Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λες να μας έρθει κατευθείαν η v30; Symbian^2 μήπως;

Πάντως η ανάγκη για update δεν είναι τόσο άμεση όσο πριν τη v20, που πραγματικά τη χρειαζόμασταν για να πούμε ότι λειτουργεί ικανοποιητικά.

Την 3.03 να τη βάλεις, δεν έχει καμία σχέση με την παλιά. Τα 47MB που έχεις είναι υπερβολικά πολύς χώρος.

 

Δηλαδή ποιες ακριβώς αλλαγές περιλαμβάνει;

Γιατί η αλλαγή τα νούμερα 3.01 -> 3.03 υποδηλώνουν κατά κανόνα πολύ μικρές προσθήκες/διορθώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

-Εβαλα αρχικά το Nokia Ovi Suite 2.2 κάνοντας ενημέρωση του παλαιού Nokia Ovi Suite, μετά το 2.1 αλλά δεν μπορώ να βρω την επιλογή «Ενημέρωση μνήμης τηλεφώνου C:», είναι και στα Αγγλικά........διότι μετά την εγκατάσταση των maps η ελεύθερη μνήμη αν θυμάμαι καλά, από 39,8 που ήταν πήγε 25,5.-

-Μπορεί κάποιος να βοηθήσει που βρίσκω αυτή την επιλογή?

Ευχαριστώ.-

Να κάνεις και firmware update, ώστε να σου βγάλει μετά την 3.03. Η έκδοση που έβαλες είναι παλιά και δεν έχει δωρεάν πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις και firmware update, ώστε να σου βγάλει μετά την 3.03. Η έκδοση που έβαλες είναι παλιά και δεν έχει δωρεάν πλοήγηση.

 

Την αναβάθμιση την έκανα χθές βράδυ και από ότι γράφει (ποστήριξη/βερσιον/σχετικά) πρόκειται για την 3.03 ?

Έκανα κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Την αναβάθμιση την έκανα χθές βράδυ και από ότι γράφει (ποστήριξη/βερσιον/σχετικά) πρόκειται για την 3.03 ?

Έκανα κάτι λάθος?

Συγγνώμη, παρανόησα. Νόμιζα πως το 2.2 αναφερόταν στην έκδοση του Ovi Maps. Όχι, δεν έχεις κάνει κάτι λάθος. Και σε μένα έπαψε να το βγάζει αμέσως αφού εγκατέστησα το Ovi Maps. Ίσως τελικά να θέλει εγκατάσταση πριν από αυτό Απλά ακολούθησα τη συμβουλή που διάβασα σε κάποιο blog για εγκατάσταση πρώτα του Ovi Maps και μετά της αναδιοργάνωσης μνήμης, πράγμα που υποτίθεται πως το δοκίμασαν και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν μπορώ να βρω δορυφόρους μετά την αναβάθμιση στο maps.. μήπως φταίει η συννεφιά?

 

Ενώ χτες μπορούσα κανονικά, μετά την αναβάθμιση ενώ είμαι κανονικά έξω στο δρόμο μου βγάζει το γνωστό μήνυμα για τους κλειστούς χώρους..

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Η «ενημέρωση λογισμικού» δεν είναι για firmware updates. Πήγαινε στην «ενημέρωση συσκευής» ή κάνε αναβάθμιση μέσω υπολογιστή (με το Ovi Suite ή με το Software Updater).

 

και με την ενημερωση συσκευεισ απο της ρυθμησεις και μετα ενημερωσ.συσκ. μου βγαζει το ιδιο μνμ οτι δεν υπαρχουν διαθεσημες....

δεν ξερω τι προβλημα υπαρχει....οσο γιια την αναβαθμηση μεσω υπολογηστη δεν μπορω γιατι δεν εχω το καλωδιο....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποιες ακριβώς αλλαγές περιλαμβάνει;

Γιατί η αλλαγή τα νούμερα 3.01 -> 3.03 υποδηλώνουν κατά κανόνα πολύ μικρές προσθήκες/διορθώσεις.

