Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια προσπσθω να κανω hard reset και δεν τα καταφερνω παταω τα δυο πλαινα και οταν βγαζει το μυνημα κραταω και πατημενο το joystick και μετα βγαζει τις τρεις χρωματιστες μπαρες και περιμενω αρκετη ωρα εχοντας πατημενα και τ α κουμπια αλλα τιποτα καμια βοηθεια?

Δοκίμασε όταν σου βγάλει τις χρωματιστές μπάρες να αφήσεις το joystic και να το ξαναπατήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σήμερα το πρωί αφού έπαιζα για ακόμη μια φορά με το κινητάκι μου το οποίο όσο περνά ο καιρός τόσο περισσότερο μου αρέσει.... ανακάλυψα οτι πουθενά στο μενού δεν υπάρχει συντόμευση για ενεργοποίηση των υπερύθρων!!!

Η αλήθεια είναι οτι πρίν κανα δύο μέρες "τακτοποίησα" το start menu αλλά χωρίς να σβήσω τίποτε. Μήπως έχει κανείς την ευγενή καλοσύνη να βοηθήσει τον συνάνθρωπο του???

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί αφού έπαιζα για ακόμη μια φορά με το κινητάκι μου το οποίο όσο περνά ο καιρός τόσο περισσότερο μου αρέσει.... ανακάλυψα οτι πουθενά στο μενού δεν υπάρχει συντόμευση για ενεργοποίηση των υπερύθρων!!!

Η αλήθεια είναι οτι πρίν κανα δύο μέρες "τακτοποίησα" το start menu αλλά χωρίς να σβήσω τίποτε. Μήπως έχει κανείς την ευγενή καλοσύνη να βοηθήσει τον συνάνθρωπο του???

 

δεν εσβησες τιποτα. δεν υπαρχει επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση των υπερυθρων.

απλα για να μπορεις να λαμβανεις μεσω υπερυθρων πρεπει να πας στο start-settings-beams και να ενεργοποιησεις την επιλογη recieve incoming beams. για να στειλεις εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα το ιδιαιτερο. αναλογα με την εφαρμογη που εισαι στο κινητο(contacts, file explorer κτλ) πατας send via IR....

ελπιζω να καταλαβα σωστα τι ζητουσες.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν απενεργοποιω το GPRS και μετα κλεισω και ξανανοιξω παλι το κινητο επανερχετε δεν υπαρχει μονιμη απενεργοποιηση?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εσβησες τιποτα. δεν υπαρχει επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση των υπερυθρων.

απλα για να μπορεις να λαμβανεις μεσω υπερυθρων πρεπει να πας στο start-settings-beams και να ενεργοποιησεις την επιλογη recieve incoming beams. για να στειλεις εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα το ιδιαιτερο. αναλογα με την εφαρμογη που εισαι στο κινητο(contacts, file explorer κτλ) πατας send via IR....

ελπιζω να καταλαβα σωστα τι ζητουσες.....

 

Απλά σήμερα όπως χάζευα στο site της Microsoft βρήκα αυτό που θα δείτε στο παρακάτω link http://www.microsoft.com/windowsmobile/about/tours/sp/infraredbeaming.mspx και καθόμουν και έψαχνα στο κινητό μου μετά να βρώ την συγκεκριμένη επιλογή. Αλλα τελικά μάλλον έχεις δίκιο γιατί και την πρώτη μέρα που πήρα το κινητό δεν είχα δεί τέτοια επιλογή.

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν απενεργοποιω το GPRS και μετα κλεισω και ξανανοιξω παλι το κινητο επανερχετε δεν υπαρχει μονιμη απενεργοποιηση?

 

Το εικονίδιο που σου εμφανίζει αφού ανοίξεις το κινητό σου δείχνει ότι έχει κάλυψη GPRS το δίκτυο σου και θα πρέπει εφόσον δεν επιθυμείς να σου καταναλώνει συνεχώς και ασκόπως μπαταρία να το απενεργοποιείς πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο Home και επιλέγοντας "Αποσύνδεση GPRS".

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο που σου εμφανίζει αφού ανοίξεις το κινητό σου δείχνει ότι έχει κάλυψη GPRS το δίκτυο σου και θα πρέπει εφόσον δεν επιθυμείς να σου καταναλώνει συνεχώς και ασκόπως μπαταρία να το απενεργοποιείς πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο Home και επιλέγοντας "Αποσύνδεση GPRS".

Ε ναι το καταλαβα αυτο απλα ρωταω αν γινετε οταν ανοιγω το κινητο να μην χρειαζεται να κανω συνεχεια απενεργοποιηση να ειναι μονιμα απενεργοποιημενο.

