Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το τηλ ειναι σκυλος....σκυλος με μπαταρια λεμε...το εχω κανα χρονο παραλληλα με καμποσα αλλα τηλ..και στην κατηγορια τιμης του τα σπαει λεμε...και ουτε Update δεν του χω κανει ακομα...τι σαβουρδα εχει φαει ειναι απιστευτο ....πολυεργαλειο....!

 

Kαλώδιο TV Out έχει μέσα;Αν μπορείς πες μας και το product code που γράφει κάτω απο τη μπαταρία.

 

Το ελληνικο πακετο παντως ειναι υπερπληρες...και ΤV-out καλωδιο και full handsfree διαιρουμενο μεχρι και σταντ για να το βαζεις και να βλεπεις βιντεο εχει ...λουρακι με πενα Nokia(!)...2ο stulys,θηκη προστασιας,...το πακετο για την τιμη αυτη ειναι υπερπληρες..

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

OK,αλλά η διαφορά στην τιμή είναι τιτανομέγιστη,και ξεχωριστα αν αγοραστουν τα επιπλέο (και ειδικά μέσω internet) θα κοστίσουν πολύ λιγότερο από την διαφορά...

 

Αν κάνω μία επανεγκατάσταση του λογισμικού του κινητού,λέτε να λυθεί το θέμα με το ξυπνητήρι?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το "ελληνικό" πακέτο περιέχει όλα τα παραπάνω (νομίζω πως πλέον δε προσφέρονται όλα αυτά), από το πακέτο του Media Markt "έλειπαν" μόνο το δεύτερο πενάκι, το καλώδιο video, η βάση και η πλαστική θήκη. Καλώδιο και βάση παρήγγειλα μέσω διαδικτύου με λιγότερο από 10 ευρώ. Η διαφορά στη τιμή νομίζω πως είναι χαώδης σε κάθε περίπτωση.

Ύστερα από σχεδόν μια εβδομάδα συμβίωσης μαζί του, πρέπει να πω πως πραγματικά νιώθω πως αξίζει τα λεφτά του. Τα μόνα παράπονα είναι πως τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία (αν και φυσικά το έχω τρελάνει το κινητό και ακόμη δεν έχει κάνει 4-5 πλήρεις φορτίσεις), καθώς και το γεγονός πως 2 φορές μου κόλλησε και χρειάστηκε να βγάλω μπαταρία. :( Την πρώτη όταν πάτησα τον διακόπτη ξεκλειδώματος της οθόνης αφής κόλλησε η δόνηση :!: και τη δεύτερη όταν είχα κλήση χρησιμοποιούσα μία εφαρμογή κόλλησε το τηλέφωνο με τη λήξη της κλήσης. Κατά τα άλλα όλα ΟΚ :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το "ελληνικό" πακέτο περιέχει όλα τα παραπάνω (νομίζω πως πλέον δε προσφέρονται όλα αυτά), από το πακέτο του Media Markt "έλειπαν" μόνο το δεύτερο πενάκι, το καλώδιο video, η βάση και η πλαστική θήκη. Καλώδιο και βάση παρήγγειλα μέσω διαδικτύου με λιγότερο από 10 ευρώ. Η διαφορά στη τιμή νομίζω πως είναι χαώδης σε κάθε περίπτωση.

Ύστερα από σχεδόν μια εβδομάδα συμβίωσης μαζί του, πρέπει να πω πως πραγματικά νιώθω πως αξίζει τα λεφτά του. Τα μόνα παράπονα είναι πως τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία (αν και φυσικά το έχω τρελάνει το κινητό και ακόμη δεν έχει κάνει 4-5 πλήρεις φορτίσεις), καθώς και το γεγονός πως 2 φορές μου κόλλησε και χρειάστηκε να βγάλω μπαταρία. :( Την πρώτη όταν πάτησα τον διακόπτη ξεκλειδώματος της οθόνης αφής κόλλησε η δόνηση :!: και τη δεύτερη όταν είχα κλήση χρησιμοποιούσα μία εφαρμογή κόλλησε το τηλέφωνο με τη λήξη της κλήσης. Κατά τα άλλα όλα ΟΚ :)

