Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωπ!!! Άκυρο... μόλις το ανακάλυψα πως γίνεται! Ρε τι έκαναν τα άτομα! Αντί απλά να πιέσεις το απάντηση στην οθόνη, πρέπει να σύρεις το δάχτυλό σου πάνω στο "απάντηση" από αριστερά προς τα δεξιά και ανοίγει κανονικά η γραμμή! Οπότε, άκυρη η ερώτηση. Έλα φίλε gsa1967, έμαθες κι εσύ τώρα πως γίνεται! :D
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωπ!!! Άκυρο... μόλις το ανακάλυψα πως γίνεται! Ρε τι έκαναν τα άτομα! Αντί απλά να πιέσεις το απάντηση στην οθόνη, πρέπει να σύρεις το δάχτυλό σου πάνω στο "απάντηση" από αριστερά προς τα δεξιά και ανοίγει κανονικά η γραμμή! Οπότε, άκυρη η ερώτηση. Έλα φίλε gsa1967, έμαθες κι εσύ τώρα πως γίνεται! :D

 

το ηξερα αυτο μου το ειχε πει φιλος που το ειχε το τηλεφωνο με την 50 εκδοση περασμενη πριν απο εμενα. εγω νομιζα οτι ρωτησες αν ξαγυρναει στο προηγουμενο συστημα ξεκλειδωματος.

παντως συνηθιζεται το συρσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Α!... ok δεν έχω πρόβλημα με το σύρσιμο. Θα είχα πρόβλημα αν δεν γινόταν ούτε έτσι. Αφού το βρήκα, εντάξει είναι.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ωπ!!! Άκυρο... μόλις το ανακάλυψα πως γίνεται! Ρε τι έκαναν τα άτομα! Αντί απλά να πιέσεις το απάντηση στην οθόνη, πρέπει να σύρεις το δάχτυλό σου πάνω στο "απάντηση" από αριστερά προς τα δεξιά και ανοίγει κανονικά η γραμμή! Οπότε, άκυρη η ερώτηση. Έλα φίλε gsa1967, έμαθες κι εσύ τώρα πως γίνεται! :D

 

Υπάρχει και άλλος, κατά τη γνώμη μου ακόμα πιο εύκολος τρόπος να σηκώσεις τη γραμμή χωρίς να ξεκλειδώσεις τη συσκευή... με το κλασικό κάτω αριστερά κουμπάκι που ανάβει πράσινο όταν σε καλούν ή έχεις ξεκλείδωτο το τηλέφωνο. Η επιλογή δική σου.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, ισως ξερει καποιος να μου πει τον τροπο ή καποιο προγραμματακι.

 

εχω το κινητο μου το 5800 και θα ηθελα να βρω μια λειτουργια η οποια θα μου επιτρεπει να "μοιραζω" το ιντερνετ που διαθετω στο κινητο απο το δικτυο της κινητης μου σε υπολογιστη ή σε αλλο κινητό ασύρματα χωρις να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μου και το προγραμμα ovi ?

 

πχ το 5800 να "μοιραζει" το ιντερνετ μεσω 1) bluetooth ή μεσω 2) wi fi (κατα κυριο λογο θελω απο wi-fi.)

 

ενα ζωντανο παραδειγμα που το κανει αυτο ειναι το samsung wave και το HTC HD2 γινονται χωρις καποιο εξτρα προγραμμα ή ρυθμιση Access point για μεχρι 3 συσκευες να παιρνουν internet απο αυτα τα κινητα μεσω wi-fi.

 

ευχαριστω!

 

 

 

καλως ηρθες στην παρεα!

 

δεν καταλαβαινω τον ορο που χρησιμοποιεις "συγχρονισω".

το 5800 στις ρυθμισεις -- τηλεφωνο -- φωτισμος ειδοπ. -- φωτισμος ειδοποιησης -- αναγγελομενα συμβαντα εχει μεσα επιλογες το ποτε θες να αναβοσβηνει το λαμπακι του κινητου οταν εχεις καποια αναπαντητη ή καποιο μηνυμα.

 

επισης, εαν το τηλεφωνο χτυπησει και δεν σηκωσω εγω να απαντησω, μολις ξεκλειδωσω το τηλ με τη μια μπροστινη οθονη λεει 1 αναπαντητη. οπως κανουνε ολα τα νοκια! εαν πατησω επανω σε αυτο που λεει μια αναπαντητη κληση θα μου δειξει ποιος με εχει παρει.

 

το ιδιο και το αυτο γινεται και με τα μηνυματα.

 

Παρεα...η μονη ενδειξη οτι εχω sms η κληση ειναι επανω δεξια διπλα στο σημα της μπαταριας και αυτο με πολυ μικρο εικονιδιο...ενω εχω δει αλλο 5800 που το δειχνει στη μεση της οθονης και με κανονικα γραμματα!Μου ειπαν να κανω αναβαθμιση,εχω τη 31v και το συνδεσα με pc και ενω λεει ολοκληρωθηκε παραμενει η ιδια...ειναι της vodafon...εχει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Παρεα...η μονη ενδειξη οτι εχω sms η κληση ειναι επανω δεξια διπλα στο σημα της μπαταριας και αυτο με πολυ μικρο εικονιδιο...ενω εχω δει αλλο 5800 που το δειχνει στη μεση της οθονης και με κανονικα γραμματα!Μου ειπαν να κανω αναβαθμιση,εχω τη 31v και το συνδεσα με pc και ενω λεει ολοκληρωθηκε παραμενει η ιδια...ειναι της vodafon...εχει να κανει?

