Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι,εχει και φωτιζονται.

Ενδιαφέρον! Που μπορούμε να βρούμε μια φωτογραφία από το ελληνικό πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον! Που μπορούμε να βρούμε μια φωτογραφία από το ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

Ειδα το πληκτρολογιο του Ε72 και με τους ελληνικους χαρακτηρες οι οποιοι ειναι πορτοκαλι αν δεν κανω λαθος. Μου φαινεται πολυ ασχημο ετσι γιατι εχει τοσα κουμπακια και αν σε αυτα που το καθενα εχει ενα γραμματακι και ισως δυο , βαζουμε και ενα ελληνικο γραμμα (σε χρωμα που δεν ταιριαζει με το μαυρο - νικελο συνδυασμο οπως το ασχετο πορτοκαλι) τοτε επικρατει πραγματικα ενα χαος. Εμενα προσωπικα πιο πολυ με μπερδευουν τα πληκτρολογια που εχουν και τις δυο γλωσσες παρα αυτα που εχουν μονο τα λατινικα στους υπολογιστες. Ποσο μαλλον σε τοσο μικρα πληκτρα.

Γι αυτο σκεφτομαι να παρω την ξενη εκδοση του κινητου , που τη βρισκω και κατα 50-60 ευρω πιο φθηνη σε σχεση με την ελληνικη. Μονος ενδυασμος το θεμα εγγυησης.

Κατα τ'αλλα το κινητο εμφανισιακα εχει πολυ business και ταυτοχρονα classy εμφανιση και ειδικα το μαυρο ειναι ολα τα λεφτα! (που δεν ειναι και πολλα γι αυτα που προσφερει)

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το πληκτρολογιο του Ε72 και με τους ελληνικους χαρακτηρες οι οποιοι ειναι πορτοκαλι αν δεν κανω λαθος. Μου φαινεται πολυ ασχημο ετσι γιατι εχει τοσα κουμπακια και αν σε αυτα που το καθενα εχει ενα γραμματακι και ισως δυο , βαζουμε και ενα ελληνικο γραμμα (σε χρωμα που δεν ταιριαζει με το μαυρο - νικελο συνδυασμο οπως το ασχετο πορτοκαλι) τοτε επικρατει πραγματικα ενα χαος. Εμενα προσωπικα πιο πολυ με μπερδευουν τα πληκτρολογια που εχουν και τις δυο γλωσσες παρα αυτα που εχουν μονο τα λατινικα στους υπολογιστες. Ποσο μαλλον σε τοσο μικρα πληκτρα.

Γι αυτο σκεφτομαι να παρω την ξενη εκδοση του κινητου , που τη βρισκω και κατα 50-60 ευρω πιο φθηνη σε σχεση με την ελληνικη. Μονος ενδυασμος το θεμα εγγυησης.

Κατα τ'αλλα το κινητο εμφανισιακα εχει πολυ business και ταυτοχρονα classy εμφανιση και ειδικα το μαυρο ειναι ολα τα λεφτα! (που δεν ειναι και πολλα γι αυτα που προσφερει)

 

Τα Ελληνικά είναι σε άσπρο. Τα αγγλικά είναι σε πορτοκαλί. Εμένα νου φαίνονται όλα πολύ τακτοποιημένα και ξεκάθαρα παρά το μικρό μέγεθος. Η άποψη είναι υποκειμενική πάντα. Αν πάρεις το αγγλικό ενδεχομένως να δυσκολευτείς σε σημεία στίξης και διάφορες άλλες λεπτομέρειες, που στην καθημερινή χρήση μπορεί να γίνουν πρόλημα. Στο πληκτρολόγιο του PC έχω μόνο αγγλίκα και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν στο κινητό μου είχα μόνο αγγλικά θα είχα πρόβλημα.

 

Εκθέτω την άποψή μου ώστε ο καθένας να αποφασίσει.

 

MIA ΕΡΩΤΗΣΗ

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μεταφέρω τις επαφές μου από το Ε71 στο Ε72?

