε 2 μέρες και 6 ώρες.. Τα συμπεράσματα δικά σας..

 

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι εντάξει ή όχι η μπαταρία του κινητού μου; Και αν δεν είναι εντάξει τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου φαίνεται η αυτονομία για την συγκεκριμένη χρήση που του έκανες.

 

Εντάξει φίλε μου. Διάβασα σε προηγούμενα posts ότι όταν χαμηλώσεις τη φωτεινότητα διαρκεί περισσότερο η μπαταρία. Μήπως ξέρεις να μου πεις αν υπάρχει μεγάλη διαφορά ή δεν αξίζει να μπω στο κόπο;

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα υπαρχει τεραστια διαφορα στην αυτονομια.... εχω στην φωτεινοτητα στην πιο χαμηλη βαθμιδα και ειμαι απολυτως ευχαριστημενος απο την μπαταρια....
Link to comment
Share on other sites

κάτι που παρατήρησα με την 30, είναι ο φωτισμός της οθόνης μετά από ξεκλείδωμα, είναι προοδευτικός. Δεν αναβει αμέσως, αλλά είναιλίγο πιο σκοτεινό στην αρχή (ελαφρά) και μετά φτάνει στο σημείο που του έχω ορίσει...
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε όσους σκοπεύουν να αγοράσουν τη συσκευή από e-shop, ακόμα παραεισαγωγές έχουν, το πήρε ο πατέρας μου και είναι κανονικά για Γαλλία(γαλλικό manual και επιβεβαίωσα και με ένα κατάστημα της nokia).

 

Δυστυχώς δεν κοίταξε όταν το έπαιρνε, το άσπρο χαρτάκι ήταν κομμένο( αν και είχε Nokia sealed-νόμιζα ότι ήταν μόνο της alpha copy αυτά ) και μέσα μια κακή εκτύπωση του ελληνικού manual.

 

Το θέμα είναι ότι όπως διάβασα στο FAQ λέει ότι το fota θα έπρεπε να αναβαθμίσει κανονικά και χωρίς πρόβλημα σε ελληνικά, οπότε προσπάθησα να το αναβαθμίσω έτσι.

Μετά που το κατέβασε και έκανε restart η συσκευή ακύρωσε τη διαδικασία ενημέρωσης και άνοιξε λέγοντας μου ότι η έκδοση αυτή δεν είναι συμβατή με το τηλέφωνο(ακόμα και αν η ίδια η συσκευή μου το πρότεινε να την κατεβάσω).

χεχε τρελά πράγματα!

Πήραμε στο e-shop και μας είπαν να περάσουμε από το τοπικό κατάστημα και θα το αναλάβουν αυτοί.

Τι θα κάνουν δηλαδή; θα αλλάξουν το product code από μόνοι τους και θα το πλασάρουν ως φτιαγμένο;:X

 

Κάνω λάθος ή αν αλλάξουμε το product code ώστε να γίνει η αναβάθμιση με ελληνική γλώσσα χάνεται η εγγύηση; Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο faq(ίσως να μην το είδα) και είπα να ρωτήσω:ninja:

 

giorgio6600, όντως και γω το παρατήρησα αυτό, ίσως να προσαρμόζεται ανάλογα με την φωτεινότητα του περιβάλλοντος για εξοικονόμηση ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του pc επιφέρει τυπικά ακύρωση της εγγύησης, αρκεί βέβαια να το πάρουν χαμπάρι στο service, εάν και όποτε χρειαστεί να το πας.

Αν το αλλάξεις, κάνεις την αναβάθμιση και μετά επαναφέρεις το εργοστασιακό, είσαι okay!

ΥΓ: Είχε ταινία ασφαλείας η οποία έγραφε επάνω με ανάγλυφα ιριδίζοντα γράμματα NOKIA SEALD και παρόλα αυτά ήταν παρα-εισαγωγή...; Περίεργο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω για την εκδοση 30. Εχει παρατηρησει κανεις χειροτερη ποιοτητα στην εγγραφη βιντεο ?? Νομιζω οτι μου τα δειχνει θολα!Βαζω δηλ την καμερα μπροστα σε χαρτι με γραμματα και δεν μπα να το βαλω μακρια η κοντα μια και το ιδιο ειναι (δηλαδη καπως θολα)!

