Jump to content

Θεωρημένη απόδειξη από πάρκινγκ σε νυχτερινά μαγαζιά;


sculper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω ότι ίσως έχει συζητηθεί ξανά, αλλά θα ήθελα μια φοροτεχνική συμβουλή. Εχθές πήγαμε σε ένα club της παραλιακής και αφήσαμε το αμάξι….όταν τελειώσαμε τα ποτάκια μας πήγαμε να πάρουμε το αμάξι….κάναμε την κίνηση να δώσουμε 5 ευρώ…αλλά με έκπληξη μάθαμε ότι κάνει 10 ευρώ….μία κοπέλα τα πήρε όπως όλοι μας άλλωστε και ζητήσαμε απόδειξη….την οποία και μας έδωσαν…..

 

 

Το ερώτημα είναι….οι αποδείξεις δεν πρέπει να είναι θεωρημένες?

Διότι η απόδειξη που πήραμε ήταν από απλό μπλοκάκι…….

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει……αν δεν ξέρει κανείς …απλά θα πρέπει να βρούμε το τηλ της κοντινής εφορίας…….

 

 

Να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ερώτηση φίλε μου!

Νομίζω ότι πρέπει να είναι θεωρημένες.

Τα αθεώρητα δεν ισχύουν για αυτούς.

Αλλά ας απαντήσει καλύτερα κάποιος πιο ειδικός.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι πρέπει να είναι θεωρημένα, όπως και σε όλα τα parking.

 

Οπως επίσης είναι υποχρεωτικό να υπάρχει ταμπέλα που να αναφέρει το κόστος (κάτι που σίγουρα δεν υπάρχει σε κανένα απο αυτά που έχω πάει...)

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

ρωτώντας παν στην πόλη:

 

1) το αφμ πάνω στην απόδειξη δεν είναι της εταιρείας

2) και να ήταν το σωστό θα έπρεπε να είναι στις δραστηριότητες της εταιρείας, που δεν είναι

3) δεν το έχω εξακριβώση αλλά θα έπρεπε να είναι θεωρημένες

4) ο χώρος δεν ήταν δικός τους

5) ούτε είχαν αναρτήσει τιμές όπως έπρεπε

 

θα ζητήσουμε τα χρήματα...αν δεν τα δώσουν

το μαγαζί θα έχει μία εκπληξούλα.......

Link to comment
Share on other sites

 

θα ζητήσουμε τα χρήματα...αν δεν τα δώσουν

το μαγαζί θα έχει μία εκπληξούλα.......

 

Κοιταξε μην ερθει η εκπληξουλα σε σενα.Ας το και πανε παρακατω μην το σκεφτεσε καν,αφου πηρες το αυτοκινητο σου οπως το ειχες αφησει(το ελπιζω δηλαδη) μην μιλας καθολου υπαρχουν και χειροτερα.Μην μπλεκεις με αυτους ειναι επικινδυνοι,δεν θα κερδισεις τιποτα εχουν παντου κονε και μπορουν να σου κανουν τα παντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι?! αμα φυγεις χωρις φραγκα απο κει,δεν παιρνει το αμαξι σου..:lol::lol: τι λεν τα παλικαρια?! υποτιθεται τοσα λεφτα αφηνεις στο μαγαζι,δινεις 6-15ε για ποτο την στιγμη π κοστιλογειται το πολυ 0.4€...αλλα τι να πεις,απατεωνες και μπουμπουνοκεφαλοι βρωμιαριδες
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε μην ερθει η εκπληξουλα σε σενα.Ας το και πανε παρακατω μην το σκεφτεσε καν,αφου πηρες το αυτοκινητο σου οπως το ειχες αφησει(το ελπιζω δηλαδη) μην μιλας καθολου υπαρχουν και χειροτερα.Μην μπλεκεις με αυτους ειναι επικινδυνοι,δεν θα κερδισεις τιποτα εχουν παντου κονε και μπορουν να σου κανουν τα παντα.

