Jump to content

[Επίσημο] Samsung M8910 Pixon 12


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://img8.imageshack.us/img8/4126/pixon12a.jpg

 

http://img12.imageshack.us/img12/1971/pixon12c.jpg

 

Samsung have long been rumored to have a 12 megapixel cameraphone in the works. Well, now it sees daylight for the first time - meet the Pixon12 - the first 12MP cameraphone to hit the market, scheduled for a June launch.

 

The M8910 is the model number standing behind the Pixon12. The new cameraphone pointed as Sony Ericsson Satio (a.k.a. Idou) competitor makes its mark with a 3.1-inch AMOLED touchscreen with a highly advertised 10000:1 contrast.

And taking where the original Pixon left, the Samsun Pixon12 now sports Wi-Fi connectivity along with the GPS receiver.

 

The Samsung Pixon12 camera goes further in to the mobile photography offering a 28mm wide-angle lens, both a xenon and a power LED flash (how's that for a change), D1 video recording at 30fps, tracking Touch Auto Focus, Smart Auto mode changing with the lighting conditions and all the rest typical high-end camera features such as geo-tagging, face detection, etc.

 

The rest of the Samsung Pixon12 specs are close to what the the Samsung M8800 Pixon offered - 150MB internal storage and a microSD card slot, HSDPA support and Bluetooth.

 

The Samsung Pixon12 won't be a smartphone, so expect the usual Samsung TouchWiz UI with some visual upgrades.Responding to the reactions of the end users to the lack of Wi-Fi in the Pixon, Samsung will offer it here in the Pixon12.

 

Quite unfortunate for all of you that were finally sold after the Omnia HD, the Samsung Pixon12 will be available across the Europe in June and will be expanded worldwide in August to make this summer's cellphone choice that much harder. There is no word on pricing yet.

 

http://www.gsmarena.com/samsung_enter_the_12_megapixel_competition_with_pixon12-news-941.php

 

Δείκτης SAR:

0.265 W/kg

Edited by gianpithio
Update
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 899
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

και τοσο νωρις(σε σχεση με το Satio).....για να δουμε...

 

ρε παιδια πραγματικα δεν λειπει τπτ απο το εργαλειο.ομως φανταζομαι μια τιμη πανω απο 600 ευρω, ετσι?

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό, αλλά ένα τηλέφωνο που να τα έχει όλα δεν μπορούν να βγάλουν;

Υποτίθεται ότι είναι φωτοκινητό και βάζουν ανάλυση βίντεο 720χ480; Μέχρι και στο omnia hd που είναι συσκευή όλα σε ένα, έχουν βάλει ανάλυση hd.

 

Το άλλο που με χαλάει όπως και στα περισσότερα τηλέφωνα, είναι το μονό ηχείο. Τα stereo ηχεία κάνουν μεγάλη διαφορά στην αναπαραγωγή μουσικής από την συσκευή.

 

Κατα τα άλλα όπως είπα φαίνεται πάρα πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πραγματικα δεν λειπει τπτ απο το εργαλειο.ομως φανταζομαι μια τιμη πανω απο 600 ευρω, ετσι?

 

Αν σκεφτείς ότι το omnia hd πωλείται από 499€ έξω και ότι το Pixon M8800 ξεκίνησε στην Ελλάδα κάπου στα 500€, τόσο πρέπει να έχει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ειναι αλλα ειναι λιγο ασχημο

εσεις ποιο θα διαλεγατε μεταξυ satio κε το samsung εστω απο τα χαρτια ?? :confused:

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό, αλλά ένα τηλέφωνο που να τα έχει όλα δεν μπορούν να βγάλουν;

Υποτίθεται ότι είναι φωτοκινητό και βάζουν ανάλυση βίντεο 720χ480; Μέχρι και στο omnia hd που είναι συσκευή όλα σε ένα, έχουν βάλει ανάλυση hd.

 

Το άλλο που με χαλάει όπως και στα περισσότερα τηλέφωνα, είναι το μονό ηχείο. Τα stereo ηχεία κάνουν μεγάλη διαφορά στην αναπαραγωγή μουσικής από την συσκευή.

 

Κατα τα άλλα όπως είπα φαίνεται πάρα πολύ καλό.

