Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην το κουράζουμε δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις.

Να κάνεις ένα reboot δηλαδή. Εάν δεν φτιάξει εδώ είμαστε.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κουράζουμε δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλεις.

Να κάνεις ένα reboot δηλαδή. Εάν δεν φτιάξει εδώ είμαστε.

 

Το εχω κανει ηδη, και δεν εχει φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει ηδη, και δεν εχει φτιαξει.

 

Άνοιξε το suretype πληκτρολόγιο σε ένα sms/email και πάτα παρατεταμένα το "123" κουμπί και θα φύγει.

 

Αν δεν πιάσει το παραπάνω...

μήπως έχεις βάλει κάποια δοκιμαστική έκδοση του pocketday? Γιατί έχει αναφερθεί να εμφανίζετε αυτό το εικονίδιο....

 

Αν πάλι όχι δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Ποιο os φοράς? Μήπως να κάνεις κάποιο upgrade?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα: Η συσκευη (8120 - Pearl) κανει restart μονη της, οποτε της καπνισει.

 

Το παρατηρησα πριν 3 μερες. Το μονο που ειχα αλλαξει ειναι η micro SDHC καρτα. Περασα καινουρια χωρητικοτητας 8GB. Καμια αλλαγη σε software πριν να ξεκινησει αυτη η βλακεια. Κανενα προβλημα γενικα με τη συσκευη.

 

Καποιες φορες δεν κανει restart αλλα βγαζει λευκη οθονη για λιγα δευτερολεπτα και μετα ψαχνει να βρει παλι το δικτυο.

 

Δε χρησιμοποιω BIS στην Ελλαδα. Δοκιμασα και τη SIM της Orange μηπως χαλασε αυτη της Wind αλλα κι εκει τα ιδια.

 

Σε ξενα φορα λεγανε οτι μπορει να οφειλεται στην καρτα micro SDHC αν ειναι χαλασμενη. Ακομη κι οταν την εβγαλα και εβαλα την παλια συνεχιζε. Τις εκανα δεκα φορες φορματ, μεσω PC αλλα και στη συσκευη, εκανα disable την micro SD εντελως. Συνεχιζε να κανει restart, αλλες φορες αμεσως, αλλες μετα απο λιγη ωρα.

 

Χθες εκανα οτι περιγραφω εδω, περασα δηλαδη παλι το τελευταιο OS της Orange και μονο επαφες, μηνυματα κ.λπ. χωρις ρυθμισεις απο παλιο μπακαπ. Φορμαρα και τη νεα 8GB καρτα και την περασα.

Ολα καλα μεχρι πριν λιγο που εκανε εβγαλε παλι λευκη οθονη και μετα απο λιγο κολλησε και εκανε restart.

 

Μολις ξαναπερασα απο την αρχη παλι το OS και θα βαλω την αρχικη 1GB καρτα να δω πως θα παει.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν εχει κανενας παρομοια εμπειρια με οποιαδηποτε συσκευη. Και αν χρησιμοποιειτε καρτες 8GB.

Ευπροσδεκτη οποιαδηποτε συμβουλη. :O

 

Να υποθεσω πως αν δε φτιαξει, θα πρεπει να επικοινωνησω με την Orange για σερβις, αφου απο εκει το αγορασα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Την Κυριακή που μας πέρασε ανακάλυψα οτι έκανα μπάνιο στη θάλασσα με το BOLD μου, το οποίο αν και το στέγνωσα, το άνοιξα, τα καθάρισα με οινόπνευμα, δεν επανήλθε. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει που πρέπι να απευθυνθώ για επισκευή (εφόσον αυτό είναι δυνατό να γίνει);

 

Ευχαριστώ.

iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πας στον παροχέα σου, πχ στη Vodafone και το στέλνουν αυτοί εκεί που πρέπει. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν πιστεύω ότι θα είναι συμφέρουσα η επισκευή του όμως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Στον ΑΝΤ1 άκουσα για μια επιχείρηση που αναλαμβάνει και εξειδικεύεται στο σερβις συσκευών που έχουν πέσει σε νερό! Κάνε μια έρευνα και στείλε το εκεί! Υπ όψιν το κόστος απ ότι θυμάμαι είχαν πει ότι κειμένεται απο 50-80€
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει και γω μια πινακίδα σε κάποιο φανάρι που έλεγε για μια τέτοια επιχείρηση αλλά μου φάνηκε λίγο μάπα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είπαν στην εκπομπή, αν η συσκευή πέσει σε θαλασσινό νερό, πρέπει να βάλεις την συσκευή σε ένα μπολ με νερό (χωρίς μπαταρία και κάρτες μνήμης και sim) για καμια μέρα και να αλλάζεις αραιά και που το νερό μέχρι να τους το πας!
Link to comment
Share on other sites

Χθες έστειλα τα service books από τον παροχο μου και μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα:

 

Ολοκληρώσατε την εγκατάσταση username@gmail.com για να στέλνετε και να λαμβάνετε μηνύματα email στη συσκευή BlackBerry. Για μια βελτιωμένη εμπειρία Gmail™, συμπεριλαμβανομένης της χρήσης συζητήσεων, αξιολογήσεων, ετικετών και άλλων, κάντε λήψη της βελτιωμένης προσθήκης του Gmail™ για έξυπνα τηλέφωνα BlackBerry στη διεύθυνση http://www.blackberry.com/gmail.

