Jump to content

[Προ κυκλοφορίας] Sony Ericsson Satio


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παράδειγμα ήταν φίλε,στην τύχη..

 

Παίδες μόλις έγινα και εγώ κάτοχος της συσκευούλας!! Μόλις τελειώσω τις δουλειές θα το ξεπακετάρω να το δώ,και να σας τo δείξω.

 

Καλοριζικο..περιμενουμε εντυπωσεις...Απο που το τσιμπησες?:O

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 959
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ένα σημαντικό μείον του τηλεφώνου

SAR: 1,58

Και για του λόγου το αληθές http://systest.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/sarinformation/satio?lc=en&cc=gb

 

το νοκια e71 ειχε 1,33 και πολλες φορες ενιωθα να πονάνε τα μυαλά μου :cry:(και δεν μιλαω πολυ στο κινητό)!Κριμα για την sony ericsson να βγαζει κινητα με τοσο υψηλή ακτινοβολία.Ενω ειχα αποφασισει για το επόμενο κινητό μου τωρα θα το σκεφτω πολυ καλα

Μεγαλη απογοητευση,μακαρι να ειναι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Από πότε τα επίπεδα SAR ενός πομποδέκτη αποτελούν δείγμα τεχνολογικής ανωτερότητας; :rolleyes:

Καμία σχέση..Με την ίδια λογική,το Aino με SAR 0.74 W/kg είναι τεχνολογικά καλύτερη υλοποίηση απ'το Satio..

Μπορεί όπως λες να μην είναι μόνο ζήτημα τεχνολογικής υπεροχής όπως λες αλλά είναι σίγουρα θέμα σεβασμού της υγείας του καταναλωτή-πελάτη σε πρώτη φάση και ας μου εξηγήσεις γιατί το Omnia Hd (δεν το βάζω τυχαία όπως καταλαβαίνεις) έχει το 1/3 του sar του Satio και σίγουρα έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με το συνδυασμό Hardware-Software. Τώρα γιατί η συγκεκριμένη εταιρεία επέλεξε το κορυφαίο κινητό της να έχει και "κορυφαίο" Sar:confused:

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το Omnia HD,προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά σε σχέση με το C905 που έχει το 4πλάσιο SAR.Είναι βέβαια σεβαστή η άποψη καθενός σε θέματα όπως το SAR αλλά δε νομίζω ότι θα έπρεπε να αποτελεί τον κύριο λόγο αγοράς :)
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο..περιμενουμε εντυπωσεις...Απο που το τσιμπησες?:O

 

Ευχαριστώ.Δεν το έχω δουλέψει καθόλου,μόνο για φόρτιση έχει πάει :happy: . Το πήρα από vodafone uk με 35£ πάγιο 24μήνες(600 λεπτά+απεριόρηστα sms+απεριόρηστα σε σταθερά+internet) ,δωρεάν συσκευή. Φτιάχνω ένα unbox βίντεο να σας το δείξω,ελπίζω μέχρι αύριο να το έχω έτοιμο.

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω το Omnia HD,προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά σε σχέση με το C905 που έχει το 4πλάσιο SAR.Είναι βέβαια σεβαστή η άποψη καθενός σε θέματα όπως το SAR αλλά δε νομίζω ότι θα έπρεπε να αποτελεί τον κύριο λόγο αγοράς :)

Επανέρχομαι και τελειώνω.Χωρίς ίχνος προσωπικής αντιπαράθεσης αλλά για ενημέρωση και μόνο, η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δεν είναι κάτι που φαίνεται αλλά τα αποτελέσματα της μακροχρόνιας έκθεσης φαίνονται σε βάθος χρόνου.Αν δεν υπήρχαν διαφορές δεν θα θεσπιζόταν από την Ευρωπαϊκή Ένωση και όχι μόνο ανώτατο όριο 2W/Kgr μη ιονιζόμενης ακτινοβολίας. Αυτό από μόνο του σημαίνει κάτι.Όσο πιο χαμηλή η ακτινοβολία που εκτιθόμαστε τόσο λιγότερες οι βλάβες που μπορεί να παρουσιαστούν.Πάντα φιλικά:)

Υ.Γ. To C905 έχει sar 0,77W/Kgr δηλαδή ακριβώς το μισό από το Satio.Φαντάσου να είχες 2 από αυτά ταυτόχρονα στο αυτί σου.

