Jump to content

[Δημοσκόπηση] Ποια εφαρμογή για turn by turn navigation;


pperiklis
 Κοινοποίηση

Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;  

274 members have voted

  1. 1. Ποια εφαρμογή από αυτές που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή θα προτείνατε;



Recommended Posts

συμφωνώ απόλυτα με τον foxx είναι από τα καλύτερα και πιο ενημερωμένα gps προγράμματα που κυκλοφορούν σήμερα για iphone.

 

Και εγώ το διαπίστωσα αυτό εμπειρικά αγοράζοντας και συγκρίνοντας με άλλα ......

 

Εχει τα στραβά του αλλά για ένα πρόγραμμα που αφορά όλη την Ευρώπη να έχει ελληνικές οδηγίες οδούς στα ελληνικά και τόσες λεπτομέρειες POI για την Ελλάδα και ακριβές, πιστεύω είναι αξιοπρόσεκτο. ........ σε σχέση με τα άλλα τουλάχιστον........

 

Για εμένα το μεγαλύτερο μειονέκτημά του δεν είναι οι οδοί (άλλωστε υπάρχει και η εφαρμογή ΤΚ με τους ταχυδρομικούς κώδικες για τις δύσκολες ώρες :D ). Το μεγαλύτερο θέμα πιστεύω είναι η λήψη σήματος μέσα στα στενά με πολυκατοικίες γύρω γύρω , μιά βάση στο μπαρμπρίζ με ενσωματωμένη κεραία λήψης νομίζω είναι από τα πιο χρήσιμα συνοδευτικά που θα μπορούσε να έχει. (έχω iphone 3G δεν γνωρίζω αν στα 3GS δουλεύει καλύτερα) !!!!!!

peterv
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπως βλέπει κανείς αν ανατρέξει στις συζητήσεις που έγιναν σε αυτό το forum πέρισυ γύρω από τον Ιούνιο που ανακοινωθηκε το 3Gs και οι πρώτες εφαρμογές πλοήγησης, υπήρξε αρκετός σκεπτικισμός σχετικά με το κατά πόσον το iPhone ειναι κατάλληλο για πλοήγηση, όχι γιατι το επιτρέπει το hardware αλλά γιατί έχει νόημα να το κάνει κανείς.

 

Σίγουρα, εφαρμογές υπάρχουν, το 3Gs είναι απείρως καλύτερο από το 3G γι αυτό τον σκοπό λόγω πολύ ταχύτερου επεξεργαστή και μαγνητόμετρου, ενώ η τελική εμπειρία του χρήστη είναι συνάρτηση 2 ανεξάρτητων παραγόντων (της λειτουργικότητας του προγράμματος και της ποιότητας των χαρτών) το Navigon μπορεί να είναι μια χαρά στην υπόλοιπη Ευρώπη / ΗΠΑ αλλά δεν ξέρω αν έχουν γίνει οι καλύτερες επιλογές χαρτών για την Ελλάδα.

 

Το βασικό ερώτημα για εμένα είναι αν το iPhone είναι κατάλληλο για συστηματική χρήση πλοήγησης από κάποιον που το χρειάζεται καθημερινά και μπορεί και να εξαρτάται η δουλειά του απο αυτή.

 

Εδώ πιστεύω ότι η απάντηση είναι ξεκάθαρα όχι για συστηματική / επαγγελματική χρήση και ο λόγος είναι όλα αυτά τα προβλήματα που κατ αρχήν μπορούσε κανείς να υποθέσει αλλά σιγά σιγά επιβεβαιώνονται. Επί πλέον, τι γίνεται όταν σε μια κρίσιμη φάση της διαδρομής χτυπήσει το τηλέφωνο ή πρέπει να κάνει κανείς ένα σημαντικό τηλεφώνημα;

 