Ενω στην φωτογραφικη ειναι ολα σουπερ!! Κανενας καμια λυση??

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? το γυαλι?καθαρο ειναι τι γυαλι αφου και φωτο βγαζει πεντακαθαρα!Αν εννοεις καποια ρυθμιση τοτε δεν ξερω απο που το κανουν αυτο...
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο είναι ρυθμισμένο να εστιάζει στο άπειρο, σε αντίθεση με την φωτογράφιση που έχει δυνατότητα αυτόματης εστίασης. Οπότε, είναι θέμα λογισμικού. Ότι βρίσκεται κοντά, φαίνεται θολό ενώ σε μακρινή απόσταση, πιο καθαρό.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του 1ου τρόπου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203

κατάφερα να αλλάξω τον κωδικό,και ναι δοκίμασα και τους 3

Nokia 5800d-1 XpressMusic (RM-356): 0573762 (Black) / 0559395 (Blue) / 0559299 (Red) και για επιβεβαίωση ξαναέκανα read για να δώ αν πήρε τις νέες τιμές και όταν ψάχνω μέσω FOTA για updates δεν βρίσκει τίποτα.Ξέχασα να κάνω κάτι;

Ας απαντήσει κάποιος που έκανε πρόσφατα debrand το δικό του.

 

Με ποιο τροπο προσπαθεις να κανεις αναβαθμιση? Εαν προσπαθεις να κανεις μεσω fota δοκιμασε να κανεις απο τον υπολογιστη και το αντιθετο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Και με τους 2 τρόπους προσπαθώ,το product code αλλάζει κανονικά,το βλέπω και με το Nemesis αλλά και με το JAF.Από εκεί και πέρα ότι product code και να του βάλω δεν μου εμφανίζει την τελευταία έκδοση για να κάνω update,υπάρχει έστω ένα άτομο που κατάφερε να βγάλει το vodafone firmware από το 5800 του;
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? το γυαλι?καθαρο ειναι τι γυαλι αφου και φωτο βγαζει πεντακαθαρα!Αν εννοεις καποια ρυθμιση τοτε δεν ξερω απο που το κανουν αυτο...

 

Πάμε να πιούμε κάνα ποτάκι, πιάνουμε φιστίκια και πατατάκια, μετά καταλήγουμε σε καμιά μπριτζόλα. Πιάνουμε και το κινητό να δούμε τίποτε, λογικό είναι να λερώνεται το γυαλί της κάμερας. Εγώ σε ένα που είχα όταν άνοιξα μια μέρα το καπάκι να το καθαρίσω, μόνο λυκόσκυλα δεν έβγαλα από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή του pc επιφέρει τυπικά ακύρωση της εγγύησης, αρκεί βέβαια να το πάρουν χαμπάρι στο service, εάν και όποτε χρειαστεί να το πας.

Αν το αλλάξεις, κάνεις την αναβάθμιση και μετά επαναφέρεις το εργοστασιακό, είσαι okay!

ΥΓ: Είχε ταινία ασφαλείας η οποία έγραφε επάνω με ανάγλυφα ιριδίζοντα γράμματα NOKIA SEALD και παρόλα αυτά ήταν παρα-εισαγωγή...; Περίεργο.

Γράφει NOKIA SEALED, νόμιζα ότι είχατε κάνει ορθογραφικό, αλλά μάλλον η Alpha Copy το έχει κάνει.:wacko:

 

Από το τηλέφωνο μου είπαν στο eshop να πάω στο κατάστημα και θα το φροντίσουν.

Αυτό που με απασχολεί είναι μήπως και κάνουν αυτοί αλλαγή στο product code και έτσι χάσω την εγγύηση! Αν είναι έτσι καλύτερα να πάω στην Νοκια και να πληρώσω το 15άρι μια και καλή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορεί ένας τρίτος, όπως το e-shop να κάνει αναβάθμιση στην καινούρια έκδοση χωρίς να πειράξει το product code και κατ επέκταση να πειράξει την εγγύηση:lost:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...