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κλείσει πάνω από ένα μήνα με το κινητό και δυστυχώς μου κολλάει πολύ, 1-2 φορές την ημέρα το λιγότερο. Με το Motorola MPX200 και win2002 άντε να κόλλαγε 3-4 φορές το μήνα.

Το χειρότερο είναι πως όταν κολλάει και με παίρνει κάποιος δείχνει ότι κτυπάει σε αυτόν και φυσικά εγώ δεν ενημερώνομαι αφού ούτε το κινητό κτυπάει, ούτε έρχεται μήνυμα ότι δέχθηκα κλήση μιας και για το δύκτιο είμαι συνδεδεμένος κανονικά. Το μόνο που συνεχίζει να αναβοσβήνει είναι το πράσινο λαμπάκι.

Λογισμικό τρέχω την τελευταία ελληνική ROM. Υπάρχει καμιά παλιότερη ROM που να είναι πιο σταθερή? Κάποια ρύθμιση ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Kalispera :)

8a i8ela ti simboulisas,lipon exo paragili apo expansys to sento x kai epidi iparxei megali periptosi na argisei na er8ei kana mina skeutome na allakso tin paragelia kai na paro i to 8080 i to 8020,8a i8ela na sas rotiso basika ti diafores exoun auta ta dio kinita kai an aksizei na doso parapano xrimata gia na paro to 8020.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera :)

8a i8ela ti simboulisas,lipon exo paragili apo expansys to sento x kai epidi iparxei megali periptosi na argisei na er8ei kana mina skeutome na allakso tin paragelia kai na paro i to 8080 i to 8020,8a i8ela na sas rotiso basika ti diafores exoun auta ta dio kinita kai an aksizei na doso parapano xrimata gia na paro to 8020.

To 8020 exei pio grigoro epexergasti kai megaliteri autonomia...kai einai kai pio mikro.

 

Kata ta alla einai AKRIVWS TA IDIA! Idia menou, idies efarmoges.... Xalara pisteuw oti auti ti stigmi to 8080 einai exei megalo value for money!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί στο παρελθόν, αν και παρακολουθώ το forum ανελλιπώς.

Λοιπόν, μια ωραία πρωία είπα να δω τι προγράμματα έχω εγκατεστημένα στο Qtek 8080 μου. Πηγαίνοντας λοιπόν στην Αφαίρεση Προγραμμάτων είδα με τρόμο ότι η λίστα είναι κενή. Δεν υπάρχει τίποτα......

 

 

Ξέρετε τίποτα για αυτό; Έχει τύχει σε κανέναν; Θα εκτιμούσα την όποια απάντηση.

 

Για να προλάβω τυχών ερωτήσεις σας λέω ότι δεν επανέφερα το σύστημα από backup, ούτε πείραξα τίποτα στην registry.

 

Έχω την κανονική τελευταία ROM της ACE Hellas.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί και στο 8010-8020 ύστερα από πολλές εγκαταστάσεις ότι δημιουργείται αυτό το πρόβλημα...

 

Ας ελπίσουμε ότι το επόμενο firmware update θα το διορθώσει...

 

Μέχρι τότε η καλύτερη αντιμετώπιση είναι να γίνεται η εγκατάσταση από τον υπολογιστή ώστε μέσω του ActiveSync να μπορούμε να κάνουμε τις προσθαφαιρέσεις προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε. Όντως πρόκειται για bug του λειτουργικού. Το 'ψαξα λίγο στο modaco και βρήκα αυτό http://www.modaco.com/index.php?showtopic=112558&st=320&p=560966entry560966

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχει κανείς πάνω από 50 προγράμματα εγκατεστημένα. Μόλις έβγαλα μερικά με το Active Sync η λίστα με τα (υπόλοιπα) προγράμματα επέστρεψε στη θέση της.

 

Τι γίνεται όμως αν κάποιος εγκαθιστά ένα πρόγραμμα μέσω αρχείου cab απ' ευθείας από το κινητό και όχι μέσω exe στο PC; Αυτό δεν εμφανίζεται στο Active Sync!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε. Όντως πρόκειται για bug του λειτουργικού. Το 'ψαξα λίγο στο modaco και βρήκα αυτό http://www.modaco.com/index.php?showtopic=112558&st=320&p=560966entry560966

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν έχει κανείς πάνω από 50 προγράμματα εγκατεστημένα. Μόλις έβγαλα μερικά με το Active Sync η λίστα με τα (υπόλοιπα) προγράμματα επέστρεψε στη θέση της.

 

Τι γίνεται όμως αν κάποιος εγκαθιστά ένα πρόγραμμα μέσω αρχείου cab απ' ευθείας από το κινητό και όχι μέσω exe στο PC; Αυτό δεν εμφανίζεται στο Active Sync!!!!!!

