Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε καλα εκανες.....

δεν νομιζω οτι στην περιπτωση μας μπορουσε να βοηθησει κανενα update...

και αλλα παιδια σε αλλα φορουμς που ειχανε παρομοια προβληματα δεν λυθηκαν με update κτλ...

αν πεσεις σε ελαττωματικο κομματι δεν σε σωζει τιποτα...

ασε που το δικο μου μου το ειπαν και οι ιδιοι οι αλφα κοπιδες εχει προβλημα...

υπομονη λοιπον....ειπαμε εμεις πηραμε το κινητο χριστουγεννα και θα το χαρουμε το πασχα.....:lol:

 

περιμενω και εγω με μεγαλη περιέργεια το νεο update......

αντε να δουμε.....

 

Χαχα :lol: Το ελπίζω αδερφέ :) Απλά εύχομαι να μην έρθει πίσω το κινητό και έχει ακόμα προβλήματα και να μην κάνουν καμιά πατέντα και δεν αλλάξουν εκτός απο το πορτάκι της κάμερας και το τζαμάκι γιατί είναι γρατσουνισμένο.Όσο για το gps να μπορεί να πιάνει επιτέλους σήμα σε 1 λεπτό

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

 

εδω και μια εβδομάδα έχω το n97 στα χερια μου κ ειμαι πολυ ευχαρηστημένος.

 

Για το μονο πράγμα που θέλω να αλλάξω είναι τα widgets στην αρχική οθόνη.

 

Γίνετε να αλλαχθούν? Τα εχει αλλάξει κανένας και αν ναι καμιά ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Gaster, αν τους το ζήτησες πιστεύω θα σου τα αλλάξουν. Ελπίζω να το έκανες για τα πάντα, εφόσον το έδωσες που το έδωσες να το πάρεις τουλάχιστον άψογο.

 

Skull, γιατί δε διαβάζεις το manual ή την ενσωματωμένη βοήθεια της συσκευής σου;

Link to comment
Share on other sites

Gaster, αν τους το ζήτησες πιστεύω θα σου τα αλλάξουν. Ελπίζω να το έκανες για τα πάντα, εφόσον το έδωσες που το έδωσες να το πάρεις τουλάχιστον άψογο.

 

Τα μόνα που βρήκα σαν προβλήματα ήταν αυτά φίλε και τους τα είπα και τα τόνισα αρκετές φορές να μην ξεχάσουν κάτι:Αλλαγή στο τζαμάκι και στο πορτάκι της κάμερας και έπειτα το gps καθώς και ο λόγος που δεν μου έρχεται μήνυμα ρυθμήσεων απο τον παροχέα για internet μέσω κινητού.Αν και σ'αυτό μπορεί να φταίει και μόνο ο παροχέας.Θα δίξει

Edited by Itchrist86

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Χαχα :lol: Το ελπίζω αδερφέ :) Απλά εύχομαι να μην έρθει πίσω το κινητό και έχει ακόμα προβλήματα και να μην κάνουν καμιά πατέντα και δεν αλλάξουν εκτός απο το πορτάκι της κάμερας και το τζαμάκι γιατί είναι γρατσουνισμένο.Όσο για το gps να μπορεί να πιάνει επιτέλους σήμα σε 1 λεπτό

 

εμενα επιανε gps στο δευτερόλεπτο και το πορτακι ηταν μια χαρα....

να σου πω και εγω εχω ενα φοβο......:lol:

λες να μου φτιαξουν το σημα και μετα το κινητο να μην πιανει δορυφορους.?...:lol::lol:

αχχχχχχχχ

τεσπα καλο κουραγιο και υπομονη ειπαμε....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και από εμένα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να το ρωτήσω ,αλλά δεν βρήκα σχετικό topic μετά από αναζήτηση,επίσης δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πιο πριν γιατί δεν διάβασα όλο το topic.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτά που γράφονται εδώ ισχύουν και στο N97 mini.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το N97 Mini υπάρχει σχετικό θέμα.

Δεν έχει σχέση η μία με την άλλη συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο πράγμα που θέλω να αλλάξω είναι τα widgets στην αρχική οθόνη.

 

Γίνετε να αλλαχθούν? Τα εχει αλλάξει κανένας και αν ναι καμιά ιδέα...