Τώρα για ευκαιριακή χρήση, δεν βλέπω το λόγο να δώσει κανείς 30-100 ευρώ ανάλογα με το πρόγραμμα και να μην χρησιμοποιήσει το google maps και κάποια δωρεάν εφαρμογή όπως το GPS lite αν θέλει μια στο τόσο να βρει μια διεύθυνση και τις οδηγίες πως θα φτάσει εκεί, ή να εντοπίσει τη θέση / πορεία του, ούτε η επιβάρυνση στο data plan είναι τόσο σημαντική για ευκαιριακή χρήση, ενώ data plan έτσι και αλλιώς είναι απαραίτητο για μια τέτοια συσκευή, αλλιώς έχει κάνει κανείς λάθος που την αγόρασε.

 

Αν προσθέσει κανείς στα χρήματα που περισσεύουν με την επιλογή αυτή κάτι παραπάνω, παίρνει ένα dedicated PNA το οποίο μπορεί να έχει μόνιμα στο αυτοκίνητο και να λήξει το θέμα.

 

Είναι πολύ βασικό να διακρίνουμε μεταξύ του τι μπορεί απλώς να κάνει μια συσκευή και πόσο καλά μπορεί να το κάνει όχι μεταξύ των εναλλακτικών επιλογών που υπάρχουν για τη συσκευή, αλλά συνολικά συγκρίνοντας και άλλες λύσεις / συσκευές.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο η συσκευή που έχουμε στο αν το πρόγραμμα σε καθοδηγεί καλά ή όχι. Ρόλο παίζει το software! Αν είναι σωστό σε πάει καλά, αν είναι προβληματικό σε στέλνει όπου θέλει.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι συσκευές destinator είναι καλύτερες επειδή δεν κάνουν τίποτε άλλο. Εγώ είχα windows mobile συσκευή τηλεφώνου με destinator πάνω και πέταγε. Αν βγει (που δεν) η εφαρμογή σε iPhone τότε πρέπει να περιμένουμε να ανταποκρίνεται όμοια.

 

Αν τώρα, λείπουν κάποιοι δρόμοι τότε είναι αδυμανία του χάρτη που είναι φορτωμένος στο πρόγραμμα. Το μειονέκτημα όλων των προγραμμάτων πλοήγησης που κυκλοφορούν για iPhone είναι οι Ελληνικοί χάρτες.

Το Dest είχε τους πιο ενημερωμένους χάρτες αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί για iPhone.

 

Τέλος, οι εφαρμογές είναι πολύ ακριβές. Μια συσκευή GPS κοστίζει όσο η εφαρμογή στο iPhone που στην τελική τη συσκευή την αγόρασες. Και σαν δικαιολογία δεν θεωρώ ότι έχουν τη μισή Ευρώπη γιατί η κύρια χρήση των περισσοτέρων από εδώ είναι η Ελλάδα και κυρίως τα μεγάλα αστικά κέντρα.

 

Το ζητούμενο είναι ποιά εφαρμογή έχει τους καλύτερούς χάρτες για την Ελλάδα. τα € είναι πολλά για πειραματισμούς και για όσους έχουν "καθαρές" συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν παίζει ρόλο η συσκευή που έχουμε στο αν το πρόγραμμα σε καθοδηγεί καλά ή όχι. Ρόλο παίζει το software! Αν είναι σωστό σε πάει καλά, αν είναι προβληματικό σε στέλνει όπου θέλει.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι οι συσκευές destinator είναι καλύτερες επειδή δεν κάνουν τίποτε άλλο. Εγώ είχα windows mobile συσκευή τηλεφώνου με destinator πάνω και πέταγε. Αν βγει (που δεν) η εφαρμογή σε iPhone τότε πρέπει να περιμένουμε να ανταποκρίνεται όμοια.

 

Αν τώρα, λείπουν κάποιοι δρόμοι τότε είναι αδυμανία του χάρτη που είναι φορτωμένος στο πρόγραμμα. Το μειονέκτημα όλων των προγραμμάτων πλοήγησης που κυκλοφορούν για iPhone είναι οι Ελληνικοί χάρτες.

