Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παραγγελα κι εγω, μετα απο τοσους μηνες αναμονης και διαβασματος αυτων που γραφετε. Ειμαι σιγουρος οτι θα δυσκολευτω αρκετα μιας και ειμαι χρονια χρηστης symbian πλατφορμας αλλα ειμαι βεβαιος οτι θα βρω βοηθεια απο εσας και το αλλο forum. Τα καταστηματα cosmote δεν το ειχαν, κανενα αλλα μου ειπαν οτι μπορουν να μου το στειλουν σπιτι (!) αν το παραγγειλω απο το τηλ και να ερθει σε 2 με 3 μερες!

Αναμενω κι εγω με χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε τις επαφές σου στο outlook, είναι χρονοβόρο το ξέρω αλλά μια φορά θα το κάνεις, μετά όλη η διαχείριση των επαφών σου θα είναι παιχνιδάκι με το activesync ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα συγχρονισμού αν ξαναλλάξεις λειτουργικό.

Το PC STUDIO τι είναι? να υποθέσω πρόγραμμα συγχρονισμού για το LG? αν ναι συγχρόνισε με αυτό outlook/LG και μετά το omnia με το active sync (αν έχεις xp).

Πρόγραμμα επαφών: το υπάρχον κάνει καλά τη δουλειά του πληκτρολόγησε στη εύρεση τα πρώτα γράμματα της επαφής σου και θα στη φέρει, αλλιώς δεξιά πιάσε το γκρι δείχτη που έχει και σύρετον μέχρι να σε φέρει στο γράμμα που ξεκινάει η επαφή σου, μετά με scroll θα την βρεις αμέσως. Αλλος τρόπος (αυτόν χρησιμοποιώ εγώ κατά κόρον): στο πληκτρολογιο που χρησιμοποιείς για σχηματίσεις αριθμό τηλεφωνου, πατα τα γράμματα της επαφης σου και θα στη φέρω αμέσως.

Τα προγράμματα θα τα βρεις στην έναρξη, το δικό σου προφανώς θα είναι κάτω-κάτω. Θα πρεπει να κάνεις φακέλους με τα προγράμματα αλλιώς θα χαθείς μέσα σε όλα αυτά που έχει. Απεγκατάσταση (όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω): ρυθμίσεις/ρυθμίσεις μνήμης/κύριως χώρος αποθήκευσης/διαγραφή του προγράμματος που επιθυμείς

 

Και μην ξεχνάς: Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΟΥ ΦΙΛΟΣ :-)

 

Καλορίζικο

 

QUOTE]

 

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σου!

Δεν ξέρω αν μπορείς να αντέξεις κάποιες ερωτήσεις μου, αλλά θα το επιχειρήσω, αν και από προχθές ψάχνω -όσο χρόνο μου αφήνουν οι ασχολίες μου-

1. Το PC STUDIO είναι το πρόγραμμα που είχε το Cd του Ομνια στη συσκευασία. Κάποια τηλέφωνα είχαν τη δυνατότητα να οργανώνουν τα βασικά τους μέσω τέτοιων προγραμμάτων επικοινωνίας και κάτι παρόμοιο έχει και το LG.

Πήρα από το LG τις επαφές στο outlook όπως μου είπες, και αφού τις "επεξεργάστηκα" τις πέρασα με το active sync στο Omnia. (Είχα βέβαια και τις στραβές μου, γιατί ενώ τις οργάνωσα σε ομάδες μέσα στο τηλέφωνο, στον ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟ με το PC (αθέλητα έγινε, γιατί σε κάθε σύνδεση του Omnia συγχρονίζεται αυτόματα) τις έσβησε όλες (!!!)

Ca ne fait rien βέβαια μπροστά σε αυτά που ...τραβάω για την εκμάθηση!

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

(Μπορούν να απαντηθούν και από άλλους φίλους, αν ο αγαπητός μου φίλος βαρεθεί και ...τα παίξει)

1.

]Δεν κατάλαβα αυτό που μου γράφεις πιό πάνω:
Αλλος τρόπος (αυτόν χρησιμοποιώ εγώ κατά κόρον): στο πληκτρολογιο που χρησιμοποιείς για σχηματίσεις αριθμό τηλεφωνου, πατα τα γράμματα της επαφης σου και θα στη φέρω αμέσως.
Τι εννοείς με "το γράμμα της επαφής";

2.

