Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που θα μπορούσα να της βρω ψάχνω για τις συγκεκριμένες ρομ και δεν μπορώ να τις βρω???

 

 

Εδω θα βρεις πολλες και διαφορες Rom για το κινητο μας hxxp://www.modaco.com/category/424/i8000-omnia-ii-gsm-rom-discussion/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω ολους. Σκεφτομαι να παρω το ομνια 2 και θα ηθελα αν μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο.

Διαβασα αρκετες σελιδες του θεματος και ειδα οτι αρκετοι αναφερουν προβληματα με το gps και το κλειδωμα δορυφορων. Ισχυει οντως κατι τετοιο; Δηλαδη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως αξιοπιστος πλοηγος με καποιο destinator η igo?

Εχει αλλα προβληματα που πρεπει να ξερω; Με τη διαχειριση της ram πως τα παει;

Διαβασα επισης οτι παρουσιαζει συχνα κολληματακια παρολο που ο επεξεργαστης του ειναι αρκετα δυνατος. Εγω δεν εχω σκοπο να το πολυφορτωσω, αλλα ενα δυο προγραμματακια πλοηγησης, core player, κανα ελαφρυ παιχνιδακι, ισως και το spb shell, εχω σκοπο να τα φορτωσω. Με αυτα θα τραβαει η θα καθυστερει πολυ στα μενου κλπ.

Απο θεμα αφης η οθονη του ειναι ακριβης η εχει προβληματα;

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον κανει τον κοπο να απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρουν και εμένα οι απαντήσεις στα ανωτέρω ερωτήματα.

Μόλις το αγόρασα (καλο)μεταχειρισμένο. Ακόμα δεν έχω δει Θεού (GPS) πρόσωπο (δεν έχω δοκιμάσει το GPS Test σε ανοιχτό χώρο, βέβαια...).

Και η διαθέσιμη μνήμη μου φάνηκε λίγη.

"Έρχομαι" από το LG GM750 που στο GPS ήταν "αστραπή" και είχε άφθονη μνήμη και μου φάνηκε λίγο περίεργο μία κατά τεκμήριο (και επί της ουσίας!) καλύτερη συσκευή να υπολείπεται.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χρησιμοποιω το wktask αλλα οταν εχω ταυτοχρονα δυο τρεις εφαρμογες να τρεχουν δε μπορει..μια τουλαχιστον μετα απο λιγο θα τερματιστει..συνηθως δηλαδη αν τρεχω τον internet explorer η τον mini opera ταυτοχρονα με το fim ενα απο τα δυο μετα απο λιγο θα τερματιστει(σχεδον παντα τερματιζετε η εφαρμογη στο πραρασκηνιο ενω μενει αυτη που χρησιμοπποιω εκεινη την ωρα).εχω παρατηρησει οτι καποια προγραματα ειναι πιο σταθερα κ δεν πεφτουν(π.χ msn,word) κ αλλα πιο ευαλωτα σε αυτες τις συνθηκες κ πεφτουν(π.χ fim,i.e)

 

που οφειλεται αυτο το γεγονος?πως μπορω να το διορθωσω?

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το λίγο, είναι σαφώς ανώτερη συσκευή από το LG που είχες.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου! Ώρα με την ώρα το διαπιστώνω και ο ίδιος. Μόλις το αναβαθμισα σε 6.5.3 και με το Samsung today και τη μεγάλη μπάρα κάτω είναι πολύ εύχρηστο. Μπορεί να μη βάλω καν Mobile Shell.

 

Υ.Γ. Το GPS μια χαρά. Συνηθισμένος στο NDrive, που έβλεπε αυτόματα το GPS στο LG GM750 δεν ηξερα ότι το Destinator ηθελε ρύθμιση για να το δει!

Link to comment
Share on other sites

για να τοχω κρατησει εγω ηδη 10 μηνες[αλλαζα κινητα 3 φορες τον χρονο],σημαινει οτι ειναι ενα αξιοπρεπες κινητο.

