Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ σωστα ο impreza σε παρεπεμψε στη σελιδα βοηθειας που οπως και εμενα με βοηθησε τα μεγιστα....απλα βλεποντας το μηνυμα σου θα σου ελεγα να ΜΗΝ ξεχνας και τη διεση (#) στο τελος...μετα τα νουμερα....δηλ. *#7370# και οχι σκετο *#7370.....καποιες τετοιες μικρες λεπτομερειες φταινε πολλες φορες....

 

βασικα λογω βιασυνης δεν εγραψα τη διεση (#). κ βεβαια την εβαζα στο τελος αλλα κ παλι δεν γινοταν τιποτα. εκανα ομως με τον αλλο τροπο κ τωρα ολα καλα. περασα κ το back up κ τωρα πεταει. η σελιδα βοηθειας που μου προτεινε ο imprezza πραγματικα βοηθαει πολυ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. Δεν μπορείς. Πρέπει να τις απεγκαταστήσεις από την συσκευή και μετά να τις κάνεις εγκατάσταση ξανά στην κάρτα μνήμης ή μπορείς να περάσεις τις εφαρμογές ξανά από πάνω και να επιλέξεις εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης.

2. Θα πρέπει να περάσεις την εφαρμογή. Θα την βρεις στο πρώτο ποστ του θέματος [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

3. Θα βρεις πολλές προτάσεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5

4. Θα το βρεις στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Θέματα Symbian OS v9.4 & v9.5

 

φιλε stendor δεν με ρωταει ομως σε ολες τι εφαρμογες που θελω να τις αποθηκευσω.σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε stendor δεν με ρωταει ομως σε ολες τι εφαρμογες που θελω να τις αποθηκευσω.σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω?

Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Μερικές πρέπει να γίνονται εγκατάσταση στην μνήμης της συσκευής και γι' αυτό δεν σε ρωτάει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι΄ απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω το εξης οταν απεγκαθιστουμε εφαρμογες απο το τηλεφωνο με την διαχειρηση αρχειων μενουν καταλοιπα στην μνημη τηλεφωνου η στην καρτα μνημης; και χρειαζετε hard reset για να καθαρισει; ευχαριστω εκ΄ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι΄ απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω το εξης οταν απεγκαθιστουμε εφαρμογες απο το τηλεφωνο με την διαχειρηση αρχειων μενουν καταλοιπα στην μνημη τηλεφωνου η στην καρτα μνημης; και χρειαζετε hard reset για να καθαρισει; ευχαριστω εκ΄ των προτερων

Πιστευω πως οχι αλλα ακομα κι αν μενουν καποια δεν επηρρεαζουν την λειτουργια του κινητου (μπορει πχ να ειναι αρχεια txt). Αλλωστε, δεν ειναι δυνατο η ΝΟΚΙΑ να μην εχει μεριμνησει ετσι ωστε καθε φορα που απεγκαθιστας κατι να χρειαζεται format...!!!

Edited by Itchrist86
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως οχι αλλα ακομα κι αν μενουν καποια δεν επηρρεαζουν την λειτουργια του κινητου (μπορει πχ να ειναι αρχεια txt). Αλλωστε, δεν ειναι δυνατο η ΝΟΚΙΑ να μην εχει μεριμνησει ετσι ωστε καθε φορα που απεγκαθιστας κατι να χρειαζεται format...!!!

Καλημερα κι΄ απο εμενα θα ηθελα να ρωτησω το εξης οταν απεγκαθιστουμε εφαρμογες απο το τηλεφωνο με την διαχειρηση αρχειων μενουν καταλοιπα στην μνημη τηλεφωνου η στην καρτα μνημης; και χρειαζετε hard reset για να καθαρισει; ευχαριστω εκ΄ των προτερων

