Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οντως δεν βγάζει ποσοστό το %, αλλά δεν είναι λάθος, ούτε σφάλμα!!!

 

Βγάζει το υπόλοιπο της διαίρεσης του πρώτου με τον δεύτερο αριθμό που βάζετε.

Δηλ.

100%3 και ίσον θα βγάλει 1

100%50 ίσον 0

 

Μάλλον ο προγραμματιστής έφτιαξε πρώτα το επιστημονικό και πέρασε το mod (αυτή είναι η ονομασία της εύρεσης του υπολοίπου) στο % του αριθμητικού, ξεχνώντας ότι για τους περισσότερους καθημερινούς χρήστες είναι άχρηστο.

 

Η διαδικασία εύρεσης υπολοίπου συμβολίζεται συνήθως με mod δηλαδή

10mod3=1

αλλά και με %

10%2=0

 

Τώρα είναι που μας κούφανε ο προγραμματιστής. Προφανώς η αναβάθμιση θα γίνει μέσω KIES. Και που μπορούμε να πουμε τα παράπονά μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μας κούφανε δεν λες τίποτα...:blink:

 

Με την πρόσθεση ποσοστού όμως τι γίνεται??

Αυτό με το mod τα βγάζει στρογγυλοποιημένα όμως. Δοκιμάστε στο Omnia να κάνετε: 25%9. Το αποτέλεσμα θα είναι 7.

Τώρα κάντε το και στο calculator του pc σας: 9-25%. Το αποτέλεσμα είναι 6.75. Εδώ και αν σε τρελαίνει ο προγραμματιστής!!:lol:

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

SHOG_ST, το mod(ulo) δεν έχει να κάνει με ποσοστό. Το υπόλοιπο διαίρεσης είναι πάντα ακέραιος. Για δοκιμές τέσταρέ το στο google. Bάλε στην αναζήτηση του γκούγκλη 25%9 ας πούμε.

 

Οσο για τη πρόσθεση ή αφαίρεση ποσοστού, κάνε το εξής απλό:

Θες να προσθέσεις 23% στο 37...

37*1.23

Θες να αφαιρέσεις 18% από το 40...

40*0.82

Link to comment
Share on other sites

SHOG_ST, το mod(ulo) δεν έχει να κάνει με ποσοστό. Το υπόλοιπο διαίρεσης είναι πάντα ακέραιος. Για δοκιμές τέσταρέ το στο google. Bάλε στην αναζήτηση του γκούγκλη 25%9 ας πούμε.

Ναι, έχεις δίκιο!! ;)

 

Οσο για τη πρόσθεση ή αφαίρεση ποσοστού, κάνε το εξής απλό:

Θες να προσθέσεις 23% στο 37...

37*1.23

Θες να αφαιρέσεις 18% από το 40...

40*0.82

Χμμμ...Αν σου πω ότι δεν τα πάω καθόλου καλά με τα μαθηματικά?? :wacko:

Ενώ αν δούλευε το άτιμο το κουμπάκι......:rolleyes:

 

Thanks πάντως!!

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ρε παιδια οταν εχουμε συνδεδεμενο το κινητο με τον υπολογιστη και ειναι στο ιντερνετ ο υπολογιστης, τοτε αυτο περναει και στο κινητο. Το αντιστροφο γιατι δεν γινεται? Εχω ιντερνετ μεσω vodafone στο κινητο, το συνδεω με τον υπολογιστη και αυτος δεν παιρνει ιντερνετ. Θελει καμια ρυθμιση? Οταν εχω ενεργοποιημενη την προηγμενη λειτουργια δικτυου χανεται εντελως η συνδεση με τον υπολογιστη (οπως και σε πολλους αλλους οπως διαβαζω)

 

Αν δεν απατώμαι, η συσκευή σου πρέπει να έχει μια internet sharing. Ψάξτο λίγο στα settings.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω εγκαταστήσει το callwaitingfix το οποίο σε ειδοποιεί όταν κάποιος σου παίρνει τηλ. και εσυ μιλάς σε άλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ και τι να αλλάξω έτσι ώστε αυτός που παίρνει να ειδοποιείται ότι εγώ μιλάω σε άλλον και να μην χτυπά απλώς σ' αυτόν το τηλέφωνο. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρόλο που κάνω ακόμη βόλτα εδώ και συζητάμε πράγματα, το Omnia το έχω δώσει εδώ και λίγο καιρό, και μου έμεινε το γνήσιο Ginius Driver. Το κράτησα μήπως πάρω πάλι κάποιο άλλο WinMo. Όποιος θέλει του το πουλάω σε τιμή χώμα. Αν θέλετε δείτε εδώ την αγγελία.