 

Εγω λεω ευτυχως σχεδον που δεν εχει και hd γτ τοτε η τιμη θα ηταν εντελως εξωπραγματικη.Αν ξεκινησει με 500 ευρω , μαλλον θα το προτιμησω καποια στιγμη για αντικατασταση του renoir μου...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Για να πω και το δικό μου παράπονο ... βάλε βρε Samsung και ένα ανοιχτό λειτουργικό σύστημα να μπορώ να φορτώσω ένα σοβαρό πρόγραμμα πλοήγησης πέρα του Google maps αλλά και μερικές εύχρηστες εφαρμογές ακόμα. Κατ'άλλα το κινητό φαίνεται καλό και μαγκιά της Samsung που αναβαθμίζει το pixon ενώ δεν έχει κλείσει χρόνο στην αγορά.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται στην ουσία για ένα αναβαθμισμένο Pixon. Σχεδιαστικά είναι σχεδόν πανομοιότυπα, προφανώς η Samsung ήθελε να εξοικονομίσει κανένα φράγκο. Πάντως ο ceo της Ευρωηλεκτρονικής μερικούς μήνες πριν σε συνέντευξή του που είχα διαβάσει είχε πει οτι ή Samsung ήδη δούλευε πάνω στο πρώτο της κινητο με δωδεκάρα κάμερα και αυτό αναμενόταν να κυκλοφορήσει μέσα στον Ιούνιο και όπως φαίνεται είχε δίκιο καθότι το κινητό θα κυκλοφορήσει άμεσα σε Αγγλία οπότε σύντομα θα το δούμε και στην Ελλάδα.:)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, μαζί με έναν φίλο, είμαστε σε αναζήτηση καινούργιου κινητού που να είναι σε θέση να πληροί ορισμένες προυποθέσεις. Είχαμε καταλήξει στο πολυαναμενόμενο i8910 που εντυπωσιάζει κυρίως χάρις στην δυνατότητα καταγραφής HD video...

 

Ωστόσο, βλέποντας το εν λόγω κινητό σκέφτομαι οτι θα μπορούσε να είναι η ιδανικη αγορά.... και θέλω να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου διότι πραγματικά θα τρελαθώ με τις εταιρείες κινητής... μετά από πολλές ημέρες ψάξιμο δεν έχω βρει το κατάλληλο κινητό... βέβαια το M8910 Pixon12 πλησιάζει πολύ... (μένει η βαρύνουσας σημασίας διαμόρφωση της τελικής τιμής του) εξηγούμαι:

 

Τι χρειάζομαι από το κινητό;

 

1) Ικανοποιητική φωτογραφία (νύχτα-ημέρα)

2) Ικανοποιητικό video

3) Ικανοποιητική χρήση GPS για πλοήγηση. Ευχρηστία και αποτελεσματικότητα για να μην βρεθώ αλλού για αλλού...

4) Multimedia δυνατότητες (mp3, αναπαραγωγή ταινιών, δλδ ικανοποιητική οθόνη με καλή ανάλυση)

 

Λοιπόν, όλα τα παραπάνω τα πληροί το καινούργιο κινητό της Samsung (M8910 Pixon12). Ωστόσο ο καθοριστικός παράγων είναι η τελική του τιμή στην αγορά.

 

Μερικές σκέψεις...

 

Γιατί δεν μπορώ να βρώ ένα κινητό με ανάλογα χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ χαμηλότερη ποιότητα φακού για να έχει pio προσιτή τιμή? (Παραπλήσιο είναι το LG Arena KM900 αλλά διαβάζοντας το σχετικό topic απογοητεύτηκα όσον αφορά στο GPS κυρίως)

 

Το M8910 Pixon12 έχει AMOLED οθόνη (ευνοεί την μπαταρία) 3,1 ιντσών με top για τα δεδομένα της εποχής ανάλυση (480 Χ 800) και φυσικά touchscreen (capacitive). Η εσωτερική μνήμη του είναι χαμηλή αλλά το πρόβλημα αυτό το προσπερνάμε με μια αγορά κάρτας μνήμης. Συνεχίζοντας, υποστηρίζει βέβαια 3G, έχει Bluetooth v2.1 with A2DP (για να ακούς ασύρματα την μουσική σου), έχεί 12άρη φακό ΜΕ LED flash (για το video) ΚΑΙ Xenon Flash για νυχτερινές photo (εδώ θα μπορούσε να είχε μια 8άρα με αντίστοιχα προτερήματα για να πέσει λίγο και η τιμή), καταγράφει video σε DVD ποιότητα (πολύ καλή ποιότητα, ανώτερη από όλα τα κινητά πλην τα LG και i8910), έχει ραδιόφωνο ΚΑΙ GPS...