Τεράστιες αλλαγές στο interface και την ευκολία χρήσης. Και ακόμη Lonely Planet, Michelin, καιρό και events. Για Θεσσαλονίκη όπου μένω δεν έχει τίποτα από events, για την Αθήνα όμως έχει αρκετά (συναυλίες, θεατρικές παραστάσεις, αθλητικούς αγώνες, εκθέσεις, πάρτι, εκδηλώσεις κ.α.). Για άλλες ευρωπαϊκές πόλεις θα βρεις ακόμη περισσότερα (κινηματογραφικές παραστάσεις, χορευτικές παραστάσεις, κλπ). Και φυσικά πληροφορίες κίνησης. Το version number είναι παραπλανητικό, κανονικά θα έπρεπε να είναι 4.0, μη σου πω 5.0.

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα η v21. Ανακοινώθηκε επίσημα:

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=swupdate&message.id=68217#M68217

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα η v21. Ανακοινώθηκε επίσημα:

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=swupdate&message.id=68217#M68217

 

Δυστηχώς δεν 8α εχει μεγαλές αλλαγες....Και το μεγαλυτερο κακο όλων,είναι οτι δεν αναφερεται πουθενα αλλαγη στην διαχειρηση της C memory...:mad:

Για την ιστορια παντως οι αλλαγες θα ειναι:

- Improved call reliability

- Smooth touch screen scrolling

- Browser improvements

- Music player improvements

- Improved image and video stability

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Που το λέει αυτό; Αυτές θα είναι κάποιες από τις αλλαγές, όχι όλες.

 

The software contains many fixes and improvements on the earlier releases including:

* Improved call reliability

* Smooth touch screen scrolling

* Browser improvements

* Music player improvements

* Improved image and video stability

 

Αυτή τη στιγμή το N97 δε χρειάζεται νέα features αλλά bug fixes. Και τα bug fixes δεν αναφέρονται ένα ένα ξεχωριστά. Μπορεί να είναι δεκάδες.

 

Το C είναι αυτό που είναι. Δεν μπορεί να το μεγαλώσει ένα firmware update. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να υπάρχει σε όλες τις εφαρμογές της Nokia επιλογή για το σημείο όπου θα εγκατασταθούν, όπως συμβαίνει και στις περισσότερες άλλες εφαρμογές. Αυτό όμως δεν είναι θέμα του firmware, αλλά της ίδιας της εφαρμογής. Πχ το πολύ βαρύ Nokia Messaging εγκαθίσταται από μόνο του στο C (και αποθηκεύει εκεί όλα τα emails) χωρίς να σε ρωτήσει. Η επόμενη έκδοσή του πρέπει να σου δίνει επιλογή. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να μην εγκαθιστάς τίποτα στο C, παρά μόνο εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς (πχ task manager) και είναι μικρές σε μέγεθος. Έχεις 32GB ολόκληρα, συν την επιπλέον κάρτα. Βαλ' τα όλα εκεί.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

οταν δεν μπορεις να ανοιξει την διαχηρηση εφαρμογων γιατι λεει οτι η μνημη ειναι πληρες τι κανουμε? Εχει κανενα τροπο να ανοιξει
Link to comment
Share on other sites

οταν δεν μπορεις να ανοιξει την διαχηρηση εφαρμογων γιατι λεει οτι η μνημη ειναι πληρες τι κανουμε? Εχει κανενα τροπο να ανοιξει

Δυστυχώς όχι. Από έναν αριθμό εγκατεστημένων εφαρμογών και μετά δεν ανοίγει η διαχείριση εφαρμογών. Το ίδιο συμβαίνει και αν βάλεις πάρα πολλές εφαρμογές σε ένα folder του μενού, σου το δείχνει κενό. Προφανώς οφείλεται στα περιορισμένα resources (δεν μπορώ να καταλάβω ποιος φωστήρας αποφάσισε να βάλει μόλις 128MB RAM). Ελπίζω να έχει διορθωθεί στο update που περιμένουμε τη Δευτέρα (με χρήση virtual memory).

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

terrestial relax....

Καταρχην ειμαστε στην ιδια ομαδα και οπως εσυ,ετσι και εγω περιμενω ενα σωστο fix απο Nokia....Καλως η κακώς,αυτες ειναι οι μεγαλυτερες αλλαγες που ΔΥΣΤΗΧΩΣ θα εχει...Συμφωνω μαζι σου οτι η C ειναι τοση οση ειναι...Αλλά,ενα firmware update μπορει να κανει reallocate στον υπαρχων χωρο....Trust me,I know....

Γνωριζω παρα πολυ καλα οτι η C,πρεπει να φυλαγεται σαν κορη οφθαλμων,αλλα δυστηχως εαν βαλεις την καινουργια εκδοση του OVI Maps,θα δεις οτι πραγματικα δεν εχεις και πολυ ελευθερο χωρο....

