Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia N86-1 "8MP"

(RM-484)

Capture your life in more detail

 

http://www.forum.nokia.com/Devices/Device_specifications/N86_8MP/N86_8MP_main.jpg

 

http://www.forum.nokia.com/Devices/Device_specifications/N86_8MP/N86_8MP_detail1.jpg http://www.forum.nokia.com/Devices/Device_specifications/N86_8MP/N86_8MP_detail2.jpg http://www.forum.nokia.com/Devices/Device_specifications/N86_8MP/N86_8MP_detail3.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

17 February 2009

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia N86 8MP is a 2-way slide dual-mode mobile computer supporting WCDMA/HSDPA, EGSM, and WLAN. Enjoy videos, music, and graphics on the 2.6” Active Matrix OLED display and orientation sensor. Find directions and locations with the integrated A-GPS and included maps. Take photos with a 8-megapixel autofocus camera with Carl Zeiss optics, Tessar lens and dual LED flash. Additional features include Flash lite 3.0, USB charging with simultaneous data transfer, UPnP and TV out. Supported WCDMA frequencies depend on the region where the device is available.

______________________________________

 

Πλατφόρμα:

S60 3rd Edition, Feature Pack 2

 

Λειτουργικό σύστημα:

Symbian OS v9.3

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

30.009

Status: Unhackable

 

Δείκτης SAR:

0,76 W/kg

 

Ελληνικό Product Code:

0580492 (Indigo) / 0580687 (White)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνεχίζουμε εδώ τα περί του Nokia N86.

Θα σας παρακαλέσω να μην "ξεχειλώνετε" τις συζητήσεις που έχουν σχέση με το πότε θα είναι διαθέσιμο από κάποιο κατάστημα κλπ.

Ας επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον στη λύση των προβλημάτων της συσκευής.

 

Καλορίζικο σε όσους το απέκτησαν.

 

------------------------------

 

Το παλιό θέμα βρίσκεται εδώ: [ΕΠΙΣΗΜΟ] Nokia N86 (Pre-Release)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα από κοντά. Πολύ καλή κατασκευή, τζόγο δεν είχε καθόλου (καμία μα καμία σχέση με το Ν85), τα ειδικά πλήκτρα δεν μου άρεσαν καθόλου λόγω μειωμένου μεγέθους, το πολυπλήκτρο ικανοποιητικό, η οθόνη στα γνωστά εξαιρετικά επίπεδα, το μενού ταχύτατο, κάμερα δεν πρόλαβα να τεστάρω παρά να παίξω με τις ρυθμίσεις (εδώ χρειάζεται μια πλήρη ανακαίνιση όλη η σειρά των 3rd edition) και να τραβήξω ένα βιντεάκι, το οποίο μου φάνηκε πάρα πολύ καλό.

 

Πρώτες εντυπώσεις, πολύ καλές. Μόλις το ξαναπιάσω στα χέρια μου, θα ασχοληθώ διεξοδικά μαζί του. :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πλέον πάνω από 10 μέρες και ακόμα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις(και θα τις έχω διότι με εμπνέει λόγω ποιότητας κατασκευής να το κρατήσω πολύ καιρό:)),δεν το αφήνω σε ησυχία όμως,σε αυτές τις μέρες 3 μόλις restart μετά από πίεση πολύ,καλά είναι σχετικά-η αναμονή με πολύ πείραγμα βγάζει 2 μέρες(δεν έχω κάνει όμως πάνω από 1 πλήρη εκφόρτιση-θα το στρώσω πρώτα και μετά βλέπουμε),το Ndrive πολύ σωστά συνεργάζεται και λοκάρει πολύ γρήγορα γενικά,όσον αφορά την πυξίδα στους Χαρτες βρήκα ενδιαφέρον βιντεάκι για το calibration.

 

 

 

Tips & Tricks and Bugs:

Bug: Οταν αφήσουμε να κλείσει η συσκευή τελείως από μόνη της στην πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας και το βάλουμε για φόρτιση κλειστό και όταν αυτή ολοκληρωθεί ανοίγοντας το μας δείχνει το επίπεδο πολύ χαμηλά(όπως λίγο πριν κλείσει,δηλαδή 1 κουτάκι),με επανεκκίνηση δείχνει το σωστό επίπεδο δηλαδή μέχρι πάνω γεμάτο.