Το Dest είχε τους πιο ενημερωμένους χάρτες αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί για iPhone.

 

Τέλος, οι εφαρμογές είναι πολύ ακριβές. Μια συσκευή GPS κοστίζει όσο η εφαρμογή στο iPhone που στην τελική τη συσκευή την αγόρασες. Και σαν δικαιολογία δεν θεωρώ ότι έχουν τη μισή Ευρώπη γιατί η κύρια χρήση των περισσοτέρων από εδώ είναι η Ελλάδα και κυρίως τα μεγάλα αστικά κέντρα.

 

Το ζητούμενο είναι ποιά εφαρμογή έχει τους καλύτερούς χάρτες για την Ελλάδα. τα € είναι πολλά για πειραματισμούς και για όσους έχουν "καθαρές" συσκευές.

 

Ακριβως αυτο λεω κι εγω. Συμφωνω απολυτα.

 

Το αν δεν βρισκει σωστα τους δρομους δεν ειναι θεμα του iphone αλλα του προγραμματος 100%. Για να ειμαι ειλικρινης εγω με το 3GS δεν εχω χασει ποτε το σημα. Το εχω σε βαση αλλα ειμαι ευχαριστημενος απο αυτη την αποψη.

 

Για τον φιλο kkalog που ρωτησε για το τι γινεται αν πεσει κληση την ωρα που οδηγας, σε αυτο το θεμα το Navigon ειναι αψογο, δηλαδη μιλας, και αφου κλεισεις επανερχεται, σε δευτερολεπτα βρισκει το σημα και συνεχιζει την πλοηγηση.

 

 

Εγω παλι σημερα διαπιστωσα το ποσο προβληματικο ειναι το Navigon. Επρεπε να παω Κυψελη σε μια οδο Απειρανθου.

 

Ψαχνω λοιπον περιοχη Κυψελη και δε μου τη βρισκει.

 

Ψαχνω Αθηνα και μου βρισκει καμμια 15αρια αποτελεσματα.

 

ΚΑΠΟΙΑ απο ολες αυτες ειναι στην Κυψελη. Ειλικρινα δεν τη βρηκα θα επρεπε να ψαξω ενα ενα ολα τα αποτελεσματα κ τοσο χρονο δεν ειχα.

 

Ξανα. Απαραδεκτο. Οποιος εχει αντιρρηση ας δοκιμασει να ψαξει την οδο που ειπα πιο πανω.

Κανεις δεν ειπε κατι για την πλοηγηση. Το προβλημα εγκειται στο software και κυριως στους χαρτες και στην κατηγοριοποιηση των οδων στο κεντρο. Δεν ειναι δυνατον να θεωρει Αθηνα και να βαζει κατω απο αυτη την ταμπελα ολες τις περιοχες Δαφνη, Νεο Κοσμο, Ηλιουπολη, Κυψελη. Τρομερο προβημα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω και ενα αλλο point μου και πες μου αν εχω αδικο: Εαν ηθελα μια μετρια εφαρμογη που δουλευει δε δουλευει τοτε γιατι να μην επαιρνα το CoPilot που εκανε 30+ευρω? Ποσο χειροτερη απο το Navigon θα ηταν αν ηθελα απλα να εχω και ενα "ετσι κι ετσι" gps προγραμμα στο iphone μου?

 

Πληροφοριακά πάντως όταν βάζεις Στουρναρη στο co-pilot σου βγάζει την σωστή.:p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το iGo σε ένα 3GS θα έλεγα πως είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές , ειδικά δεδομένου πως έχω εικόνα και απο το ίδιο πρόγραμμα σε winmo

 

Μια διαφορά έχω παρατηρήσει και θα ήθελα την άποψη κάποιου που το έχει .......