Και εαν μπαινεις και στο Internet απο τον browser του Nokia,καληνυχτα.....

Για μενα το γεγονός οτι θα υπαρξουν αλλαγες σε αυτον τον τομεα,με κανει να ελπιζω και για κατι καλυτερο....

Που για να πουμε την αληθεια ομως,δεν γνωριζω εως ποτε θα χρηματοδοτειται το R&D team για το Nokia Ν97...Βλεπεις υπαρχει και η maemo πλατφορμα....

Anyway,ας ελπισουμε να δουμε κατι καλο στις 01.02.....

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να ρωτησω κατι...Πιστευετε οτι το Ν97 θα παρει τελικα symbian^2 μεσω update? Πληρωσαμε τοσα λεφτα για αυτη τη συσκευη..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το nokia n97 και έχω εγκαταστήσει το quickoffice κρακαρισμενο και δούλευε μια χαρά . μια από αυτές τις μέρες πήγα να το ανοίξω για να δουλέψω ένα word και δεν μου ανοίγει καθόλου. Το εικονίδιο το έχω στο κινητό αλλά δεν ανοίγει καθόλου , πήγα να του Κάνο πάλη εγκατάσταση αλλά μου λέει σφάλμα ενημερώσεις και δεν είναι μόνο αυτό προσπάθησα να του Κάνο απεγκατάσταση το παλιό και δεν μπορώ να το βρω στα εγκατεστημένες εφαρμογές τι να Κάνο βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να ρωτησω κατι...Πιστευετε οτι το Ν97 θα παρει τελικα symbian^2 μεσω update? Πληρωσαμε τοσα λεφτα για αυτη τη συσκευη..

 

Καλησπέρα.:)

Κάτι τέτοιο στα symbian δεν είναι εφικτό.Ίσως κάποια στιγμή σε κάποια έκδοση στο μέλλον να υπάρξει αυτή η δυνατότητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια θελω να ρωτησω κατι...Πιστευετε οτι το Ν97 θα παρει τελικα symbian^2 μεσω update? Πληρωσαμε τοσα λεφτα για αυτη τη συσκευη..

Το N97 έχει ήδη στοιχεία από το symbian^2, όπως τα widgets στην αρχική οθόνη. Όπως και να 'χει, οι διαφορές μεταξύ ^1 και ^2 είναι πολύ μικρές. Σημαντικές αλλαγές θα έχει το ^3 και ακόμη μεγαλύτερες το ^4.

 

Σήμερα δοκίμασα το νέο Ovi Maps στο αυτοκίνητο και έμεινα έκπληκτος. Ακριβέστατο, δεν έχασε το σήμα πουθενά και ούτε με έβγαζε στους διπλανούς δρόμους. Έχει πάλι κάποιο lag όταν κινείσαι γρήγορα, αλλά γι' αυτό ευθύνεται ο χαμηλός ρυθμός με τον οποίο ζητάει δεδομένα από το GPS, μάλλον για να εξοικονομεί επεξεργαστική ισχύ ή/και μπαταρία. Όμως το σημαντικό είναι πως δεν έχασε το σήμα πουθενά, σε αντίθεση με την προηγούμενη έκδοση. Επίσης, κάνει πλέον triangulation από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, όπως και το Google Maps, και βρίσκει τη θέση σου κατά προσέγγιση όταν δεν έχει σήμα (αν περάσεις κάτω από γέφυρα ή μπεις σε κλειστό χώρο). Βέβαια, το Google Maps το έχει εξελίξει το συγκεκριμένο θέμα και υποψιάζομαι πως δημιουργεί βάση δεδομένων και με τα γειτονικά WLAN, γιατί πλέον με βρίσκει με εκπληκτική ακρίβεια όταν είμαι μέσα στο σπίτι, ακόμη κι όταν έχω το τηλέφωνο σε λειτουργία εκτός σύνδεσης (που σημαίνει ότι η μόνη πληροφορία που έχει είναι τα γειτονικά WLAN).