δοξα τω θεω δεν ειχα μεχρι τωρα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν διαφωνώ καθόλου! Ώρα με την ώρα το διαπιστώνω και ο ίδιος. Μόλις το αναβαθμισα σε 6.5.3 και με το Samsung today και τη μεγάλη μπάρα κάτω είναι πολύ εύχρηστο. Μπορεί να μη βάλω καν Mobile Shell.

 

Κατά τη γνώμη μου το Spb Mobile Shell ίσως είναι καλύτερο για τη συγκεκριμένη συσκευή σε σχέση με αυτό της samsung. Θα το δεις και στην πορεία μόνος σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.εγώ αφού έκανα αναβάθμιση πέρασα το Spb mobile Shell,όμως μου κολλούσε λίγο..ειδικά στο carousel.Εχω κάνει κάτι λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου το Spb Mobile Shell ίσως είναι καλύτερο για τη συγκεκριμένη συσκευή σε σχέση με αυτό της samsung. Θα το δεις και στην πορεία μόνος σου.

 

Σίγουρα το Spb Mobile Shell είναι κλασική λύση, αλλά φοβάμαι μήπως "βαρύνω" το κινητό.

 

Για το Point UI υπάρχει άποψη από κάποιον;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω, εγώ έχω βάλει το spb shell μαζί με το espresso και το κινητό έχει γίνει σαν να έχει HTC sense UI και δεν έχω προς το παρόν πρόβλημα. Πράγματι νομίζω ότι τελικά η SAMSUNG με τα καλούδια που του έβαλε (επιστημονικό κομπιουτεράκι, απόρριψη κλήσεων, εγγραφή κλίσης, τέλειο ημερολόγιο για ραντεβού, έξυπνη σημείωση κ.α.) δεν χρειάζεται και πολλά παραπάνω για να το κάνει κανείς το κινητό πλήρες (γνώμη μου βέβαια). Όμως από εφαρμογές σε σύγκριση με το iPhone πάσχουμε θεωρώ. Πολλές από αυτές (του iPhone) όμως μιας και δεν είμαι από Αθήνα ίσως και δεν τις χρειάζομαι, γι'αυτό μίλησα για πλήρες κινητό. Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σίγουρα το Spb Mobile Shell είναι κλασική λύση, αλλά φοβάμαι μήπως "βαρύνω" το κινητό.

 

Μη νομίζεις ότι είναι πιο βαρύ από το default της Samsung.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα να χρησιμοποιησουμε το ομνια μας για να διαβασουμε τα περιοδικα απο το e-na?

Αυτα τα αρχεια εχουν καταληξη .ena και για να τα δεις στο pc κατεβαζεις εναν viewer αλλα εχει καταληξη .exe το set up του.

Υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Το SPB mobile shell 5.0 ξερει κανεις γιατι δεν εχει βγει ακομα???Ειχε ακουστει οτι θα κυκλοφορουσε εδω και καιρο αλλα μαλλον κατι πηγε στραβα...

Και ειναι τοσο ωραιο!!!

Ριξτε μια ματια:

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

θελω να αλλαξω το e mail κ το password απο το windows live messenger του κινητου κ ενω το password μπορω να το επεξεργαστω δε μ αφηνει να γραψω αλλο e mail ουτε καν να σβησω το παλιο!!!

 

πως μπορω να σβησω το παλιο e mail για να βαλω το καινουριο?

 

 

μια απαντηση καποιος που γνωριζει?υπαρχει τροπος να επεξεργαστω το e mail για να βαλω καινουριο η μονο με hard reset?

Link to comment
Share on other sites

:confused: Εχω το omnia ii και παρα τις προσπαθιες μου και με προσπαθιες με τη βοηθεια της εξηπηρετισης πελατων της samsung δεν εχω καταφερει να συνχρονισω ακομη σωστα το omnia με το pc μου . . . . .

Μπορει κανεις να πως θα μπορεσω να μεταφερω τα sms απο το τηλ. στο pc και πως δουλευει το ActiveSync . . . . .

επισης εχει τρελαθει να μου εμφανιζει << :!: Η μνημη αποθηκευσης ειναι ανεπαρκης.Εαν δεν αυξισετε τη μνημη αποθηκευσης ,ισως να μην ειναι δυνατη κ εκκινηση προγραματων.Χρησιμοποιηστε το file expoler για να διαγραψετε αρχεια που δεν χρειαζεστε πλεων η μετακινιστε ορισμενα αρχεια που σε μια καρτα αποθηκευσης.>>..............