 

και βεβαια εχει να κανει με Αυτο. της βονταφον χαζομαρα ειναι αυτο το θεμα που εχεις. η λυση νομιζω πως λεγεται debranding και καπου εδω μεσα σε αυτες τις σελιδες εξηγειται ο τροπος πως γινεται. εγω βεβαια δεν το εχω κανει γιατι εχω φιρμ της νοκια και εχει μπει το 50. αλλα απο οσα εχω ακουαει αν το κανεις αυτο που ειπαμε θα εχεις κι εσυτης νοκια φιεμ. το μονο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με την εγγυηση μετα. ας απαντησει καποιος που ιαως ξερει. αυτα απο μενα :)

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Την εγγύηση την χάνει από Voda αν αλλάξει το firmware.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Την εγγύηση την χάνει από Voda αν αλλάξει το firmware.

 

οποτε εαν θες να εχεις εγγυηση δεν αλλαζεις φιρμγουερ.

 

εκτος κι αν πας στη βονταφον και ρωτησεις αν γινεται να στο κανεις καποιος απο το καταστημα και δεν εχεις εσυ την ευθυνη. ουτε αυτο ξερω αν θα το αναλαβει καποιος απο κει.

ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας το product code της vodafone σε Ελληνικό χάνει την εγγύηση από vodafone αλλά όχι και την εγγύηση της Nokia. Οπότε για ότι συμβεί στην συσκευή μετά την αλλαγή του product code θα πάει σε κάποιο από τα επίσημα Nokia care και θα το κοιτάξουν.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή χτες, βρήκα το 5800 μου κλειστό..

δοκίμασα να το ανοίξω, αλλά τίποτε... Σκέφτηκα πως θα ήταν η μπαταρία..

 

όταν γύρισα σπίτι, το έβαλα στον φορτιστή, αλλά...

Δεν ανοίγει.. Ανάβει η οθόνη με το σήμα της Νόκια, αλλά η ένδειξη της μπαταρίας δεν αυξομειώνεται (ανεβοκατεβαίνει)..

μέτρησα την μπαταρία, 3,5V..

Μόλις πάω να το ανοίξω, κλείνει εντελώς...

 

περιττό να πω, πως 1200 επαφές, πάνω απο 1000 αποθηκευμένα μηνύματα και μπακάπ εξαμήνου, πράγμα που με φρικάρει στην ιδέα να τα χάσω....

 

Καμμιά ιδέα, κανένα κόλπο.. έχει ξανασυμβει ;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

όταν γύρισα σπίτι, το έβαλα στον φορτιστή, αλλά...

Δεν ανοίγει.. Ανάβει η οθόνη με το σήμα της Νόκια, αλλά η ένδειξη της μπαταρίας δεν αυξομειώνεται (ανεβοκατεβαίνει)..

μέτρησα την μπαταρία, 3,5V..

Μόλις πάω να το ανοίξω, κλείνει εντελώς...

 

Για δοκίμασε να το βάλεις στο φορτιστή χωρίς την μπαταρία και προσπάθησε να το ανάψεις. Αν ανάψει, τότε κάτι παίζει με την μπαταρία αλλιώς το πας στη Nokia.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να το βάλεις στο φορτιστή χωρίς την μπαταρία και προσπάθησε να το ανάψεις. Αν ανάψει, τότε κάτι παίζει με την μπαταρία αλλιώς το πας στη Nokia.

 

ανάβει το κινητό μας χωρίς μπαταρία ;

το δικό σου, π.χ. το κάνει ;

TWMN.net - Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network

 

http:// TWMN.net

Link to comment
Share on other sites

ανάβει το κινητό μας χωρίς μπαταρία ;

το δικό σου, π.χ. το κάνει ;

 

Έχεις δίκιο. Δεν ανάβει.

Οπότε ακυρο αυτό που σου είπα.

Το μόνο που σου μένει τότε είναι να το πας στο Service να το τεστάρουν.

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή χτες, βρήκα το 5800 μου κλειστό..

δοκίμασα να το ανοίξω, αλλά τίποτε... Σκέφτηκα πως θα ήταν η μπαταρία..

 

όταν γύρισα σπίτι, το έβαλα στον φορτιστή, αλλά...

Δεν ανοίγει.. Ανάβει η οθόνη με το σήμα της Νόκια, αλλά η ένδειξη της μπαταρίας δεν αυξομειώνεται (ανεβοκατεβαίνει)..

μέτρησα την μπαταρία, 3,5V..

Μόλις πάω να το ανοίξω, κλείνει εντελώς...