Ότι εφαρμογή και να περάσουμε και μετά την απεγκαταστήσουμε σίγουρα θα αφήσει άχρηστα αρχεία μέσα στην μνήμη της συσκευής ή της κάρτας μνήμης. Αυτά μπορεί να είναι είτε απλά txt είτε άλλα αρχεία όπως .db, .dll κτλ. Καλό είναι που και που να κάνουμε κανένα φορμάτ στην συσκευή μας και την κάρτα μνήμης ειδικά όταν κάνουμε πολλές εγκαταστήσεις/ απεγκαταστήσεις εφαρμογών.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλά τόσον καιρό με το 3g ενεργοποιημένο το λειτουργούσες το κινητό; Σβήσ'το και θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά στην αυτονομία! Το 3g είναι εντελώς άχρηστο, μόνο μπαταρία σου τρώει και αν το χρησιμοποιείς για ιντερνετ είναι πανάκριβο (εκτός κι αν έχεις κανένα πρόγραμμα στο συμβόλαιό σου, οπότε και πάλι να το ενεργοποιείς μόνο όταν το χρειάζεσαι). Δεν έχει κανένα νόημα να το έχεις ανοιχτό. Πήγαινε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και επίλεγε ''μόνο GSM''.

 

αυτο εκανα και ιδι ειμαι στην 2 μερα με αρκετη μπαταρια ακομα....:D:D δεν το ηξερα οτι θα εχει τετοια διαφορα....και ουτε εχω συμβολαιο με καποιο προγραμμα οποτε ειναι τελειος αχρηστο για μενα γενικα...:up::up:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 3G που λέτε παιδιά εννοείται και αξίζει.

Και σιγά το ακριβό.Για την ταχύτητα που έχει το ίντερνετ με το 3g και για την τιμή του, δεν αξίζει να ταλαιπωρείσαι με την απλή ταχύτητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες... θελω να προσθεσω ενα προγραμμα στο 5800 για να βλεπω τα mail μου. καμια ιδεα κανεις? γιατι αυτο της nokia δεν μου αρεσει κ πολυ!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μόλις πριν λίγο έκανα αναβάθμιση στην v40 και μου εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα:

Είχα βάλει κάποια υπενθύμιση και όταν έφτασε η ώρα να χτυπήσει, δεν μπορούσα να την απενεργοποιήσω ή να την αναβάλω. Τελικα παρατήρησα ότι όταν έιναι κλειδωμένο το τηλέφωνο, η οθόνη αφής είναι "νεκρή" και παρόλο που γίνεται αισθητή η δονηση όταν πατάς την αναβολή ή την ακύρωση, η υπυνθύμιση συνεχίζει να χτυπά.

Επίσης, δεν δουλευει και το πλαϊνό κουμπί για να ξεκλειδώσει το κινητό.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς αυτό το πρόβλημα και αν ξέρει πως διορθώνεται;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν σας ετυχε να εχετε gps και να σας παρουν τηλεφωνο συνεχιζουν και ακουγονται οι οδηγιες αυτο μου αρεσε για με wm και destinator απλα αν ησουν σε ομιλια δεν ακουγες πλοηγηση παντα με το τελευταιο (μαπ)α Edited by stendor
ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρατήρησα ότι όταν έιναι κλειδωμένο το τηλέφωνο, η οθόνη αφής είναι "νεκρή" και παρόλο που γίνεται αισθητή η δονηση όταν πατάς την αναβολή ή την ακύρωση, η υπυνθύμιση συνεχίζει να χτυπά.

 

Όταν λες πατάς την αναβολή απλά πιέζεις την οθόνη ή κάνεις slide; Δοκίμασε να "γλιστρήσεις" με το δάχτυλο κατά μήκος του κουμπιού που λέει ακύρωση και δες αν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φταίει, αλλά και το δικό μου μετά απο ένα χρόνο ,αρχισε να κάνει αυτές τις γραμμές , όλο και πιο συχνά.

Πάντως, ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα, μάλλον είναι το όριό του !