 

Skull, γιατί δε διαβάζεις το manual ή την ενσωματωμένη βοήθεια της συσκευής σου;

 

Εννοω widget για την Αρχικη όχι απο αυτα που εχει ήδη το κινητό, custom widgets γενικά όπως το comingNext ή το Gravity!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω widget για την Αρχικη όχι απο αυτα που εχει ήδη το κινητό, custom widgets γενικά όπως το comingNext ή το Gravity!!!

 

Προφανώς πρέπει να εγκαταστήσεις τις αντίστοιχες εφαρμογές (comingNext και Gravity) και τα widgets τους θα εμφανιστούν στη λίστα έπειτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 firmware update 2.1 will be released on Monday – Changelog included

http://dailymobile.se/2010/01/31/nokia-n97-firmware-update-2-1-will-be-released-on-monday-changelog-included/

 

Δεν ξέρω αν ξαναναφέρθηκε παιδιά και αν είναι για τα Ελληνικά product code.

Link to comment
Share on other sites

Το n97 και το n97 mini είναι δύο τελείως διαφορετικές συσκευές οπότε κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το νέο firmware θα παίζει και για το Mini? Συγνώμη αν έχει ερωτηθεί πάλι.

Νομίζω πως το Mini είχε update πολύ πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρέπει να εγκαταστήσεις τις αντίστοιχες εφαρμογές (comingNext και Gravity) και τα widgets τους θα εμφανιστούν στη λίστα έπειτα.

 

Εκτός απο αυτά ξερεις να υπαρχουν άλλες εφαρμογες με widgets?

Κανένας χρησιμοποιεί κάτι χρήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα έναν τρόπο να έχουμε ένα widget στη homescreen μας, στο οποίο να γράφουμε εμείς ό,τι θέλουμε!

(μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν "post-it" σημείωση ή απλά σαν "διακοσμητικό" για να γράψουμε μια αγαπημένη μας φράση [βλ. το screenshot μου])

 

Θα χρειαστούμε τα εξής προγράμματα (μια αναζήτηση σε μαγαζάκια θα μας τα δώσουν άμεσα):

α. MMMOOO iSlogan v1.0

http://shop.immmooo.com/product/iSlogan/iSlogan_200x285N.gif

β. ComingNext Skin Fetcher v1.1 (για να φαίνεται ότι το background του widget είναι "διάφανο", ίδιο με τα υπόλοιπα)

 

1. Εγκαθιστούμε το Skin Fetcher στη συσκεύη μας.

2. Διαλέγουμε ποια θέση για widget θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε για το iSlogan.

Οι θέσεις είναι 5 και η 1η θεωρείται αυτή που είναι κάτω από το Ρολόι/Ημερομηνία/Προφίλ (βλ. το screenshot μου).

3. Τρέχουμε το Skin Fetcher, πατάμε Generate και εισάγουμε τον αριθμό που αντιστοιχεί στη θέση που θέλουμε. Έπειτα μας ζητάει και δεύτερη θέση, εκεί είτε βάζουμε το ίδιο νούμερο -αν δεν επιθυμούμε άλλο background- είτε βάζουμε κάποιο άλλο.

4. Πάμε στο C:/Data και παίρνουμε τα αρχεία background_x_portrait.png και τα μεταφέρουμε στην μνήμη E ή στην κάρτα μνήμης.

5. Συνδέουμε το κινητό με το PC και παίρνουμε τα png αρχεία που φτιάξαμε και τα αντιγράφουμε στο PC.

6. Κατεβάζουμε το iSlogan και ανοίγουμε με Winrar το αρχείο iSlogan.wgz.

7. Με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας αποθηκεύουμε το png μας σε μορφή jpg και το μετονομάζουμε σε slogan1. Το αντιγράφουμε μια φορά και ονομάζουμε το αντίγραφο smallSlogan1.

8. Επιλέγουμε και σύρουμε το slogan1.jpg και το smallSlogan1.jpg στο παράθυρο του Winrar.

9. Παιρνάμε το iSlogan.wgz στη συσκεύη μας και από εκεί το εγκαθιστούμε.

10. Το ανοίγουμε, γράφουμε αυτό που θέλουμε, το διαμορφώνουμε όπως θέλουμε, πατάμε Έξοδο και μετά από την homescreen προσθέτουε το widget iSlogan.