- Να τα συνδέσω κ τα 2 με καλώδιο στο PC και να τα περάσω από το PC suite?

- Να κάνω το συγχρονισμό που έχει στο menu μέσω bluetooth χωρίς παρεμβολή PC?

- Αλλο;

Link to comment
Share on other sites

MIA ΕΡΩΤΗΣΗ

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μεταφέρω τις επαφές μου από το Ε71 στο Ε72?

- Να τα συνδέσω κ τα 2 με καλώδιο στο PC και να τα περάσω από το PC suite?

- Να κάνω το συγχρονισμό που έχει στο menu μέσω bluetooth χωρίς παρεμβολή PC?

- Αλλο;

 

Το "άλλο"...: Πάρε backup του Ε71 αλλά μόνον για τις επαφές. Μετά κάνε restore στο Ε72. Έτσι θα διατηρήσεις τις προεπιλογές αλλά και τις συντομεύσεις στα πλήκτρα 2-9...

Link to comment
Share on other sites

Nα επισημάνουμε και κάποια θετικά στοιχεία που δεν εχουμε αναφερθεί πολύ.Πέρα από την πολύ καθαρή ακουστική συνομιλίας, πολύ καθαρός είναι και ο ήχος κλήσης.Πρώτη φορά εγώ τουλάχιστον που ακούω ήχο κινητού που να μη μοιάζει σαν να "τζιντζιρίζει', δηλαδή πολυ treble και καθόλου μπάσο. Εδώ έχουμε πολύ καλό ήχο. Επίσης μπορείτε να μη βγάλετε τη ζελατίνα οθόνης που φοράει γιατί είναι διακριτική και προστατεύει. Το κεντρικό κουμπί που λειτουργεί (προαιρετικά) και σαν track ball είναι πολύ βολικό. Σαν αφής. Emails και ιντερνετ μια χαρά. Αρκετά γρήγορο, όχι σαν Iphone ή ΗΤC Magic που είδα και πάει σφαίρα, αλλά ικανοποιητικό! Είδα και το αντίπαλον δέος ( και καλά) blackberry 9700, Καμμία σχέση. Μία ώρα ν'ανοίξει, πολύ χειρότερη ποιότητα κατασκευής, χειρότερη κάμερα, video (για όσους τους νοιάζουν κι αυτά βέβαια). Μπείτε και μια βόλτα στο http://www.ebay.co.uk να δείτε ωραίες θηκες για το κινητάκι μας. Σιλικόνης, καπάκι για την πλαινή και πίσω πλευρά, κλπκλπ. Προσωπικά, ενώ είναι ποιοτική, δεν μ΄αρέσει η θήκη που έχει μέσα, γιατί αφήνει την πλαϊνή πλευρά ακάλυπτη και για να βγει το κινητό πρέπει να του φοράτε το λουράκι για να το τραβήξετε αλλιώς...πάει η κλήση! Πολύ εύκολη και η χρήση του qwerty πληκτρολογίου, που δεν περίμενα ποτέ οτι θα με βολέψει.Γραφω sms πολύ γρηγορότερα απ'ότι πριν! Στο μητρώο βλέπουμε επίσης και το πόσα MB έχουμε κατεβάσει, για να έχουμε τον έλεγχο του προγράμματός μας! Ελπίζω να μη σας έπρηξα, απλά είμαι λίγο ενθουσιασμένος! Δεν ξέρω αν υπάρχει και σκούρο καπάκι μπαταρίας, μια και αυτό το ασημένιο με χαλάει λίγο, αλλά λεπτομέρειες θα μου πείτε!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Εχει απαντηθει μαλλον αλλα αν μπορει καποιος ας μου πει εν συντομια σε τι βολευει το hack στο e72? Τι κερδιζεις που διαφορετικα δεν θα το ειχες??