Πως μπορώ να κάνω φακέλους με τα προγράμματα που έχει μέσα αλλά και με αυτά που εγκαθιστώ ώστε να τα οργανώσω σε μικρότερες και παρεμφιρείς ομάδες;

3.

Όταν δέχομαι μια κλήση και δεν απαντήσω αμέσως, πως μπορώ να ξέρω ποιός αριθμός της επαφής με κάλεσε; Προϋποθέτουμε βέβαια ότι μια επαφή έχει παραπάνω από ένα νούμερα. Π.χ. με κάλεσε το πρωί η γραμματέας μου από το σπίτι της, και δεν έβγαμε ποιός αριθμός κάλεσε, αλλά όλη τη καρτέλα της με τέσσερα νούμερα, με αποτέλεσμα να την πάρω στο κινητό της -τυχαία επιλογή μου- και να μην απαντήσει γιατί δεν το είχε μαζί της

4.

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με την εύρεση μιας επαφής, γιατί ναι μεν μπορώ να μετακινηθώ με το γκρι δείχτη στα γράμματα, αλλά η οθόνη κάνει μετά πολύ γρήγορο σκρολ και τις προσπερνά -πχ στο "Κ" που έχει πολλές επαφές και αν κινήσω πολύ αργά το δάχτυλο πάνω στην οθόνη, ανοίγει αθέλητα κάποια άσχετη, ίσως γιατί δέχεται παραπάνω πίεση από αυτή που χρειάζεται. Ισως μου πεις να εκπαιδευτώ καλύτερα...

5. Πως μπορώ να βάλω ήχους και ringtones; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμμένος φάκελλος; Πως τον βρίσκω και με ποιό πρόγραμμα τον ανοίγω;

6. Εγκατέστησα το No Data και μου δίνει τις εξής επιλογές: Cosmote wap, cosmote internet, cosmote mms, cosmote mms-gprs.

Ποιές πρέπει να κρατήσω ενεργοποιημένες για να έχω με το Wi Fi πρόσβαση στο Internet, να στέλνω κανονικά mms, αλλά να μη συνδέομαι με υπηρεσίες που έχουν επί πλέον χρέωση;

Τέλος 7. Υπάρχουν κάποια χρήσιμα προγράμματα που αν εγκαταστήσω θα μου κάνουν πιο λειτουργικό το τηλέφωνο, ποιά είναι αυτά και πώς μπορώ να τα αγοράσω;

 

Υ.Γ. Το TouchWiz τι ακριβώς κάνει;

 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, -δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο admin- αλλά εαν καταστρατηγεί τους κανόνες του forum, μπορεί να διαγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1. Εννοεί άρχισε να πληκτρολογείς τα γράμματα που αρχίζει η επαφή σου και θα εμφανιστεί.

 

2. Τα προγράμματά σου μπαίνουν στον φάκελο /Windows/Start menu/Programs. Μπες εκεί, φτιάξε υποφακέλους και βάλε τα shortcuts των προγραμμάτων που υπάρχουν εκεί όπως σε βολεύουν.

 

3. Δεν έχω τη συσκευή αλλά σίγουρα δεν φαίνεται από που σε κάλεσαν; Ψάξτο καλύτερα.

 

4.-

 

5. Μπορείς να πετάξεις τους ήχους σου χύμα στον φάκελο /Windows ή στον φάκελο /Storage Card/My Documents (για να μην καταλαμβάνουν χώρο από την κεντρική μνήμη) και μετά θα τα βλέπεις κανονικά. Τα βρίσκεις στα Settings -> Sounds & Notifications και τα αλλάζεις αναλόγως.

 

6. Άφησε ενεργοποιημένο μόνο το Cosmote-mms. Όλα τα άλλα κάνε τα disable.

 

7. Βάλε το Resco Explorer για να κάνει πιο εύκολη και πρακτική την περιήγησή σου στους φακέλους της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Εννοεί άρχισε να πληκτρολογείς τα γράμματα που αρχίζει η επαφή σου και θα εμφανιστεί.

