Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

 

Σημερα αγόρασα το Ν86 απο το κατάστημα της Wind στη Ρόδο. Πολύ καλές οι πρώτες εντυπώσεις και κυρίως το wifi που δοκίμασα, είναι ταχύτατο!

 

Διαπίστωσα όμως, διαβάζοντας τις οδηγίες, ότι η κεραία του fm transmitter δεν βρίσκεται στο τηλέφωνο, αλλά πάνω στο πίσω κάλυμα του τηλεφώνου. Το κάλυμα του δικού μου τηλεφώνου δεν έχει καμία κεραία πάνω, και αυτό μάλλον γιατί στην Ελλάδα απαγορεύεται αυτή η λειτουργία. Υπάρχει τρόπος να αγοράσω κάποιο κάλυμα με κεραία από το εξωτερικό?

 

Ευχαριστώ!

 

Καλως ηρθες και καλοριζικο !

Εισαι σιγουρος οτι η συσκευη σου δεν ειναι παραεισαγωγη?

(εχει Ελληνικους χαρακτηρες το πληκτρολογιο?)

Εαν ναι ισως να σχυει αυτο που λες ,για την χωρα για το οποιο προοριζοταν.

 

Γιατι για την Ελλαδα ,πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο .:confused:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες και καλοριζικο !

Εισαι σιγουρος οτι η συσκευη σου δεν ειναι παραεισαγωγη?

(εχει Ελληνικους χαρακτηρες το πληκτρολογιο?)

Εαν ναι ισως να σχυει αυτο που λες ,για την χωρα για το οποιο προοριζοταν.

 

Γιατι για την Ελλαδα ,πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο .:confused:

 

 

Ναι! Έχει και ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο!!! Δηλαδή το δικό σου έχει κεραία για fm transmitter????

 

Τί να κάνω τώρα? Πώς θα βρώ κάλυμμα με κεραία?

 

Είναι κρίμα το κινητό να διαθέτει την λειτουργία, και να μην μπορώ να την απολαύσω λόγω έλλειψης κεραίας! :( Έτσι μου 'ρχεται να κολλήσω σύρμα στο κάλυμμα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Έχει και ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο!!! Δηλαδή το δικό σου έχει κεραία για fm transmitter????

 

Τί να κάνω τώρα? Πώς θα βρώ κάλυμμα με κεραία?

 

Είναι κρίμα το κινητό να διαθέτει την λειτουργία, και να μην μπορώ να την απολαύσω λόγω έλλειψης κεραίας! :( Έτσι μου 'ρχεται να κολλήσω σύρμα στο κάλυμμα! :mad:

 

http://imageshack.gr/files/m8e60m66zzpibgbso4dd_thumb.png http://imageshack.gr/files/fclsf800baykt2d5awtw_thumb.png

Μάλλον διάβασες το εγχειρίδιο και μια που δεν φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού κάποια είδος επιφάνειας που να μοιάζει με κεραία υποθέτεις πως δεν υποστηρίζει την λειτουργία FM transmitter,το "ελληνικό" Ν86 το έχει αυτό(αλλιώς ποιος θα ήταν ο λόγος να αναφέρεται και στο εγχειρίδιο)-δοκίμασε το με το δικό σου και θα δεις;)(φίλος που το έχει ελληνικό μου έχει πει πως δουλεύει μια χαρά)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα πρεπει να κανεις αναβαθμιση το λογισμικο σου? Γιατι και εμενα δεν μου επαιζε το fm transmitter μεχρι που εκανα αναβαθμιση :) Η κεραια ειναι στο πλαστικο καπακι πισω και ειναι ενα μαυρο τετραγωνο γυρω γυρω στο κατο μερος .
"Wot we do in life echoes in eternity"
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ παιδιά που σας κούρασα... έχετε δίκιο!!!! Έχει κεραία και δουλεύει μια χαρά (στο στερεοφωνικό του σπιτιού μου). Μάλλον είμαι λίγο άσχετος!!!! :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν ανοιγετε το τηλεφωνο εχει φωτισμο αμεσως?Γιατι στο δικο μου πρεπει να μπει στο μενου κ να το κλειδωσω για να αρχισει ν δουλευει ο φωτισμος...
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει λογ/σμο και εχω ηδη την εφαρμογη....

ψαχνω και δεν μου βγαζει κατι σχετικο με την επιλογη αναζητησης windows live...

 

κατι μαγικο κανω...δεν εξηγειται αλλιως :lol::lol:

 

ευχαριστω πολυ παντως!http://www.getsmile.com/emoticons/funny-smileys-68129/gentleman.gif

 

Μην ανησυχείς...Απλά δεν υπάρχει για το N86...Η έμφαση δεν είναι για σένα, αλλά για όσους επιμένουν ότι υπάρχει :p

:shifty: try again...
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς...Απλά δεν υπάρχει για το N86...Η έμφαση δεν είναι για σένα, αλλά για όσους επιμένουν ότι υπάρχει :p

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου για την διευκρινηση...:)

 

και νομιζα οτι εγω κατι δεν κανω καλα...:confused:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 ημέρες κατοχής του κινητού, τα πρώτα μου συμπεράσματα ειναι τα εξής:

 

Θετικά

 

1. Ποιότητα κατασκευής: πάρα πολύ καλή.