 

 

 

 

H αυτονομια θα βελτιωθει δραματικα αν κλεισετε το 3G κατεβασετε τη φωτεινοτητα της οθονης και κλεισετε την αναζητηση wifi.....επισης εχει μια ταση μετα απο αλλεπαλληλες εγκαταστασεις /απεγκαταστασεις να αφηνει "σκουπιδια ...στην κυρια μνημη του τηλεφωνου ,με ενα καλο cleaner το προβλημα λυνεται....

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το "ελληνικό" πακέτο περιέχει όλα τα παραπάνω (νομίζω πως πλέον δε προσφέρονται όλα αυτά), από το πακέτο του Media Markt "έλειπαν" μόνο το δεύτερο πενάκι, το καλώδιο video, η βάση και η πλαστική θήκη. Καλώδιο και βάση παρήγγειλα μέσω διαδικτύου με λιγότερο από 10 ευρώ. Η διαφορά στη τιμή νομίζω πως είναι χαώδης σε κάθε περίπτωση.

Ύστερα από σχεδόν μια εβδομάδα συμβίωσης μαζί του, πρέπει να πω πως πραγματικά νιώθω πως αξίζει τα λεφτά του. Τα μόνα παράπονα είναι πως τελειώνει σχετικά γρήγορα η μπαταρία (αν και φυσικά το έχω τρελάνει το κινητό και ακόμη δεν έχει κάνει 4-5 πλήρεις φορτίσεις), καθώς και το γεγονός πως 2 φορές μου κόλλησε και χρειάστηκε να βγάλω μπαταρία. :( Την πρώτη όταν πάτησα τον διακόπτη ξεκλειδώματος της οθόνης αφής κόλλησε η δόνηση :!: και τη δεύτερη όταν είχα κλήση χρησιμοποιούσα μία εφαρμογή κόλλησε το τηλέφωνο με τη λήξη της κλήσης. Κατά τα άλλα όλα ΟΚ :)

 

και στο ελληνικο πακετο λειπουν αυτα...

εχουν κοπει απο τη μαμα εταιρεια εδω και καιρο...

το πηρα αρχες Οκτωβρη και λειπανε τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

επισης εχει μια ταση μετα απο αλλεπαλληλες εγκαταστασεις /απεγκαταστασεις να αφηνει "σκουπιδια ...στην κυρια μνημη του τηλεφωνου ,με ενα καλο cleaner το προβλημα λυνεται....

 

Γενικό θέμα με τα Symbian αυτό... Ξέρεις κάποιο καλό cleaner, που να το έχεις χρησιμοποιήσει και να έχει κάνει καλή δουλειά; :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Γενικό θέμα με τα Symbian αυτό... Ξέρεις κάποιο καλό cleaner, που να το έχεις χρησιμοποιήσει και να έχει κάνει καλή δουλειά; :happy:

 

οχι δυστυχως...αλλα υπαρχει το καλο πρασινο+κοκκινο+camera button+power button μεχρι την Boot screen (εχοντας κανει ενα καλο Βαck up) ...που τα εξαφανιζει και τα λυνει ολα.....:p

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως...αλλα υπαρχει το καλο πρασινο+κοκκινο+camera button+power button μεχρι την Boot screen (εχοντας κανει ενα καλο Βαck up) ...που τα εξαφανιζει και τα λυνει ολα.....:p

 

Ε, καλά, αυτό πια... είναι η τελευταία λύση! :lol:

Στους 6 μήνες που έχω το N97 έχω κάνει 2 hard reset και θα προσπαθήσω στους επόμενους 6 μήνες να κάνω ακόμα λιγότερα! Παίδεμα η εγκατάσταση εφαρμογών από την αρχή και οι ρυθμίσεις... :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Kαι με αυτή την ρύθμιση πάλι 5 λεπτά μετά χτυπάει....:(