Ο φωτισμός των πλήκτρων μετά από επανεκκίνηση θέλει τον χρόνο του για να λειτουργήσει(υποπτεύομαι τον αισθητήρα εξωτερικού περιβάλλοντος φωτός),κάποια " παραπάνω απ΄όσο θά΄θελα(Γρηγορο workaround γιαυτό είναι κλείδωμα με το πλήκτρο κλειδώματος και άνοιγμα το slide αμέσως μετά;)).Αυτά με έκδοση λογισμικού 11.043,ελπίζω να διορθωθούν γρήγορα και ας είναι minor.

Tips & Tricks:

Ακόμα και αν επιλέξουμε στην αναμονή να μην εμφανίζεται η ημερομηνία ως screensaver φωτιζόμενη(ή πχ. το largetime) και το έχουμε κλειδωμένο πατάμε το Dpad παρατεταμένα δεξιά ή αριστερα και εμφανίζεται φωτισμένη η ώρα/ημερομηνία σε μεγάλα γράμματα είτε portrait ή landscape(αν η προηγούμενη θέση ήταν έτσι κατα το κλείδωμα).Κατι σαν αυτό δηλαδή, http://www.drjukka.com/KeyLockClock.html

Link to comment
Share on other sites

To λευκό θα υπάρξει σε nokia shop?

Απ΄όσο γνωρίζω από φίλο που έχει Nokia Shop δεν υπάρχει ακόμα προς παραγγελία το λευκό στην Ελλάδα αλλά σύντομα(μέσα σε 1-2 μήνες απ΄ότι μου είπε) θα υπάρχει,αυτά τα μεταφέρω όπως μου τα είπε και διατηρώ τις όποιες επιφυλάξεις βέβαια;)

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα κι εγω χτες απο Νοκια σοπ,αψογη ποιοτητα κατασκευης και υλικων,πολυ στιβαρη κατασκευη καθολου τζογος(θυμιζει samsung σ αυτο τον τομεα),βεβαια με ξενιζει το dual led μιας και το προηγουμενο κινητο μου ηταν το Ν82,αλλα νομιζω οτι ολα ειναι θεμα συνηθειας μιας και το Ν86 εχει σαφως καλυτερη αποκριση χρωματων και λεπτομερειας στις φωτο.Βιντεο απλα αψογο(μερα-νυχτα)..Ταχυτατο σε εγκατασταση/απεγκατασταση εφαρμογων και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος προς το παρον απ το κινητο...;)
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ πως μόνο μόνο δυό τρεις κάτοχοι (μαζί με εμένα) αναφέρθηκαν στα μικρού μεγέθους αμφιβόλου αισθητικής και απαράδεκτης αίσθησης softkeys. Πρώτη μου φορά συναντώ πλήκτρα που αν και εξωφερή θέλουν "νύχι" για να πατηθούν. Όσο για το navkey δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν κάποιοα από τα σχεδόν άριστα σε αίσθηση navkeys των πρόσφατων S40 και έβαλαν αυτό το χαλαρό πράγμα; Δεν μου αρέσει η γκρίνια για κάτι που και ο ίδιος αγόρασα αλλά είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοιες εργονομικές και ποιοτικές ατέλειες σε συσκευή σχεδόν 500€ την ίδια στιγμή που τηλέφωνα της ίδιας εταιρίας αξίας 150-200€ είναι σαφώς καλύτερης κατασκευαστικής ποιότητας.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά απορώ πως μόνο μόνο δυό τρεις κάτοχοι (μαζί με εμένα) αναφέρθηκαν στα μικρού μεγέθους αμφιβόλου αισθητικής και απαράδεκτης αίσθησης softkeys. Πρώτη μου φορά συναντώ πλήκτρα που αν και εξωφερή θέλουν "νύχι" για να πατηθούν. Όσο για το navkey δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν κάποιοα από τα σχεδόν άριστα σε αίσθηση navkeys των πρόσφατων S40 και έβαλαν αυτό το χαλαρό πράγμα; Δεν μου αρέσει η γκρίνια για κάτι που και ο ίδιος αγόρασα αλλά είναι κρίμα να υπάρχουν τέτοιες εργονομικές και ποιοτικές ατέλειες σε συσκευή σχεδόν 500€ την ίδια στιγμή που τηλέφωνα της ίδιας εταιρίας αξίας 150-200€ είναι σαφώς καλύτερης κατασκευαστικής ποιότητας.