 

Στα screenshots στο Site παρατηρώ πως εμφανίζει τις πινακίδες:

 

http://www.igomyway.com/iphone/en/screenshots.html

 

Map view

with lane guidance

 

Ενώ στο αντίστοιχο για winmo το κάνει στο iPhone δεν το κάνει.....μήπως έχει να κάνει με τους χάρτες Ελλάδος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Επειδή με ενδιαφέρει να αγοράσω κάποιο από τα προγράμματα πλοήγησης για το iphone μου θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Βλέπω ότι υπάρχει μια 'κόντρα' κυρίως μεταξύ του Navigon και των υπόλοιπων προγραμματων. Με πιο τρόπο γίνεται η αναζήτηση μιας διεύθυνσης στο Navigon? Στο iGO που είχα για Windows Mobile ήμουν πολύ ευχαριστημένος αφού οι παράμετροι που ζητούσε η εφαρμογή ήταν Πόλη, Περιοχή, Διεύθυνση και τέλος ο αριθμός. Επίσης είχε πρόσθετη επιλογή ώστε στην οδό που είχες εισάγει να δεις τις κάθετες που υπάρχουν σε αυτή. Ποιός είναι ο αντίστοιχος τρόπος στο Navigon ώστε να μπρεδεύει τόσο πολύ όπως διαβάζω από στο συγκεκριμένο θέμα? Θα ήθελα να ξέρω γιατί θεωρώ ότι η αναζήτηση είναι πολύ σημαντικό στοιχείο τουλάχιστον για εμένα.

Ευχαριστώ

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Για να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου πάνω στα προγράμματα πλοήγησης, όπως έγραψα και σε έναν φίλο σε άλλο θέμα, μεταφέρω ακριβώς τα «λόγια» μου:

 

Έχοντας δουλέψει το Navigon και το iGO8 μπορώ να πω ότι τα 60-70 ευρώ που κοστίζουν δεν αξίζουν. Προσωπικά, αυτό που έκανα, ήταν να σβήσω ό,τι πρόγραμμα πλοήγησης είχα στο iPhone και αγόρασα ένα ξεχωριστό PNA (συγκεκριμένα το TurboX i50). Και καλύτερα κάνω την δουλειά μου, και πιο γρήγορα, και δεν ταλαιπωρώ το iPhone.

 

Και από προσωπική εμπειρία, ο δέκτης GPS του iPhone δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί. :rolleyes:

 

Από εκεί και πέρα, το Navigon, σε σχέσει με τον ανταγωνισμό του, με ικανοποίησε περισσότερο. Αλλά επειδή μιλάμε για ένα τηλέφωνο, τι γίνεται όταν κινείσαι σε στενούς δρόμους, με πολλούς κάθετους και παράλληλους, ψηλά κτήρια και κακή λήψη σε μια συσκευή που δεν έχει και τον καλύτερο δέκτη; Και αν σε αυτή την περίπτωση δεχτείς ένα τηλεφώνημα; Κόβεται η πλοήγηση. Για αυτό, νομίζω, ότι τα 70 ευρώ που κοστίζει, δεν αξίζει. Δίνεις, βέβαια, τα διπλάσια, αλλά αγοράζεις 5" οθόνη, ωραίo design και αξιόπιστο δέκτη. Και έχεις το συν ότι δεν διακόπτεις την πλοήγηση σε περίπτωση τηλεφωνήματος.

 

Αυτό έχω να προσθέσω εγώ. στην όλη κουβέντα γύρω από τα προγράμματα πλοήγησης. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρά σε όλους. Είδα στο App Store το Copilot Greece με 19,99 ευρώ. Η τιμή καλή αλλά αξίζει σαν πρόγραμμα? Το έχει κανείς και ποιές οι εντυπώσεις του?
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κυκλοφόρησε το νέο update για το Navigon.. Για να δούμε.. είμαι περίεργος να δω και το panorama.. Μόλις τώρα κάνω την αναβάθμιση στο Eastern Europe
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το κατεβαζω!!! Οι χαρτες θα ειναι ανανεωμενοι ομως????

