Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικα δε δινουμε ανεπισημα και σπασμενα προγραμματα.

Διαωασε τους ορους προσβασης και χρησης. Απο εκει κι επειτα ρωτας στο

"Εφαρμογες και παιχνιδια".

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το εξης προβλημα. Εκανα turn off τη συσκευη μου ( BB 9000) και απο εκει και μετα δε λεει να ανοιξει. Με τιποτα ομως δεν ανοιγει.

 

Οταν τπυ βγαζω τη μπαταρια και τη ξαναβαζω μου βγαζει ενα κοκκινο λαμπακι και ειναι αναμεννο για δεκα μεριπου sec , και μετα σβηνει. Οταν παταω για να ανοιξει η συσκευη δεν ανοιξει. Τι να κανω ρε παιδια?:!::cry::!:

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την διαδικασία και θα λειτουργήσει όπως πριν.

 

Καλό θα είναι να ρίχνεις μια ματιά στο troubleshooting και faq. Έχουμε μαζέψει όλα τα συχνά προβλήματα και τις λύσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Επειδή είμαι αρχάριος χρήστης του blackberry(μολισ πήρα ένα 8310) και επειδή ο τίτλος του θέματος είναι σχετικός θα θέσω εδώ το ερώτημα μου. Συγνώμη εκ των προτέρων αν μπλέκω το forum .

Έχω μέγιστο πρόβλημα με το encoding, σε auto mode δεν ανοιγει τιποτα και σε κάποια site δουλευει το utf8 και σε κάποια άλλα to windows 1553. Δοκίμασα να βάλω auto mode και μετα να βγάλω την μπαταρια αλλά και πάλι δεν είδα φώς.Επίσης με το να κλείσω το mobile network δεν έχω καν συνδεση.

Τι προτείνεται να κατεβάσω opera min ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να στείλεις το service books?? Δες στο FAQ τον τρόπο.

Ποια έκδοση έχεις (options - about )??

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

πως κανουμε εγκατασταση το προγραμματακι σου;

Σ.

 

JAVA GUI προγραμματικι για να κανεται export τα sms απο τα backup files του ΒΒ.

Source core code from: http://code.google.com/p/ipddump/source/checkout

 

 

Here is the link

http://dl.getdropbox.com/u/897187/IpdDump-WithGUI.jar

 

 

------------

Change Log

!The characterrs " + - * # )(" are printed among the phone number

!Ability to write the output to a txt file

 

 

Περιμένω feedback.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ο σύνδεσμος για απευθείας download. Μετά απλός θέλει διπλό click

 

Απο δω και στο εξής αυτός ο σύνδεσμος θα είναι ο official

 

http://code.google.com/p/ipddump/downloads/list

 

H νεώτερη έκδοση ειναι η 0.2.1 RC1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά. Έχω μια πρόταση. Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα σου και δεν ξέρω αν κάνει το παρακάτω.

 

Μια μικρή (περίπου) εισαγωγή: Πρόσφατα έκανα downgrade απο την 5.0 στην 4.7.0.167 και αντιμετώπισα προβλήματα με το restore των εφαρμογών και του backup μου στο τηλέφωνο. Είναι γνωστο οτι αυτό οφείλεται στο cache και τα cookies του browser. Αναγκάστηκα λοιπόν να περάσω ένα παλαιότερο backup που είχα κάνει με αποτέλεσμα να χάσω κάποια πράγματα αρκετά χρήσιμα για μένα.

 

Αν μπορούσα με κάποιον τρόπο να έχω πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία θα μπορούσα να τα διαγράψω και να κάνω κανονικά το backup μου και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω upgrade το DM 5 από το 4,7. Η εγκατάσταση όμως δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα steps (απεγκατάσταση προηγούμενου ίσως;)

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα ΟΚ με τη σύνδεσή σου στο internet? Λογικά έπρεπε να στο κάνει. Κάνε μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή. Αν δεις οτι δεν έχει περάσει η αναβάθμιση επέλεξε ξανά update. Διαφορετικά προσπάθησε από το site της blackberry.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, εδώ και λίγο καιρό είμαι κάτοχος ενός blackberry bold με επιδότηση συμβολαίου wind.

Επειδή όμως δεν είμαι ευχαριστημένος, μπορώ να χρησιμοποιήσω το bold μου με νέα σύνδεση μιας άλλης εταιρίας (π.χ. vodafone), πληρώνοντας παράλληλα την παλιά μου σύνδεση wind; Παίζει να έχω κάποιο πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, εδώ και λίγο καιρό είμαι κάτοχος ενός blackberry bold με επιδότηση συμβολαίου wind.