 

Αυτά! Ακούγεται πολύπλοκο, αλλά δεν είναι τόσο! :lol:

 

ΥΓ: Τροποποιώντας τα αρχεία css μπορούμε να αλλάξουμε και το χρώμα της γραμματοσειράς, το οποίο είναι αρχικά λευκό. Όποιος χρειάζεται να το κάνει αυτό, ας μου στείλει pm να του εξηγήσω. Για την ιστορία, γίνεται με απλή τροποποίηση μέσω Notepad! ;)

 

http://img534.imageshack.us/img534/6894/superscreenshot0004copy.png

Edited by White_butter_fly

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η εφεύρεση σου Άλβα :) Να σε ρωτήσω κάτι άλλο επειδή νομίζω εσύ έχεις ή είχες.Καλό είναι το Screen Protector;Κάνει δουλειά;Και αν ποτέ θέλουμε να αλλάξουμε το μπροστινό μέρος στο κινητό επιδή η οθόνη γρατζουνίστηκε.Είναι εφικτό;Προφανώς αυτό που ακουμπάμε με την πένα δεν είναι απευθείας η οθόνη αλλά έχει κάλυμα(σαν πρόσοψη κ.τ.λ.) έτσι; Edited by Itchrist86

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

To v21 είναι εδώ. Σπεύσατε...

 

Edit: Το τηλέφωνο θα κάνει πολλά περίεργα κατά την εγκατάσταση, μην τρομάξετε και το αποσυνδέσετε γιατί θα σας γίνει τούβλο. Υπομονή μέχρι να ολοκληρωθεί.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

To v21 είναι εδώ. Σπεύσατε...

 

Μπορείς να δεις καμία διαφορά; Δεν έχω το τηλέφωνό μου αυτή την στιγμή.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις καμία διαφορά; Δεν έχω το τηλέφωνό μου αυτή την στιγμή.... :wacko:

Η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι πως πλέον λειτουργεί το My Nokia και για Ελλάδα. Με ενημέρωσε πως θα μου έρχονται ενημερωτικά μηνύματα από τη Nokia και μετά από λίγο έφτασε το πρώτο. Τις υπόλοιπες εντυπώσεις αργότερα, αφού του ρίξω ένα hard reset, που προτείνεται από τη Nokia αλλά που θα το έκανα ούτως ή άλλως (μια και τελευταία δεν τα πήγαινε και πολύ καλά).

 

Edit: 61.2MB ελεύθερα στο C. Νομίζω είναι περισσότερα από κάθε άλλη φορά. Το νέο Ovi Maps όμως δεν είναι ενσωματωμένο, πρέπει να γίνει update όπως και πριν.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη διαφορά που βλέπω είναι πως πλέον λειτουργεί το My Nokia και για Ελλάδα. Με ενημέρωσε πως θα μου έρχονται ενημερωτικά μηνύματα από τη Nokia και μετά από λίγο έφτασε το πρώτο. Τις υπόλοιπες εντυπώσεις αργότερα, αφού του ρίξω ένα hard reset, που προτείνεται από τη Nokia αλλά που θα το έκανα ούτως ή άλλως (μια και τελευταία δεν τα πήγαινε και πολύ καλά).

 

Οκ! Περιμένω με αγωνία! :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως συνεπέστατοι. 8:00 GMT είπαν (10:00 ώρα Ελλάδας), ακριβώς το έβγαλαν.

 

Αφού το καθυστέρησαν 1 μήνα, είναι το λιγότερο που μπορούσαν να κάνουν...

 

Αλλά νομίζω ότι η νόκια ξυπνάει σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Το bug με τα τονισμένα κεφαλαία παραμένει. Και μ΄αρέσει που μου απάντησαν πως θα το κοιτάξουν, όταν τους το ανέφερα. Υπάρχει βέβαια τρόπος να το παρακάμψεις (πατώντας το προηγούμενο γράμμα από αυτό που θέλεις να γράψεις), όμως είναι απαράδεκτο να μην το έχουν φτιάξει ακόμη. Πέντε κωδικούς στο keyboard map χρειάζεται μόνο να αλλάξουν.

 

Αυτό που θα φανεί με τον καιρό θα είναι αν έφτιαξαν το πρόβλημα με το κόλλημα στο λογότυπο της Nokia κατά την εκκίνηση. Πάντως εμένα δε μου το έχει παρουσιάσει ακόμη μετά την αναβάθμιση.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...