Jump to content

[Προ κυκλοφορίας] Sony Ericsson Satio


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://semcblog.com/2009/05/28/sony-ericsson-satio-an-entertainment-unlimited-device/

 

Διαθεσιμο σε 3 χρώματα(Μαύρο,Ασημί,Μπορντώ).

 

Οθόνη ανάλυσης 360*480 pixels,λόγος 16:9,16.7 εκ. χρωμάτων

 

12.1 mpixels κάμερα με touch focus και xenon flash

 

Υποστηρίζει δίκτυα GSM/GPRS/EDGE στα 850/900/1800/1900 MHz και HSPA στα 900/2100 MHz

 

Στη συσκευασία θα παρέχεται κάρτα μνήμης MicroSD των 8 GB

 

Λειτουργικό σύστημα Symbian Foundation(S60 5th edition Symbian™ OS)

 

Βάρος 126 γρ.

 

Κυκλοφορία τον Οκτώβριο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 959
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η σελίδα της ανακοίνωσης του Satio:

 

http://www.sonyericsson.com/cws/corporate/press/pressreleases/pressreleasedetails/satiopressreleasefinal-20090528

 

και η ελληνική ιστοσελίδα:

 

http://www.sonyericsson.com/cws/products/mobilephones/overview/satio?lc=el&cc=gr

 

Κάπου στον Νοέμβριο θα έρθει.Λίγο μετά τον Satio.

 

Κάτι αντιστοιχο με τα Κ850/W910 που ανακοινώθηκαν ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μου αρέσει που ειπώθηκε εδώ μέσα ότι θα έρθει 2-3 Σεπτέμβρη :p

 

Στην ιστοσελίδα τους λέει ότι «Το Satio αναμένεται να κυκλοφορήσει εντός 6 μηνών» άρα καλά το φαντάστηκα ότι κάπου κοντά στα Χριστούγεννα θα το δούμε. Η πλάκα είναι ότι δεν ξέχασαν να προσθέσουν και ότι «Η ημερομηνία κυκλοφορίας μπορεί να αλλάξει.» :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ε,δε σημαίνει πως ό,τι διαβάζουμε είναι αλήθεια :p

 

Πάντως,είναι αισιόδοξοι!Αναφέρουν για κυκλοφορία από ΑΡΧΕΣ Οκτώβρη εντός επιλεγμένων αγορών..Αλήθεια,πότε οριστικοποιείται το SF?Τι time frame έχει δωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Ε,δε σημαίνει πως ό,τι διαβάζουμε είναι αλήθεια :p

 

Πάντως,είναι αισιόδοξοι!Αναφέρουν για κυκλοφορία από ΑΡΧΕΣ Οκτώβρη εντός επιλεγμένων αγορών..Αλήθεια,πότε οριστικοποιείται το SF?Τι time frame έχει δωθεί;

 

Κοίτα, είναι μια μυστήρια κατάσταση...

 

Ας το δούμε ρεαλιστικά. Υποτίθεται ότι το Satio (πρώην Idou) θα τρέχει Symbian S60 5th Edition, κάτι που φυσικά - πρακτικά - ανήκει στην Nokia. Άρα, η λογική λέει ότι πρέπει να πλήρωσαν την Nokia για να πάρουν το OS.

 

Διαβάζοντας στην ιστοσελίδα τους «Ρanel αναμονής... Επιλέξτε τα αγαπημένα σας με ένα μόνο άγγιγμα. Απολαύστε τη ζωή με το κινητό σας, όπως ακριβώς τη θέλετε - το Satio διαθέτει πέντε panel αναμονής.», εύκολα μπορώ να υποθέσω ότι κοιτάνε να το τροποποιήσουν λίγο ώστε να το διαχωρίσουν από τα υπόλοιπα S60, να μην «φωνάζει» δηλαδή ότι το OS είναι από την Nokia. Τι άλλες αλλαγές θα κάνουν θα το δούμε φυσικά, αλλά η νοοτροπία της SE λέει ότι θα κοιτάξουν γενικώς να δώσουν έναν «fun» χαρακτήρα, με άλλα λόγια θα προσθέσουν εφέ κτλ...

 

Τώρα, επειδή μιλάμε για την SE η οποία έχει μια παράδοση στις καθυστερήσεις, συν το ότι και πάλι θα βγάλει μια συσκευή σε OS που δεν έχει ως τώρα εμπειρία, βγάλε τα συμπεράσματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ηδη παρει μια ιδεα για την παραμετροποιηση που θα υποστει το interface της S60 5th Edition,απο το Idou
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

640 χ 360 δεν ειναι η αναλυση?

 

και θα ειναι συμβατο με τις εφαρμογες του 5800? (symbian 5th?)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Idou απέκτησε όνομα, άντε να δούμε! Πολύ όμορφο και με δυνατά τεχνικά χαρακτηριστικά. Ελπίζω επιτέλους η SE να βελτιώσει και την εγγραφή video που την έχει παρατήσει μέχρι τώρα. Σίγουρα πάντως μόλις έρθει θα το βουτήξω!:D Όσο για την κυκλοφορία του ο Μπαρούνας τελικά είχε δίκιο που είπε γύρω στο Νοέμβριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάντως να κρατούσαν το Idou σαν τελικό όνομα.Είχε γίνει ήδη έτσι γνωστό.

 

@RAZR2,

 

η εγγραφη βίντεο είναι στα 640*480

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να το κρατησουν Idou γιατι οχι μονο ειχε γινει γνωστο αλλα ηταν και πολυ καλυτερο ονομα απο το Satio..
Link to comment
Share on other sites

Ακου κει Satio.. Αντε να δουμε ποσο Sakatio θα μας βγει..

