Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να μπεις σε άλλες σελίδες. Μπαίνεις κανονικά? Αν όχι στείλε service books. Βγάλε τη μπαταρία και τη sim για λίγο και μετά θα είσαι οκ λογικά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

τα έκανα αλλά μόνο εκεί δεν μπαίνει....!

πως στέλνω service books?τι εννοείς ακριβώς?

 

Πας options-advanced-host routing table πατάς το bb button (το κουμπί με τα μούρα) και μετά register now. Μέτα θα σου έρθει ένα μήνυμα από την blackberry και τότε κάνε και ένα battery pull

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε.

 

Author’s Name or Nickname: Jimmys Daskalakis & borkhobs

OTA URL: Desktop Only:

Website: http://code.google.com/p/ipddump/

Description of application: The ipddump utility was created initially to extract SMS records from a Blackberry backup, which is an IPD (Inter@ctive Pager Backup) file. Its goal is to be able to extract and export all types of records into customized open text formats. It now supports Sms, Contacts and Memos in XML, CSV and plain text formats! The app is 100% free! please leave feedback in http://code.google.com/p/ipddump/issues/list for any issues you might have!

Has it been tested: yes

Is it compatible with: All

Link to comment
Share on other sites

@Jimmys02: Το πρόγραμμα σου είναι πολύ καλό και έξυπνη ιδέα (τα εύσημα στα έχω ξαναδώσει), αλλά μήπως υπάρχει δυνατότητα να έχουμε πρόσβαση σε ρυθμίσεις και κλήσεις εκτός απο τα μηνύματα όπως λέει και ο φίλος παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρεις κανείς πως θα εμφανίσω το εικονίδιο του Gps?Έχω ενεργοποιήσει κανονικά την bis και μου έχουν εμφανιστεί όλα τα εικονίδια εκτός απο αυτο το Gps.Έχει κανένας το αρχείο να μου το στείλει ή μπορώ να κάνω κάτι αλλο?Και κάτι άλλο, για ytube θέλει flash για να παίξει αλλά δεν βρίσκω τίποτα υπάρχει καμιά λύση??Για java τίποτα??
Link to comment
Share on other sites

Πάτα show all απο το μενού αν δεν γίνει τίποτε στείλε τα service books απο το host routing table στα advanced options και κάνε battery pull
Link to comment
Share on other sites

Πάτα show all απο το μενού αν δεν γίνει τίποτε στείλε τα service books απο το host routing table στα advanced options και κάνε battery pull

 

Δέν έγινε τίποτα πάλι δεν το έβγαλε:(

Link to comment
Share on other sites

Τα γράμματα δίπλα απο το σήμα είναι κεφαλαία; Δηλαδή GPRS αντί για gprs και 3G (με μούρα δίπλα) αντι για 3g
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά όπως επίσης μου εμφανίστηκαν και κάποια εικονίδια όπως o Browser και κάποιες άλλες εφαρμογές το μόνο που λείπει είναι το εικονίδιο του Gps
Link to comment
Share on other sites

Τότε απλά κάνε upgrade την συσκευή σου και επέλεξε το maps. Απλά συνδέεις την συσκευή με τον υπολογιστη ανοίγεις το loader που βρίσκεται c://program files/common files/research in motion/app loader και τρέχεις το exe. Εκεί διαλέγεις ποιά applications θέλεις να περάσεις.

 

Εναλλακτικά τρέξε απο το desktop manager το application loader και επέλεξε τα maps απο εκεί.

 

Εγώ συστήνω να κάνεις το πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Αργά η γρήγορα θα υπάρχει η δυνατότητα για τα πάντα όπως και στα μη δωρεάν προϊόντα.. Δυστυχώς ο χρόνος μου ειναι περιορισμένος και σε 1 μηνά παω και φαντάρος.. Τωρα δουλεύουμε τα tasks kai to Callendar

 

PS: Πολλές φόρες ο desktop manager δεν σώνει σωστά τα αρχεία και υπάρχουν "λαθοι" στο backup. Αυτο γίνεται σε μεγάλα ipd και δεν γνωρίζω ακομα αν ειναι εσκεμμένο απο την RIM. Εαν παρουσιαστή πρόβλημα κάντε backup μονο πχ τα Contacts, calendar, tasks, sms κτλ και το IPDdumper θα δουλέψει περίφημα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι να κάνω?έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο πρόβλημα?? 'XML is not well formed?'...???

δεν αντέχω άλλο....δεν μου ανοίγει το http://www.blackberry.com και θέλω να κατεβάσω εφαρμογές....

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι να κάνω?έχει τύχει σε κανέναν παρόμοιο πρόβλημα?? 'XML is not well formed?'...???