 

Τι λογική είναι αυτή, δεν κατάλαβα, πού ζούμε δηλαδή;; :confused:

Omerta και έτσι;

Τολμάει ένας από εμάς να αντιδράσει όταν μας πιάνουν τον #@$@ και η συμβουλή που του δίνουμε είναι "άστο φίλε μην φας ξύλο";

 

On topic: Όλα αυτά τα πάρκινγκ είναι παράνομα και δεν έχουμε ΚΑΜΙΑ υποχρέωση να αφήνουμε φράγκο, εκτός και αν γουστάρουμε οι ίδιοι.

Το 10ρικο που απαιτούν είναι δερβεναγαλίκι δικό τους που εμείς όλοι δίνουμε καθαρά από βλακεία και με την λογική "έλα μωρέ, τόσα σκάσαμε μέσα, άσε τώρα να μην χαλάσει το βράδυ μας για 10 ευρώ".

 

Δείτε τους πως κάνουν αν έχετε κανάν αστυνομικό στην παρέα και αρχίσει να τους λέει τίποτα του στυλ "όλα αυτά είναι παράνομα" κτλ. Φεύγεις κύριος και μόνο που δε σου δίνουν ΑΥΤΟΙ 10 ευρώ.

Σε γνωστότατα μπουζούκια εδώ (Θεσ/νίκη) υπάρχει τεράστια ταμπέλα στην είσοδο/έξοδο που γράφει "Το πάρκινγκ είναι ΔΩΡΕΑΝ και ο πελάτης προαιρετικά μόνο δίνει φιλοδώρημα".

Παρόλ' αυτά, ζητάνε κανονικότατα το 10αρικάκι τους όταν πας να πάρεις το αυτοκίνητο φεύγοντας, και κυρίως το προκλητικότερο είναι αν πας να τους δώσεις 5 ευρώ, όπως είπε και ο φίλος αρχικά, σε ενημερώνουν πως είναι 10.

Είναι δούλεμα μέσα στα μούτρα μας αυτό ή όχι;

Και πώς θα πρεπε να αντιδράσουμε; Να το καταπιούμε ή να λειτουργήσουμε με την λογική "άσε μην φάμε και ξύλο;"

 

Σ' αυτά τα μαγαζιά δυστυχώς, και παρόλο που αφήνουμε τεράστια ποσά όλοι, κανείς δεν σε σέβεται. Σε βλέπουν σαν 50ρικο και το καλύτερο γι'αυτούς είναι να κάτσεις 2 ώρες στην γωνία σου και να ξεκουμπιστείς χωρίς να πεις κουβέντα.

Οπότε οι λύσεις είναι συγκεκριμένες:

Α. Πας με τη λογική ότι "ξέρω ότι θα με μαδήσουν, ας δώσω και 50-100 ευρώ, τί έγινε, δεν θα χαλαστώ με τίποτα". Οπότε και το 10ρικο στον άσβερκο έξω καταπίνεις και το ότι έκλεισες τραπέζι για 8 και σε βάλανε σε ένα για 4 δίπλα στις τουαλέττες.

Β. Δεν ξαναπατάς σε τέτοια μέρη και τέλος.

Γ. Αν το μόνο που σε χαλάει είναι η κοροιδία του 10ρικου στο τέλος, πας με ταξί και τελειώνει η υπόθεση. Ίδια λεφτά βγαίνει στο φινάλε και πίνεις και όσο γουστάρεις στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ εκνευριστικό αυτό το πράγμα. Ευτυχώς κατα δω δεν έχουμε τέτοια :p Πέρυσι που είχαμε πάει παρέα σε ένα κλαμπάκι στην παραλιακή.. πληρώσαμε 5 ευρώ αλλά επειδή ήταν αργά μετά από 5 λεπτά φύγαμε και είπαμε στον παρκαδόρο και μας έδωσε πίσω τα λεφτά (πάλι καλά).
Link to comment
Share on other sites

Τι λογική είναι αυτή, δεν κατάλαβα, πού ζούμε δηλαδή;; :confused:

Omerta και έτσι;

Τολμάει ένας από εμάς να αντιδράσει όταν μας πιάνουν τον #@$@ και η συμβουλή που του δίνουμε είναι "άστο φίλε μην φας ξύλο";