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

sorry, αλλα τί είναι το hack? Δεν είμαι και πολύ γνώστης του κινητού ακόμα, γι'αυτό μάλλον μου διαφεύγει!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει και σκούρο καπάκι μπαταρίας, μια και αυτό το ασημένιο με χαλάει λίγο, αλλά λεπτομέρειες θα μου πείτε!

 

Οχι ρε αυτό το κάνει κυρηλλέ...!

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνει κλήσεις διαδικτύου;

Στο Ε71 φαινόταν στις επιλογές. Εδώ τι γίνεται;

Εχω καταχωρήσει προφιλ sip το οποίο συνδέεται οταν είναι συνδεδεμένο το wifi

 

Πιθανή λύση

τηλεφώνησα στο ΝΟΚΙΑ support 0080044144300 και νου έδωσαν αυτή τη διεύθυνση:

http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/d476061e-90ca-42e9-b3ea-1a852f3808ec/SIP_VoIP_Settings.html

Απο εκεί κατεβάζουμε την εφαρμογή, την εγκαθιστούμε και θα μπορεί να γίνονται οι κλήσεις διαδικτύου, λέει.

Θα το δοκιμάσω και θα πω νέα (εύχομαι καλά), μόλις μπορέσω

Edited by morph
Link to comment
Share on other sites

sorry, αλλα τί είναι το hack? Δεν είμαι και πολύ γνώστης του κινητού ακόμα, γι'αυτό μάλλον μου διαφεύγει!

Μια ερωτηση. Εχει απαντηθει μαλλον αλλα αν μπορει καποιος ας μου πει εν συντομια σε τι βολευει το hack στο e72? Τι κερδιζεις που διαφορετικα δεν θα το ειχες??

To hack δίνει πρόσβαση στου φακέλους συστήματος έτσι ώστε να μπορούμε να κάνουμε διάφορες 0αλλαγές (π.χ. αλλαγή ήχου εκκίνησης, αλλαγή εικόνας εκκίνησης κτλ). Για να δείτε τι μπορείτε να κάνετε hack διαβάστε το θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] S60 3rd - Hacks & Patches.

 

Για ότι άλλη απορία έχετε σχετικά με το Hack το ρωτάτε στο παραπάνω θέμα.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνει κλήσεις διαδικτύου;

Στο Ε71 φαινόταν στις επιλογές. Εδώ τι γίνεται;

Εχω καταχωρήσει προφιλ sip το οποίο συνδέεται οταν είναι συνδεδεμένο το wifi

 

Πιθανή λύση

τηλεφώνησα στο ΝΟΚΙΑ support 0080044144300 και νου έδωσαν αυτή τη διεύθυνση:

http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/d476061e-90ca-42e9-b3ea-1a852f3808ec/SIP_VoIP_Settings.html

Απο εκεί κατεβάζουμε την εφαρμογή, την εγκαθιστούμε και θα μπορεί να γίνονται οι κλήσεις διαδικτύου, λέει.

Θα το δοκιμάσω και θα πω νέα (εύχομαι καλά), μόλις μπορέσω

 

Λοιπόν δεν έγινε τπτ. Ξέρει κάποιος κάτι; Φαίνεται οτι στο support έχουν μεσάνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω τρελαεί εντελώς, διάβασε σε προηγούμενη σελίδα για το πως πορούμε να αλλάξουμε τη σειρά που θέλουμε για να μην μας μπαίνει στο internet κατευθείαν η vodafon και δεν μπορώ να το βρώ. Η σωστή σειρά που είχε ίδη προαναφερθεί είναι η εξής

Μενού > Διαδίκτυο > Ιστός > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Γενικές > Σημείο πρόσβασης > Ερώτηση πάντα. Έτσι επιλέγουμε εμείς τι σύνδεση θέλουμε.

