Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια απορία. Γιατί στις εξερχόμενες κλήσεις καταγράφει μόνο τους αριθμούς και όχι το όνομα του ατόμου που καλώ; Το κάνει και σε εσάς; Στις εξερχόμενες και στις αναπάντητες, αναγράφει κανονικά το όνομα του ατόμου που με κάλεσε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, έχω την εξής (ηλίθια?) απορία. Δεν είχα ποτέ μου κινητό με QWERTY πληκτρολόγιο. Τ9 δεν έχει λόγο QWERTY η έχει? Επίσης αν γράψω μια λέξη ανορθόγραφα θα την δεχθεί? Υπάρχει λεξικό δηλαδή κατά τη σύνταξη κειμένου? Λειτουργεί όπως στο Ε51 που έχω? Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός :). Ευχαριστώ…

 

T9 εχει, αλλα λογω του qwerty κατα τη γνωμη μου δεν εχει και μεγαλη χρησιμοτητα. Mονο αν δεν εισαι σιγουρος για την ορθογραφια μιας λεξης, μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να σε βοηθησει.

 

@camerakia.

προτεινω να διαγραψεις απο το τηλ. τους λογαριασμους μειλ σου και να τους ξαναφτιαξεις, ωστε να κατεβουν σωστα τα μειλ. μαλλον ειχαν αποθηκευτει στην αλλη σου καρτα μνημης.

 

ΚAΙ μια ερωτηση.

δεν υπαρχει καποια συντομευση στο πληκτρολογιο για γρηγορη αλλαγη γλωσσας??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

ΚAΙ μια ερωτηση.

δεν υπαρχει καποια συντομευση στο πληκτρολογιο για γρηγορη αλλαγη γλωσσας??

 

Υπάρχει, βέλος πάνω (shift δηλαδή) και Chr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ddr2, αυτό προσπαθώ να κάνω και δεν μπορώ! Δεν μπορώ με τίποτα να διαγράψω την εφαρμογή Nokia messaging από το τηλ. Στις επιλογές του φακέλου δεν υπάρχει "κατάργηση γραμματοκιβωτίου", "διαγραφή" ή κάτι τέτοιο. Ο φακελος αυτός είναι μέσα στα μηνυματα.Μπήκα στο nokia messaging από τον υπολογιστή μου, έκανα διαγραφή λογαριασμού, τίποτα! Αυτο εκει! Αλλά δεν δουλεύει! Δεν ξέρω...Όσο για την αλλαγή γλώσσας , πατάς το βελάκι το πάνω, και αμέσως μετά το διπλανό με το bluetooth.Ευχαριστώ πάντως...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ddr2, αυτό προσπαθώ να κάνω και δεν μπορώ! Δεν μπορώ με τίποτα να διαγράψω την εφαρμογή Nokia messaging από το τηλ. Στις επιλογές του φακέλου δεν υπάρχει "κατάργηση γραμματοκιβωτίου", "διαγραφή" ή κάτι τέτοιο. Ο φακελος αυτός είναι μέσα στα μηνυματα.Μπήκα στο nokia messaging από τον υπολογιστή μου, έκανα διαγραφή λογαριασμού, τίποτα! Αυτο εκει! Αλλά δεν δουλεύει! Δεν ξέρω...Όσο για την αλλαγή γλώσσας , πατάς το βελάκι το πάνω, και αμέσως μετά το διπλανό με το bluetooth.Ευχαριστώ πάντως...

 

Θα το κανεις μεσα απο τις εφαρμογες

:)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, βέλος πάνω (shift δηλαδή) και Chr
Ή βέλος και μετά Sym/BT στο ελληνικό πληκτρολόγιο...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ddr2, αυτό προσπαθώ να κάνω και δεν μπορώ! Δεν μπορώ με τίποτα να διαγράψω την εφαρμογή Nokia messaging από το τηλ. Στις επιλογές του φακέλου δεν υπάρχει "κατάργηση γραμματοκιβωτίου", "διαγραφή" ή κάτι τέτοιο. Ο φακελος αυτός είναι μέσα στα μηνυματα.Μπήκα στο nokia messaging από τον υπολογιστή μου, έκανα διαγραφή λογαριασμού, τίποτα! Αυτο εκει! Αλλά δεν δουλεύει! Δεν ξέρω...Όσο για την αλλαγή γλώσσας , πατάς το βελάκι το πάνω, και αμέσως μετά το διπλανό με το bluetooth.Ευχαριστώ πάντως...

Mεσα απο το κινητο καντο.

δεν μπορει, καπου θα υπαρχει επιλογη για καταργηση γραμματοκιβωτιου.