 

Θα συμφωνίσω μόνο στο θέμα του μεγέθους των κουμπιών. Θα μπορούσαν να ήταν πιο μεγάλα. Εγώ πάντος δεν έχω πρόβλημα στη χρήση τους, και δεν χρειάζομαι 'νύχι'. Πιέζονται κανονικά με την άκρη του δάχτυλου, και έχουν άψογη αίσθηση. Και το πολυπλήκτρο είναι από τα πολύ καλά. Σύγουρα υπάρχουν και ποιο καλά (ανάλογα με τα γούστα του καθενός), αλλά και αυτό είναι πολύ καλό.

Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο ΝΟΚΙΑ. Συνδιάζει τα πλαιονεκτίματα πολλών διαφορετικών μοντέλων. Σε όσους φαίνεται ακριβό ας το συγκρίνουν με άλλα μοντέλα (π.χ. sony ericsson W995).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω μόνο στο θέμα του μεγέθους των κουμπιών. Θα μπορούσαν να ήταν πιο μεγάλα.

 

Αν ήταν τουλάχιστον στο μέγεθος του διαγώνιου menu key δεν θα με πείραζε τόσο, αλλά το να ψάχνεις να πατήσεις με την "άκρη του δακτύλου" ή το "νύχι" το πλήκτρο απάντησης την ώρα που σε καλούν δεν είναι και ότι το καλύτερο σε ένα τηλέφωνο. :lol:

Τώρα για το αν το N86 είναι το καλύτερο Nokia αυτή σηκώνει πολλή κουβέντα. Προσωπικά θα ήμουν πολύ περισσότερο ευχαριστημένος αν είχε γενικότερα καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αν η Nokia είχε φιλοτιμηθεί να του βάλει κάποιο από τα ταχύτερα CPU που ήδη χρησιμοποιεί σε φτηνότερα τηλέφωνα αντί του ψιλοαργού 434MHz. Αλλά τι περιμένεις, το ίδιο CPU έβαλε και στο "top of the line" N97. :X

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τουλάχιστον στο μέγεθος του διαγώνιου menu key δεν θα με πείραζε τόσο, αλλά το να ψάχνεις να πατήσεις με την "άκρη του δακτύλου" ή το "νύχι" το πλήκτρο απάντησης την ώρα που σε καλούν δεν είναι και ότι το καλύτερο σε ένα τηλέφωνο. :lol:

Τώρα για το αν το N86 είναι το καλύτερο Nokia αυτή σηκώνει πολλή κουβέντα. Προσωπικά θα ήμουν πολύ περισσότερο ευχαριστημένος αν είχε γενικότερα καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αν η Nokia είχε φιλοτιμηθεί να του βάλει κάποιο από τα ταχύτερα CPU που ήδη χρησιμοποιεί σε φτηνότερα τηλέφωνα αντί του ψιλοαργού 434MHz. Αλλά τι περιμένεις, το ίδιο CPU έβαλε και στο "top of the line" N97. :X

 

Για την CPU νομίζω έκαναν καλή επιλογή. Το μενού και το άνοιγμα εφαρμογών είναι αρκετά πιο γρήγορο από πριν, και η μπαταρία έχει πολύ καλή διάρκεια. Το μέγεθος του κουμπιού του μενού είναι πράγματι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήμουν πολύ περισσότερο ευχαριστημένος αν είχε γενικότερα καλύτερη ποιότητα κατασκευής και αν η Nokia είχε φιλοτιμηθεί να του βάλει κάποιο από τα ταχύτερα CPU που ήδη χρησιμοποιεί σε φτηνότερα τηλέφωνα αντί του ψιλοαργού 434MHz. Αλλά τι περιμένεις, το ίδιο CPU έβαλε και στο "top of the line" N97. :X

