Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιπλέον, τα γράμματα gprs/3g μετατρέπονται σε GPRS/3G.

 

Για το GPRS έχεις δίκιο, γίνεται κεφαλαία. Το 3G όμως είναι πάντα κεφαλαία ακόμη και χωρίς BIS (είναι 3g μόνο όταν δεν έχεις data access δυνατότητα).

 

Έχω την εντύπωση ότι με BIS ανάβει το σηματάκι του ΒΒ δίπλα στο 3G.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με BIS ανάβει το σηματάκι του ΒΒ δίπλα στο 3G.

 

Έχεις δίκιο! Όταν απο το 3G φύγουν τα μούρα σημαίνει οτι βρίσκεσαι εκτός bis, βλέπε opera.

Link to comment
Share on other sites

καποτε πατουσα το κουμπακι mute στο πανω μερος της συσκευης μου ( 8310) και εμπαινε σε standby mode.. ξαφνικα μια μερα δεν γινετε αυτο... καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

εδω και περιπου μιση μερα ειμαι χωρις GPRS σημα οπου και να παω , ολα αρχισαν εχθες το βραδυ που ξαφνικα ανακαλυψα οτι το τηλ ειναι σε GSM mode απλο , και αρα δεν εχει data service.

Εκανα ρεσταρτ , εβγαλα μπαταρια , εκανα οτι ηξερα μπας και φτιαξει , αλλα αυτο δεν λεει να ξεκολησει απο το GSM, οταν το γυριζω σε 3G ολα καλα , παιζουν τα παντα , αλλα σχεδον απο την μερα που το πηρα το εχω σε 2G , για λογους μπαταριας κτλ που ξερετε ολοι.

Πηρα κοσμοτε καμια απαντηση , μου λενε κανε ρεσταρτ και εκλεισα και ραντεβου με καποιον απο το τμημα data (για Δευτερα ) προφανως το help desk δεν γνωριζει απο τετοιες υπηρεσιες μαλλον...

Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορει να το προκαλεσε αυτο?

Εντωμεταξυ δεν περναει καν απο GPRS στο ανοιγμα του , δηλαδη οταν το ανοιγω συνηθως εδειχνε πανω στον μετρητη του σηματος gprs με μικρα και μετα απο λιγα δευτερολεπτα γυρναγε σε κεφαλαια και ηταν οκ .Τωρα αμα το ανοιξω και το εχω σε 2G , οσο και να το αφησω μενει εκει σε GSM , δεν αλλαζει συστημα.Μονο αν το βαλω σε 3G γυρναει σε 3G, αλλιως τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό ειναι λογικάθέμα παρόχου, κάνε ένα sim pull (βγάζεις την sim για περίπου 30 δευτερόλεπτα) και μετά στείλε service books (options-advanced-host routing table-bb button- register now). Αν και πάλι δεν δουλέψει κάνε 2-3 battery pulls ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτό ειναι λογικάθέμα παρόχου, κάνε ένα sim pull (βγάζεις την sim για περίπου 30 δευτερόλεπτα) και μετά στείλε service books (options-advanced-host routing table-bb button- register now). Αν και πάλι δεν δουλέψει κάνε 2-3 battery pulls ακόμα

 

 

Εγιναν ολα τα παραπανω και δεν καταφερα να συνδεθω με GPRS ...καμια αλλη ιδεα? εκανα και appl Loader .

Link to comment
Share on other sites

Τα εικονίδια του browser και maps υπάρχουν;

 

ναι ολα κανονικα , και παιζουν κιολας , εχεις καμια καλη ιδεα :(

 

Είσαι σίγουρος ότι το data services το έχεις On ?

 

ναι ολα ειναι στο on

Link to comment
Share on other sites

τα service books εσύ τα στέλνεις.

 

Δεν μπορείς εσύ να ζητήσεις να σου στείλουν όλα τα service books. Yπάρχουν δυο ειδών service books αυτά που μπορείς εσύ να ζητήσεις και αυτά που σου στέλνει ο πάροχος. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με έναν χρήστη στην Αυστραλία που όση ώρα ήταν σε 3G έπαιζε κανονικά και μόλις γύρναγε σε GPRS δεν είχε data.

 

ναι ολα ειναι στο on , sorry για το διπλο ποστ αλλα ποτε δεν εμαθα την πολλαπλη παραθεση

 

Δεν ξέρω για το τμήμα υποστήριξης της cosmote πάντως στη vodafone έχουν ειδικό τμήμα για τα blackberry όπου ζητάς να σε συνδέσουν και να σου επιλύσουν το πρόβλημα. Για μένα το πιθανότερο είναι ότι έχει γίνει corrupted κάποιο service book και πρέπει να στο ξανα στείλουν. Μπορεί να κάνω και λάθος άνθρωποι είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα κανονικα , και παιζουν κιολας , εχεις καμια καλη ιδεα :(

 

Άρα δεν είναι θέμα Bis. Επικοινώνισε με τον πάροχο σου... δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο! Συνέχισε όμως να κάνεις sim και battery pulls αραιά και που.