Επειδή όμως δεν είμαι ευχαριστημένος, μπορώ να χρησιμοποιήσω το bold μου με νέα σύνδεση μιας άλλης εταιρίας (π.χ. vodafone), πληρώνοντας παράλληλα την παλιά μου σύνδεση wind; Παίζει να έχω κάποιο πρόβλημα;;;

 

Καλημέρα,

 

γιατί να πληρώνεις και τις δύο συνδέσεις? αν πας σε βοντα γιατί να κρατήσεις και την άλλη? πάντωσ πρόβλημα δεν θα έχεις εκτός αν κρατήσουν από την WIND την συσκευή σου εγκεγραμμένη στο δίκτυο τους. εγώ πάντως έχω ΒΒ από WIND εδώ και ένα χρόνο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. εσύ τό πρόβλημα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Τα ββ δεν είναι κλειδωμένα από παροχο απλά θα πρέπει να στείλεις fax στην wind για να αποδεσμευτεί το όνομα σου από την συσκευή και στην νέα σύνδεση σου θα πρέπει να ενεργποίησεις πάλι bis.

 

Το μόνο θέμα που μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να αντιμετωπίσεις είναι ότι δεν θα μπορείς πλέον να κάνεις τα αυτόματα updates από το desktop manager.

 

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αποδεσμευση του pin απο wind και μετα περνας αλλη rom και οχι την official της wind. Απλα πραγματα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχετε συνδέσει το λογαριασμό σας στο Gmail με το Blackberry σας η Rim μόλις κυκλοφόρησε ένα plug-in το οποίο δίνει επιπλέον δυνατότητες στο χειρισμό του Gmail λογαριασμού σας. Το καινούργιο αυτό plug-in δεν είναι υποχρεωτικό να το εγκαταστήσετε αν πιστεύετε ότι οι επιπλέον επιλογές που σας δίνονται δεν σας είναι χρήσιμες.

 

Για να το εγκαταστήσετε στη συσκευή σας θα πρέπει καταρχήν να έχετε O.S τουλάχιστον 4.5 έκδοση και ο τρόπος που έχετε συνδέσει το λογαριασμό σας στο Gmail με το Blackberry να είναι μέσω πρωτοκόλλου imap και όχι pop. Όλοι οι λογαριασμοί Gmail που έχουν συνδεθεί με το Blackberry μετά το 2009 γίνονται μέσω του πρωτοκόλλου imap. Αν δεν είστε σίγουροι μπορείτε να αφαιρέσετε τη σύνδεση του Gmail με το Blackberry, μέσω της σελίδας BIS του παρόχου σας, και να τη δημιουργήσετε ξανά. Τότε θα λάβετε και ένα μήνυμα που θα σας ενημερώνει από πού μπορείτε να κατεβάσετε το plug-in. Σε κάθε περίπτωση το plug-in μπορείτε να το κατεβάσετε από τη διεύθυνση http://www.blackberry.com/googlemail

 

Τα νέα χαρακτηριστικά που προστέθηκαν είναι τα παρακάτω

 

* Προσθήκη και αφαίρεση ετικετών και αστεριών από τα ηλεκτρονικά μηνύματα.

* Αναφορά spam ηλεκτρονικού μηνύματος.

* Τοπική και απομακρυσμένη αναζήτηση.

* Αρχειοθέτηση ηλεκτρονικών μηνυμάτων.

* Προβολή σχετικών ηλεκτρονικών μηνυμάτων σαν συζήτηση (threaded view).

 

Θα πρέπει να δοθεί προσοχή καθώς ο συγχρονισμός είναι μονής κατεύθυνσης δηλαδή γίνονται μόνο οι αλλαγές που πραγματοποιείται από το Blackberry προς το Gmail λογαριασμό σας και όχι το αντίθετο.

 

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το plug-in μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Πηγή: Blackberry-Experts.Net

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ καλό! Αρκετά χρήσιμο μπορεί εύκολα να αντικαταστήσει την εφαρμογή του gmail.

 

Ωραίο πόστ, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο νεο , η RIM δειχνει οτι την ψαχνει και ολο και προσπαθει να βελτιωσει οτι εχει να κανει με τις συσκευες της , Μπραβο και απο εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουμε να περιμένουμε πολλά από την rim και την google. Η 5.0 υποστηρίζει το google gears οπότε θα δούμε ακόμα πιο βελτιωμένες εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

και που εμφανιζετε αυτο? εγω εχω ηδη το gmail app. ειναι καποια αλλη εφαρμογη αυτο το plugin?

 

 

EDIT: ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ολο το περιεχομενο των email μηνυματων που ειχα αποθηκευμενα στην συσκευη μου :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειμαι κατοχος ΒΒ storm 9500 και εχω το εξης θεμα. Στη γωνια που εχει τον δεικτη σηματος με τις μπαρες, μου βγαζει απο πανω "123" . τι ειναι αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειμαι κατοχος ΒΒ storm 9500 και εχω το εξης θεμα. Στη γωνια που εχει τον δεικτη σηματος με τις μπαρες, μου βγαζει απο πανω "123" . τι ειναι αυτο?

 

Έχεις το πληκτρολόγιο σε "number mode". Άλλαξε το και θα φύγει

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...