Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι σίγουρος οτι διαγράφεις το vendor.xml??

Στη διαδικασία με τα nuked πρέπει να έχει βγάλει τη μπαταρία και να τη βάζεις μετά. Αυτά τα ακολουθείς κανονικά?

 

Ναι ακολούθησα κανονικά την διαδικασία του nuked αλλά ... όχι δεν έσβησα το vendor.xml :O:O:O Νόμιζα ότι το έσβησα ...

 

Ξαναδοκίμασα και όλα καλά :) Thanks

 

Όλα αυτά γιατί με την 5.0 δεν μπορούσα να στείλω sms και δεν έβρισκα άλλον να έχει αυτό το πρόβλημα. Την ξαναβάζω και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές μέρες δεν μπορώ να συνχρονίσω το blackberry bold 9000 με το google. Πατάω sign out πάλι τίποτα.

Την βοήθεια σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ που βοήθησα! Γενικά ό,τι θέμα έχεις με το ΒΒ η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι το battery pull

 

Μιας και το πρόβλημα λύθηκε το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας περιγράψω το πρόβλημα και όλες τις κινήσεις που έχω κάνει για να το διορθώσω.

Όλα ξεκίνησαν όταν προσπάθησα να ζευγαρώσω το ΒΒ με ένα Sony - Erricson μέσω bluetooth. Κατα την μεταφορά κάποιων φωτογραφιών το ΒΒ κόλλησε. Δεν ανταποκρινόταν σε καμία εντολή. Έτσι έκανα Battery Pull μεγαλύτερο από 30 δευτερόλεπτα. Από εκείνη την στιγμή σε κάθε εκκίνηση βλέπω μόνο άσπρη οθόνη....:cry:

 

Από την αναζήτηση βρήκα οδηγίες όπου αφού κάνεις battery pull ανοίγεις το Apploader Wizard βάζεις μετά την μπαταρία και φορτώνεται το os από την αρχή.

Μέχρι εδώ καλά...όταν φτάσει στο τέλος μου εμφανίζει σφάλμα ότι δεν βρέθηκε το pin της συσκευής...

 

Παρακαλώ για τις οδηγίες σας

Link to comment
Share on other sites

Ο Desktop Manager δεν αναγνωρίζει την συσκευή.

Ακολουθώ τις οδηγίες όμως πουθενά δεν μπορώ να βρω το application loader μέσα στον φάκελο Reasearch in Motion. Εμφανίζει το usb_unknown πατάω next και μετά δεν βρίσκει διαθέσιμο sofware

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις κάποιο os για την συσκευή σου απο εδώ: http://www.blackberrynews.com/?tag=blackberry-os

 

Αφού την εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου θα βρείς και τον Loader.

 

 

ps: καλό θα ήταν να βάλεις avatar με το μοντέλο της συσκευής σου για να παίρνεις πιο σωστές πληροφορίες απο τα μέλη και να μην χρειάζεται να το γράφεις κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΠΗΡΑ ΕΝΑ BLACKBERRY 8707G ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ SMS!ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΛΕΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΤΟ FDN MODE ΣΤΑ OPTIONS ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ PLEAAAAAAAASE!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θελω την βοηθεια σας ,εχω ενα storm νεος στην κατηγορια blackberry ολα καλα σημερα το πρωι μου βγαζει ενα πληκτρολογιο στην οθονη και δεν ξεκλειδωνει με τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ένα στογμιαίο κόλλημα, απλά βγάλε και ξαναβάλε την μπαταρία (battery pull)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ένα στογμιαίο κόλλημα, απλά βγάλε και ξαναβάλε την μπαταρία (battery pull)

 

Σε ευχαριστώ που μου απαντησες αλλά δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα την έχω βγάλει άπειρες φορές

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχεις παρά να ξαναπεράσεις το os.

 

Λίγη βοήθεια παραπάνω είμαι νέος με το τηλέφωνο τι ακριβώς πρέπει να ξαναπερασω σε ζαλιζω το ξέρω sorry..

Link to comment
Share on other sites

Δες το blackberry FAQ στην υπογραφή μου. Υπάρχει τοπικ γιά την αναβάθμιση συσκευής.

Αν θέλεις να βάλεις πάλι την .173 κατέβασε την απο κάποιο site αλλά επειδή δεν έχει ελληνικά ακολούθησε την διαδικασία που γράφω στο πρώτο πόστ στο "device os 4.7" για να τα περάσεις.

