Jump to content

[ΕΠΙΣΗΜΟ] PSP Gο


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sony PSP Go

 

 

http://img30.imageshack.us/img30/7973/sspreviewpspgo000bmp.jpg

 

http://img505.imageshack.us/img505/3447/sspreviewpspgo006bmp.jpg

 

http://img33.imageshack.us/img33/6325/sonypspgoclipsmall.jpg

 

http://img198.imageshack.us/img198/8816/sonypspgoclip4.jpg

 

VIDEO:

http://www.viddler.com/explore/engadget/videos/414/

we're also told that it'll tout 16GB of internal memory, built-in Bluetooth and an undisclosed memory slot. If all goes well, it'll ship this Fall for a price to be determined, and it's actually not slated to replace the PSP-3000, as both of 'em will attempt to live on store shelves harmoniously... at least for awhile

 

 

 

http://www.engadget.com/

http://www.eurogamer.net/gallery.php?article_id=587698#anchor

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

PSP (GO ή μη) is kinda dead.

Πότε θα βάλει μυαλό η Sony;

 

UMD τελικά έχει; Αλλη μεγάλη πατέντα της Sony!

Δε μου αρέσει να είμαι προκατειλημένος αλλά πόσο αξιόπιστη να θεωρήσεις μια εταιρεία που έχει προσπαθήσει πάμπολλες φορές να εισάγει δικές της τεχνολογίες στη αγορά (miniDisk, UMD, Blu-Ray, ΑTRAC...) για να επιτύχει μονάχα μια φορά (Blu-Ray);;

 

Και τι θα γίνει; Θα βγαίνουν τα παιχνίδια σε δύο εκδόσεις; Μια UMD και μια σε μνήμη; Χαρά που θα κάνουν οι retailers :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

UMD αν αληθευει αυτο:http://www.engadget.com/2009/05/30/sonys-psp-go-leaks-out-before-e3-is-obviously-a-go/ δεν θα εχει.Αποτυχημενη βεβαια η προσπαθεια με το UMD,αλλα δεν βλεπω τιποτα κακο στο να προσπαθει μια εταιρια να περασει καποια φορμα,ασχετα αν πετυχουν η οχι.Μην ξεχναμε στο παρελθον το beta που αν και ανωτερο του vhs τελικα-για λογους ασχετους του παροντος-δεν επικρατησε.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πως θα γινεται η αγορα παιχνιδιων.Μονο κατεβασμα-αγορα η και αγορα σε καρτα μνημης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το βρισκω θεμιτό, αλλά όχι λογικό.

Η Sony μου δίνει συνεχώς την εντύπωση μιας εταιρείας που κάνει τα πάντα - και εσχάτως τα πάντα...λάθος - για να επικρατήσουν δικές της τεχνολογίες, ακόμα και αν αυτές προσφέρουν λίγα ή τίποτα σημαντικό σε σχέση με άλλες τεχνολογίες.

 

Tα UMD είναι ένα τρανό τέτοιο παράδειγμα.

 

Anyway, δεν το βρίσκω περίεργο - όλες οι εταιρείες προσπαθούν να γίνουν "αρχηγοί" στον τομέα τους. Απλά νομίζω πως η Sony το παρακάνει, και εις βάρος των gamers ακόμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εις βαρος των gamers?

 

Δεν εχουν αποδεκτη ποιοτητα τα games που κυκλοφορουν σε UMD?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το βρισκω θεμιτό, αλλά όχι λογικό.

Η Sony μου δίνει συνεχώς την εντύπωση μιας εταιρείας που κάνει τα πάντα - και εσχάτως τα πάντα...λάθος - για να επικρατήσουν δικές της τεχνολογίες, ακόμα και αν αυτές προσφέρουν λίγα ή τίποτα σημαντικό σε σχέση με άλλες τεχνολογίες.

 

Tα UMD είναι ένα τρανό τέτοιο παράδειγμα.

 

Anyway, δεν το βρίσκω περίεργο - όλες οι εταιρείες προσπαθούν να γίνουν "αρχηγοί" στον τομέα τους. Απλά νομίζω πως η Sony το παρακάνει, και εις βάρος των gamers ακόμα.

 

Αφού το αφαίρεσαν, μη γκρινιάζεις βρε άλλο. :p

 

Για το PSP έχω ανάμεικτα συναισθήματα προσωπικά: από τη μία έχει πολλές και χτυπητές αδυναμίες αλλά από την άλλη αποτελεί ένα σταθμό στην εξέλιξη των φορητών παιχνιδομηχανών. Μια φορητή συσκευή που μπορεί να τρέξει ένα "πραγματικό" GTA, Tekken, Fifa κλπ. όσο να 'ναι είναι κάτι το εντυπωσιακό.

 

Το βασικό είναι ότι το Go έχει μέγεθος και βάρος τηλεφώνου, δηλαδή μεταφέρεται άνετα γιατί το υπάρχον PSP παραείναι μεγάλο. Επίσης η αφαίρεση του UMD σημαίνει καλύτερη αυτονομία και μικρότερους χρόνους φόρτωσης. Νομίζω ότι είναι καλή κίνηση αλλά θα δείξει.