ευχαριστω προκαβολικα . . . . . . .! ! ! ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Δεν ξέρω αν άλλαξα καταλάθος καμιά ρύθμιση αλλά το τηλέφωνο ενώ το έχω στο κανονικό (όχι αθόρυβο) όταν με παίρνει κάποιος δεν χτυπάει...κ όταν πάω πάλι στις ρυθμίσεις για να ακούσω τους ήχους,ακούγονται πολύ σιγά.τι να συμβαίνει?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις ένα hard reset για να επανέλθει. Επειδή όμως η συσκευή επανέρχεται στην εργοστασιακή της κατάσταση, πάρε ένα backup σε επαφές, sms, calendar κτλ με το PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καμιά ρύθμιση λάθος ε?πριν μια εβδομάδα έκανα την αναβάθμιση κ μετά έκανα έναν καθαρισμό μνήμης.το ίδιο είναι γιατί δεν είμαι σίγουρη.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους. Σκεφτομαι να παρω το ομνια 2 και θα ηθελα αν μπορειτε να με κατατοπισετε λιγο.

Διαβασα αρκετες σελιδες του θεματος και ειδα οτι αρκετοι αναφερουν προβληματα με το gps και το κλειδωμα δορυφορων. Ισχυει οντως κατι τετοιο; Δηλαδη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως αξιοπιστος πλοηγος με καποιο destinator η igo?

Εχει αλλα προβληματα που πρεπει να ξερω; Με τη διαχειριση της ram πως τα παει;

Διαβασα επισης οτι παρουσιαζει συχνα κολληματακια παρολο που ο επεξεργαστης του ειναι αρκετα δυνατος. Εγω δεν εχω σκοπο να το πολυφορτωσω, αλλα ενα δυο προγραμματακια πλοηγησης, core player, κανα ελαφρυ παιχνιδακι, ισως και το spb shell, εχω σκοπο να τα φορτωσω. Με αυτα θα τραβαει η θα καθυστερει πολυ στα μενου κλπ.

Απο θεμα αφης η οθονη του ειναι ακριβης η εχει προβληματα;

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον κανει τον κοπο να απαντησει.

 

Έχω το omnia II από τον περασμένο Μάρτιο...! Το χρησιμοποιώ ως GPS με τα destinator 9 και IGO8 Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός ίσως από το ότι μερικές φορές (πολύ σπάνια όμως) μπορεί να κάνει και 5-6 λεπτά να συγχρονίσει με τον δορυφόρο....!

 

Αν κάθε φορά που κλείνεις ένα πρόγραμμα δεν το αφήνεις να τρέχει στην μνήμη, πολύ σπάνια θα έχεις κολλήματα...! Εγώ έχω βάλει το μεσαίο κουμπί να μου δείχνει πια προγράμματα τρέχουν οπότε να κλείνω όλα μαζί και δεν έχω προβλήματα..!!!

 

Η οθόνη του είναι πάρα πολύ καλή. τουλάχιστον αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...! Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα...!

 

Ελπίζω να βοήθησα ....!

Link to comment
Share on other sites

Μια αφελής ερώτηση: τόνους πώς βάζουμε από το πληκτρολόγιο;

 

οταν βγαινει το πληκτρολογιο απο κατω του υπαρχει ενα ασπροκοκινο κυκλακι που γραφει Α9 κ διπλα ενα βελακι που δειχνει προς τα πανω.κανεις κλικ στο βελακι κ μετα απο λιγο σου βγαζει μια καρτελα π λεει επιλογες πληκτρολογιο κ πληκτρολογιο samsung.κανε κλικ στο "πληκτρολογιο" κ θα σου βγαλει ενα διαφορετικο πληκτρολογιο που εχει ολα τα ελληνικα φωνηεντα ετοιμα με τονους αλλα κ χωρις.

 

μπελαλιδικο το ξερω.αν υπαρχει αλλος τροπος ας μας ενημερωσει καποιος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...