Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το κινητό το αγόρασα πριν 3 μέρες και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει!Όχι μόνο η ποιότητα κατασκευής που είναι έτη φωτός ανώτερη του Ν85 αλλά και η ταχύτητα του λειτουργικού του.Και το λέω αυτό γιατί είχα ένα άγχος ύστερα από την αρνητική εμπειρία με την βραδύτητα του Ν96 που την είχα συσχετίσει με την ύπαρξη 2 εναλλακτικών μνημών(Flash memory και κάρτα μνήμης).Το Ν86 όμως πάει 'σφαίρα' παρά του ότι εκτός από το flash memory του εχω κάρτα 16gb,η εκκίνηση του είναι η πιο γρηγόρη πού έχω παρατηρήσει σε symbian κινητό και δεν μου έχει κάνει ΚΑΝΈΝΑ Κόλλημα και ΚΑΜΜΊΑ επανεκκίνηση ως τώρα!Ένα αρχικό πρόβλημα που διαπίστωσα(αδυναμία να κάνει αντίγραφο ασφαλείας) διορθώθηκε με την αναβάθμιση που με χαρά ανακάλυψα ότι διατίθεται και όλα είναι Οκ!Του συγχωρώ την μικρή σχετικά μνήμη διαχείρισης(όχι ευτυχώς το χαλί του Ν96) και την σχετικά χαμηλή αυτονομία γιατί πιστεύω ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια μεγάλη επιτυχία στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας.Α ναι,η καμερίτσα λειτουργεί άψογα και το browser του είναι εντυπωσιακό σε ταχύτητα και σε φιλότιμες βελτιώσεις που το φέρνουν στα πρότυπα του 5th edition.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκτος απο τ ν97 που δεν το εχω δοκιμασει πιστευω ειναι το καλυτερο κινητο!αυτο που με εντυπωσιασε περισσοτερο στην καμερα του ειναι το φλασ και η λειτουργια σκηνης Σπορ στην καμερα!ειναι απιστευτη προσπαθω να κανω την εικονα θολη και δεν μπορω!
Link to comment
Share on other sites

το κινητο τα σπαει παιδια αλλα να σας ρωτησω παω να κανω update απο τον υπολογιστη και μολις αρχιζει μετα απο λιγο μου λεει 'η συνδεση χαθηκε'κ μερικα βηματα να κανω αλλα βγαζει συνεχεια το ιδιο!εχετε καμια ιδεα?

 

edit:και κατι ακομα,που ειναι ο κωδικος για τις δεκα μερες ελευθερης πλοηγησης?

edit2:πως γινεται να κανω ενα προφιλ εκτος απο τ κανονικο αθοτυβο,αθορυβο με δονηση??στο 6500 ειχα κανει αλλα εδω δεν γιεται!

 

Η ένδειξη διακοπής σύνδεσης είναι φυσιολογική, η αναβάθμηση συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πλέον πάνω από 10 μέρες και ακόμα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις(και θα τις έχω διότι με εμπνέει λόγω ποιότητας κατασκευής να το κρατήσω πολύ καιρό:)),δεν το αφήνω σε ησυχία όμως,σε αυτές τις μέρες 3 μόλις restart μετά από πίεση πολύ,καλά είναι σχετικά-η αναμονή με πολύ πείραγμα βγάζει 2 μέρες(δεν έχω κάνει όμως πάνω από 1 πλήρη εκφόρτιση-θα το στρώσω πρώτα και μετά βλέπουμε),το Ndrive πολύ σωστά συνεργάζεται και λοκάρει πολύ γρήγορα γενικά,όσον αφορά την πυξίδα στους Χαρτες βρήκα ενδιαφέρον βιντεάκι για το calibration.

 

 

 

Tips & Tricks and Bugs:

Bug: Οταν αφήσουμε να κλείσει η συσκευή τελείως από μόνη της στην πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας και το βάλουμε για φόρτιση κλειστό και όταν αυτή ολοκληρωθεί ανοίγοντας το μας δείχνει το επίπεδο πολύ χαμηλά(όπως λίγο πριν κλείσει,δηλαδή 1 κουτάκι),με επανεκκίνηση δείχνει το σωστό επίπεδο δηλαδή μέχρι πάνω γεμάτο.