 

2. Τα προγράμματά σου μπαίνουν στον φάκελο /Windows/Start menu/Programs. Μπες εκεί, φτιάξε υποφακέλους και βάλε τα shortcuts των προγραμμάτων που υπάρχουν εκεί όπως σε βολεύουν.

 

3. Δεν έχω τη συσκευή αλλά σίγουρα δεν φαίνεται από που σε κάλεσαν; Ψάξτο καλύτερα.

 

4.-

 

5. Μπορείς να πετάξεις τους ήχους σου χύμα στον φάκελο /Windows ή στον φάκελο /Storage Card/My Documents (για να μην καταλαμβάνουν χώρο από την κεντρική μνήμη) και μετά θα τα βλέπεις κανονικά. Τα βρίσκεις στα Settings -> Sounds & Notifications και τα αλλάζεις αναλόγως.

 

6. Άφησε ενεργοποιημένο μόνο το Cosmote-mms. Όλα τα άλλα κάνε τα disable.

 

7. Βάλε το Resco Explorer για να κάνει πιο εύκολη και πρακτική την περιήγησή σου στους φακέλους της συσκευής.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

1. Οκ το βρήκα.

2. Δεν βρήκα πουθενά φάκελλο: /Windows/Start menu/Programs. Μήπως κάνω κάποιο λάθος; Δες εδώ:

http://www.samosnet.gr/javascript/uploads/omnia2.jpg

3. Θα το ψάξω...

4.

5. Φάκελλο /Windows δε βρήκα στη συσκευή. Εχει (στα Ελληνικά) Storage Card/My Documents, που περιέχουν φακέλλους Μουσική, Κλήσεις, Κουδουνίσματα, Εικόνες, Προσωπικά, Videos, Πρότυπα κλπ, όλοι άδειοι, πλην των Εικόνων.

6. Οκ

7. Βρήκα το Resco Explorer V7.05

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια,ανακαλυψα ενα κουφο!Εβαλα το tcpmp omnia player που αναφερει ενας φιλος πιο πισω αν δεν κανω λαθος,μαζι με καποιες ακομα εφαρμογες και οταν πατουσα το πληκρο με το τηλ.(που κανουμε κληση)και μετα πατουσα αριστερα που λεει μενου,κολλουσε και δεν ανταποκρινοταν στο πατημα και ξεκολλουσε μονο πατωντας το Χ!Ειμαι βεβαιος οτι ευθυνεται αυτο,γιατι απεγκατεστησα μια-μια τις εφορμογες με επανεκκινηση και γινοταν το ιδιο!Μονο οταν απεγκατεστησα τη συγκεκριμενη εφαρμογη-τις αλλες τις ξαναπερασα-λειτουργησε..!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

2ερωτησεις,

γιατι με τον youtube player μου παιζει τα βιντεος τελεια και μεσω youtube δεν τα παιζει;

πως απεγκαθιστω εφαρμογες που εχω στην "αποθηκη μου";

Link to comment
Share on other sites

@drjohngr:

Πρέπει να καταλάβεις τη διαφορά ROM και RAM. Η πρώτη είναι ο ενσωματωμένος χώρος στη συσκευή σου όπου μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα (κάτι σαν το σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου), η κάρτα μνήμης και ο ξεχωριστός χώρος αποθήκευσης αποτελούν επέκταση αυτού του χώρου και η δεύτερη είναι η μνήμη που απαιτείται για να σηκώνει τα προγράμματα η συσκευή σου όπως η κανονική RAM στον υπολογιστή σου. Εν τέλει, εγκατέστησε τα προγράμματα σου στην κάρτα μνήμης ή στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης όπου ο χώρος είναι άπλετος και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Για να καταλάβω καλυτερα. Υπαρχουν 3 θεσεις "μνημης" στο κινητο???

2 στη συσκευη και 1 η storage card?

Και τελικα που ειναι καλυτερα να εγκαθιστουμε προγραμματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι σαφης η ερωρτηση μου, εκτος αν δεν απαντας σε μενα.

Τα .cab (τα setup δηλαδη των προγραμματων) τα αποθηκευουμε σε ενα φακελο καπου στην καρτα μνημης οκ?

Οταν τρεξουμε το .cab για να εγκαταστησουμε ενα προγραμμα που ειναι καλύτερα να κανει το setup του?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι σαφης η ερωρτηση μου, εκτος αν δεν απαντας σε μενα.