 

GioRgio_, ας το δούμε πρώτα το update και μετά το κρίνουμε. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν φτιάξουν επιτέλους αυτό που το κάνει να κολλάει κατά την εκκίνηση και να θέλει hard reset (ή το κόλπο με το φορτιστή που έχω περιγράψει), το οποίο είναι κατά την άποψή μου το σημαντικότερο bug. Επίσης, ας φτιάξουν τη διαχείριση εφαρμογών, που τα παίζει όταν έχεις πολλές εγκατεστημένες. Και η αλλαγή της cache του browser από το C στο E δε θα ήταν κακή ιδέα. Όμως γιατί δε χρησιμοποιείς τον Opera Mobile (όχι τον Mini); Είναι κλάσεις ανώτερος.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

εχω απογοητευτει πληρως εδω και δυο μερες τωρα....

το ν97 μου με εκδοση 12.0.26 λοιπον εχει δυο παυλες σημα και οταν το αγγιζω χανοντε και αυτες....πριν απο δυο μερες ειχα φουλ σημα στο χωρο που τωρα δεν εχει..

εκανα hard format μηπως φτιαξει αλλα τιποτα τζαπα το εκανα....

οποιος μπορει ας με βοηθησει...

Ευχαριστω...!!!!

 

Εμένα πάντως μετα την 12 έκδοση μπορώ να πώ οτι λύθηκε το πρόβλημα με το σήμα, απο την μέρα που έβαλα την 20 δεν έχω πρόβλημα με το σήμα...

 

 

 

Πειράζει που δεν έκανα format πρίν κάνω την αναβάθμιση 20 ?(να πώ οτι το κινητό ήταν καινουριο δεν ειχα βάλει οτιδήποτε μέσα κανενα αλλο προγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Το N97 έχει ήδη στοιχεία από το symbian^2, όπως τα widgets στην αρχική οθόνη. Όπως και να 'χει, οι διαφορές μεταξύ ^1 και ^2 είναι πολύ μικρές. Σημαντικές αλλαγές θα έχει το ^3 και ακόμη μεγαλύτερες το ^4.

 

Σήμερα δοκίμασα το νέο Ovi Maps στο αυτοκίνητο και έμεινα έκπληκτος. Ακριβέστατο, δεν έχασε το σήμα πουθενά και ούτε με έβγαζε στους διπλανούς δρόμους. Έχει πάλι κάποιο lag όταν κινείσαι γρήγορα, αλλά γι' αυτό ευθύνεται ο χαμηλός ρυθμός με τον οποίο ζητάει δεδομένα από το GPS, μάλλον για να εξοικονομεί επεξεργαστική ισχύ ή/και μπαταρία. Όμως το σημαντικό είναι πως δεν έχασε το σήμα πουθενά, σε αντίθεση με την προηγούμενη έκδοση. Επίσης, κάνει πλέον triangulation από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, όπως και το Google Maps, και βρίσκει τη θέση σου κατά προσέγγιση όταν δεν έχει σήμα (αν περάσεις κάτω από γέφυρα ή μπεις σε κλειστό χώρο). Βέβαια, το Google Maps το έχει εξελίξει το συγκεκριμένο θέμα και υποψιάζομαι πως δημιουργεί βάση δεδομένων και με τα γειτονικά WLAN, γιατί πλέον με βρίσκει με εκπληκτική ακρίβεια όταν είμαι μέσα στο σπίτι, ακόμη κι όταν έχω το τηλέφωνο σε λειτουργία εκτός σύνδεσης (που σημαίνει ότι η μόνη πληροφορία που έχει είναι τα γειτονικά WLAN).

 

GioRgio_, ας το δούμε πρώτα το update και μετά το κρίνουμε. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένος αν φτιάξουν επιτέλους αυτό που το κάνει να κολλάει κατά την εκκίνηση και να θέλει hard reset (ή το κόλπο με το φορτιστή που έχω περιγράψει), το οποίο είναι κατά την άποψή μου το σημαντικότερο bug. Επίσης, ας φτιάξουν τη διαχείριση εφαρμογών, που τα παίζει όταν έχεις πολλές εγκατεστημένες. Και η αλλαγή της cache του browser από το C στο E δε θα ήταν κακή ιδέα. Όμως γιατί δε χρησιμοποιείς τον Opera Mobile (όχι τον Mini); Είναι κλάσεις ανώτερος.

 

Εχεις απολυτο δικιο....

Μακαρι το πολυποθητο update να μπορεσει να λυσει πλεον αυτα τα προβληματα...

Που για να πω και την πικρη αληθεια,ημουν και εγω θυμα τους!!!!