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Το Satio υπάρχει και στον κατάλογο Οκτωβρίου της Vodafone στα 569 Ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ακριβό αλλά με βάση τα χαρακτηριστικά του η τιμή είναι αναμενόμενη και στα ίδια πλαίσια με άλλα κινητά με παρόμοια χαρακτηριστικά. Άντε να έρθει μπας και το τσιμπήσω!:D
Link to comment
Share on other sites

1,58??Πανε καλα εκει στην Ιαπωνοσουηδία;;:lol::X

 

Τεράστιος αριθμός!!

Απαράδεκτο!

 

Ούτε να μου το χάριζαν έστω και με HF :lol:

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μην με ρωτάτε δεν ξέρω ρώσικα!! :D

Αλλά είναι ένα καλό συγκριτικό με φωτο από την κάμερα..

http://mobile.mail.ru/reviews/sony_ericsson/SE_Satio_PIXON12-comp.html

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

οποτε το handsfree μονιμως στο τηλεφωνο :O

 

Αν εχεις τα HF συνεχεια στο κινητο μαλλον θα χρειαστεις μια ντουζινα απο δαυτα γιατι χαλαν πολυ ευκολα, δεν κανουν καλη επαφη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μην με ρωτάτε δεν ξέρω ρώσικα!! :D

Αλλά είναι ένα καλό συγκριτικό με φωτο από την κάμερα..

http://mobile.mail.ru/reviews/sony_ericsson/SE_Satio_PIXON12-comp.html

http://babelfish.yahoo.com/translate_url?doit=done&tt=url&intl=1&fr=bf-home&trurl=http%3A%2F%2Fmobile.mail.ru%2Freviews%2Fsony_ericsson%2FSE_Satio_PIXON12-comp.html&lp=ru_en&btnTrUrl=Translate

Να βαζεις τα κειμενα,ή ολοκληρη τη σελιδα σε αυτοματο μεταφραστη,και θα σου βγαζει μια μεταφραση,που θα μπορεις να βγαζεις νοημα.Σου εβαλα τη σελιδα,και πιστευω να βγει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

οι συσκευες απο αγγλια εχουν ελληνικα μεσα η οχι?

 

 

Το δικό μου πάντως δεν έχει,έχει όμως άλλες άκυρες για μας γλώσσες :lol: . Δέχεται ελληνικούς χαρακτήρες όμως,είπα σε έναν φίλο μού να στείλει sms και διαβάζετε οκ .Πάντως μια χαρά κινητάκι παιδιά! Το μόνο που δεν μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω τις επαφές μου εκεί μέσα..Έκανα back up το k800i, αλλά δεν γίνεται να μεταφέρω στο u1(satio) ......Ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος;; Η κάρτα μνήμης είναι άλλη :p .

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται ή οι φωτογραφιες του ΣΑΤΙΟ βγαινουν σαν ξεθωριασμενες λιγο ? :confused:

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μου φενεται ή οι φωτογραφιες του ΣΑΤΙΟ βγαινουν σαν ξεθωριασμενες λιγο ? :confused:

 

δε το νομιζω.....samples απο μερα

 

http://img208.imageshack.us/img208/5537/14102009017n.th.jpg

και μια απο απολυτο σκοταδι

 

http://img169.imageshack.us/img169/8874/15102009027.th.jpg

 

επεισης πρεπει να επισημανω,οτι περασα και το καινουργιο firmware 1218-9500_R1BB041 ( 06-10-2009)και ειδα καλυτερη αποκριση στο scroll και γενικα στην αποκριση της συσκευης!επεισης απο οτι ειδα,βγηκε και το εικονιδιο του facebook που για καποιο λογο,στην προηγουμενη εκδοση του firmware,μου κολλαγε και μου εκανε επανεκκινηση το τηλεφωνο....