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το κατεβαζω!!! Οι χαρτες θα ειναι ανανεωμενοι ομως????

 

Σίγουρα όχι, αλλιώς θα το έλεγε στο "What's new in this version"

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι, αλλιώς θα το έλεγε στο "What's new in this version"

Την πατησαμε αρα!!! Τσαμπα οι 4 ωρες downloading!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Την πατησαμε αρα!!! Τσαμπα οι 4 ωρες downloading!

 

Δεν την πατήσαμε.. Σίγουρα υπάρχουν βελτιώσεις.. Δεν μπορεί να έγινε τσάμπα το update.. Καταρχήν το panorama φαίνεται πολύ καλό..

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα -και άγνωστο για πόσο διάστημα- η τιμή του έπεσε στα 59,99 ευρώ, και σκέφτομαι να το κατεβάσω.

 

Δύο ερωτήσεις:

1) Αυτή η πτώση της τιμής με κάνει καχύποπτο. Φοβάμαι μήπως ρίχνουν την τιμή, ώστε αμέσως μετά (που θα ξανανέβει) να βγει καινούργια έκδοση (με ενημερωμένους χάρτες), την οποία βεβαίως δεν θα μπορούμε να ενημερώσουμε δωρεάν.

2) Αν το κατεβάσω, προφανώς λόγω όγκου θα πρέπει να το κατεβάσω μέσω iTunes στον υπολογιστή. Πώς το περνάω στο iPhone μετά;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα -και άγνωστο για πόσο διάστημα- η τιμή του έπεσε στα 59,99 ευρώ, και σκέφτομαι να το κατεβάσω.

 

Δύο ερωτήσεις:

1) Αυτή η πτώση της τιμής με κάνει καχύποπτο. Φοβάμαι μήπως ρίχνουν την τιμή, ώστε αμέσως μετά (που θα ξανανέβει) να βγει καινούργια έκδοση (με ενημερωμένους χάρτες), την οποία βεβαίως δεν θα μπορούμε να ενημερώσουμε δωρεάν.

2) Αν το κατεβάσω, προφανώς λόγω όγκου θα πρέπει να το κατεβάσω μέσω iTunes στον υπολογιστή. Πώς το περνάω στο iPhone μετά;

 

1) Κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα τι θα κάνει η navigon σε περίπτωση αναβάθμισης χαρτών, δεν ξέρουν και οι ίδιοι πως θα πράξουν μάλλον.

2) Όπως περνάς και τα υπόλοιπα προγράμματα...

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

2) Όπως περνάς και τα υπόλοιπα προγράμματα...

 

Αυτό είναι, όμως, που δεν ξέρω πώς θα το περάσω μέσω του iTunes. Όλα "τα υπόλοιπα" apps τα έχω κατεβάσει (με WiFi κυρίως, και κάποια μικρά με 3G) απευθείας στο iPhone.

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Μα αν βγει αναβάθμιση με νέους χάρτες εγώ πιστεύω θα μπορείς να κάνεις δωρεάν update.. Τι μπορεί να γίνει?? Να βγάλουν καινούρια εφαρμογή που θα πρέπει να την αγοράζεις?? Δεν πάει έτσι η πολιτική που έχουν μέχρι τώρα πάντως στο app store.. Η έκπτωση θα ισχύει όπως τα Χριστούγεννα (θα έχουν πασχαλινή προσφορά ) και μετά θα ξανανέβει..

 

Αυτό είναι, όμως, που δεν ξέρω πώς θα το περάσω μέσω του iTunes. Όλα "τα υπόλοιπα" apps τα έχω κατεβάσει (με WiFi κυρίως, και κάποια μικρά με 3G) απευθείας στο iPhone.