Τα .cab (τα setup δηλαδη των προγραμματων) τα αποθηκευουμε σε ενα φακελο καπου στην καρτα μνημης οκ?

Οταν τρεξουμε το .cab για να εγκαταστησουμε ενα προγραμμα που ειναι καλύτερα να κανει το setup του?

Καλύτερα να τα εγκαθιστάς την "Αποθ. μου" εκεί έχεις 8GB χώρου!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και τελικα που ειναι καλυτερα να εγκαθιστουμε προγραμματα?

 

Εκεί που λέει ο φίλος EchiDNA ή εναλλακτικά στην κάρτα μνήμης (εφόσον υπάρχει).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3.

Όταν δέχομαι μια κλήση και δεν απαντήσω αμέσως, πως μπορώ να ξέρω ποιός αριθμός της επαφής με κάλεσε; Προϋποθέτουμε βέβαια ότι μια επαφή έχει παραπάνω από ένα νούμερα. Π.χ. με κάλεσε το πρωί η γραμματέας μου από το σπίτι της, και δεν έβγαμε ποιός αριθμός κάλεσε, αλλά όλη τη καρτέλα της με τέσσερα νούμερα, με αποτέλεσμα να την πάρω στο κινητό της -τυχαία επιλογή μου- και να μην απαντήσει γιατί δεν το είχε μαζί της

 

Καλημέρα

 

Στην λίστα των αναπάντητων αν αντί για την επαφή πατήσεις το πρασινο τηλεφωνο/εικονίδιο θα καλέσει τον αναπάντητο αριθμό. Αλλο τρόπο δεν έχω βρει

 

Για το "2" οταν εγκαταστήσεις το resco exporer: my device/windows/start menu

Link to comment
Share on other sites

Με το Resco Explorer θα τον βρεις.

 

Καλημέρα,

Πράγματι βρήκα το φάκελλο των Windows με το Resco Explorer, αλλά πώς μέσα στο τηλέφωνο (Windows\Start Menu\Προγράμματα) θα κάνω φακέλλους αφού δεν τους βλέπω στο PC;

Παρατήρησα δε ότι οι εφαρμογές μέσα στο φάκελλο αυτόν, είναι πολύ λιγότερες από αυτές που υπάρχουν στην έναρξη+εγκατεστημένες. Πως θα εντοπίσω τις υπόλοιπες;

 

Τελος σε ενημέρωση μιας προηγούμενης απάντησής σου, με ενεργοποιημένα μόνο τα MMS με τη βοήθεια του No Data, μπαίνει στο Internet (Cosmote) χωρίς να είναι ενεργό το Wi Fi. Γιατί γίνεται αυτό;

1000 ευχαριστώ (και δε φθάνουν...:) :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα,

Πράγματι βρήκα το φάκελλο των Windows με το Resco Explorer, αλλά πώς μέσα στο τηλέφωνο (Windows\Start Menu\Προγράμματα) θα κάνω φακέλλους αφού δεν τους βλέπω στο PC;

 

Κάνε τη δουλειά που θέλεις με το Resco Explorer. Από το PC δεν τα βλέπεις γιατί στον explorer του υπολογιστή σου δεν έχεις ενεργοποιήσει να βλέπεις τα system files. Εάν το κάνεις, θα τα βλέπεις.

 

Παρατήρησα δε ότι οι εφαρμογές μέσα στο φάκελλο αυτόν, είναι πολύ λιγότερες από αυτές που υπάρχουν στην έναρξη+εγκατεστημένες. Πως θα εντοπίσω τις υπόλοιπες;

 

Για να τα βλέπεις όλα εκεί, πήγαινε στις ρυθμίσεις του Resco και επέλεξε να βλέπεις τα hidden files και τα ROM files.