Δυστυχώς τα cab δεν τα δείχνει στο Active Sync..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια προγράμματα εγκατεστημένα επάνω και αν ναι ποιά??

Betaplayer Stable 0.5

Clearview suite v2.2.346

PHM registry editor 0.70

Pocket Streets 2005

PV Player v3.3 build 108

Repligo 2.0.1

Smart Explorer 2.0.2

SP Task Manager 2.0b3

XBAR 2.5

StopWatch 1.0

TI59ce

Wordpad 2.9

World Time 2.0

 

Αυτά έχω φορτωμένα πάνω στο τηλέφωνο (μνήμη τηλεφώνου) και μόνιμα στο background τρέχει μόνο το XBAR. Επίσης έχω μια SD 1 GB μόνιμα πάνω στο τηλέφωνο. Μερικές ακόμα πληροφορίες για τα κολλήματα:

- Έχει τύχει αρκετές φορές να κολήσει με τον τερματισμό κλήσης (εκεί δεν κολλάει κλείνει εντελός (stut down) ούτε το λαμπάκι δεν ανοίγει

- Έχει τύχει να με παίρνουν όταν μιλάω και να κολήσει

- Έχει τύχει να κολλήσει και να συνεχίσω να μιλάω (προφανώς κόλησε κάτι σε σχέση με οθόνη και πληκτρολόγιο) και για να τερματίσω την κλήση να βγάζω μπαταρία.

Η πλάκα είναι πως ποτέ δεν μου έχει κολλήσει βράδυ, να ξυπνήσω δηλαδή το πρωί και να το βρω κολλημένο...

Όπως είπα και πιο πάνω τρέχει την τελευταία ρομ της ελληνικής qtek

Link to comment
Share on other sites

Να θεωρήσεις ύποπτο το Xbar... και όποιο άλλο πρόγραμμα τρέχει συνέχεια στο backgroung... Δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις να δεις τι συμπεριφορά θα έχει το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Να θεωρήσεις ύποπτο το Xbar... και όποιο άλλο πρόγραμμα τρέχει συνέχεια στο backgroung... Δοκίμασε να τα απενεργοποιήσεις να δεις τι συμπεριφορά θα έχει το κινητό.

Ήδη από το πρωί έχω αρχίσει να παίζω...Κατέβασα το XBAR 2.6 αλλά μολις το τρέχει παύει να καταλαβαίνει το απλό πατημα του joystick σαν εντολή. Θα δοκιμάσω καμιά πιο παλιά έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από πολλές δοκιμές από χθες το τηλέφωνο τρέχει το XBAR 2.5 με κουμπί ενεργοποίησης το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού της κάμερας (που κανονικά ανοιγει τις ηχητικές σημειώσεις). Από ότι φαίνεται τώρα δεν κολλάει. Θα ξαναγράψω ένα μήνυμα προς το τέλος της εβδομάδας που θα ξέρω με μεγάλη βεβαιότητα αν έφτεγε τελικά αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσο καιρό είχα εγκατεστημένο το xbar στο κινητό είχα αγανακτήσει!!!

Μόλις το απεγκατέστησα βρήκα την ησυχία μου :)

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε με τον τρόπο που σου είπα...το πιέζω το κινητό και ακόμα κανένα κόλλημα, οπότε αυτή ήταν η αιτία. Είναι τρομερά χρήσιμο σαν πρόγραμμα το xbar και μακάρι στις νέες εκδόσεις των windows να ενσωμάτωναν κάτι παρόμοιο. Το μόνο πρόγραμμα που ψάχνω τώρα είναι το PTAB. Νομίζω ότι με αυτό το κινητό μου θα είναι ολοκληρωμένο απο πλευράς λογισμικού
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει βρει ανταλλακτικό το πλαστικό της οθόνης... Το έχω από τον Οκτώβρη και μέσα σε τσέπες, τσαντάκια κλπ. έχει φτάσει η οθόνη να μην βλέπεται από τις χαραξιές...

Ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει βρει ανταλλακτικό το πλαστικό της οθόνης... Το έχω από τον Οκτώβρη και μέσα σε τσέπες, τσαντάκια κλπ. έχει φτάσει η οθόνη να μην βλέπεται από τις χαραξιές...

Ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

 

Ευχαριστώ.

Είχα πάρει παλιότερα και αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει γύρω στα 25 ευρώ (ανταλλακτικό και τοποθέτηση).

 

Πάρε στο 210 6068600 (ΑCE Hellas) και ρώτα...

 

Περιμένουμε νεότερα :!:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...