 

οπότε ακόμα και όσοι δεν το έχουν μπορούν να ενημερωθούν απ ευθείας από την rim!

Link to comment
Share on other sites

Στους ήδη υπάρχοντες λογαριασμούς, πρέπει να κάνεις remove & ξανά add του Gmail λογαριασμού σου στο BIS για να ενεργοποιηθεί.. Σε μένα δεν δούλεψε μόνο με αποστολή service books..

 

Anyway, περίμενα πολλά περισσότερα από το Plugin... Ουσιαστικά μόνο μία νέα επιλογή είδα στο Menu (label). Δεν είδα αυτά που δείχνει εδώ

 

http://na.blackberry.com/eng/devices/features/communication/gmail_large_thumb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και το filter Που σου δίνει πρόσβαση στα labels σου, έχεις και το search που σου ψάχνει τα μηνύματα σου στο gmail.

 

Εγώ είμαι πολυ ενθουσιασμένος με το plugin

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα

 

Μήπως γνωρίζετε αν κυκλοφορεί κάποιο free αγγλοελληνικο-ελληνοαγγλικο λεξικό για blackberry 9000?

 

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ιδιο προβλημα εχω κι εγω

Δεν εχω βρει καποια λυση. Το μονο που μπορουμε να κανουμε να περιμενουμε να βγει κάποια application ή κάποια νεα υπηρεσια της Wind. Ακόμα και οι τεχνικοι της Wind δεν εχουν ιδεα τι τους γίνεται στα Blackberry.

Link to comment
Share on other sites

?????? ??? ?????? ?? ?????? ?????? ?? ?????????? ?????????? ? ?????? ???????????.

??? htc ??? ???? ???? ?????? ?? ?? unicode ???? ???? ?? ?? ????? ? ???????? ??? ????????.

??????? ??????? ??????

?? ????????? ???????? ? ????????? ?????????? ??? ?????

 

Egrapsa me ellhnikoys k vghkan ola erwtimatkia!!! Kanw kati lathos???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος χρήστης bb και εχω ένα πρόβλημα που παρόλο που έψαξα σε προηγούμενα threads του forum δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη... προσπαθ΄β πόλυ καιρο να κάνω αναβάθμιση του ββ 8900 που έχω μιας και έχει την .199 ... όμως παρόλο που ακολουθω τα βήματα και αυτα που δίαβασα εδω και αυτά που μου είπε ο παραχος(wind) εφοσον γινονται ολα και ξανανοίγω τη συσκευη , στο about αναφέρεται πως έχω την έκδοση .199 .. ενω εγώ εχω βάλει την .307 . μηπως ξέρει κανεις τι φταίει ?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε backup τις εφαρμογές σου και τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου και κάνε wipe.

 

Μετά π'ερασε το λογισμικό που θές

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν έγινε τπτ ..... μήπως κάνω κατι λάθος? ακολουθώ επακριβώς τα βήματα! τι αλλο να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου, κατά την διάρκεια downgrade από την 5.0 στην 297 το bold μου κόλλησε σε άσπρη οθόνη ενώ από το desktop manager πήρα ένα μήνυμα λάθους που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή. Μετά από μερικά reboot κλπ το bold επανήλθε κανονικά χωρίς κανένα εμφανές πρόβλημα προς το παρόν ... μόνο που πλέον δεν μπορώ να το αναβαθμίσω σε κάποια άλλη εφαρμογή. Έχω δοκιμάσει και από το application loader και από το desktop manager και ουσιαστικά μου λέει ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση για την συσκευή μου. Ακόμα κι εαν πάω να φορτώσω ένα alx αρχείο μέσω του application loader, βγαίνει το μήνυμα "This application is not compatible with your device and cannot be loaded"!! Δοκίμασα και με την διαδικασία για nuked blackberries, ακόμα και hard reset έκανα αλλά τίποτα!!!

 

Έχεις κανείς καμιά ιδέα ή να το βάψω μπλε και ... :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι διαγράφεις το vendor.xml??

Στη διαδικασία με τα nuked πρέπει να έχει βγάλει τη μπαταρία και να τη βάζεις μετά. Αυτά τα ακολουθείς κανονικά?

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...