 

Τελος σε ενημέρωση μιας προηγούμενης απάντησής σου, με ενεργοποιημένα μόνο τα MMS με τη βοήθεια του No Data, μπαίνει στο Internet (Cosmote) χωρίς να είναι ενεργό το Wi Fi. Γιατί γίνεται αυτό;

 

Είσαι σίγουρος; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο περιπετειες (που να σας τα λεω) ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος Omnia II. Πηρα χθες το iPhone 3GS 32GΒ για να αντικαταστησει το 2G που ειχα, και σημερα πηρα κι ενα Omnia II ετσι για να γουσταρουμε (αυτο θα αντικαταστησει το N2). Το πηρα απο Cosmote, και μαζι με τη συσκευασια εχουν και μια καρτα 4GB με λογισμικο πλοηγησης (GPS). Δεν εχω ανοιξει τη συσκευασια ακομα, θα περιμενω μεχρι το βραδυ που θα παω σπιτι. Μετεπειτα θα σας κανω διαφορες ερωτησεις σε οποιαδηποτε απορια προκυψει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο περιπετειες (που να σας τα λεω) ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος Omnia II. Πηρα χθες το iPhone 3GS 32GΒ για να αντικαταστησει το 2G που ειχα, και σημερα πηρα κι ενα Omnia II ετσι για να γουσταρουμε (αυτο θα αντικαταστησει το N2). Το πηρα απο Cosmote, και μαζι με τη συσκευασια εχουν και μια καρτα 4GB με λογισμικο πλοηγησης (GPS). Δεν εχω ανοιξει τη συσκευασια ακομα, θα περιμενω μεχρι το βραδυ που θα παω σπιτι. Μετεπειτα θα σας κανω διαφορες ερωτησεις σε οποιαδηποτε απορια προκυψει.

σιγουρα 4 γιγα;

γιατι εμας εχει 2.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα 4 γιγα;

γιατι εμας εχει 2.

 

Σιγουρα ειναι 4GB (της Toshiba), και η συσκευασια γραφει πανω Sygic Mobile Maps. Επισης γραφει στο πανω μερος http://www.mapclub.gr και στο κατω http://www.creativeimage.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

μολις μπηκα και εγω στον κοσμο του ομνια2 και προσπαθω να βρω τι μου γινετε.

μηπως ξερει κανει; πως απεγκαθιστουμε μια εφαρμογη ?? εχει κατι σαν την προσθαφαιρεση προγραμματων και αν ναι που και δεν το βρισκω ??

ευχαριστω πολυ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο περιπετειες (που να σας τα λεω) ειμαι κι εγω ενας κατοχος ενος Omnia II. Πηρα χθες το iPhone 3GS 32GΒ για να αντικαταστησει το 2G που ειχα, και σημερα πηρα κι ενα Omnia II ετσι για να γουσταρουμε (αυτο θα αντικαταστησει το N2). Το πηρα απο Cosmote, και μαζι με τη συσκευασια εχουν και μια καρτα 4GB με λογισμικο πλοηγησης (GPS). Δεν εχω ανοιξει τη συσκευασια ακομα, θα περιμενω μεχρι το βραδυ που θα παω σπιτι. Μετεπειτα θα σας κανω διαφορες ερωτησεις σε οποιαδηποτε απορια προκυψει.

Με 'γεια σου φίλε!!!

 

Θα ήθελα αν μπορείς να κάνεις και ένα VS το 3GS με το Omnia II γιατί ψήνομαι κι εγώ για μήλο!!! :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

φιλε echiDNA σε περιπτωση που θελουμε να απεγκαταστησουμε μια εφαρμογη απο αυτες που κανουμε εγκατασταση στην "αποθηκη μου"αρκει να την διαγραψουμε απο την διαχειριση αρχειων η μεσω pc απο τον φακελλο που την εχουμε,η υπαρχει καποιος αλλος τροπος;
Link to comment
Share on other sites

φιλε echiDNA σε περιπτωση που θελουμε να απεγκαταστησουμε μια εφαρμογη απο αυτες που κανουμε εγκατασταση στην "αποθηκη μου"αρκει να την διαγραψουμε απο την διαχειριση αρχειων η μεσω pc απο τον φακελλο που την εχουμε,η υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Δεν ξερω να σου πω διοτι ουτε καν εχω ανοιξει τη συσκευασια. Αλλα εκανα ενα search στο Google και βρηκα αυτο.

 

http://www.pspmyspace.com/omnia2/2009/09/uninstall-programs-on-omnia-2.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το βρηκα,πας ρυθμισεις μνημης>στον κυριο χωρο αποθηκευσης>και απο εκει διαγραφεις το προγραμμα που θελεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...