 

Θα μου πείτε δεν είναι "ανοιχτό" κινητό... μέχρι σήμερα δεν έχω χρησιμοποιήσει ανοιχτό κινητό... δεν εκφέρω γνώμη.... προβληματίζομαι όμως όσον αφορά στην τελική τιμή (θα είναι γύρω στα 400€...;;; μπαααα) και στην ευχρηστία του GPS... (μιας και δεν έχει λειτουργικό θα μπορώ να του βάλω δωρεάν χάρτες αξιόλογους; κτλ)

 

Συγγνώμη που σας κούρασα...

 

(Όποιος μου βρεί κινητό δοκιμασμένο με παραπλήσια χαρακτηριστικά του δίνω ποσοστό επί της αγοράς... :P :P :p :D)

Link to comment
Share on other sites

hmmm....καταλαβαίνω το μπέρδεμά σου...

ωστόσο καλύτερα να απευθυνθείς στους διαξιφισμούς γιατι εδώ είμαστε offtopic......

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη εάν είναι off topic και παρακαλώ κάποιον από τους Mods να το μετακινήσει στους διαξιφισμούς. :)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, βλέπω δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο κινητό... ή υπάρχει αλλού topic και δεν το βλέπω... :p

 

Συνεχίζω καθημερινά το ψάξιμο.... τείνω προς αυτό το κινητό και περιμένω να δω πότε θα βγει.... στο gsmarena λένε για Ιούνιο αλλά ακόμη τίποτα...

 

Επιλογές σε κινητά με μεγάλη οθόνη (πάνω από 3" για να βλέπεις καλούτσικα), xenon flash (καλό, ποιοτικό, όχι σαν του renoir που διάβασα οτι είναι πολύ κακής ποιότητας οι βραδινές λήψεις), καλή ποιότητα video (WVGA ει δυνατόν, δλδ σαν DVD) και Ράδιο, Wi-Fi, GPS (αν και το πιθανότερο είναι να πάρω αυτόνομο σύστημα, γιατί με όλα αυτά που έχω διαβάσει συνειδητοποιώ οτι είναι πακέτο να πλοηγηθείς αποτελεσματικά με κλειστό κινητό) είναι δύσκολο να βρείς ΧΩΡΙΣ προβλήματα... (και χωρίς να δώσεις ένα μηνιάτικο :wacko:)

 

ΈΛΠΙΖΩ λοιπόν αυτό το SAMSUNG να:

 

1) έχει προσιτή τιμή (να μην ξεπερνά τα 400.... φρούδες ελπίδες ίσως...:O)

2) έχει ικανοποιητική φωτό ΚΑΙ το βράδυ (όχι σαν του renoir)

3) έχει ικανοποιητικό video ΄

4) έχει καλή οθόνη (αυτό ισχύει από τα δεδομένα που βλέπουμε)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό, αλλά ένα τηλέφωνο που να τα έχει όλα δεν μπορούν να βγάλουν;

Υποτίθεται ότι είναι φωτοκινητό και βάζουν ανάλυση βίντεο 720χ480; Μέχρι και στο omnia hd που είναι συσκευή όλα σε ένα, έχουν βάλει ανάλυση hd.

 

Το άλλο που με χαλάει όπως και στα περισσότερα τηλέφωνα, είναι το μονό ηχείο. Τα stereo ηχεία κάνουν μεγάλη διαφορά στην αναπαραγωγή μουσικής από την συσκευή.

 

Κατα τα άλλα όπως είπα φαίνεται πάρα πολύ καλό.

 

 

Φίλε, επειδή ψάχνομαι για κινητό και έχω διαβάσει αρκετά...

 

... η ανάλυση 720Χ480 είναι η αμέσως καλλίτερη από το απλό VGA.... αλλού θα την δείς σαν D1 ... και καλά DVD ποιότητα... αν θέλεις να "ξεφύγεις" από τα πολλά κινητά που τραβάνε σε VGA ανάλυση video θα πρέπει να πας είτε στο i8910 (ακριβό) είτε στα LG Arena / Viewty II, είτε στο Samsung M8910.... θεωρώ καλή την ποιότητα WVGA (720X480) kai αν το xenon φλας του Μ8910 δουλεύει καλά (όχι σαν του Renoir) θα είναι το επόμενο κινητό μου.... με μοναδικό εμπόδιο την τιμή....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, επειδή ψάχνομαι για κινητό και έχω διαβάσει αρκετά...