 

Μάλλον θα παρουσιαστεί και το Duke Nukem F.... εεεμ, το Gran Turismo Mobile αυριο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα παρουσιαστεί και το Duke Nukem F.... εεεμ, το Gran Turismo Mobile αυριο.

ROFLMAO :lol::lol:

Γελάσαμε πάλι σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κρατησουν λεει και τα δυο στην αγορα , δεν θα αντικαταστησει το PSP 3000 !!!

:eek:

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Τιμή ξέρουμε? Πότε αναμένουμε την κυκλοφορία του? Τα παιχνίδια πως θα τα παίζει? Αν είναι πάντως μέσω κάρτας μνήμης, κανεί δεν θα τα αγοράζει νόμιμα, γιατί, η κάρτα μνήμης θα συνδέεται στον υπολογιστή και όλο και κάποια πατέντα θα βγεί!:D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
κανενα νεο έχουμε τελικά για το πότε θα βγει??οσο για τα παιχνιδια αποτι κατάλαβα θα τα κατεβαζεις απο store στο ιντερνετ?? επι πληρωμης? η θα εχει καποιον αλλο τρόπο?
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο περιοδικο hitech ελεγε οτι δν θα παιρνει UMD δισκακια, θα κοστηζει γυρω στα 249 ευρω και θα κυκλοφορησει στην ευρωπη απο 1η οκτωβριου..:)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υψηλή η τιμη κατα τη γνώμη μου! Δεν νομιζω πως θα το κρατησοθν για πολυ στην αγορα! Ειδικά αν δεν αγοραζει κανεις games!:D
Link to comment
Share on other sites

Μα ελεος..εβγαλαν ενα σχεδον ιδιο psp για ποιο λογο?Τραγικη σονυ κατα τη γνωμημου..Και δεν βλεπω και πολυ μελλον σε αυτο το πραγμα!!
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση για να το γεμίσεις emulators.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμορφη οθόνη αλλά το πληκτρολόγιο από κάτω δεν μ'αρέσει.Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε που είπε κάποιος από πάνω ότι το psp is dead.Όπως και να το κάνουμε είναι η καλύτερη φορητή κονσόλα που κυκλοφόρησε ποτέ.Καλή κι η nintendo δε λέω αλλά τέτοια τεχνικά χαρακτηριστικά ποτέ δεν είχε στις συσκευές της.Πάντως δεν έχω καταλάβει πώς θα μπαίνουν τα επίσημα παιχνίδια μέσα.Αν δεν παίρνει umd και κάποιος ας πούμε δεν θέλει να τα βάλει πειρατικά τότε πώς τα βάζει?Μέσω ίντερνετ τα αγοράζει?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από το Playstation store μόνο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμορφη οθόνη αλλά το πληκτρολόγιο από κάτω δεν μ'αρέσει.Αλλά μη λέμε και ότι θέλουμε που είπε κάποιος από πάνω ότι το psp is dead.Όπως και να το κάνουμε είναι η καλύτερη φορητή κονσόλα που κυκλοφόρησε ποτέ.Καλή κι η nintendo δε λέω αλλά τέτοια τεχνικά χαρακτηριστικά ποτέ δεν είχε στις συσκευές της.Πάντως δεν έχω καταλάβει πώς θα μπαίνουν τα επίσημα παιχνίδια μέσα.Αν δεν παίρνει umd και κάποιος ας πούμε δεν θέλει να τα βάλει πειρατικά τότε πώς τα βάζει?Μέσω ίντερνετ τα αγοράζει?

 

 

 

Δηλαδή το καλύτερο κρίνεται μόνο από τα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το καλύτερο κρίνεται μόνο από τα τεχνικά χαρακτηριστικά;

Για τον καθένα κρίνεται διαφορετικά το καλύτερο.Για μένα είναι η καλύτερη φορητή παιχνιδομηχανή όχι απλώς λόγω των τεχνικών χαρακτηριστικών αλλά και της υποστήριξης που είχε στον τομέα των τίτλων.Δεν ήταν δλδ σαν το xbox 1 που ενώ ήταν από άποψης τεχνικών χαρακτηριστικών καλύτερο από το ps2 δεν είχε και την ανάλογη υποστήριξη από τίτλους με αποτέλεσμα να μην προτιμηθεί.Αυτό δεν το είχαμε στο psp.Μια χαρά υποστήριξη είχε και πολύ καλοί τίτλοι βγήκαν και σαν multimedia συσκευή πολλά πρόσφερε.Σημειωτέον δεν είμαι κανένας υπέρμαχος της sony.Και το ds έχω αλλά όσο να πεις εγώ περίμενα περισσότερα από τη nintendo όταν ανακοινώθηκε.Προσωπικά απογοητεύτηκα.Τέσπα μη βγαίνουμε και οφ τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι η υποστήριξη του PSP από πλευράς software ήταν ιδιαίτερα καλή, αν και όντως σε διάστημα 4+ ετών έχουν βγει αρκετά καλά παιχνίδια. Στην αρχή (2005) κυκλοφόρησαν μερικά παιχνίδια που μου τράβηξαν την προσοχή (Tekken, Liberty City Stories, Lumines και μερικά ακόμα) εν μέσω δεκάδων σκουπιδιών και πρόχειρων ports από το PS2 που δεν λάμβαναν συνήθως υπόψη ούτε τις ιδιομορφίες στο χειρισμό - έλλειψη 2ου μοχλού- ούτε το φορητό χαρακτήρα του.