 

Ακριβως ίδια περιπτωση μετά από ένα χρόνο. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν αναβαθμισά στην προηγούμενη εκδοση(v31) . Μια μέρα με την v.40 και δεν μου το έχει ξανακάνει. Λέτε να έφταιγε η έκδοση? Χλωμο. Λέω να το πάω για σερβις αφού είναι εντός εγύησης. Αναβάθμιση firmware δεν ακυρώνει την εγγύηση έτσι?

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,σημερα το απογευμα οταν τελειωσε η μπαταρια και το εβαλα να φορτισει,μετα απο τα κλασσικα κολληματα του παρατηρησα οτι πανω δεξια βγαζει ενα μικρο πλαισιο με κατι αριθμους (0,88 16,15) τι ειναι αυτο?το εχει βγαλει σε κανεναν?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ίδια περιπτωση μετά από ένα χρόνο. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν αναβαθμισά στην προηγούμενη εκδοση(v31) . Μια μέρα με την v.40 και δεν μου το έχει ξανακάνει. Λέτε να έφταιγε η έκδοση? Χλωμο. Λέω να το πάω για σερβις αφού είναι εντός εγύησης. Αναβάθμιση firmware δεν ακυρώνει την εγγύηση έτσι?

Είναι το γνωστό πρόβλημα οθόνης.

Πήγαινε σε για service. Θα σε καλύψει η εγγύηση η οποία φυσικά και δεν ακυρώνεται μετά από αναβάθμιση.

 

 

Ρε παιδια,σημερα το απογευμα οταν τελειωσε η μπαταρια και το εβαλα να φορτισει,μετα απο τα κλασσικα κολληματα του παρατηρησα οτι πανω δεξια βγαζει ενα μικρο πλαισιο με κατι αριθμους (0,88 16,15) τι ειναι αυτο?το εχει βγαλει σε κανεναν?

Έχει αναφερθεί και στο παρελθόν.

Δεν είναι τίποτα, μην σε ανησυχεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Έχω την v.40. Όταν είναι επιλεγμένη ο οθόνη αναμονής με εμφάνιση επαφών, μου βγάζει τις επαφές, το e-mail, τις συντομεύσεις, αλλό όχι υπενθυμίσεις ημερολογίου. Είναι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

Έχω την v.40. Όταν είναι επιλεγμένη ο οθόνη αναμονής με εμφάνιση επαφών, μου βγάζει τις επαφές, το e-mail, τις συντομεύσεις, αλλό όχι υπενθυμίσεις ημερολογίου. Είναι φυσιολογικό;

Ναι έτσι πρέπει να είναι. Η συγκεκριμένη επιλογή αναμονής εμφανίζει αυτές τις πληροφορίες, επαφές, email και 4 εικονίδια από εφαρμογές που διαλέγεις εσύ. Αν θες ημερολόγιο θα πρέπει να επιλέξεις την βασική αναμονή που εμφανίζει τις 4 συντομεύσεις στο πάνω μέρος της οθόνης και από κάτω τις καταχωρήσεις ημερολογίου, κτλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι πρέπει να είναι. Η συγκεκριμένη επιλογή αναμονής εμφανίζει αυτές τις πληροφορίες, επαφές, email και 4 εικονίδια από εφαρμογές που διαλέγεις εσύ. Αν θες ημερολόγιο θα πρέπει να επιλέξεις την βασική αναμονή που εμφανίζει τις 4 συντομεύσεις στο πάνω μέρος της οθόνης και από κάτω τις καταχωρήσεις ημερολογίου, κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ. Κρίμα που δε γίνονται όλα μαζί... :(

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πατάς την αναβολή απλά πιέζεις την οθόνη ή κάνεις slide; Δοκίμασε να "γλιστρήσεις" με το δάχτυλο κατά μήκος του κουμπιού που λέει ακύρωση και δες αν δουλεύει

 

Έχεις δίκιο. Όντως δουλεύει με το "γλίστρημα".

Εγώ πίεζα το κουμπί.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Περιοδικά, μου είχε παρουσιασθεί το πρόβλημα να μην ακούγεται η ομιλία του καλούντος κατά την πρώτη κλίση ενώ στη δεύτερη οκ. Έχω την εντύπωση ότι με την τελευταία αναβάθμιση αυτό διορθώθηκε. :)
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε, εγώ έχω περάσει την αρχική οθόνη του SATIO στο 5800.