Ο φωτισμός των πλήκτρων μετά από επανεκκίνηση θέλει τον χρόνο του για να λειτουργήσει(υποπτεύομαι τον αισθητήρα εξωτερικού περιβάλλοντος φωτός),κάποια " παραπάνω απ΄όσο θά΄θελα(Γρηγορο workaround γιαυτό είναι κλείδωμα με το πλήκτρο κλειδώματος και άνοιγμα το slide αμέσως μετά;)).Αυτά με έκδοση λογισμικού 11.043,ελπίζω να διορθωθούν γρήγορα και ας είναι minor.

Tips & Tricks:

Ακόμα και αν επιλέξουμε στην αναμονή να μην εμφανίζεται η ημερομηνία ως screensaver φωτιζόμενη(ή πχ. το largetime) και το έχουμε κλειδωμένο πατάμε το Dpad παρατεταμένα δεξιά ή αριστερα και εμφανίζεται φωτισμένη η ώρα/ημερομηνία σε μεγάλα γράμματα είτε portrait ή landscape(αν η προηγούμενη θέση ήταν έτσι κατα το κλείδωμα).Κατι σαν αυτό δηλαδή, http://www.drjukka.com/KeyLockClock.html

Το πρόβλημα αυτό με τίς γραμμές φόρτισης το έχει και το Ν85,δεν ξέρω άν διορθώθηκε με την τελευταία αναβάθμιση γιατί το πούλησα πρίν την κάνω.Είναι προφανώς διαχειριστικό πρόβλημα του software αναφορικά με την φόρτιση μέσω usb.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω!

ειναι το πρωτο symbian phone, που δεν κανει 2 ωρες στην εκκινηση για να φορτωσει,και δεν κολλαει πουθενα αλλου.

δυο φορες μου κολλησε μοναχα.

στην πρωτη φορτιση,μολις ειχε φορτισει τερμα,πηγα να το αναψω και κολλουσε πολυ.

και αλλη μια φορα,που τελιωνε η μπαταρια,και μπηκε αυτοματα στην εξοικονομηση ενεργιας,και τα μισα πληκτρα σταματησαν να δουλευουν!ουτε το κουμπι για να το κλεισω δουλευε,ουτε η καμερα!

κατα τα αλλα,ειναι μια χαρα.

 

Α! και έχω ένα προβλημα.βαζω ρυθμισεις τις vodafone κανονικα για να μπω στο ιντερνετ,και οταν παω να συνδεθω λεει "δεν διατιθενται ενεργες συνδεσεις πακετων δεδομενω' (η κατι παρομοιο.δεν θυμαμαι καλα).πως θα το φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ετσι μου λεει!μπορει να μην ειναι συμβατο ακομα!δεν ξερω γιατι αλλα μου βγαζει πολλα προβληματα με το usb!δεν συνδεεται καν!
Link to comment
Share on other sites

εμενα συνδεεται μια χαρα!

και επειδη δεν εχω το framework 3.5, του εχω κανει τι συνδεση το PCsuite tou N95,και παλι δουλευει μια χαρα.

 

μπορει να μας πει καποιος πως θα βαλουμε επιτελους ιντερνετ???

Link to comment
Share on other sites

μενα μου κολαει δεν ξερω γιατι θα παω απο την νοκια να μου πουν!μαλλον πρεπει να περιμενουμε να βγαλουν τις αναλογες ρυθμισεις!
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ώπα! Έχει naviscroll τελικά το Ν86?

Προφανώς εννοείς Naviwheel,όχι δεν έχει και ούτε θα αποκτήσει,το naviscroll που αναφέρεται αφορά την κύλιση κέρσορα επιλογής(πχ.στο μενου κλπ.) μέσα σε εφαρμογές όπως οι Χάρτες κ.α. ως προς την ταχύτητα και ομαλότητα του.

Link to comment
Share on other sites

thanks haki θα το δοκιμασω!

Η λειτουργεια Naviwheeil δεν μου φαινεται χρησιμη ισα ισα σπαστκο μου φαινεται!