 

Ξερεις πως εχει η κατασταση με νυχτα η απλα το λες ετσι??Φυσικα και ειναι τελειως αδικο αυτο αλλα και κοροιδια αλλα επειδη ξερω πως εχει η κατασταση με τους ανθρωπους της νυχτας σου λεω πως ειναι να μην μπλεξεις μαζι τους.Και δικιο να εχεις χαμενος θα βγεις.Συνεχεια γινονται παρα πολλα.Ξερω περιπτωση οπου ο οδηγος αρνηθηκε να πληρωσει σε παρκαδορους και πηγε και παρκαρε το αυτοκινητο του λιγο ποιο κατω,μετα τη διασκεδαση μολις πηγε να το παραλαβει ηταν γδαρμενο απο μπροστα μεχρι πισω,φυσικα δεν μπορεσε να κανει κατι γιατι τον ενημερωσαν πως αν κανει κατι θα το δει καμμενο.Αλλη περιπτωση γνωστου μου ο οποιος το αφησε σε παρκαδορους και μετα τα πισω λαστικα γιναν slick,φανταζεσαι νομιζω πως.

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πιασεις ηρεμα το αφεντικο και να του εξηγησεις την κατασταση,ειναι η μοναδικη λυση οπου μπορεις να βρει δικιο.

Οι αλλες λυσεις οπως ειπες ειναι να μην ξαναπατησεις εκει,να παρεις ταξι η να παρκαρεις καπου εκει γυρω δινοντας ομως 10ρικο για βενζινη :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήγαμε σε ένα club της παραλιακής και αφήσαμε το αμάξι….όταν τελειώσαμε τα ποτάκια μας πήγαμε να πάρουμε το αμάξι….κάναμε την κίνηση να δώσουμε 5 ευρώ…αλλά με έκπληξη μάθαμε ότι κάνει 10 ευρώ!

 

5 ευρώ?? :blink:

Καλα πόσα χρονια εχεις να πας με το αμαξι σου σε club??? :lol::p:lol:

 

Εγω εχω την εξής απορεία θεωρημένη απόδειξη για τα ποτα που είπιες σου εκοψαν?? :lol:

 

υ.γ. Κι επειδη λετε για club παραλιακής.. Μπαγλαρώσανε λεει τον γιο του Ανδρουλιδάκη που ειναι πορτιέρης στο Island επειδη εριξε πορτα... Αν ισχυει μιλάμε για πολυ γέλιο! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρημενη ειναι η αποδειξη οταν ειναι τρυπημενη απο την εφορια ή οταν αναγραφονται ολα τα στοιχεια της επιχειρησης κι εχει αριθμο επανω η αποδειξη.

 

Πολλοι παρκαδοροι σταμπαρουν και μοντελα στα παρκινγκ. Βλεπουν μεσα αδειες, ασφαλεια και οτι ολα στοιχειο θελουν. Το καλυτερο ειναι ταξι.....

 

Μία συμβουλη φιλε το θεμα ΑΣΤΟ! ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! Αλλα απο τη στιγμη που θα κανεις καταγγελια θα μαθουν τα στοιχεια σου.... Ατυχηματα γινονται. Δεν ειναι χαζοι να σε αφησουν να τους κοψεις λεφτα απο την εισπραξη. Παραδειγματα ξερω πολλα απο τη νυχτα. Μη τους πας κοντρα....

Απλα μη ξαναπας.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες:

1) Να κανεις μια καταγγελια σε καποια ενωση καταναλωτων, και αν δεν νοιαθεις ανετα μπορεις να δωσεις αλλο ονομα.

2) Να στελεις ενα εμαιλ σε καποιο μπλοκ (πχ τρωκτικο), κανοντας εκει την καταγγελια δυσφημιζοντας τους.

 

Παρεπιπτοντως, εχει παει το παρκινγκ σε club 10ευρω?!?!? Ποιος ο λογος να μην παρεις ταξι και να πιεις και οσο θελεις...