δεν αντέχω άλλο....δεν μου ανοίγει το http://www.blackberry.com και θέλω να κατεβάσω εφαρμογές....

 

Πέρασε πάλι το OS! Το δικό σου δεν ήταν Nuked; Μπορεί να μην πάτησε καλά η πρώτη εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ναι το δικό μου ήτανε....πάλι???γρρρρρρρρρρ...τα νεύρα μου....:((

 

υπάρχει μήπως κάποιο link να εγκαταστήσω facebook αλλά όχι από το site της blackberry?

Link to comment
Share on other sites

ναι το δικό μου ήτανε....πάλι???γρρρρρρρρρρ...τα νεύρα μου....:((

 

υπάρχει μήπως κάποιο link να εγκαταστήσω facebook αλλά όχι από το site της blackberry?

 

http://na.blackberry.com/eng/devices/features/social/facebook.jsp#tab_tab_download

 

Επίλεξε "Download from your computer" κάνε το extract και πέρασε το με το Loader.exe

Link to comment
Share on other sites

Με πμ ρε παιδιά. Βήμα βήμα μέσα από το forum νομίζω ότι δεν είναι σωστό.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας γίνει μια αρχή.

 

Όλα τα μέλη θα πρέπει να ρίχνουν μια ματιά στο φόρουμ πρίν ρωτήσουν κάτι και ειδικά στο blackberry FAQ και Troubleshooting. Εκεί έχουν συγκεντρωθεί τα περισσότερα κοινά προβλήματα και απορρίες.

 

Αν κάποιο μέλος χρειαστεί βοήθεια μπορεί να στέλνει Pm στους συντονιστές των συζητήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να νομίζουμε οτι η bis ενεργοποιήθηκε χωρίς πραγματικά να έχει γίνει. Για να το καταλάβουμε λαμβάνουμε μήνυμα "your handheld has been registered with the wireless network". Επιπλέον, τα γράμματα gprs/3g μετατρέπονται σε GPRS/3G. Εμφανίζονται ακόμα τα εικονίδια blackberry messenger, browser, maps, mail. Καλό είναι να αποστέλλουμε τα service books(advaced options-hrt-register).

Ωστόσο η ενεργοποίηση της υπηρεσίας είναι διμερής. Πρώτα ενεργοποιείται από τον πάροχο και μετά από τη RIM. Συνεπώς μπορεί να πάρει και μία ως τρεις μέρες.

 

Αν λοιπόν αντιμετωπίζουμε δυσκολίες κάνουμε υπομονή, στέλνουμε τα service books, βγάζουμε τη μπαταρία και τη sim για 30 δευτερόλεπτα. Σε περίπτωση που κάτι τέτοιο δε λειτουργήσει επικοινωνούμε με τον πάροχο μας:chair:

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρεις κανείς πως θα εμφανίσω το εικονίδιο του Gps?Έχω ενεργοποιήσει κανονικά την bis και μου έχουν εμφανιστεί όλα τα εικονίδια εκτός απο αυτο το Gps.Έχει κανένας το αρχείο να μου το στείλει ή μπορώ να κάνω κάτι αλλο?Και κάτι άλλο, για ytube θέλει flash για να παίξει αλλά δεν βρίσκω τίποτα υπάρχει καμιά λύση??Για java τίποτα??

 

 

Μήπως ψάχνεις ένα εικονίδιο που δεν υπάρχει? ;) Εικονίδιο "Gps" δεν υπάρχει, υπάρχει όμως στον φάκελο applications to "maps" της RIM και μπορεί να μην το πρόσεξες ότι σου έχει εμφανιστεί κι αυτό μαζί με τα άλλα, μετά την ενεργοποίηση του BIS...

Καλύτερα όμως να κατεβάσεις τα google maps και το amaze, είναι ένας πολύ καλός συνδυασμός και σίγουρα πολύ καλύτερα από το "maps". :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπορουμε να βρούμε παλιά firmware?

 

Υπάρχει πουθενά κανένα database?

 

Συγκεκριμένα ψάχνω version 4.0 για το 8707

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Γράψε την ερώτηση σου εδώ! Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το 8707

 

Edit: Νομίζω οτι απο την αρχή έβγαινε με 4.1

Η παλαιότερη που βρήκα είναι: http://www.blackberryforums.com/general-8700-series-discussion/37681-dowload-os-4-1-0-394-8707-software.html

Link to comment
Share on other sites

Περνάει μέσα απο το data plan σου. Επειδή περνάει μέσω bis κάνει μεγάλη συμπίεση δεδομένων και δεν σε χρεώνει πολύ. Επίσης όταν κάνεις μια διαδρομή δεν σου τους ξανακατεβάζει τους χάρτες τους έχει ήδη στο cache και σου καταναλώνει ακόμα λιγότερα data
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...