Aυτο θα διαγραψεις, οχι ολη την εφαρμογη, που ετσι και αλλιως δεν μπορεις.

 

thx για τη συντομευση. το κινητο δεν το εχω εγω, το εχει η συζυγος και εχουμε σεμιναρια, οπως καταλαβαινετε.....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, το τί έχω σβήσει απ'το κινητό, δε λεγεται! Μόνο αυτή η εφαρμογή δεν βγαίνει! Ξανασέταρα το εμαιλ με την προεγκατεστημένη εφαρμογή εμαιλ μήπως και στρώσει, αλλά τίποτα.Δεν είναι μέσα στις εφαρμογές.Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.Θα το πάω τη Δευτέρα σ'ένα Nokia κατάστημα να ρωτήσω πώς βγαίνει ή να μου κάνουν μια αναβάθμιση για να φύγει! Οκ, δεν επηρεάζει τη λειτουργία του κινητού, αλλά δεν μου κάθεται καλά να έχω στα μηνύματα μέσα μια εφαρμογή που δεν λειτουργεί σωστά! Θα βλέπω τα εμαιλς μου μέχρι τότε όπως πριν, με την εφαρμογή που είχε το κινητό.Ευχαριστώ πάντως!
Link to comment
Share on other sites

 

ΚAΙ μια ερωτηση.

δεν υπαρχει καποια συντομευση στο πληκτρολογιο για γρηγορη αλλαγη γλωσσας??

 

Γιαννη απο αυριο που θα γυρισω, θα το κανουμε αυτο που λεγαμε και μετα υπαρχει εφαρμογη που με ενα κουμπι αλλαζεις γλωσσα!

 

 

Kαλά, το τί έχω σβήσει απ'το κινητό, δε λεγεται! Μόνο αυτή η εφαρμογή δεν βγαίνει! Ξανασέταρα το εμαιλ με την προεγκατεστημένη εφαρμογή εμαιλ μήπως και στρώσει, αλλά τίποτα.Δεν είναι μέσα στις εφαρμογές.Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.Θα το πάω τη Δευτέρα σ'ένα Nokia κατάστημα να ρωτήσω πώς βγαίνει ή να μου κάνουν μια αναβάθμιση για να φύγει! Οκ, δεν επηρεάζει τη λειτουργία του κινητού, αλλά δεν μου κάθεται καλά να έχω στα μηνύματα μέσα μια εφαρμογή που δεν λειτουργεί σωστά! Θα βλέπω τα εμαιλς μου μέχρι τότε όπως πριν, με την εφαρμογή που είχε το κινητό.Ευχαριστώ πάντως!

 

 

Στην διαχειριση εφαρμογων, εκει που κανουμε uninstall τα προγραμματα δεν στο εμφανιζει;

Γιατι εγω στο Ε71 το εχω κανει install-uninstall απειρες φορες.

 

Μολις το κοιταξα, ειναι με ονομα Nokia Email.

Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση εφαρμογών, πάω στις Εγκατεστ.εφαρμογές αλλά εκεί δεν βρίσκω το Nokia Email. Eχει κάποιες εφαρμογές που μπορείς να απεγκαταστήσεις αλλά δεν έχει το Νοκιa Email.Αστο φίλε...μη σας ταλαιπωρώ.Δευτέρα στη Nokia για help!
Link to comment
Share on other sites

Στη διαχείριση εφαρμογών, πάω στις Εγκατεστ.εφαρμογές αλλά εκεί δεν βρίσκω το Nokia Email. Eχει κάποιες εφαρμογές που μπορείς να απεγκαταστήσεις αλλά δεν έχει το Νοκιa Email.Αστο φίλε...μη σας ταλαιπωρώ.Δευτέρα στη Nokia για help!

Bρε συ, διαβαζε προσεκτικα αυτα που σου γραφουμε.

Mη σβησεις την εφαρμογη.

Eτσι και αλλιως δεν μπορεις.

Aλλα, μεσα απο την εφαρμογη, διεγραψε το γραμματοκιβωτιο σου και μετα ξαναφτιαξε το, ωστε τα μειλ σου να κατεβουν απο την αρχη, σωστα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Bρε συ, διαβαζε προσεκτικα αυτα που σου γραφουμε.

Mη σβησεις την εφαρμογη.

Eτσι και αλλιως δεν μπορεις.

Aλλα, μεσα απο την εφαρμογη, διεγραψε το γραμματοκιβωτιο σου και μετα ξαναφτιαξε το, ωστε τα μειλ σου να κατεβουν απο την αρχη, σωστα.