το πρόβλημμα είναι ότι εγω δεν μπορώ να βρώ που είναι το διαδίκτυο. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??????? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα φίλε, τα ΝΟΚΙΑ ΕSERIES, τουλάχιστον από μαγαζιά Germanos,Cosmote, είναι unbranded.Δεν έρχονται με κάποιο λογισμό Cosmote, κλπ.Ελπίζω και το δικό σου να είναι έτσι.Οταν φτάνεις στο σημείο που λες ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ, εμένα έχει τις εξης επιλογές πατώντας το: 1)Ερώτηση πάντα,2)Διαδίκτυο,3)Υπηρεσίες WAP,4)Χωρίς κατηγορ. Εγώ που έχω COSMOTE και κάποιο πακετάκι ΜΒ, επιλέγοντας το τελευταίο και πατώντας "ΕΝΤΑΞΕΙ" που βγάζει COSMOTE WIRELESS INTERNET που είναι και το σωστό για να τρώει ΜBYTES από το πρόγραμμά μου.Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δεν βρίσκεις το "διαδίκτυο"...

 

Για δοκίμασε και το εξής:Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Προορισμοί > και έχει μετά:

α)Σημείο πρόσβασης

β) Διαδίκτυο

γ)...

δ)...

ε)...

Πάτα "Επιλογες" και ρύθμισε το α και το β πατώντας προεπιλεγμένη σύνδεση.

Εκεί εγώ έχω βάλει "Ερώτηση μία φορά".

Με αυτές τις ρυθμίσεις δεν μπάινει μόνο του στο ιντερνετ όπως και σε μένα προσπαθούσε τις πρώτες μέρες. Μην αγχώνεσαι. Οι πρώτες 2-3 μέρες είναι λίγο δύσκολες μέχρι να ρυθμίσεις το κινητάκι σου και μετά θα μπορείς να το απολαύσεις. Κι εγώ στην αρχή, μια που ομολογώ δεν ξέρω και πολλά, είχα πελαγώσει.Α, και κάτι άλλο. Όταν πατήσεις για εγκατάσταση του email σου ώστε να μπαίνεις από το πλήκτρο που είναι στο πληκτρολόγιο, κάνε τα εξής γιατί παρατηρήθηκε ότι το κινητό ρωτάει κάθε τόσο πώς να μπει στο ιντερνετ από μόνο του:Ρυθμίσεις,γραμματοκιβωτίου, βάζεις το email σου κλπ, και μετά πας στις "ΠΡΟΧΩΡΗΜ.ρυθμίσεις, και πας στα εισερχόμενα:Εκεί βάζεις στο "σημείο πρόσβασης" την επιλογή¨ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ.Μετά αν θες πάς εκεί που λέει για το συγχρονισμό και επιλέγεις να ανακτά τα email σου όταν θες εσύ.Δηλαδή από μόνο του το κινητό να μπαίνει στο ιντερνετ και να σου κατεβάζει μόνο τα emails κάθε 1 ώρα, ή 4 ώρες, η μη αυτόματα, ή 1 φορά την ημέρα, όποτε θες εσύ.Μπορείς και καθόλου.Έτσι, πατώντας το κουμπί με τα emails στο πληκτρολόγιο θα βλέπεις τα νέα εισερχόμενα αλλά και θα συνδέεται για να δεις τα καινούρια.Καλή προσπάθεια!

Edited by camerakias
και...
Link to comment
Share on other sites

1. Πως μπορούμε να αλλάξουμε γλώσσα γραφής χωρίς να μπούμε στο μενού επιλογών κειμένου; Μπορεί να μπει κάποια συντόμευση σε πλήκτρο;

 

2. Αν απενεργοποιήσουμε την ιδιότητα "αφής" του κεντρικού πλήκτρου, χάνουμε το auto focus?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το απογευμα θα παω να παρω το e72 αλλα θελω να μου πει καποιος στα σιγουρα αν εχει δυνατοτερη ενταση σαν music player (στα ακουστικα εννοω) απο το Ε71. Το λεω αυτο γιατι ακουσα πριν καμια ωρα ποιοτητα αναπαραγωγης και ενταση στο Ε71 και ηταν ΧΑΛΙΑ για εμενα.(εχω συνηθησει στην ενταση του iPhone). To E72 ειναι παραπανω?? Edited by barchetta

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή είχα και εγώ το iphone μπορώ να σου πω ότι δεν είχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Σαφώς και το ε72 είναι μακράν καλύτερη. Τώρα όσο για το ε71 δεν την έχω ακούσει αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτρέλεσμα που έχω τώρα.