 

Μπορεί να μην πιάσει γιατι πολλοί το βάζουν "εκτός σύνδεσης" 'η είναι κλειστό

 

Δοκίμασε κάτι άλλο

 

Ρυθμίσεις->Αισθητήρες->Απενεργοποίηση

 

Δοκίμασε το ξυπνητήρι

 

Ρυθμίσεις->Αισθητήρες->Ενεργοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην πιάσει γιατι πολλοί το βάζουν "εκτός σύνδεσης" 'η είναι κλειστό

 

Δοκίμασε κάτι άλλο

 

Ρυθμίσεις->Αισθητήρες->Απενεργοποίηση

 

Δοκίμασε το ξυπνητήρι

 

Ρυθμίσεις->Αισθητήρες->Ενεργοποίηση

 

Δίκιο έχεις,με απενεργοποιημένους τους αισθητήρες λειτουργεί μια χαρά...

Με ενεργοποιημένους,λειτουργεί κανονικά όταν έχει μια κλίση από την επίπεδη επιφάνεια...(Θα πρέπει να φτιάξω κομοδίνο με 45 μοίρες κλίση επιφάνειας...:p:p:p)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις,με απενεργοποιημένους τους αισθητήρες λειτουργεί μια χαρά...

Με ενεργοποιημένους,λειτουργεί κανονικά όταν έχει μια κλίση από την επίπεδη επιφάνεια...(Θα πρέπει να φτιάξω κομοδίνο με 45 μοίρες κλίση επιφάνειας...:p:p:p)

 

...Ή να το ρυθμίζεις 5 λεπτά πριν από την ώρα που θέλεις να ξυπνήσεις! ;)

Αλήθεια, ξυπνάς με το πρώτο ξυπνητήρι;; Εγώ το βάζω 1 ώρα πριν την ώρα που πρέπει να σηκωθώ και το ταράζω στα snooze!! :pig: :lol:

 

Γιατί συμβαίνει αυτό με τους αισθητήρες και το ξυπνητήρι; Ξέρει κανείς πώς συνδέονται αυτά τα δύο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ε, καλά, αυτό πια... είναι η τελευταία λύση! :lol:

Στους 6 μήνες που έχω το N97 έχω κάνει 2 hard reset και θα προσπαθήσω στους επόμενους 6 μήνες να κάνω ακόμα λιγότερα! Παίδεμα η εγκατάσταση εφαρμογών από την αρχή και οι ρυθμίσεις... :confused:

 

Mπορεις να κανεις back up απο πριν τις ρυθμισεις ...οσο για τις εφαρμογες εγκατεστησε τες στην καρτα αντι για το τηλ..

Sony Vaio P VGN-P31ZK/Q(still rocks ;) )

Nokia 700 Symbian belle FP2

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω...

 

Άνετα ξυπνάω κάθε πρωί,με το πρώτο ξυπνητήρι,και από τα πρώτα δευτερόλεπτα που θα χτυπήσει...!!! :D

 

...Ή να το ρυθμίζεις 5 λεπτά πριν από την ώρα που θέλεις να ξυπνήσεις! ;)

Αλήθεια, ξυπνάς με το πρώτο ξυπνητήρι;; Εγώ το βάζω 1 ώρα πριν την ώρα που πρέπει να σηκωθώ και το ταράζω στα snooze!! :pig: :lol:

 

Γιατί συμβαίνει αυτό με τους αισθητήρες και το ξυπνητήρι; Ξέρει κανείς πώς συνδέονται αυτά τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλά παδιά!στο 5800 που δεν υπάρχουν πλήκτρα πως γίνεται να παίξει κάποιος ένα παιχνίδι?π.χ ένα παιχνίδι ράλυ?
Link to comment
Share on other sites

Mε τον αισθητηρα κινησης κανεις αριστερα η δεξια την συσκευη και το ραλυ στριβει..