2. Το fm transmitter δουλεύει πολύ καλά, ακόμα και στο αυτοκίνητο εν' κινήσει. (ίσως βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι στη Ρόδο που βρίσκομαι υπάρχει μεγάλο εύρος ελεύθερων συχνοτήτων).

3. Το gps βρίσκει σήμα μέσα σε 1,5 - 2 λεπτά, χωρίς υποβοήθηση. (όσο και το κανονικό μου gps αυτοκινήτου). Βέβαια δεν έχω βάλει ακόμα χάρτες και τα σχετικά. Πρέπει να το ψάξω περισσότερο.

4. Γρήγορο wi - fi και αξιόπιστος browser.

5. Φοβερό βίντεο και φωτογραφίες. Και το φλας μια χαρά δυνατό είναι.

 

Αρνητικά

 

1. Ίσα που το ακουμπάς και αποτυπώνει τη δαχτυλιά πάνω του, καλύτερα και από μελάνι!

2. Σε σχέση με το Sony ericsson, το μενού του είναι πιο δυσχρηστο. Βέβαια είναι θέμα συνήθειας και μετάβασης από το ένα μενού στο άλλο. Απλά με το Sony Ericsson εξοικειώθηκα πολύ πιο γρήγορα.

3. Στο Sony Ericsson είχα την επιλογή να καταχωρώ κωδικούς τραπεζών, ιντερνετ κλπ. με κρυπτογράφηση. Έτσι αντί να θυμάμαι 15 passwords θυμόμουνα μόνο έναν. Ήταν μια πολύ εξυπηρετική λειτουργία που στο N86 δυστυχώς λείπει.

4. Μικρά κουμπιά. (και αυτό μάλλον θέμα εξοικείωσης είναι).

5. Για τους 25άρηδες και κάτω: πολύ αυστηρή και απλή επιφάνεια εργασίας. Δεν θα έβλαπταν λίγα εφφεδάκια στα μενού έτσι για ποικιλία και για να μην έχουν να λένε άλλα κινητά που έχουν μόνο ψιψιψόνια αλλά κατά τα άλλα δεν πιάνουν μία μπροστά στο Ν86.

 

Γενικό συμπέρασμα: Πολύ καλό τηλέφωνο!!!!!

 

Και κάτι άλλο άσχετο. Όταν αγοράζετε κινητό ή οποιαδήποτε συσκευή, απαιτήστε η συσκευασία να είναι με τη ζελατίνα σφραγισμένη! (το Ν86 μου ήταν). Ειλικρινά κάτι πρέπει να γίνει με αυτή την αθλιότητα, να δίνεις 300 και 500 ευρώ για κινητά, ψηφιακές, GPS και να παίρνεις ασφράγιστες (άρα ανοιγμένες) συσκευασίες. Ειδικά το Fnac το έχει παραχέ....σει σε αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια βαλτε μερικες ακομη βραδυνές photos...

χθες ειχε ενα φιλαρακι μου γενέθλια

στο club που πηγαμε και μετα απο ατελείωτα σφηνάκια το 82 μου εβγαλε απιστευτες photos....!!!!!!!!!!!!!!!

 

στο 86 ακουω συνεχως να "εισαι ακινητος" κτλ κτλ κτλ......

 

ειναι ο μονος λογος που δεν το εχω παρει ακομη...σε ολα τα αλλα ειμαι "ετοιμος"....

 

υγ ειμαι απο τους ανθρωπους που δινουν σημασια και σε αυτα.......:)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια βαλτε μερικες ακομη βραδυνές photos...

χθες ειχε ενα φιλαρακι μου γενέθλια

στο club που πηγαμε και μετα απο ατελείωτα σφηνάκια το 82 μου εβγαλε απιστευτες photos....!!!!!!!!!!!!!!!

 

στο 86 ακουω συνεχως να "εισαι ακινητος" κτλ κτλ κτλ......

 

ειναι ο μονος λογος που δεν το εχω παρει ακομη...σε ολα τα αλλα ειμαι "ετοιμος"....

 

υγ ειμαι απο τους ανθρωπους που δινουν σημασια και σε αυτα.......:)

 

αν οι φωτογραφιες ειναι βασικος παραγοντας στην επιλογη ενος τηλ για σενα ,τοτε φιλε μου εχεις διλημα....και πρεπει να σκεφτεις καλα τι θελεις να θυσιασεις πριν αποφασισεις... :)

δεν ειναι κακη η καμερα του Ν86,καθε αλλο!!αλλα σαν τις φωτο που βγαζει το Ν82 νυχτα...δεν προκειται να βγαλεις με το Ν86...