 

Μήπως το γραμματοκιβώτιο το έχεις αποθηκεύσει στη κάρτα μνήμης και εσύ διαβάζεις από την μνήμη του κινητού?

 

Offtopic @ ddr2

Ωραίο avatar:lol: κουράστηκες με την τεχνολογία και γύρισες στα παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω αυτά που γράφετε! Αλλα η εφαρμογή αυτή δεν φαίνεται πουθενά πλέον στο κινητό για να την απεγκαταστήσω.Και φυσικά δεν μιλάω για την προεγκατεστημένη εφαρμογή email.Δεν πάω να σβήσω αυτήν.Κατήργησα το γραμματοκιβώτιο, το ξανασέταρα αλλά φαίνεται ότι δεν είναι αυτό.Δεν πειραζει.Μη σας ταλαιπωρώ αλλο.Αύριο θα το στρώσω με μια αναβαθμισούλα.Καλή Κυριακή.
Link to comment
Share on other sites

Offtopic @ ddr2

Ωραίο avatar:lol: κουράστηκες με την τεχνολογία και γύρισες στα παλιά?

 

Το κάνω πού και πού. :)Το κινητού του avatar μου είναι ένα από τα αγαπημένα μου και ένα από τα ελάχιστα που κράτησα πάνω από ένα χρόνο. (αλλά θα σπάσω το ρεκόρ με το Ε71).

Για μένα, το καλύτερο ασπρόμαυρο κινητό ever!

 

Παιδιά διαβάζω αυτά που γράφετε! Αλλα η εφαρμογή αυτή δεν φαίνεται πουθενά πλέον στο κινητό για να την απεγκαταστήσω.Και φυσικά δεν μιλάω για την προεγκατεστημένη εφαρμογή email.Δεν πάω να σβήσω αυτήν.Κατήργησα το γραμματοκιβώτιο, το ξανασέταρα αλλά φαίνεται ότι δεν είναι αυτό.Δεν πειραζει.Μη σας ταλαιπωρώ αλλο.Αύριο θα το στρώσω με μια αναβαθμισούλα.Καλή Κυριακή.

Προτείνω ένα hard reset.

Θα επανέλθουν όλα στην εργοστασιακή κατάσταση. Η κάρτα μνήμης δεν θα πειραχτεί, αλλά θα πρέπει να ξαναπεράσεις τα προγράμματα και τις ρυθμίσεις από την αρχή.

Μην ανησυχείς φίλε μου, συμβαίνουν αυτά καμιά φορά.:O

 

edit:

Haigoeo , γύρνα εσύ και θα τα κάνουμε όλα :)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παρα πολύ! Εκανα hard reset *#7370# και έφυγε η εφαρμογη αυτή.Ολα επανήλθαν.Θα το στρώσω τώρα! Καληνύχτα!
Link to comment
Share on other sites

παιδειά μολις εχω παραλάβει το nokia e72

αλλα δεν εχει ελληνική γλώσσα επειδή το έχω αγοράσει απο εξωτερικό

έχει μονο αγγλική και μια άλλη

πως μπορώ να βάλω την ελληνική?

ευχαριστώ

σας παρακαλώ χρειάζομαι επείγον την ελληνιλή αν ξερει καποιος οτι δίποτε ας με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Διάβασε το Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής (αλλαγή product code) για να δεις πως θα περάσεις την Ελληνική γλώσσα στο κινητό σου. Καλό είναι να διαβάσεις όλο τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ, θα σου λύσει πολλές απορίες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Διάβασε το Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής (αλλαγή product code) για να δεις πως θα περάσεις την Ελληνική γλώσσα στο κινητό σου. Καλό είναι να διαβάσεις όλο τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ, θα σου λύσει πολλές απορίες.

 

φιλε έκανα τη πρώτη μεθοδο

έχω επιτυχως ενώση το Nemesis Service Suit με το κινητο μου και ειχα αλλαξει το product code στο αντίχστοιχο ελληνικο

ομως αλλαξε μόνο φαινομενικά

στη ουσία αν ξαναπατήσω να κανει read θα μου δείξει το ιδιο κωδικό με το παλιό

δεν ξερω τι να κάνω:(

Edited by dimix23
Link to comment
Share on other sites

φορτιση μεσω usb γινεται?

 

Ναι. Φορτιζει μεσω usb.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα το Ε72...Εδώ και εαν εξάμηνο είχα πάρει ένα δανεικό (επειδή μου έκλεψαν το Ε71)...

Οντως η ποιότητα του Ε71 ήταν καλύτερη απο το Ε72, αλλα σε γενικές γραμμές μου αρέσει...

 

Να ρωτήσω την πρώτη ερώτηση..