 

Εαν θελεις να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο για τα παιχνιδια υπαρχει το επισημο θεμα :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219842

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να κανεις back up απο πριν τις ρυθμισεις ...οσο για τις εφαρμογες εγκατεστησε τες στην καρτα αντι για το τηλ..

Δεν ενδείκνυται να κάνεις restore Ρυθμίσεων μετά από hard reset! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Hello και καλές γιορτές!

 

Μπορεί κάποιος να παραθέσει τα υπέρ και τα κατά του συγκεκριμένου κινητού, γιατί με ενδιαφέρει αρκετά η αγορά του?

 

Ευχαριστώ!

<a href="http://www.your-life.gr">Contraception</a>
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,χρόνια πολλά και καλώς ήρθες στο φορουμ.:)

Η ερώτηση που κάνεις έχει απαντηθεί πολλές φορές.Με μια απλή αναζήτηση μπορείς να βρεις απαντήσεις σε αυτό που ψάχνεις.

http://img10.imageshack.us/img10/5591/69972138.th.jpg

Καλή παραμονή και καλή συνέχεια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συμβαίνει αυτό με τους αισθητήρες και το ξυπνητήρι; Ξέρει κανείς πώς συνδέονται αυτά τα δύο;

 

Η μοναδικη συνδεση μεταξυ αισθητηρων και ξυπνητηριου που μπορω να θυμηθω ειναι η αναβολη αφυπνισης αν χτυπαει το ξυπνητηρι και γυρισεις το κινητο αναποδα

 

Καλημερα.Κανενα μαγαζακι για παιχνιδια ρε παιδια.

γραψτε pm.

 

Καλημερα και χρονια πολλα! Τα νομιμα μαγαζακια που μπορεις να κατεβασεις παιχνιδια ειναι το OVI ή αν κανεις google λεξεις σχετικα με αυτα. Τωρα αν εννοεις παρανομο υλικο, αυτα απαγορευονται εδω μεσα και δεν θα σου δοθει ποτε απαντηση δημοσια! Στειλε pm..

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος να μου πει το αν 5800 σηκωνει 16gb καρτα η ακομα και 32gb

 

Μια χαρά με τα 16gb ,32gb δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα

από όσο ξέρω..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, Χρόνια πολλά και καλά να σας μπει (ο νέος χρόνος) :P

 

Περασα τις πρώτες 3 βδομάδες με το 5800ΞΜ και είπα να παραθέσω την άποψή μου κι εγώ.

 

# Εικόνα/Ήχος (είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την ποιότητά τους) αλλά πολλές φορές μου τα μασάει με converted αρχεία (πιθανών να φταίει το Format Factory, αλλά με ίδιο target format αλλά διαφορετικό αρχικό το αποτέλεσμα είναι καθαρά θέμα τύχης :O Δλδ, απο MKV και AVI σε MP4 όλα καλά, από FLV σε MP4 ... τίποτα. Με bitrates, containers κλπ, όλα ίδια)

Camera... τί Carl Zeiss και μλκς, ένα πολυμερές είναι ο φακός με ένα χαμηλότερης ποιότητας κάλυμμα στο καπάκι. Αλλά εάν ήθελα φωτογραφική μηχανή θα ακούμπαγα 300ευρώπουλα σε camera. Πολύ θόρυβο πάντως έχουν οι φωτογραφίες (αυτό είναι του αισθητήρα και όχι του φακού)

 

# Ποιότητα κατασκευής, αρκετά καλή αλλά! : Η οθόνη δίνει την αίσθηση ότι είναι μία φτηνή ζελατίνα (όπως δείχνανε τα PDAs της HP μετά από 1-2 χρόνια χρήσης). Μπαταρία στη θέση της πάντα (αν και το κάλυμμα έχει την τάση να βγαίνει κάπως πιο εύκολα από'τι νομίζει κανείς αρχικά)

 