Οσον αφορα τον browser,μαλλον ηρθε η ωρα για αλλαγη... :)

http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/10959/cat/3094
Link to comment
Share on other sites

Αρα να μην ελπιζουμε ουτε για ολοκληρωμενο symbian ^2 και ^3 στο Ν97... Κριμα ομως..Σκεφτομαι παντως με το που κανει την επομενη κινηση της η nokia σε συσκευη με διαφορετικο λογισμικο, να πουλησω το N97 χωρις δευτερη σκεψη.. Γιατι εδω που τα λεμε η διαφορα του με το 5800 ειναι τα widgets και το keyboard και φυσικα 350 ευρω ακριβοτερο..! :(:worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρα να μην ελπιζουμε ουτε για ολοκληρωμενο symbian ^2 και ^3 στο Ν97... Κριμα ομως..Σκεφτομαι παντως με το που κανει την επομενη κινηση της η nokia σε συσκευη με διαφορετικο λογισμικο, να πουλησω το N97 χωρις δευτερη σκεψη.. Γιατι εδω που τα λεμε η διαφορα του με το 5800 ειναι τα widgets και το keyboard και φυσικα 350 ευρω ακριβοτερο..! :(:worry:

Από που το συμπέρανες αυτό; Δεν αποκλείεται να δεις και symbian^2. Εξάλλου, αυτή τη στιγμή το N97 έχει κάτι σαν symbian^1,5 (για να μη σου πω symbian^1,9). Όμως symbian^3 σίγουρα δε θα δεις. Πότε είδες άλλωστε αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση του λειτουργικού από τη Nokia; Ναι, η μεγάλη διαφορά του N97 από το 5800 είναι το πληκτρολόγιο, σε συνδυασμό με την καλύτερη κάμερα και τον περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, όμως αυτό το ήξερες από την αρχή. Αν δεν τα χρειαζόσουν όλα αυτά, τότε κακώς το πήρες.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα η v21. Ανακοινώθηκε επίσημα:

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=swupdate&message.id=68217#M68217

 

Εγώ πάντως terrestial πιστεύω καλά έκανα και το έστειλα για service γιατί δεν νομίζω να άλλαζε κάτι με το νέο firmware όσο αφορά το gps και το σήμα.Τι λές κι εσύ;Ελπίζω μόνο να διορθώσουν στην πραγματικότητα και το gps και το κάλυμα και το τζαμάκι της κάμερας και όσο για εσάς που θα δείτε το νέο firmware να να είναι μια καλή αλλαγή ώστε το κινητό όντως να δουλεύει σωστά.Αντε να ακούσουμε και εντυπώσεις σε λίγες μέρες

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως terrestial πιστεύω καλά έκανα και το έστειλα για service γιατί δεν νομίζω να άλλαζε κάτι με το νέο firmware όσο αφορά το gps και το σήμα.Τι λές κι εσύ;Ελπίζω μόνο να διορθώσουν στην πραγματικότητα και το gps και το κάλυμα και το τζαμάκι της κάμερας και όσο για εσάς που θα δείτε το νέο firmware να να είναι μια καλή αλλαγή ώστε το κινητό όντως να δουλεύει σωστά.Αντε να ακούσουμε και εντυπώσεις σε λίγες μέρες

 

 

φιλε καλα εκανες.....

δεν νομιζω οτι στην περιπτωση μας μπορουσε να βοηθησει κανενα update...

και αλλα παιδια σε αλλα φορουμς που ειχανε παρομοια προβληματα δεν λυθηκαν με update κτλ...

αν πεσεις σε ελαττωματικο κομματι δεν σε σωζει τιποτα...

ασε που το δικο μου μου το ειπαν και οι ιδιοι οι αλφα κοπιδες εχει προβλημα...

υπομονη λοιπον....ειπαμε εμεις πηραμε το κινητο χριστουγεννα και θα το χαρουμε το πασχα.....:lol:

 

περιμενω και εγω με μεγαλη περιέργεια το νεο update......

αντε να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το αντικατέστησαν μετά από 20 μέρες (το πήγα λίγο πριν τα Χριστούγεννα) το καινούριο που μου δώσανε δουλεύει άψογα και το πορτάκι στην cam είναι οκ, το gps πολύ σταθερό και δεν χάνει ποτέ το σήμα και αν έχεις και το agps ανοιχτό κλειδώνει αμέσως.
Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια μου βγήκε ένα εικονίδιο στο κινητό σας πάζλ και λέγετε securewidg… και όταν το πατώ δεν κάνει τίποτα τι έχει γίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...