υ.γ σε ενα σημειο που ημουν χτες εβαλα gps και εκανα περιπου 1λεπτο να βρει θεση και σημερα που το ξαναεβαλα περιπου στο ιδιο σημειο τους βρηκε σε 3δευερολεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το κινητό το αγόρασα πριν 3 μέρες και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει!Όχι μόνο η ποιότητα κατασκευής που είναι έτη φωτός ανώτερη του Ν85 αλλά και η ταχύτητα του λειτουργικού του.Και το λέω αυτό γιατί είχα ένα άγχος ύστερα από την αρνητική εμπειρία με την βραδύτητα του Ν96 που την είχα συσχετίσει με την ύπαρξη 2 εναλλακτικών μνημών(Flash memory και κάρτα μνήμης).Το Ν86 όμως πάει 'σφαίρα' παρά του ότι εκτός από το flash memory του εχω κάρτα 16gb,η εκκίνηση του είναι η πιο γρηγόρη πού έχω παρατηρήσει σε symbian κινητό και δεν μου έχει κάνει ΚΑΝΈΝΑ Κόλλημα και ΚΑΜΜΊΑ επανεκκίνηση ως τώρα!Ένα αρχικό πρόβλημα που διαπίστωσα(αδυναμία να κάνει αντίγραφο ασφαλείας) διορθώθηκε με την αναβάθμιση που με χαρά ανακάλυψα ότι διατίθεται και όλα είναι Οκ!Του συγχωρώ την μικρή σχετικά μνήμη διαχείρισης(όχι ευτυχώς το χαλί του Ν96) και την σχετικά χαμηλή αυτονομία γιατί πιστεύω ότι βρισκόμαστε μπροστά σε μια μεγάλη επιτυχία στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας.Α ναι,η καμερίτσα λειτουργεί άψογα και το browser του είναι εντυπωσιακό σε ταχύτητα και σε φιλότιμες βελτιώσεις που το φέρνουν στα πρότυπα του 5th edition.

/

εκανα αναβαθμιση στην νεα εκδοση αλλα δεν βρισκω την επιλογη για αντιγραφο ασφαλεις μπορεις να βοηθησεις ?thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

/

εκανα αναβαθμιση στην νεα εκδοση αλλα δεν βρισκω την επιλογη για αντιγραφο ασφαλεις μπορεις να βοηθησεις ?thanks!!!

 

Μενού, Γραφείο, Διαχ, αρχ. , Αντίγρ. ασφαλ. :)

Link to comment
Share on other sites

Από ένταση (στα μεγάφωνακια του,ringtones klp) τι λέει ρε παιδιά?

Με ενδιαφέρει σαν συσκευή αλλά δεν το έχω βρει κάπου σε λειτουργία για να δω τι παίζει και μιας και το περιβάλλων εργασίας μου είναι αρκετά θορυβώδες θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας κι αν μπορείτε να δώσετε ως μέτρο σύγκρισης κάποιο άλλο κινητό.

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πούμε...

Πας στον Ιστό, πληκτρολογείς το url του site που θέλεις και με το που θα πατήσεις μετάβαση θα σε ρωτήσεις ποιο σημείο πρόσβασης επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις.

Εσύ εφόσον θέλεις να συνδεθείς μέσω WiFi θα επιλέξεις Αναζήτηση WLan.

Θα βρεις το WiFi που θέλεις και θα συνδεθείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μεσα στις εφαρμογες..

 

Επισης μπορεις να κανεις εγκατασταση τον x-plore που ειναι καλυτερος και εχει περισσοτερες δυνατοτητες:

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μεσα στις εφαρμογες..

 

Επισης μπορεις να κανεις εγκατασταση τον x-plore που ειναι καλυτερος και εχει περισσοτερες δυνατοτητες:

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

δεν ειναι στις εφαρμογες δεν το βρισκω πουθενα

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

το πηρα και εγω αλλα υπαρχει ενα προβλημα που ειναι ο file manager?

 

Μενού, Γραφείο, Διαχ, αρχ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στον φάκελο Εργαλεία ή Γραφείο ως διαχείριση αρχείων. Δεν γίνεται να μην υπάρχει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στον φάκελο Εργαλεία ή Γραφείο ως διαχείριση αρχείων. Δεν γίνεται να μην υπάρχει.

το βρηκα ενταξει στο office το εικονιδιο του office δεν μου πηγαινε στο ματι

τωρα κανω update στην ver. 11

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πως τραβας πανοραμικη φωτογραφια.παω στην επιλογη που εχει αλλα οταν παταω το κουμπι για να τραβηξει δεν κανει τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοείς Naviwheel,όχι δεν έχει και ούτε θα αποκτήσει,το naviscroll που αναφέρεται αφορά την κύλιση κέρσορα επιλογής(πχ.στο μενου κλπ.) μέσα σε εφαρμογές όπως οι Χάρτες κ.α. ως προς την ταχύτητα και ομαλότητα του.

 

Sorry, αλλά δε το έπιασα καθόλου. Τι κάνει δηλαδή το naviscroll ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...