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Eπρεπε να το κρατησουν Idou γιατι οχι μονο ειχε γινει γνωστο αλλα ηταν και πολυ καλυτερο ονομα απο το Satio..

 

ενταξει η ονομασια ειναι λιγο χαλια..μου θυμιζει τις καρεκλες sato... :wacko::lol:

αλλα το περιεχομενο τα σπαει...αυτο το κινητο δεν ξερω..ειναι τα παντα ολα....:rolleyes: οσον αφορα τις δηλωσεις που αναφερουν διαθεση τον οκτωβρη εχω καποιες αμφιβολιες....:confused:μυριζομαι μια αντιστοιχη καθυστηριση του xperia...

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάντως να κρατούσαν το Idou σαν τελικό όνομα.Είχε γίνει ήδη έτσι γνωστό.

 

@RAZR2,

 

η εγγραφη βίντεο είναι στα 640*480

 

Επιτέλους! Πολύ καλά νέα αυτά, τώρα είναι στα ίδια επίπεδα με άλλα ανταγωνιστικά μοντέλα.:D

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητό δεν το συζητάω, απλά για εμένα έχει σοβαρό μειωνέκτιμα. Η έλειψη 3.5mm για ακουστικά και κανονικό USB για φόρτιση. Εντάξη έχει κάτι φοβερά ασύρματα ακουστικά τα IS800 όπου λύνει το πρόβλημα εκτός και αν θέλεις να ακούσεις FM radio. Βέβαια το Fastport έχει το πλεονέκτιμα οτι δίνει ρεύμα σε διάφορά αξεσουάρ όπως ηχεία, αλλά δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο. Τέλος πάντων δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Πάντως θα πέσει μεγάλη σφαγή ανάμερα στο Satio και Omnia HD.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό κινητό δεν το συζητάω, απλά για εμένα έχει σοβαρό μειωνέκτιμα. Η έλειψη 3.5mm για ακουστικά και κανονικό USB για φόρτιση. Εντάξη έχει κάτι φοβερά ασύρματα ακουστικά τα IS800 όπου λύνει το πρόβλημα εκτός και αν θέλεις να ακούσεις FM radio. Βέβαια το Fastport έχει το πλεονέκτιμα οτι δίνει ρεύμα σε διάφορά αξεσουάρ όπως ηχεία, αλλά δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο. Τέλος πάντων δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Πάντως θα πέσει μεγάλη σφαγή ανάμερα στο Satio και Omnia HD.

Εγω,αγορασα ενα ανταπτορα απο καπου στην Αν.Ασια,που αμα το βαλω στο S700i,που εχω,απο την αλλη μερια,εχει θηλυκο βυσμα 3.5mm,για να βαλω τα ακουστικα νεοδυμιου που εχω,απο το παλιο iPod.

Το πηρα,κατω απο 4 δολλαρια.

Ετσι,με αυτα,και με την καινουρια μπαταρια που του πηρα απο την Αμερικη με 14 Ευρα,μπορω να περιμενω μια χαρα,ωσπου ναρθει το καινουριο,για να το αντικαταστησω.

Γιατι τι να κανω,ειμαι ,(οχι μακαρονάς),αλλά Σονυερικσσακιας.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω,αγορασα ενα ανταπτορα απο καπου στην Αν.Ασια,που αμα το βαλω στο S700i,που εχω,απο την αλλη μερια,εχει θηλυκο βυσμα 3.5mm,για να βαλω τα ακουστικα νεοδυμιου που εχω,απο το παλιο iPod.

Το πηρα,κατω απο 4 δολλαρια.

Ετσι,με αυτα,και με την καινουρια μπαταρια που του πηρα απο την Αμερικη με 14 Ευρα,μπορω να περιμενω μια χαρα,ωσπου ναρθει το καινουριο,για να το αντικαταστησω.

Γιατι τι να κανω,ειμαι ,(οχι μακαρονάς),αλλά Σονυερικσσακιας.

Exeis na dwseis tosa lefta?

Eisai SE fan!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Πολύ καλά νέα αυτά, τώρα είναι στα ίδια επίπεδα με άλλα ανταγωνιστικά μοντέλα.:D

 

...του 2006-7 :p:lol:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Exeis na dwseis tosa lefta?

Eisai SE fan!

Καλα,ποσα θα κανει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

640 χ 360 δεν ειναι η αναλυση?

 

και θα ειναι συμβατο με τις εφαρμογες του 5800? (symbian 5th?)

Μόλις μάθουμε επρισσότερες λετομέριες για το λειτουργικό του, θα ξεκαθαρίσουμε και αυτόν τον σημαντικό τομέα - συμβατότητα.

Για εμένα έχει σοβαρό μειωνέκτιμα. Η έλειψη 3.5mm για ακουστικά και κανονικό USB για φόρτιση.

Όπως είπα και χθες στο θέμα Φήμες, πάρα πολύ μεγάλη έλλειψη. Άσχετο αν με μισό ευρώ μπορείς να πάρεις αντάπτορα. Πολύ κακή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Sigera panw apo 550. To C905 ekane otan kikloforise 550. To satio exei tosa parapanw!

 

Εγώ πιστεύω ότι θα κυμαίνεται κάπου στα 650-700 ευρώ. Το C905 έκανε περίπου 500 όταν πρωτοκυκλοφόρησε, αλλά ήταν και dumbphone.

 

Υ.Γ.: Προσπάθησε να αποφεύγεις τα Greeklish. Διάβασε αυτό: http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=34&a=90

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...