και να μην κανεις μαγκα τον καθε επιτηδειο?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καλυτερη λυση απο το να μην ξαναπατησεισ το ποδι σου στο συγκεκριμενο μαγαζι κ να τουσ δυσφημισεισ οσο μπορεισ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,αυτά τα μαγαζιά θεωρούνται "ναοί" από τους περισσότερους Έλληνες.Συρρέουν κάθε μέρα κατά χιλιάδες...Δεν τους ενδιαφέρει αν περνάνε καλά ή αν πληρώνουν τα 10ευρα (και βάλε) σε παρκαδόρους,ποτά αμφιβόλου ποιότητας κτλ... Κράζουν και όποιον δεν πηγαίνει εκεί χαρακτηρίζοντας τον οπισθοδρομικό ...και περίεργο! Τους ενδιαφέρει μόνο να πουν αύριο στην παρέα "χτες ήμουν εκεί" !Ουάου...

 

Όσο συμβαίνει αυτό,καλά κάνουν οι παρκαδόροι και μας γρατζουνάνε τα αυτοκίνητα και μετά κάνουν τις πάπιες,καλά κάνουν και απειλούν,καλά κάνουν και "σπάνε" στα παντηλίκια τα ακριβά και δυνατά αυτοκίνητα,καλά κάνουν και έχουν νοοτροπίες νταβά,καλά κάνουν να τιμολογούν τα ελεεινά ποτά εξωφρενικά.,καλά κάνει ο πορτιέρης και προσβάλλει όποιον δεν γουστάρει.

 

Καλά κάνουμε και εμείς που γνωρίζουμε ότι τα δίνουμε σε "ανθρώπους της νύχτας"...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς,αυτά τα μαγαζιά θεωρούνται "ναοί" από τους περισσότερους Έλληνες.Συρρέουν κάθε μέρα κατά χιλιάδες...Δεν τους ενδιαφέρει αν περνάνε καλά ή αν πληρώνουν τα 10ευρα (και βάλε) σε παρκαδόρους,ποτά αμφιβόλου ποιότητας κτλ... Κράζουν και όποιον δεν πηγαίνει εκεί χαρακτηρίζοντας τον οπισθοδρομικό ...και περίεργο! Τους ενδιαφέρει μόνο να πουν αύριο στην παρέα "χτες ήμουν εκεί" !Ουάου...

 

Όσο συμβαίνει αυτό,καλά κάνουν οι παρκαδόροι και μας γρατζουνάνε τα αυτοκίνητα και μετά κάνουν τις πάπιες,καλά κάνουν και απειλούν,καλά κάνουν και "σπάνε" στα παντηλίκια τα ακριβά και δυνατά αυτοκίνητα,καλά κάνουν και έχουν νοοτροπίες νταβά,καλά κάνουν να τιμολογούν τα ελεεινά ποτά εξωφρενικά.,καλά κάνει ο πορτιέρης και προσβάλλει όποιον δεν γουστάρει.

 

Καλά κάνουμε και εμείς που γνωρίζουμε ότι τα δίνουμε σε "ανθρώπους της νύχτας"...

 

Πέστα Χρυσόστομε;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ερώτημα είναι….οι αποδείξεις δεν πρέπει να είναι θεωρημένες?

Διότι η απόδειξη που πήραμε ήταν από απλό μπλοκάκι…….

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει……αν δεν ξέρει κανείς …απλά θα πρέπει να βρούμε το τηλ της κοντινής εφορίας…….

 

 

Να είστε καλά!

 

Οι αποδειξεις που δινει ενα σταθμος αυτοκινητων ΔΕΝ ειναι θεωρημενες, γιατι διατηρουν ήδη προσθετο θεωρημενο βιβλιο εισερχομενων-εξερχομενων οχημάτων. Η απόδειξη όμως πρέπει να φέρει σφραγίδα τους και να αναγράφει πάνω "αθεωρητα βάσει ΠΟΛ.1083/2003"