 

Περεταιρω συζήτηση γιά το θέμα καλύτερα να γίνει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Το όνειρο έγινε πραγματικότητα στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού και η Rim προχώρησε πριν από μερικές μέρες σε αναβάθμιση των blackberry Internet Services. Με μια πολύ μικρή και λιτή ανακοίνωση ανέφερε τα παρακάτω:

 

"There is a RIM infrastructure upgrade scheduled for 10/03/2009 at 2:01:00 AM EST. During the maintenance window RIM will update the BIS Platform to Version 2.8 that supports the Americas; according to RIM all Blackberry Internet Services are expected to be down for 240 minutes. According to RIM this will affect all carriers on the North America Relay."

 

Δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει κάποια επίσημη αναφορά για το πότε θα γίνει η ανάλογη αναβάθμιση στην Ευρώπη, αν και είμαστε σίγουροι πως δεν πρόκειται να αργήσει πολύ καθώς οι πληροφορίες μας αναφέρουν ότι μέχρι τέλος Οκτωβρίου θα έχει ολοκληρωθεί.

 

Εμείς όμως για να είμαστε έτοιμοι θα σας πούμε παρακάτω πώς να διαπιστώσετε αν έχει γίνει η αναβάθμιση σε BIS 2.8.

 

1. Πηγαίνετε στο Blackberry Internet Service web site του παρόχου σας και κάντε κλικ στο Email Accounts.

2. Επιλέξτε να επεξεργαστείτε το Google Mail account σας.

3. Επιλέξτε το contacts check box

4. Σώστε τις αλλαγές.

 

Αν δεν βλέπετε την παραπάνω επιλογή σημαίνει ότι δεν έχει γίνει η αναβάθμιση ακόμα σε BIS 2.8. Οι παραπάνω επιλογή θα εμφανιστεί μόνο αν έχετε έκδοση O.S 5.0 περασμένη στο Blackberry σας.

 

Σε παλαιότερο άρθρο του ο moment_v είχε αναφέρει όλες τις επιπλέον δυνατότητες που θα μας παρέχει η έκδοση 2.8 του BIS.

 

Πηγή: Blackberry-Experts.Net

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση οτι εγινε η αναβάθμιση στην Ευρώπη μέσα στο σεπτέμβριο;
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε γίνει και οι χρήστες με ος εκτός της 5.0 θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση στις εφαρμογές.

 

Εγώ πρόσφατα έβαλα το 5 και τότε μου εμφανίστηκε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση οτι εγινε η αναβάθμιση στην Ευρώπη μέσα στο σεπτέμβριο;

Δεν έχει ολοκληρωθεί σε όλη την Ευρώπη και για όλους τους παρόχους. Η Vodafone έχει περάσει απ' όσο γνωρίζω.

 

Δες εδώ http://www.dataoutagenews.com/2009/09/23/planned-outage-european-blackberry-network/ αλλά δεν έχει αναφέρει κανείς αν έγνε ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθησε να στειλεις service book απο την σελιδα του παροχου σου , καμια φορα συμβαινει και αυτο που αναφερεις
Link to comment
Share on other sites

Για προσπαθησε να στειλεις service book απο την σελιδα του παροχου σου , καμια φορα συμβαινει και αυτο που αναφερεις

 

μια βοηθεια πως το κανουμε?

απο την συσκευη ξερω πως αλλα απο την σελιδα της cosmote στην προκειμενη?

bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο λίνκ που αναφέρεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2636066#post2636066

 

και θα σου έχει κάπου επιλογή Service Books. Άν δεν το βρείς πιθανότατα θα βρίσκεται στο HELP

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στο λίνκ που αναφέρεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2636066#post2636066

 

και θα σου έχει κάπου επιλογή Service Books. Άν δεν το βρείς πιθανότατα θα βρίσκεται στο HELP

 

προσπαθω να κανω acount αλλ βαζοντας το pin & imei μου βγαζει το παρακατω μυνημα

Your account is not accessible via HTML browser. Please use your device to access BlackBerry Internet Service.

 

sory μπηκα απο τον bb και λειτουργει

 

και παλι πουθενα το blackberry maps το messenger το κατεβασα μονος.

Τελως παντων μαλλον θα το κατεβασω και αυτο μονος

Ευχαριστω για την βοηθεια

bb pin 2564C061
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...