 

 

Δεν μπορείς εσύ να ζητήσεις να σου στείλουν όλα τα service books. Yπάρχουν δυο ειδών service books αυτά που μπορείς εσύ να ζητήσεις και αυτά που σου στέλνει ο πάροχος. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με έναν χρήστη στην Αυστραλία που όση ώρα ήταν σε 3G έπαιζε κανονικά και μόλις γύρναγε σε GPRS δεν είχε data.

 

Αυτό δεν το ξέρω μπορεί να έχεις και δίκιο. Θα το ψάξω, thnx!

Link to comment
Share on other sites

:(:(, καμια λυση οτι και αν προσπαθησα , μαλλον θα περιμενω την Δευετρα να με παρει ο τεχνικος απο την Κοσμοτε , αυτο παλι να μην υπαρχει εκει ενας ανθρωπος για να σε βοηθησει και πρεπει να κλεισει ραντεβου δεν το καταλαβαινω , αλλα κατι μου λεει οτι και την Δευτερα δεν θα βρω ακρη ...ασε που στην δουλεια μου δεν εχω καλο σημα και δεν βλεπω να με πιανει στο τηλ...

 

Και η μπαταρια εχει αρχισει ηδη να ρουφιεται σαν τρελη , μεγαλη διαφορα τελικα απο το 2G στο 3G στο θεμα την μπαταριας ..αν ειχα κανενα 8900 δηλαδη δεν θα ειχα μαιλ καθολου.αρε κοσμοτε , αρε κοσμοτε

Link to comment
Share on other sites

:(:(, καμια λυση οτι και αν προσπαθησα , μαλλον θα περιμενω την Δευετρα να με παρει ο τεχνικος απο την Κοσμοτε , αυτο παλι να μην υπαρχει εκει ενας ανθρωπος για να σε βοηθησει και πρεπει να κλεισει ραντεβου δεν το καταλαβαινω , αλλα κατι μου λεει οτι και την Δευτερα δεν θα βρω ακρη ...ασε που στην δουλεια μου δεν εχω καλο σημα και δεν βλεπω να με πιανει στο τηλ...

 

Και η μπαταρια εχει αρχισει ηδη να ρουφιεται σαν τρελη , μεγαλη διαφορα τελικα απο το 2G στο 3G στο θεμα την μπαταριας ..αν ειχα κανενα 8900 δηλαδη δεν θα ειχα μαιλ καθολου.αρε κοσμοτε , αρε κοσμοτε

 

Απαράδεκτοι αν δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα. Είναι εργαλείο δουλειάς πότε θα το καταλάβουν. Με vodafone και wind ποτέ δεν είχα τέτεια προβλήματα. μπορεί να αργούσαν λίγο να καταλάβουν που πρέπει να με συνδέσουν αλλα μετά όλα ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει οτι είναι θέμα γραμμής. Για επιβεβαίωση ρωτάω αν έχεις περάσει κάποια εφαρμογή. Πήγαινε και mobile network options και κάνε καλού κακού run diagnostics.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι αν δεν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν άμεσα. Είναι εργαλείο δουλειάς πότε θα το καταλάβουν. Με vodafone και wind ποτέ δεν είχα τέτεια προβλήματα. μπορεί να αργούσαν λίγο να καταλάβουν που πρέπει να με συνδέσουν αλλα μετά όλα ρολόι.

 

Καλα αυτο σιγουρα , αφου απο μονοι τους το θεωρουν επαγγελματκο εργαλειο το BB πως γινεται να μην υπαρχει κανεις?? και συγνωμη ολοκληρη εταιρια ποσους εχεις που ασχολουνται με τα bb ? εναν ? δυο ? τι ειναι οδοντιατρος και πρεπει να κλεινουμε ραντεβου ...

 

 

Κάτι μου λέει οτι είναι θέμα γραμμής. Για επιβεβαίωση ρωτάω αν έχεις περάσει κάποια εφαρμογή. Πήγαινε και mobile network options και κάνε καλού κακού run diagnostics.

 

και γω αυτο πιστευω οτι ειναι θεμα γραμμης αλλο αν στην κοσμοτε κανουν τους ανηξερους, και πως εξηγητε να μου ειπε εχθες το βραδυ η κοπελα οτι γινονται καποιες εργασιες αλλα εχουν τελειωσει , και σημερα μια αλλη που πηρα το μεσημερι να με βεβαιωνει οτι δεν εχει γινει καμια εργασια ?? σαν μπερδεμενα μου τα λενε....Αν δεν ξερουν αυτοι τι γινετε ποιος να ξερει ? εγω ?αναμονη για Δευτερα λοιπον και ο Θεος βοηθος!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς εσύ να ζητήσεις να σου στείλουν όλα τα service books. Yπάρχουν δυο ειδών service books αυτά που μπορείς εσύ να ζητήσεις και αυτά που σου στέλνει ο πάροχος. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα με έναν χρήστη στην Αυστραλία που όση ώρα ήταν σε 3G έπαιζε κανονικά και μόλις γύρναγε σε GPRS δεν είχε data.