Πως αποθηκεύω κωδικο WEP για σύνδεση με το δίκτυο ετσι ώστε να μην το ζητάει συνέχεια???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς νέο σημείο πρόσβασης (επιλογή Προορισμοί στις Ρυθμίσεις) του ασύρματου δικτύου που θέλεις. Στις ρυθμίσεις του σημείου πρόσβασης υπάρχει επιλογή κλειδί WEP/WPA.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το πήρε η γυναίκα μου.

Οι εντυπώσεις μου, αφού το περιεργάστηκα για ώρες είναι ανάμικτες.

Η ποιότητα κατασκευής είναι , όπως έχουμε πεί πολλές φορές φανερά κατώτερη από το 71.

Το καπάκι της μπαταρίας έχει τζόγο, όπως επίσης και το πλαστικό της πρόσοψης στο κάτω μέρος του τηλεφώνου (πιέστε το στο κέντρο και θα το καταλάβετε).

 

Ο 600άρης επεξεργαστής δεν ξέρω πού είναι. Μήπως κοιμάται?

Το 72 αυτή τη στιγμή είναι σαφώς πιο αργό στο μενού από το 71.

Κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις στο μενού είναι ευπρόσδεκτες.

 

Η εφαρμογή nokia email είναι τελικά ενσωματωμένη και σε διαφορετική έκδοση από αυτή που έχω κατεβάσει για το 71.

Προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει μόνιμη επιλογή για html προβολή, αλλά πρέπει κάθε φορά να πατάς την επιλογή αυτή.

Επίσης, δεν έχει επιλογή για real time αποστολή και λήψη, που στο 71 έχω.

Μα καλά, τι κάνουν εκεί στη νόκια???

 

Με λίγα λόγια, αν και στη γυναίκα μου, της αρέσει πιο πολύ αισθητικά το 71 και μου πρότεινε ανταλλαγή, δεν δέχτηκα:lol:

Η μετάβαση από 71 σε 72 , κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ προτείνεται.

 

επειδη θα παρω κ εγω με επιδοτηση ενα απο τα δυο..αν καταφερω κ ξεπερασω το "ψυχολογικο" του να αγορασω το πιο παλιο κινητο,θα παρω το Ε71...δυστυχως δεν εχω πιασει στα χερια μου το Ε72 κ δεν ξερω κατα ποσο στα καταστηματα θα εχουν αληθινο δειγμα κ οχι πλαστικο για να δω κ εγω την κατωτερη ποιοτητα κατασκευης του που αναφερετε..η αληθεια ειναι οτι η ¨καψουρα" δημιουργηθηκε με ενα Ε71 ενος φιλου οποτε δεν θα ηθελα να παρω το Ε72 χωρις να το πιασω στα χερια μου κ τελικα να απογοητευθω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως υπερβάλλετε λιγάκι? Το κινητό έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.Μόνο το καπάκι πίσω λίγο παίζει αλλά με τη θήκη που έχω βάλει δεν φαίνεται.Είναι πλαστική με επίστρωση σιλικόνης από to ebay και πιάνει το πλαϊνό μέρος και το πίσω. Aν πατήσετε στο ebay hybrid case nokia e72 θα τη βρείτε.Φθείρεται λίγο εύκολα βέβαια αλλά η αίσθηση του κινητού στο χέρι είναι πολύ καλύτερη απ'ότι χωρίς τη θήκη.Πολύ καλή είναι και η οθόνη του κινητού στον ήλιο.Δε λέω, όμορφο και το Ε71 αλλά γιατί να μην πάρει κανείς το Ε72 που έχει και καλύτερη κάμερα,(ασχετο αν τα 5megapixels δεν είναι και όπως θα 'πρεπε) και καλύτερη μπαταρία και πολλά άλλα πλεονεκτήματα? Γούστα είναι αυτά βέβαια.Αλλά μην ψάχνουμε το γάιδαρο στα δόντια.Είναι μια πάρα πολύ καλή συσκευή και εδώ και 1 μήνα περίπου που το έχω είμαι πολύ ευχαριστημένος/Πολύ καλό site είναι και το http://gallery.mobile9.com/ όπου βρίσκετε δωρεάν άπειρους ήχους και wallpapers για το κινητό.Αν δεν σας αρέσουν οι προεγκατεστημένοι ήχοι βέβαια.Το ΟVI STORE που είναι εγκατεστημένο στο κινητό είναι ηλεκτρονικό κατάστημα με αρκετα πραγματάκια να κατεβάσεις, αλλά λίγο φτωχό κατά τη γνώμη μου.Αυτά.Εγώ το συνιστώ πάντως...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...