 

φίλε camerakia σε ευχαριστώ για την απάντησή σου μόλις την είδα και εγώ εχθές το βράδυ έτσι την έκανα και διορθώθηκε. Το πρόβλημμά μου όμως είναι για ποιο λόγο εμένε να μην έχει στο μενού την λέξη για την ρύθμιση (διαδίκτυο)????

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή είχα και εγώ το iphone μπορώ να σου πω ότι δεν είχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Σαφώς και το ε72 είναι μακράν καλύτερη. Τώρα όσο για το ε71 δεν την έχω ακούσει αλλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτρέλεσμα που έχω τώρα.

 

φίλε camerakia σε ευχαριστώ για την απάντησή σου μόλις την είδα και εγώ εχθές το βράδυ έτσι την έκανα και διορθώθηκε. Το πρόβλημμά μου όμως είναι για ποιο λόγο εμένε να μην έχει στο μενού την λέξη για την ρύθμιση (διαδίκτυο)????

 

Να εχει υψηλοτερη ενταση και καλυτερη ποιοτητα απο το iphone αποκλειεται. Διαβαζω σε ολα τα reviews οτι ειναι το καλυτερο αλλα θελω να μαθω αν η ενταση που βγαζει στα ακουστικα το Ε72 ειναι αρκετα υψηλη ή οχι.

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που παρατήρησα αν ξέρει κάποιος να μου πει...Όταν πατάω το κουμπί στο πληκτρολόγιο για τα emails μου, μπαίνει αλλά μετά από λίγο αποσυνδεέται μόνο του.Εχει κανείς καμμιά ιδέα? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να εχει υψηλοτερη ενταση και καλυτερη ποιοτητα απο το iphone αποκλειεται. Διαβαζω σε ολα τα reviews οτι ειναι το καλυτερο αλλα θελω να μαθω αν η ενταση που βγαζει στα ακουστικα το Ε72 ειναι αρκετα υψηλη ή οχι.

 

Εννοειται πως δεν υπαρχει συγκριση με τον ηχο του iphone.

Ομως, αναφορικα με την ερωτηση σου ειναι σαφως βελτιωμενη η ποιοτητα/ενταση σε σχεση με το Ε71...

Link to comment
Share on other sites

επιτελους μετα απο 22μερες μου το εφεραν πισω κι εμενα το κινητο και εβγαλαν και το vodafone menu κι ολας!!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το Ε72 γενικά είναι πολύ καλή συσκευή. Άριστη ποιότητα κατασκευής και γενικά τα πάει καλά σε όλα. Μοναδικό ίσως μειονέκτημα η μικρή του οθόνη (2.36") που εντείνει το πρόβλημα ιδίως στο net και στην πλοήγηση με GPS (ειδικά ο χάρτης του Ovi Maps φαίνεται σαν λωρίδα στην οθόνη - πολύ μικρή απεικόνιση).

 

Το σχήμα του και το πληκτρολόγιο από μερικούς συνηθίζεται, από άλλους όχι (εγώ δεν κατάφερα να πληκτρολογήσω στα "τυφλά" όμως με ένα κοινό keypad, ενώ σε κλασικό πληκτρολόγιο αλλά και στο virtual alpharithmetic των Symbian S60 v5 γράφω ταχύτερα απ' ό,τι στο QWERTY του Ε72...)

 

*άχετο, το κάτω οριζόντιο τμήμα σαν μπάρα από μαύρο πλαστικό με νίκελ περίγραμμα έχει κάποια λειτουργία; Φαίνεται σαν μεγάλο πλήκτρο...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...