 

 

Μα δεν είναι δύσκολο φίλε μου.. Απλά αγοράζεις την εφαρμογή στο iTunes του pc σου .. αποθηκεύεται στην κατηγορία apps και μετά όταν συνδέσεις το iPhone, θα το περάσει αυτόματα.. Και να γίνει λάθος μη φοβάσαι.. Έχεις το δικαίωμα να την κατεβάσεις 5 φορες δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το δικαίωμα να την κατεβάσεις 5 φορες δωρεάν.

 

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Σίγουρα ισχύει; Μου φαίνεται όσες φορές την κατεβάζεις αν την έχεις αγοράσει. Απλά μέχρι σε 5 διαφορετικούς υπολογιστές.

Edited by miky7

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Σίγουρα ισχύει; Μου φαίνεται όσες φορές την κατεβάζεις αν την έχεις αγοράσεις. Απλά μέχρι σε 5 διαφορετικούς υπολογιστές.

 

Μπορεί να έχεις και δίκιο.. αν και νομίζω υπάρχει και ένα όριο...

Αλλά η ουσία είναι ότι και να κάνεις λάθος πχ την πρώτη φορά μπορείς να την ξανακατεβάσεις μετά δωρεάν,.... δεν τίθεται θέμα λάθους και τσάμπα χρέωσης.. Αυτό ήθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μου εμφανίστηκε σήμερα στο iPhone μια ένδειξη για update του Navigon στην έκδοση 1.5.1. Τα updates στο Navigon περιέχουν ΟΛΗ την εφαρμογή (δηλαδή με τους χάρτες) ή μόνο το πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί αν ισχύει το πρώτο, τότε προφανώς θα πρέπει να κάνω το update μόνο από τον υπολογιστή, ενώ αν ισχύει το δεύτερο μπορώ να το κάνω και από το τηλέφωνο (μέσω 3G) χωρίς να καταναλώσω πολύ όγκο δεδομένων. (Δυστυχώς, στην ένδειξη που μου εμφανίστηκε δεν αναφέρεται ο όγκος του update.)

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε σήμερα στο iPhone μια ένδειξη για update του Navigon στην έκδοση 1.5.1. Τα updates στο Navigon περιέχουν ΟΛΗ την εφαρμογή (δηλαδή με τους χάρτες) ή μόνο το πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί αν ισχύει το πρώτο, τότε προφανώς θα πρέπει να κάνω το update μόνο από τον υπολογιστή, ενώ αν ισχύει το δεύτερο μπορώ να το κάνω και από το τηλέφωνο (μέσω 3G) χωρίς να καταναλώσω πολύ όγκο δεδομένων. (Δυστυχώς, στην ένδειξη που μου εμφανίστηκε δεν αναφέρεται ο όγκος του update.)

Τα πάντα περιέχει. Οπότε καλύτερα από τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...


Γεια σε όλους.

Θέλω να εγκαταστήσω ενα app πλοήγησης στο iphone3gs μου, και θα ήθελα την βοήθεια σας. Μένω στα Χανιά, και είμαι μηχανικός, που σημαίνει ότι πηγάινω σε πολλά οικόπεδα και οικοδομές, για δουλειές που μου αναθέτουν, και χρειάζομαι μία εφαρμογή. Έχω μιά προτίμηση στο Navigon, αλλά θέλω την γνώμη σας γιατί είναι και το πιο ακριβό, και θα ήταν κρίμα να το πληρώσω το ακριβοτερο και να μήν έχει καλό χάρτη του νομού Χανίων.

1) Εχει καλό χάρτη της Κρήτης?

2) Από την στιγμή που το πληρώσω θα έχει άλλες περιοδικές χρεώσεις?

3) Μιλάει Ελληνικά?

4) Είναι ακριβείς?

5) Ότι άλλο νομίζετε ότι θα με βοηθήσει, αίναι επιθυμητό.

 

 

Επίσης δεν θέλω να κάνω jailbreak το phone μου.