 

Όμως ειδικά από το 2007 και μετά υπήρξε απίστευτη ξηρασία με ελάχιστες κυκλοφορίες και πραγματικά μόλις 1-2 καλά παιχνίδια το εξάμηνο (όποιος βρει ένα καλό παιχνίδι που να βγήκε για PSP το 2008 μετά τα God of War & Crisis Core κερδίζει :p).

 

Οι εταιρείες software άρχισαν να στρέφονται στο DS ακόμα και σε είδη που θεωρείτο ότι ανήκαν δικαιωματικά στο PSP (π.χ. racers, action τίτλοι όπως το Assassin's Creed, το Call of Duty και πάνω απ' όλα το GTA κλπ) και κάπου εκεί το PSP θεωρήθηκε τελειωμένο από εμένα.

 

Παραδόξως τον τελευταίο καιρό έχει ανακοινωθεί ένα αναπάντεχα καλό software line-up για το PSP με εταιρείες να επιστρέφουν μαζικά σε αυτό (Konami, Rockstar, Namco κλπ.) ή άλλες να το υποστηρίζουν για πρώτη φορά (π.χ. Ubisoft). Επείδή το Go! αμφιβάλλω ότι τους ενθουσίασε τόσο νομίζω ότι είναι ένας συνδυασμός της μεγάλης επιτυχίας του στην Ιαπωνία από το 2007 και μετά (θυμίζει λίγο Minidisc η κατάσταση, να πουλάει σαν τρελό στην Ιαπωνία και ο κόσμος να αδιαφορεί εντελώς στη Δύση) που κάνει την επένδυση πολύ ελκυστική για τις ντόπιες εταιρείες αλλά και της αποδοχής από την πλευρά των δυτικών εταιρειών ότι κάποια είδη απλά δεν ενδιαφέρουν το κοινό του υπερ-επιτυχημένου DS και άρα είναι προτιμότερο να συμβιβαστούν με μέτριες πωλήσεις στο PSP παρά να χαθούν στον ποταμό των παιχνιδιών που βγαίνουν για την κονσόλα της Nintendo.

 

Αν δεν πουλήσει και τώρα software το PSP με όλα αυτά που έχουν ανακοινωθεί δεν θα το κάνει ποτέ, αλλά ούτως ή άλλως νομίζω ότι πλησιάζει η ώρα της αντικατάστασής του από ένα πραγματικό PSP2. Επίσης είναι 6 Ιουλίου, είμαι ακόμα στο γραφείο στις 8 το βράδυ και αντί να τελειώσω τη δουλειά μου να φύγω έκατσα και έγραψα ένα σεντόνι για το PSP. Θέλω διακοπές :geek::stupid:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παιδια ενταξει το καινουργιο psp ειναι αρκετο κομψο αλλα δεν μαρεσει αυτο που εχουνε κανει να αγοραζεις παιχνιδια στο ιντερνετ . Αλλα σε αυτο υπαρχει η hack λυση για τους gamers αυτης της παιχνιδομηχανης αρα να μην υπαρχει ανησυχια :)
Link to comment
Share on other sites

βασικα σκοπος ειναι σιγα σιγα να φευγει η τεχνολογια απο οσο το δυνατον περισσοτερα μηχανικα μερη,το μελλον των παιχνιδιων βρισκεται στο διαδικτυο και εκει πονταρει η sony με αυτη τη συσκευη.

συν το οτι κερδιζει σε αυτονομια και κατασκευαστικο κοστος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα το Assasin Creed 2 για PSP Go, από το Media Go, το παιχνίδι βγάζει στην αρχή ένα σήμα κάτω δεξιά ότι φορτώνει, αλλά μετά από 3 περίπου δευτερόλεπτα το PSP Go κλείνει τελείως, σαν να δημιουργείται ένα crash, όμως μόνο με το συγκεκριμένο γιατί όλα τα άλλα τα παίζει κανονικά. Θα το δοκιμάσω και στο PSP 3004 που έχω.

 

Εντέλη το δοκίμασα και στο PSP 3004 και κάνει ακριβώς τα ίδια, καλά εκεί στη Sony τι μας πουλάνε; Δεν μπορούμε να διαμαρτηρηθούμε κάπου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δηλαδη θα μπορουν να παιζουν και παιχνιδια κατεβασμενα,χωρις ναναι απο το ps store?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...