Πως το κρίνεις ότι είναι ψιλό αργός ο επεξεργαστής;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πως το κρίνεις ότι είναι ψιλό αργός ο επεξεργαστής;

 

Δεν χρειάστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια έχοντας στο ένα χέρι το "φτηνό" 5630 της κόρης μου, και στο άλλο το δικό μου N86. Η διαφορά στην απόκριση του συστήματος είναι κάτι περισσότερο από ολοφάνερη. :p

Σίγουρα δεν είναι τόση η διαφορά που να σε πιάνουν ...κλάματα, αλλά και πάλι είναι τόσο σημαντική που δεν δικαιολογεί σε καμμιά περίπτωση την επιλογή της Nokia να χρησιμοποιήσει τον παλαιό επεξεργαστή στα κορυφαία της μοντέλα.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

απευθυνομαι στους κατοχους του ν86

στις ρυθμισεις-συνδεσεις-ασυρματο λαν-προχωρημενες ρυθμισεις, εχει ρυθμισεις rts threshold,tx power level?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

απευθυνομαι στους κατοχους του ν86

στις ρυθμισεις-συνδεσεις-ασυρματο λαν-προχωρημενες ρυθμισεις, εχει ρυθμισεις rts threshold,tx power level?

 

Ναι τις έχει.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

το κινητο τα σπαει παιδια αλλα να σας ρωτησω παω να κανω update απο τον υπολογιστη και μολις αρχιζει μετα απο λιγο μου λεει 'η συνδεση χαθηκε'κ μερικα βηματα να κανω αλλα βγαζει συνεχεια το ιδιο!εχετε καμια ιδεα?

 

edit:και κατι ακομα,που ειναι ο κωδικος για τις δεκα μερες ελευθερης πλοηγησης?

edit2:πως γινεται να κανω ενα προφιλ εκτος απο τ κανονικο αθοτυβο,αθορυβο με δονηση??στο 6500 ειχα κανει αλλα εδω δεν γιεται!

Link to comment
Share on other sites

η 11 ειναι minor ή major αναβαθμιση?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

το κινητο τα σπαει παιδια αλλα να σας ρωτησω παω να κανω update απο τον υπολογιστη και μολις αρχιζει μετα απο λιγο μου λεει 'η συνδεση χαθηκε'κ μερικα βηματα να κανω αλλα βγαζει συνεχεια το ιδιο!εχετε καμια ιδεα?

Γιατί δεν δοκιμάζεις μέσω fota;

Αλλιώς δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη θύρα usb.

 

edit:και κατι ακομα,που ειναι ο κωδικος για τις δεκα μερες ελευθερης πλοηγησης?

edit2:πως γινεται να κανω ενα προφιλ εκτος απο τ κανονικο αθοτυβο,αθορυβο με δονηση??στο 6500 ειχα κανει αλλα εδω δεν γιεται!

Θα επιλέξεις το προφίλ που θέλεις και θα πατήσεις Επιλογές > Διαμόρφωση.

Θα βάλεις στο Τύπος ήχου (Αθόρυβο) και στο Ειδοποίηση δόνησης (Ενεργοποιημένη).

 

 

η 11 ειναι minor ή major αναβαθμιση?

Αν δεν έχεις τη τελευταία να κάνεις αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω,και κατι ακομα,που ειναι ο κωδικος για τις δεκα μερες ελευθερης πλοηγησης?

Μέσα στο πρόγραμμα Χάρτες είναι και ενεργοποιείται όταν θα κάνεις την πρώτη πλοήγηση σου ή αν πας στις Άδειες και κάνεις έλεγχο και απαιτεί το λιγότερο σύνδεση GPRS-γινεται και μέσω Wifi-(αν έχεις αφήσει ενεργοποιημένο το A-GPS-υποβοηθούμενο στις ρυθμίσεις εντοποισμού θέσης θα χρησιμοποιηθεί αυτόματα η σύνδεση GPRS).

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω!εχει βρει κανεις πως βαζουμε προτιμωμενο παραληπτη στα μηνυματα και πως γινεται να μην φορτιζει οταν μπαινει με usb στον υπολογιστη ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται κανένα από τα δύο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...