# Περιφερειακά, τα απολύτως απαραίτητα :( πάλι καλά που είχε και το lanyard με το πενάκι-πένα γιατί είχα ήδη αποφασίσει να αγοράσω καμία μουράτη πένα για την κιθάρα και να του την φορέσω εγώ ;) Ούτε βάση, ούτε TV-OUT ούτε 2ο πενάκι. Και κάτι που το θεωρώ ανεύθυνο από πλευράς της Nokia, CD 8cm. Και εάν είχα (μόνο) slot in CD drive, τί θα έκανα? (Μας έφαγε το eco-lifestyle)

 

# Χρήση: Σε γενικές γραμμές ... απογοητευτικό. Χωρίς να πλερώσεις ή να hackάρεις έχεις ή 4 shortcuts ή 4 επαφές για ταχεία κλήση στη βασική οθόνη και τπτ άλλο (εντάξει έχεις ένδειξη μπαταρίας, σήματος, ώρας κλπ, αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε καν να νοιώθω την υποχρέωση τα αναφέρω). Και το GDesk τα μασάει στο 5800 :(

Από εφαρμογές, έχει τα βασικά όπως πρέπει αλλά ... pdf reader? document reader? που? αυτά ήταν στα αρχικά specs του τηλεφώνου (όπως και το ... FMT, άλλη ιστορία αυτό).

Ευχάριστη έκπληξη η αναγνώριση γραφής στα ελληνικά!!!!

Εύχρηστος built in Internet browser, αλλά γεμίζει σαβούρα την cash. Τον Opera δεν το βρίσκω τόσο εύχρηστο.

 

# Fun: Δεν έχω σταματήσει να ασχολούμαι μαζί του από τότε που το πήρα, είναι βέβαια το 1ο μου smartphone αλλά υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα να κάνεις μαζί του. Είναι (φαντάζομαι μαζί με τα δύο Ν97) το απόλυτο gadget-ο-τηλέφωνο.

Εάν είναι και λίγο προσεκτικός με το να μήν το γεμίσεις σαβούρα και μπουκώσει η μνήμη (1-2 φορές την ημέρα out off memory - με σαβούρα όμως) θα βρεθείς να εύχεσαι να είχε μεγαλύτερη μπαταρία γιατί το άτιμο το WiFi και το BT είναι 'μοβόρα!

 

Εν κατακλείδι, δεν μετανιώνω που το πήρα (με επιδότηση βέβαια) αλλά έχω μια νοιώθω μία μικρή πικρία του ότι δεν ανταποκρίνεται πλήρως στις προσδοκίες μου :(

Μέχρι και το 6680 που είχα πριν από αυτό (μεγάλη ιστορία) είχε 5! shorcuts στην αρχική οθόνη.....

 

Όποιος σκέφτεται αν το αποκτήσει, καλό είναι να ζυγίσει τα πράγματα. Εάν θέλει organizer καλό είναι να πάει σε Win (θου Κύριε) ή RIM ή ίσως Ανδροειδές(?). Εάν όμως διατίθεται να θυσιάσει ένα δυο ευκολίες για τη χαρά της ... χαράς να το πάρει, τα αξίζει τα λεφτά του (βέβαια μιλάει κάποιος που έχει 4 PC και 3 Laptops, για τη χαρά της χαράς :P )

:spam: :rtfm: :X
Link to comment
Share on other sites

D1rTy_H4rRy_GR: pdf reader document reader υπάρχει hackare την συσκευή σου και κοίτα στα γνωστά μαγαζάκια!όπως επίσης μπορείς να βάλεις 6 shortcuts ή να βάλεις την orange home screen και να το κάνεις όπως το omnia να έχει τα shortcuts κάθετα αριστερά!όσο για το GDesk μια χαρά δουλεύει σε εμένα αλλά το έβγαλα γιατί δεν με βόλεψε!όσο για τον browser ο καλύτερος για μένα είναι ο skyfire είναι σαν να σερφάρω στο pc είναι ακόμα alpha έκδοση και τώρα τελευταία δεν συνδέετε στους servers υπομονή μέχρι τον Ιανουάριο που θα βγει τελική έκδοση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...