 

... η ανάλυση 720Χ480 είναι η αμέσως καλλίτερη από το απλό VGA.... αλλού θα την δείς σαν D1 ... και καλά DVD ποιότητα... αν θέλεις να "ξεφύγεις" από τα πολλά κινητά που τραβάνε σε VGA ανάλυση video θα πρέπει να πας είτε στο i8910 (ακριβό) είτε στα LG Arena / Viewty II, είτε στο Samsung M8910.... θεωρώ καλή την ποιότητα WVGA (720X480) kai αν το xenon φλας του Μ8910 δουλεύει καλά (όχι σαν του Renoir) θα είναι το επόμενο κινητό μου.... με μοναδικό εμπόδιο την τιμή....

 

Tην 720χ480 την έβαλαν για να κάνουν την vga ανάλυση(640χ480) σε wide screen. Εγώ τελικά πήρα το innov8, γιατί βαρέθηκα να περιμένω μήπως βγάλουν ένα κινητό που να τα έχει όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει ήδη θέμα για την συσκευή: "Samsung M8910 Pixon 12"

 

Οπότε, ό,τι αφορά το Pixon, συνεχίζουμε στο παραπάνω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Samsung M8910 Pixon12 review: By the dozen

 

http://pic.gsmarena.com/vv/reviewsimg/samsung-m8910-pixon12-second-preview/phone/gsmarena_007.jpg

 

http://www.gsmarena.com/samsung_m8910_pixon12-review-371.php

Link to comment
Share on other sites

Στα 640ευρο λέει στο mynextphone ότι θα κανει την εμφανιση του το καταπληκτικο αυτο κινητο!
If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκπληκτικές οι φωτογραφίες του,αλλά ένα ρημάδι WM ή ακόμη καλύτερα Symbian(μιας και μιλάμε για multimedia κινητό)δεν μπορούσε να μπει; :mad: Αλλά,τι λέω;Το Omnia HD 2 τι θα έχει; :rolleyes:

 

Πολύ καλή υποψήφια αγορά για μένα,αν και θα ήθελα να δω ακόμη περισσότερα δείγματα από το φλας του και πώς αποδίδει σε σχέση με το C905,που σ'αυτό το θέμα είναι μακράν ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί!Αν και το φλας του έχει ίδια ή σχεδόν ίδια ισχύ με το C905,το καβάτζωσα χωρίς 2η κουβέντα! :D Η λεπτομέρεια είναι καταπληκτική!!Ο θόρυβος διατηρείται σε τελείως αποδεκτά επίπεδα και σε κανονικό μέγεθος δεν ενοχλεί καθόλου!ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!

 

Κάτι πάει να γίνει και στους αισθητήρες των κινητών τελικά....

 

Υ.Γ.:Όσοι λέτε για HD βίντεο,αναλογιστείτε απλά ότι χρειάζεται επεξεργαστή τουλάχιστον ίδιας επεξεργαστικής δύναμης με αυτόν του OMNIA HD...Διαφορετικά,πώς να καταφέρει να κάνει καταγραφή τόσο υψηλής ανάλυσης real-time...?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σημερα πηγα και το ειδα απο κοντα σε ενα καταστημα εδω στην Αγγλια.. Πολυ ομορφο και μικρες οι διαστασεις του. Τιμη 490 λιρες εχει εδω περα.
Link to comment
Share on other sites

Το πουλανε στο Αγγλικο ebay 425.00 £ δλδ στα 500ευρο..Πολυ καλη τιμη για τις δυνατότητες που προσφέρει Λειτουργικο symbian 5 δεν εχει?Με ενδιαφερει η συσκευη ισως το επομενο κινητο μου
Link to comment
Share on other sites

Το πουλανε στο Αγγλικο ebay 425.00 £ δλδ στα 500ευρο..Πολυ καλη τιμη για τις δυνατότητες που προσφέρει Λειτουργικο symbian 5 δεν εχει?Με ενδιαφερει η συσκευη ισως το επομενο κινητο μου

νομιζω οτι δεν εχει ακοικτο λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανοιχτό λειτουργικό,αλλά το λειτουργικό της Samsung με το νέο GUI που έχει π.χ. το i8910
Link to comment
Share on other sites

Το pixon δεν εχει ανοιχτο λειτουργικο συστημα. Χρησιμοποιει το UI της samsung. To i8910 που ανεφερες φιλε μου εχει λειτουργικο symbian. Προσωπικα τα 500+ ευρω τα θεωρω πολλα για ενα κινητο που δεν ειναι smart phone. Στο συγκεκριμενο τα ΜΡ πληρωνεις βεβαια. Δυστυχως δεν το εχω βρει καπου live να το χρησιμοποιησω λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...