 

Σας παρακαλώ όποιοσ μπορεί να μου δώσει σχετικές πληροφορίες θα με βοηθήσει πολύ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

adlou Χανιά

Link to comment
Share on other sites


Γεια σε όλους.

Θέλω να εγκαταστήσω ενα app πλοήγησης στο iphone3gs μου, και θα ήθελα την βοήθεια σας. Μένω στα Χανιά, και είμαι μηχανικός, που σημαίνει ότι πηγάινω σε πολλά οικόπεδα και οικοδομές, για δουλειές που μου αναθέτουν, και χρειάζομαι μία εφαρμογή. Έχω μιά προτίμηση στο Navigon, αλλά θέλω την γνώμη σας γιατί είναι και το πιο ακριβό, και θα ήταν κρίμα να το πληρώσω το ακριβοτερο και να μήν έχει καλό χάρτη του νομού Χανίων.

1) Εχει καλό χάρτη της Κρήτης?

2) Από την στιγμή που το πληρώσω θα έχει άλλες περιοδικές χρεώσεις?

3) Μιλάει Ελληνικά?

4) Είναι ακριβείς?

5) Ότι άλλο νομίζετε ότι θα με βοηθήσει, αίναι επιθυμητό.

 

 

Επίσης δεν θέλω να κάνω jailbreak το phone μου.

 

Σας παρακαλώ όποιοσ μπορεί να μου δώσει σχετικές πληροφορίες θα με βοηθήσει πολύ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

adlou Χανιά

 

1) Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί μένω Αθήνα

2) Όχι, άλλες χρεώσεις δεν θα έχεις, ειναι offline πρόγραμμα. Δεν είμαι και 100% σίγουρος όμως μήπως καταναλώνει κάποια ελάχιστα kb για a-gps που βοηθάει να είναι το σήμα πιο σταθερό, αλλά γενικά δεν δουλεύει μέσω internet. Oι χάρτες είναι προεγκατεστημένοι

3) Μιλάει Ελληνικά, αρκεί να γυρίσεις τη γλώσσα του iPhone στα Ελληνικά (αν δεν την έχεις ήδη)

4) Με ποια έννοια"? Δεν έχω παρατηρήσει κάποια ανακρίβεια

5) Σίγουρα δεν θα έχει και το απόλυρο GPS πάντως, έτσι? Αν το χρησιμοποιείς πολύ και καθημερινά ίσως θα ήταν καλύτερα με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα κανονικό GPS.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια οποιος εχει το navigon εχει παρατηρησει καποια αλλαγη μετα την τελευταια αναβαθμιση του προγραμματος;

Απο την τελευταια αναβαθμιση και επειτα το Navigon εχει γινει εντελως αναξιοπιστο! Αργει να κλειδωσει δορυφορους, χανει συνεχως το σημα και με εχει κρεμασει επενηλλειμενως οταν εψαχνα να βρω πως θα παω στον προορισμο μου. Το iphone το εχω σε βαση στο παμπριζ. Η κατασταση ειναι δραματικη οταν δεν ειμαι σε μεγαλους δρομους οπως Αττικη Οδος, σε στενα δεν πιανει τιποτα. Με δειχνει συνεχεια σταματημενο. Αλλα ακομα και οταν μπαινω Αττικη Οδο δειχνει οτι βρισκομαι σε κατι δρομακια παραλληλα και μου δινει οδηγιες να στριψω ενω ειμαι στην Αττικη Οδο! Εντωμεταξυ εγω μπορει να εχω χασει την εξοδο που πρεπει να βγω!

 

Το Navigon εχει προβληματα οσον αφορα τους χαρτες αλλα οπως εχω πει και σε προηγουμενο ποστ μου οσον αφορα το σημα ηταν αψογο!

 

Ξαφνικα με το update απλα δε δουλευει!

 

Ξερει κανεις καποιο workaround η πρεπει να περιμενουμε update? εχω αρχισει να μετανιωνω σοβαρα που πεταξα τοσα λεφτα σε αυτην την εφαρμογη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...