 

Τελικά είχαμε και οι δύο δίκιο! Υπάρχουν και άλλα service books πέραν από αυτά που στέλνεις από τη συσκευής αλλά και πάλι τα στέλνεις εσύ ο ίδιος από την σελίδα του παρόχου σου (π.χ http://mobileemail.vodafone.gr για vodafone)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχαμε και οι δύο δίκιο! Υπάρχουν και άλλα service books πέραν από αυτά που στέλνεις από τη συσκευής αλλά και πάλι τα στέλνεις εσύ ο ίδιος από την σελίδα του παρόχου σου (π.χ http://mobileemail.vodafone.gr για vodafone)

 

Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ. Πρόσεξε όμως δεν ισχύει στη περίπτωση Blackberry Enterprise Server. Πάντως η vodafone που ήταν και η πρώτη που έφερε την τεχνολογία στην Ελλάδα είναι καλύτερα καταρτισμένη από τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

χρωσταω την απαντηση για το τι εγινε με το θεμα μου , που δεν ηθελε με τιποτα το τηλ να δουλεψει σε 2G και ηταν συνεχεια σε GSM mod.

 

Οντως την Δευτερα με πηραν τηλεφωνο απο την Κοσμοτε , μια κυρια που σιγουρα δεν ηταν απο την υπηρεσια data , και ζητησε να της πω ολο το ιστορικο , και μετα απο καθε προταση μου μου ελεγε μισο λεπτο και μαλλον μετεφερε αυτα που της ελεγα σε καποιον αλλον ( δεν μπορω να καταλαβω γιατι τους κρυβουν ...και δεν τους εμφανιζουν στα τηλεφωνα) δηλαδη με λιγα λογια παιζαμε το χαλασμενο τηλεφωνο , εγω ελεγα σε αυτην και αυτη σε καποιον αλλον-η .

Εξηγω τι εχει γινει και μου λεει περιεργο ... μου λεει καποια πραγματα που πρεπει να κανω ( να βαλω βγαλω μπαταρια , να βγαλω βαλω σιμ κτλ ) της λεω οτι τα εχω κανει αυτα αλλα δεν ειδα να διορθωνεται τιποτα ...μιλαει παλι αυτη με τον διπλανο της και μου λεει το εξης!!

Μα Κυριε Α.... προφανως δεν εχει πια σημα GPRS η περιοχη σας , βλεπω απο το συστημα οτι καλυπτεστε τελεια απο 3G σημα οποτε δεν ειναι αναγκη να εχετε GPRS μιας και το 3G ειναι πολυ γρηγοροτερο και καλυτερο , και οτι αφου πιστοποιηθηκε απο την εταρια οτι το 3G παιζει μια χαρα στην περιοχης σας χωρις κανενα προβλημα θα υπαρχει αυτο ή αλλιως το GSM .

-Μενω καγκελο........

Της απανταω ειστε σιγουρη ?? μου λεει -ναι .

Κανω οτι δεν το ακουσα αυτο και συνεχιζω και λεω κατι που προσεξα , οτι μετακινηθηκα προς Γλυφαδα και στον δρομο μετα απο μικρη αποσταση απο το σπιτι μου το τηλεφωνο γυρισε κανονικα σε GPRS , και την ξαναρωταω ευγενικα , μηπως γινανε τιποτα εργασιες και αυτος ειναι ο λογο ς που δεν εχω GPRS σημα στην περιοχη του σπιτιου μου (γιατι κατι τετοιο μου ειχε πει μια προηγουμενη κοπελα που ηταν και η πρωτη που πηρα οταν εμφανιστηκε το προβλημα) οπως ειχα παντα ?μου απανταει κατηγορηματικα ΟΧΙ.

Μετα ομως μου λεει να περιμενω παλι για λιγο , ( προφανως θα ξαναρωταγε η θα μεταφερε αυτα που ελεγα στον κυριο διπλα της) , επανερχετε και μου ζηταει να της πως το νοητο τετραγωνο τον δρομων γυρω απο το σπιτι μου ή αν δεν ηθελα να πω συγκεκριμενα να της πως ενα μεγαλυτερο τετραγωνο δρομων της περιοχης μου,για να τσεκαρει λεει κατι .Της δινω λοιπον τα στοιχεια ( ολα αυτα χθες το πρωι) και δια μαγειας σημερα το μεσημερι ολα οκ με το τηλ , GPRS καρφωτό , τωρα συμπτωση ηταν που εφτιαξε .... δεν ξερω , μπορει, μπορει ομως και οχι.

Αυτα απο την κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

χρειαζομαι οπωςδηποτε το συγκεκριμενο ή εστv το παλαιοτερο.

Μπορει καποιος απο τους γνωστες να με πληροφορησει που μπορω να το βρω σπασμενο? Ψαχνω πανω απο 3 ωρες και ολα εχουν χρεωση..

 

Ενας φοιτητης σε αναγκη..

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...