Αν βάλω την v40, θα μπορώ να αλλάξω την αρχική οθόνη σε αυτή του SATIO?Ή είναι κλειδωμένη?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε, εγώ έχω περάσει την αρχική οθόνη του SATIO στο 5800.

Αν βάλω την v40, θα μπορώ να αλλάξω την αρχική οθόνη σε αυτή του SATIO?Ή είναι κλειδωμένη?

Αν κάνεις αναβάθμιση χωρίς μετά να κάνεις φορμάτ, τότε το hack θα παραμείνει και θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη αναμονή. Αν όμως κάνεις αναβάθμιση και μετά hard format τότε δεν θα μπορέσεις, γιατί η τελευταία αναβάθμιση του 5800 δεν hack-άρεται με το HelloOX.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα στο Nokia 5800. Όταν βρίσκομαι στην οθόνη αναμονής και πατάω το κουμπί της κάμερας που βρίσκεται στη δεξιά επιφάνεια της συσκευής δεν ανοίγει κάποιες φορές η εφαρμογή της κάμερας. Δε φαίνεται να υπάρχει κάποια λογική. Για κάποιο περίεργο λόγο κάποιες φορές ανοίγει και κάποιες όχι.

Γενικά το κουμπί λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα όταν βγάζω φωτογραφίες. Αλλά στη συγκεκριμένη λειτουργία είναι ανάλογα με τις μέρες του...

 

Και μια ακόμη λίγο "βλακώδης" ερώτηση. Ανοίγω ας πούμε τις επαφές και κάνω μια κλήση. Όταν κλείνω την κλήση μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην παραμένει ανοιχτή η εφαρμογή των επαφών; Γιατί μερικές φορές περνάνε ώρες με την εφαρμογή ανοιχτή χωρίς λόγο...

 

Ευχαριστώ

 

 

Καλησπέρα... Επαναφέρω την ερώτηση γιατί δεν έλαβα κάποια απάντηση... Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας μου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Επαναφέρω την ερώτηση γιατί δεν έλαβα κάποια απάντηση... Όποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας μου απαντήσει...

 

Κανε μια αναβαθμιση σε V 40 αν δεν εχεις κανει ακομα αφου πρωτα κρατησεις backup της συσκευης σου.Αν εχεις κανει Update σε V 40,κανε ενα hard reset στην συσκευη δινοντας σε κατασταση αναμονης *#7370#.Εννοειται να χεις κανει backup.Οταν τελειωσεις,παρατηρησε πως θα παει η συσκευη και αν εχεις προβλημα,ξαναποσταρε.

Οσον αφορα το 2ο "προβλημα",ετσι γινετε στην πλατφορμα symbian.Αν δε κανεις "εξοδο" απο μια εφαρμογη,αυτη μενει ανοιχτη στο παρασκηνιο.Μην σε ανησυχει.Με λιγο λιγοτερη ram διαθεσιμη και απειροελαχιστη διαρκεια μπαταριας μικροτερη,δεν χαθηκε ο κοσμος.

Σιγουρα αυτα που γραφω,εχουν 1000γραφει σε προηγουμενα ποστς γιαυτο και δεν σου απαντησε καποιος μεχρι πριν...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.Μετά το τελευταίο update που έκανα δεν επανήλθαν όλεs οι ρυθμίσεις από το back up του τηλεφώνου.Αφού επανέφερα κάποιες ρυθμίσεις μου έμεινε κάποια τελευταία. Συγκεκριμένα υπαρχει πρόβλημα , όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη ,για να απαντήσω πρέπει να πατήσω το κουμπί ξεκλειδώματος.Το ίδιο συμβαίνει και με το ξυπνητύρι,για να το επενεργοποιήσω πρέπει να πατήσω το δεξι κουμπί και μόνο.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο τηλέφωνο ή ειναι κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...