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ένα μπάχαλο γενικά με το θέμα πάρκινγκ στα νυχτερινά μαγαζιά.Έτυχα περιστατικό,ένας έξυπνος παρκαδόρος από άλλα άτομα να ζητά 5 ευρώ και από παρέες που δεν γούσταρε 10 ευρώ.Εγώ πάντως δεν πληρώνω ποτέ πάρκινγκ,γτ πολύ απλά δεν υπάρχει σχετική πινακίδα που να σε ενημερώνει.Μου είχαν πεί κάμια στιγμή γιατί δεν πληρώνω και τους είπα πάνε με στα δικαστήρια εάν έχεις πρόβλημα να τα λύσουμε εκεί και αμέσως έκαναν την πάπια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πληρώνω ποτέ πάρκινγκ γιατί ποτέ δεν πηγαίνω με το αμάξι μου.

Και ο λόγος είναι ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να αφήσω το αυτοκίνητό μου + τα κλειδιά σε κάποιον τελείως άγνωστό μου.

Δεν είναι για τα χρήματα, τα ίδια δίνω και στο ταξί, αλλά αισθάνομαι μεγάλη ανασφάλεια να αφήσω το αμάξι έτσι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα ζητησουν 10 Ευρω παρκιγκ στη Θεσσαλονικη το μαγαζι θα κλεισει τον επομενο μηνα..δηλαδη ελεος 10 Ευρω;;; Σε οσα μαγαζια εχω παει (στο αεροδρομιο) ποτε δε πληρωσα, ποτε δε μου ζητησε κανεις χρηματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω την ίδια απορία με τον MAD 13 πάντως..μας πείραξε που δεν πήραμε απόδειξη για το πάρκινγκ σωστά..για τον λογαριασμό που κάναμε μέσα στο μαγαζί τι έγινε; Πήραμε καμία απόδειξη; Την ζητήσαμε έστω;

Μία είναι η λύση σε όλα αυτά,ούτε καταγγελίες,ούτε ΙΝΚΑ,ούτε κανάλια και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Δεν ξαναπατάμε εκεί και τέλος.Βρίσκουν και τα κάνουν γιατί ξέρουν ότι θα έχουν πελατεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα ζητησουν 10 Ευρω παρκιγκ στη Θεσσαλονικη το μαγαζι θα κλεισει τον επομενο μηνα..δηλαδη ελεος 10 Ευρω;;; Σε οσα μαγαζια εχω παει (στο αεροδρομιο) ποτε δε πληρωσα, ποτε δε μου ζητησε κανεις χρηματα.

 

Ε, εδώ κάτω είμαστε κουβαρντάδες...:p:lol:

 

Έχω και γω την ίδια απορία με τον MAD 13 πάντως..μας πείραξε που δεν πήραμε απόδειξη για το πάρκινγκ σωστά..για τον λογαριασμό που κάναμε μέσα στο μαγαζί τι έγινε; Πήραμε καμία απόδειξη; Την ζητήσαμε έστω;

Μία είναι η λύση σε όλα αυτά,ούτε καταγγελίες,ούτε ΙΝΚΑ,ούτε κανάλια και δεν ξέρω και γω τι άλλο.Δεν ξαναπατάμε εκεί και τέλος.Βρίσκουν και τα κάνουν γιατί ξέρουν ότι θα έχουν πελατεία.

 

Πολύ σωστά, αλλά το πάρκινγκ είναι πιο εκνευριστικό για τον εξής λόγο: προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα μου δώσουν ή όχι απόδειξη. Δεν είμαι εφοριακός είτε ο καλός σαμαρειτης του κράτους. Αλλά επειδή ξέρω ότι το πάρκινγκ είναι δωρεάν από το μαγαζί, μου τη δίνει που ο κάθε παρκαδόρος σου ζητάει λεφτά (ενώ είναι δωρεάν) και μάλιστα, δεν σου ζητάει να δώσεις ό,τι θέλεις, αλλά έχει και συγκεκριμένη ταρίφα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μια φορα μου ειχε ζητησει ενας 5 ευρω, αλλα ειχα μολις 2ευρω.. του εδωσα τα 2 και του ειπα "αν απαιτεις παραπανω, κοψε αποδειξη".

 

δε μου ζητησε αναρρωτιεμαι γιατι...!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...