 

περιττό να πω, πως 1200 επαφές, πάνω απο 1000 αποθηκευμένα μηνύματα και μπακάπ εξαμήνου, πράγμα που με φρικάρει στην ιδέα να τα χάσω....

 

Καμμιά ιδέα, κανένα κόλπο.. έχει ξανασυμβει ;

 

Υποθέτω δοκίμασες να αφήσεις το κινητό αρκετή ώρα χωρίς μπαταρία και μετά να ξαναδοκιμάσεις.

 

Αν δε δούλεψε και αυτό, τότε σε βλέπω για format.

Ελπίζω τα sms να τα έχεις στην κάρτα, γιατί θα τα χάσεις όλα με το format.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η μπαταρία σε λίγο θα μας αφήσει χρόνους. Με μέτρια χρήση σήμερα και με φόρτιση χθες βράδυ, έχει σχεδόν αδειάσει. Ένα χρόνο και 3 μήνες το έχω.

Δεν έχω τσεκάρει, με το usb φορτίζει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν φορτίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι το πρωτο μου σχολιο σε αυτο το ποστ..καλημερα..:)..εμμ το 5800 το εχει ενας κολλητος μου και καθε φορα σχεδον που συναντιομαστε το ψαχνω το κινητο..:p..εχω μαθει παρα πολλα αλλα δεν εχω καταλαβει κατι...ουτε σε αυτον ουτε σε εμενα δεν μας αφηνει να κανουμε βιντεοκληση..ξερετε γιατι??εχουμε και οι 2 καρτοπρογραμμα απο vodafone..εγω εχω το Samsung M1 το οποιο εχω βαλει και στο αβαταρ μου αν ξερεται απαντηστε μου..αν χρειαζεται ο φιλος μου το 5800 εχει παρει την συσκευη απο wind..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα... εδω και 2-3 μερες οταν μιλαω στο τηλεφωνο μου εμφανιζει μονιμα την μπαρα του ηχου και αν πατησω το κατω(για να χαμηλωσει) παει μονο του στο φουλ χαμηλο και το αντιθετο. Αν το κανω απο της αφης οπου και να το αφησω δυναμωνει παλι(αν ειχα πατησει το πανω). Το χει κανει σε κανενα? Δε το χω ξανα δει.

Ειναι λογισμικου? ή τα κουμπια. (στα video ή στη μουσικη δε το κανει).

???:blink:

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω και παρα πολλα για το 5800 αλλα πιστευω πως ειναι λογισμικου...αφου ειναι κανονικα στην μουσικη κατι θα φταιει με την ρυθμιση των κλισεων...;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα... εδω και 2-3 μερες οταν μιλαω στο τηλεφωνο μου εμφανιζει μονιμα την μπαρα του ηχου και αν πατησω το κατω(για να χαμηλωσει) παει μονο του στο φουλ χαμηλο και το αντιθετο. Αν το κανω απο της αφης οπου και να το αφησω δυναμωνει παλι(αν ειχα πατησει το πανω). Το χει κανει σε κανενα? Δε το χω ξανα δει.

Ειναι λογισμικου? ή τα κουμπια. (στα video ή στη μουσικη δε το κανει).

???:blink:

Για αρχή ξεκίνα με ένα hard format στην συσκευή και δες αν συνεχίζεται το κόλλημα. Αν δεις ότι συνεχίζεται το πρόβλημα τότε ίσως είναι θέμα των πλήκτρων της έντασης. Στο έκανε ξαφνικά? Μήπως πέρασες καμία εφαρμογή και από τότε εμφανίστηκε το κόλλημα?

 

παιδια ειναι το πρωτο μου σχολιο σε αυτο το ποστ..καλημερα..:)..εμμ το 5800 το εχει ενας κολλητος μου και καθε φορα σχεδον που συναντιομαστε το ψαχνω το κινητο..:p..εχω μαθει παρα πολλα αλλα δεν εχω καταλαβει κατι...ουτε σε αυτον ουτε σε εμενα δεν μας αφηνει να κανουμε βιντεοκληση..ξερετε γιατι??εχουμε και οι 2 καρτοπρογραμμα απο vodafone..εγω εχω το Samsung M1 το οποιο εχω βαλει και στο αβαταρ μου αν ξερεται απαντηστε μου..αν χρειαζεται ο φιλος μου το 5800 εχει παρει την συσκευη απο wind..

Για να κάνετε βίντεο κλήση θα πρέπει και οι 2 να έχετε ενεργοποιήσει το 3G και να έχετε καλό σήμα στο σημείο που βρίσκεστε.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνετε βίντεο κλήσηθα πρέπει και οι 2 να έχετε ενεργοποιήσει το 3G και να έχετε καλό σήμα στο σημείο που βρίσκεστε.

Και εννοείται να υπάρχει 3G κάλυψη στο συγκεκριμένο σημείο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω τη 50v καθως πεταξα εξω και την vodafon live αλλα συνεχιζει και δεν μου δειχνει τις αναπαντητες/sms στο κεντρο της οθονης παρα μονο διπλα στη μπαταρια με συμβολο...???Καμια ρυθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις hard format στην συσκευή και format στην κάρτα μνήμης..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...