παρολαυτα,ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την συσκευη μεχρι στιγμης...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ένα σημαντικό μείον του τηλεφώνου

SAR: 1,58

Και για του λόγου το αληθές http://systest.sonyericsson.com/cws/support/phones/detailed/sarinformation/satio?lc=en&cc=gb

 

Ποιο από τα δύο είναι; Στο ένα pdf γράφει 1,58 και το άλλο 1,37

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα θα έρθει το u1i το οποίο έχει SAR 1,58.

Τώρα, για το ποιά η διαφορά στην κκεραία των δύο μοντέλων θα σε γελάσω........

ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΠΑΝΤΑ

ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ

:D

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα δύο είναι; Στο ένα pdf γράφει 1,58 και το άλλο 1,37

Και τα δύο είναι μεγάλα νούμερα αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω το 1,58 είναι της συσκευής που θα έρθει στην Ελλάδα.Κρίμα μιας και το περίμενα πως και πως.Τέλος για μένα το Satio.:(

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Το symbian guru επιστρέφει , με 7 αγαπημένα πράγματά του για το satio

Και εμένα με προβληματίζει το sar και μακάρι να βλέπαμε έναν αριθμό μέσης τιμής , παρά υψηλότερης...:(

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μάθαμε όλοι το SAR.....

Καλό είναι να κοπεί σε όλους η συνήθεια να μιλάνε απευθείας στο κινητό τους. Και το χέρι αγγυλόνεται, και επικίνδυνοι γίνονται όταν οδηγούν. Μικρό ή μεγάλο SAR, αν το έχει κολημένο στο αυτί, το ίδιο πράγμα είναι. Οι διαφορές είναι μικρές ώστε να γίνουν πραγματικά αισθητές, αλλά είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Με κινητό SAR 0,40 έχω κουδουνιστεί ύστερα από 5λεπτη ομιλία μιας και έχω συνηθήσει με bluetooth, όταν το τελευταίο έμεινε απο μπαταρία.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Μάθαμε όλοι το SAR.....

Καλό είναι να κοπεί σε όλους η συνήθεια να μιλάνε απευθείας στο κινητό τους. Και το χέρι αγγυλόνεται, και επικίνδυνοι γίνονται όταν οδηγούν. Μικρό ή μεγάλο SAR, αν το έχει κολημένο στο αυτί, το ίδιο πράγμα είναι. Οι διαφορές είναι μικρές ώστε να γίνουν πραγματικά αισθητές, αλλά είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Με κινητό SAR 0,40 έχω κουδουνιστεί ύστερα από 5λεπτη ομιλία μιας και έχω συνηθήσει με bluetooth, όταν το τελευταίο έμεινε απο μπαταρία.

 

of αλλά θα συμφωνήσω με τον αποπάνω σε γενικές γραμμές....εγώ τα τελευταία 5 σχεδόν χρόνια μιλάω με bluetooth και πλέον αδυνατώ να βάλω κινητό απευθείας στο αυτί μου, άσε δεν που όλα πλέον τα bluetooth έχουν τουλάχιστον 1 χρόνο εγγύησης οποτε και να σου χαλάσει το πας και σου δίνουν άλλο καινούργιο, οπότε για μένα καταρίπτετε και η απάντηση του στυλ ΄΄χαλάνε εύκολα, κλπ κλπ΄΄

Στο θέμα μας τώρα και για μένα το sar παίζει σημαντικό ρόλο για την επιλογή τηλ, όχι στους top 5 αλλά 6ος σίγουρα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...