 

αντιθετα οι φωτογραφιες που βγαζει μερα το Ν86,ειναι καλυτερες απο του Ν82

 

οπως επισης σαν το βιντεο που τραβαει το Ν86 νυχτα ...δεν προκειται να δεις με το Ν82 ;)

αν ημουν στην θεση σου,κατι που θα ειχα υποψιν μου ,ειναι οτι στο Ν82 η εξελιξη εχει σταματησει απο την Νοκια(updates λογισμικου)

ενω στο Ν86 αντιθετα,μολις εχει αρχισει..

 

η αποφαση δικη σου :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια βαλτε μερικες ακομη βραδυνές photos...

χθες ειχε ενα φιλαρακι μου γενέθλια

στο club που πηγαμε και μετα απο ατελείωτα σφηνάκια το 82 μου εβγαλε απιστευτες photos....!!!!!!!!!!!!!!!

 

στο 86 ακουω συνεχως να "εισαι ακινητος" κτλ κτλ κτλ......

 

ειναι ο μονος λογος που δεν το εχω παρει ακομη...σε ολα τα αλλα ειμαι "ετοιμος"....

 

υγ ειμαι απο τους ανθρωπους που δινουν σημασια και σε αυτα.......:)

 

Η κατασταση παντα ειναι win some-lose some...Κερδίζεις τελειες ημερησιες φωτο, πολύ πολύ καλό βίντεο, εξτρα λειτουργίες απο το Ν82 αλλά χανεις το ξενον φλάς...Για μένα Ν86 δαγκωτό...

Link to comment
Share on other sites

παντος νομιζω πως καλητερο led απο το n86 δεν υπαρχει!κανει τρελει δουλεια και φυσικα βοειθαει και ο φακος του !εγω δεν βλεπω τρελες διαφορες με το n82 που ειχα.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά,

 

είμαι ετοιμος να το αποκτήσω, έχω όμως μια πολύ σημαντική απορία.

 

Όντας κάτοχος ν82 και επειδή είχε γίνει Ο χαμός,

 

Πόσο είναι το SAR του Ν86 ???

 

Γιατί αν είναι το ίδιο με του ν82 δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω, το κεφάλι μου έχει γίνει σαν λάμπα 1 χρόνο τώρα :)

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά,

 

είμαι ετοιμος να το αποκτήσω, έχω όμως μια πολύ σημαντική απορία.

 

Όντας κάτοχος ν82 και επειδή είχε γίνει Ο χαμός,

 

Πόσο είναι το SAR του Ν86 ???

 

Γιατί αν είναι το ίδιο με του ν82 δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω, το κεφάλι μου έχει γίνει σαν λάμπα 1 χρόνο τώρα :)

 

το μισο ειναι. τεραστια διαφορα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενα 0.76 W/kg.

του 82 ειναι πολυ ανεβασμενο!

 

το 0,76 δεν ειναι απο τα χαμηλοτερα αλλα ειναι σε καλα επιπεδα. για καποιον που μιλαει πολυ σιγουρα δεν θα υποφερει απο πονοκεφαλους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστουμε πολυ γιατρε για την ενημερωση :)

 

και σημερα το μεσημερι που κοιταξα για update δεν μου ειχε δωσει κατι :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση εχω περισσοτερη ram, αισθητα καλυτερες φωτο κ βιντεο, αλλα χαθηκε ως δια μαγειας το n gage app..που μπορω να το βρω για να το ξαναπερασω? απο οτι ειδα δεν υπαρχεο στο ovi store...:wacko::(
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση εχω περισσοτερη ram, αισθητα καλυτερες φωτο κ βιντεο, αλλα χαθηκε ως δια μαγειας το n gage app..που μπορω να το βρω για να το ξαναπερασω? απο οτι ειδα δεν υπαρχεο στο ovi store...:wacko::(

 

http://www.n-gage.com/ngi/ngage/web/.../download.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

δεν δουλευει το λινκ φιλε μου :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Nokia N86 8MP v20.115 Changelog:

 

Camera improvements:

 

Improved still image quality

Improved video quality

Face detection added

Red-eye removal added (Nokia note: “this is image processing which removes the red-eye.

You need to be in red-eye reduction flash mode for it to be operational.

Other flash modes it is disabled as there is a small shot to shot impact due to the extra image processing.”)

New focus point indication – this shows where in the scene the camera is focussing

Improved Close-up focus (Nokia note: “As a result you will find in most situations you can

focus much closer than before. The new focus point indication will also help in confirming

which part of your subject is used for critical focus checking”)

Face detection is indicated by a yellow square

Bug fixes to the following applications:

 

Web

Music Store Client

Real Player

Ovi Maps (including faster calibration of the digital compass)

Here & Now

N-Gage Client

Nokia Messaging

The following has also been added in the update:

 

Automatic VoIP re-registration.

Ovi Chat shortcut on the homescreen

A new Ovi services splash screen

An Ovi Store client (although it is quite buggy; selections from the Options menu are problematic)

An initial option to check for software updates when a customer first boots up the phone

In addition, there’s more free space on C: (around 70MB when you start fresh),

there’s also more free RAM (around 65MB) after booting and the N86 feels faster

 

http://www.allaboutsymbian.com/news/item/10536_The_Nokia_N86_wins_the_race_to.php

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...