 

Ρε παιδια οταν εχουμε συνδεδεμενο το κινητο με τον υπολογιστη και ειναι στο ιντερνετ ο υπολογιστης, τοτε αυτο περναει και στο κινητο. Το αντιστροφο γιατι δεν γινεται? Εχω ιντερνετ μεσω vodafone στο κινητο, το συνδεω με τον υπολογιστη και αυτος δεν παιρνει ιντερνετ. Θελει καμια ρυθμιση? Οταν εχω ενεργοποιημενη την προηγμενη λειτουργια δικτυου χανεται εντελως η συνδεση με τον υπολογιστη (οπως και σε πολλους αλλους οπως διαβαζω)

 

βρες και κατέβασε το WM WΐFiRouter. Συδέεσαι χωρίς καλώδια σε 1 λεπτό. Από τα καλύτερα προγράμματα που είχα.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από OldNewbie

 

Διάβασα, ότι, αν χτυπήσει το κινητό και το γυρίσουμε ανάποδα σε μια επίπεδη επιφάνεια, γίνεται mute.

Ισχύει;

Γιατί εγώ δεν τα κατάφερα

Πριν την αναβάθμιση γινόταν κανονικά..! Τώρα ούτε σε μένα δουλεύει...! Ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση...!

Σκαλίζοντας το βρήκα.

 

Ρυθμίσεις>Γενικές ρυθμίσεις>Ρυθμίσεις κίνησης>Διακριτική λειτουργία>Ενεργοποίηση παύσης ήχου.

 

Εκείνο που ψάχνω τώρα και μπορεί να το ξέρει κάποιος από σας, είναι να μπορώ να έχω ειδοποίηση για γενέθλια, που έχω περάσει στις επαφές.

Δηλαδή, σε τρεις μέρες πες έχει γενέθλια ο τάδε φίλος μου και την ημερομηνία την έχω περάσει στις επαφές.

Πως θα γίνει να πετάγεται μια ειδοποίηση 1 μέρα πριν;

Δε βρίσκω τρόπο.

 

Y..Γ.

Απίστευτη αριθμομηχανή και free η spacetime (ένας μαθηματικός στο κινητό σας :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά έχω εγκαταστήσει το callwaitingfix το οποίο σε ειδοποιεί όταν κάποιος σου παίρνει τηλ. και εσυ μιλάς σε άλλον. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ και τι να αλλάξω έτσι ώστε αυτός που παίρνει να ειδοποιείται ότι εγώ μιλάω σε άλλον και να μην χτυπά απλώς σ' αυτόν το τηλέφωνο. Ευχαριστώ.

 

Αυτό είναι θέμα provider. Επικοινώνησε με τον πάροχο σου να το ρυθμίσεις. Το callwaitingfix τι το θες ακριβώς; Εάν έχεις ενεργοποιημένη την αναμονή κλήσης, το κάνει αυτό ούτως ή άλλως η συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα provider. Επικοινώνησε με τον πάροχο σου να το ρυθμίσεις. Το callwaitingfix τι το θες ακριβώς; Εάν έχεις ενεργοποιημένη την αναμονή κλήσης, το κάνει αυτό ούτως ή άλλως η συσκευή.

 

1) Στα νοκια νομίζω είχε επιλογή από το μενού για κάτι τέτοιο. Θα το ψάξω.

 

2) Το βρήκα για την "αναμονή κλήσης". Αλλά τι ακριβώς κάνει? Σε ειδοποιεί την στιγμή που σε παίρνει ο άλλος ή μετά από λίγο? (Το callwaitingfix δονεί το τηλ. την στιγμή που εσύ μιλάς με τον άλλον και σου εμφανίζει και ποιος σε παίρνει)

 

3) Όταν συνδέεται στο gps (βέβαια μόνον όταν το τηλ. είναι ανοικτό) τα αρχεία που τυχόν κατεβάζει, προφανώς τα κατεβάζει μέσω gprs? (έτσι και αλλοιώς το wifi το έχω κλειστό.)

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω βάλει τπτ xtra για την περίπτωση:

Αν ενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσης, όταν μιλάς και σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο, εμφανίζεται η κλήση του στην οθόνη με επιλογές απάντηση, παράβλεψη, ή αποστολή μηνύματος. ΔΕΝ ακούς κάποιον ήχο ούτε δόνηση. Αν δεν το προσέξεις η κλήση καταγράφεται σαν αναπάντητη.

Αν δεν ενεργοποιήσεις την αναμονή, όταν σε παίρνουν τη στιγμή που μιλάς, ακούν σήμα κατηλειμμένου, εσύ δεν ακούς τπτ και ούτε καταγράφεται στις αναπάντητες η κλήση.

 

Με το gps, αν έχεις ενεργοποιήσει το xtra, προσπαθεί να συνδεθεί μέσω gprs, αλλά αν μέσω nodata το έχεις απενεργοποιήσει απλά δε συνδέεται. Το gps λειτουργεί και χωρίς το xtra, με κάποια μικρή καθυστέρηση στο κλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3) Όταν συνδέεται στο gps (βέβαια μόνον όταν το τηλ. είναι ανοικτό) τα αρχεία που τυχόν κατεβάζει, προφανώς τα κατεβάζει μέσω gprs? (έτσι και αλλοιώς το wifi το έχω κλειστό.)

 

Για ποια αρχεία μιλάς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για ποια αρχεία μιλάς;

Δεν ξέρω, θεωρώ ότι ίσως κατεβάζει κάποια αρχεία για να συνδεθεί με τους δορυφόρους (γιατί δουλεύει το gps μόνον αν είναι το τηλ. ανοικτό?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, θεωρώ ότι ίσως κατεβάζει κάποια αρχεία για να συνδεθεί με τους δορυφόρους (γιατί δουλεύει το gps μόνον αν είναι το τηλ. ανοικτό?)

καλησπερα σε ολους η αναμονη κλησης που ειναι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους η αναμονη κλησης που ειναι

Ρυθμίσεις > ρυθμίσεις τηλεφώνου > φωνητική κλήση

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω, θεωρώ ότι ίσως κατεβάζει κάποια αρχεία για να συνδεθεί με τους δορυφόρους (γιατί δουλεύει το gps μόνον αν είναι το τηλ. ανοικτό?)

 

Δεν είναι απαραίτητο να κατεβάσει κάτι από το internet η συσκευή για να δουλέψει το GPS. Και απενεργοποιημένα όλα να τα έχεις με το NoData, πάλι θα δουλεύει κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να κατεβάσει κάτι από το internet η συσκευή για να δουλέψει το GPS. Και απενεργοποιημένα όλα να τα έχεις με το NoData, πάλι θα δουλεύει κανονικά.

Το gps δουλεύει με το τηλ. απενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το gps δουλεύει με το τηλ. απενεργοποιημένο?

 

Το NoData δεν απενεργοποιεί το τηλέφωνο, αλλά τη σύνδεση στο internet μέσω του provider.

 

Τώρα για να απαντήσω στην ερώτησή σου, σε άλλες windows mobile συσκευές ναι. Στην συγκεκριμένη δεν έχω άποψη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να απαντήσω στην ερώτησή σου, σε άλλες windows mobile συσκευές ναι. Στην συγκεκριμένη δεν έχω άποψη.

 

Νομίζω ότι έχει απαντηθεί και πιο πάνω (αν κάνω λάθος πες τε το).

 

ΟΧΙ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..εδώ κ λίγο μέρες,ενώ συνδέω το κινητό με το usb,δείχνει ότι ενεργοποιείτε το activesync,αλλά τελικά δεν βλέπει την συσκευή και βγάζει μηνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα.αλλά δεν καταλαβαίνω τι φταίει.Ξέρεις κανείς τί μπορεί να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από αυτά που λες δεν έχουμε πλήρη εικόνα των πραγμάτων για να καταλάβουμε αν είναι θέμα της συσκευής ή του υπολογιστή σου. Επανεκκίνηση σε αμφότερες συσκευές έχεις κάνει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

niki_zor, απεγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα αυτές τις τελευταίες μέρες;

 

Οντως το gps δεν δουλεύει με κλειστό το τηλέφωνο, αλλά αυτό δε σημαίνει αναγκαστικά ότι κατεβάζει και αρχεία για να δουλέψει.

Μια χαρά δουλεύει και με τελειωμένη κάρτα, δηλαδή στην ουσία χωρίς καμιά δυνατότητα να συνδεθεί στο νετ.

Η υποβοήθηση αν την ενεργοποιήσετε, κοστίζει ελάχιστα, μια και λειτουργεί μόνο για λίγο στην αρχή. Το λέω με αρκετά μεγάλη δόση σιγουριάς, γιατί στο προηγούμενο τηλέφωνό μου, ήταν ενεργοποιημένη - δεν είχα πειράξει τίποτε από τις αρχικές του ρυθμίσεις- και ο λογαριασμός μου δεν είχε καμιά διαφορά, που να με κάνει να ψαχτώ.

Αλλά με το nodata και απενεργοποιημένο και το xtra, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση κρυφών χρεώσεων, έστω και μικρών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, στην έκδοση 6.5.3 έχει καταργηθεί το threaded sms? Γιατί το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, στην έκδοση 6.5.3 έχει καταργηθεί το threaded sms? Γιατί το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω πουθενά..

 

Έναρξη -> SMS-MMS -> Μενού -> Επιλογές -> Όλες οι κλήσεις -> Ενεργοποίηση νηματικής προβολής SMS

992
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα έχω κάνει αρκετές απεγκαταστάσεις...

 

Εχω εγκατεστημένο το NPS και το activesync και μόλις συνδέω το τηλέφωνο δείχνει ότι προσπαθεί να συνδεθεί αλλά στο τέλος δεν το κάνει.Μου εμφανίζει κάποια στιγμή ένα μήνυμα ότι πρέπει να οριστεί το outlook ως προεπιλεγμένος πελάτης-αλληλογραφίας για να γίνετε η ανταλλαγή μηνυμάτων και επαφών..Μετά πάω να δω στο troubleshooter for activesync που είναι το πρόβλημα κ μου βγάζει τα εξής:

Unable to obtain an IP address for the device. Get up-to-date solutions to common IP address problems. Please click the following link:

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=65461

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

Unable to establish a connection between the PC and the device. Get up-to-date solutions to common connection problems. Please click the following link:

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=65257

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---

No additional known issues have been found.

If you are still experiencing problems please send the results to Microsoft to help improve future versions.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...