Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μακάρι να μου κρατούσε η μπαταρία 1,5 με 2 μέρες.

Εδώ το φορτίζω όλο το βράδυ και μέχρι το μεσημέρι της επόμενης ημέρας η μπαταρία έχει φτάσει στο 25%.

Υπάρχει καμία λύση στο συγκεκριμένο θέμα που μου έχει διαφύγει απο τις σελίδες του forum???

Έχω βάλει την τελευταία έκδοση firmware της ACE-Hellas, η οποία απο ότι είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες βελτιώνει κάπως την κατάσταση.

Εάν έχει τόσο τραγική αυτονομία δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα!!!

 

Επίσης, μήπως γνωρίζει κανείς σας που μπορώ να βρώ κάποιο car kit ή έστω μια βάση αυτοκινήτου και φορτιστή αυτοκινήτου??

Τί χρήση του κάνεις και πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία;

 

Μήπως αφήνεις πολλά προγράμματα ανοιχτά;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πού μπορώ να δώ ποιά προγράμματα είναι ανοιχτά??

Η χρήση που του κάνω είναι μηδαμινή!!!!

Σήμερα συγκεκριμένα μίλησα συνολικά 5 λεπτά και κάνα πεντάλεπτο έπαιξα με την κάμερα.

Όλο το βράδυ ήταν στον φορτιστή!!!!

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να δώ ποιά προγράμματα είναι ανοιχτά??

Η χρήση που του κάνω είναι μηδαμινή!!!!

Σήμερα συγκεκριμένα μίλησα συνολικά 5 λεπτά και κάνα πεντάλεπτο έπαιξα με την κάμερα.

Όλο το βράδυ ήταν στον φορτιστή!!!!

Έναρξη->Διαχ. Συστήματος->Διαχείριση Εφαρμ.

 

Αν δεν έχεις προγράμματα ανοιχτά τότε φταίει η μπαταρία. Πρέπει να έχει χαλάσει.

 

Το δικό μου το χρησιμοποιώ για 1 ωρα περίπου τηλέφωνο την ημέρα και 10 περίπου μηνύματα και περνάει άνετα την 1,5 μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Τί χρήση του κάνεις και πέφτει τόσο γρήγορα η μπαταρία;

 

Μήπως αφήνεις πολλά προγράμματα ανοιχτά;;;

Επίσης, το Gprs απ' ότι ξέρω τρώει πολλή μπαταρία...Αν είναι ανοιχτό το καταλαβαίνεις από το G που βρίσκεται στο πάνω μέρος της οθόνης. Κλείναι πολύ έυκολα: Κρατάς πατημένο το πλήκτρο που σε βγάζει στη homescreen και εμφανίζεται ένα μενού με τρεις επιλογές. Επιλέγεις "Αποσύνδεση GPRS" και έγινε.

Όσον αφορά τα προγράμματα, καλό είναι μετά από τη χρήση κάθε προγράμματος να το κλείνεις. Επειδή στα μενού των προγραμμάτων δεν υπάρχει κάποια επιλογή "κλείσιμο" όταν βγαίνεις από κάποιο πρόγραμμα αυτό παραμένει ανοιχτό στο παρασκήνιο και καταναλώνει άσκοπα μπαταρία...Τα προγράμματα κλείνουν όπως είπε ο harryal.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Τά έψαξα όλα αυτά που είπατε και ανακάλυψα ότι είχα περίπου στα 10 προγράμματα ανοιχτά καθώς και το GPRS συνεχώς ανοιχτό!!!!

Σήμερα θα το δοκιμάσω αν και νομίζω πως θα φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα η αυτονομία πλέον. Όσον αφορά την μπαταρία φίλε harryal άν είναι να χαλάει σε λιγότερο απο μία εβδομάδα χρήση, τότε θα έπρεπε να χτυπάμε τα κεφάλια μας στον τοίχο για την επιλογή που κάναμε :rolleyes:

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Τά έψαξα όλα αυτά που είπατε και ανακάλυψα ότι είχα περίπου στα 10 προγράμματα ανοιχτά καθώς και το GPRS συνεχώς ανοιχτό!!!!

Σήμερα θα το δοκιμάσω αν και νομίζω πως θα φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα η αυτονομία πλέον. Όσον αφορά την μπαταρία φίλε harryal άν είναι να χαλάει σε λιγότερο απο μία εβδομάδα χρήση, τότε θα έπρεπε να χτυπάμε τα κεφάλια μας στον τοίχο για την επιλογή που κάναμε :rolleyes:

Σοβαρά;;; Μόνο μια εβδομάδα το έχεις;;; :!:

 

Εγώ το έχω από 18/6/2004 :!: Αν σου χάλασε τόσο σύντομα να πας στο service μπας και στην αλλάξουν μέσα στην εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά;;; Μόνο μια εβδομάδα το έχεις;;; :!:

 

Εγώ το έχω από 18/6/2004 :!: Αν σου χάλασε τόσο σύντομα να πας στο service μπας και στην αλλάξουν μέσα στην εγγύηση!

 

Μπά!!! Όπως φαίνεται έφταιγαν όλα αυτά που είπα και παραπάνω. Σήμερα που έχω κλείσει όλες τις εφαρμογές καθώς και το GPRS απο το πρωί και έχω μιλήσει συνολικά κανα 10λεπτο η μπαταρία έχει πέσει στο 85% μόνο!!!! :blink:

Άρα νομίζω πως δεν υφίσταται λόγος αποστολής της συσκευής στο service, αφού φαίνεται πως ήταν δικό μου το σφάλμα.

Πάντως σε σχέση με τα series 60 της Nokia είναι πολύ γρηγορότερο σε απόκριση του μενού, έχει πάρα πολλές ευκολίες (αναβάθμιση μέσω Internet, κ.τ.λ) και είναι πολύ στιβαρή κατασκευή.

Ήμουν ανάμεσα στο Nokia 6600 & Nokia 3230, μέχρι την στιγμή που είδα απο κοντά το Qtek σε σχέση πάντα και με την τιμή του 193,00 €, την στιγμή που για το 6600 έπρεπε να επενδύσω γύρω στα 300 € και για το 3230 350,00 €.

 

Βέβαια δεν έχω καταλάβει την πλήρη λειτουργία της συσκευής ακόμη, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ και ιδιαιτέρως.

Technology Fun
Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα το κινητό μου μετά από δύο μέρες και είδα ότι τ κείμενα σε όλα τα μενού του συστήματος λείπανε και έβλεπα μόνο μια λευκή οθόνη ενώ με τα προγραμματάκια που έχω περάσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης το ίδιο πρόβλημα το είχε και το Mpx200 της αδερφής μου στο οποίο τελικά πέρασα το Windows Mobile 2003 και διορθώθηκε το πρόβλημα. Μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα το κινητό μου μετά από δύο μέρες και είδα ότι τ κείμενα σε όλα τα μενού του συστήματος λείπανε και έβλεπα μόνο μια λευκή οθόνη ενώ με τα προγραμματάκια που έχω περάσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Επίσης το ίδιο πρόβλημα το είχε και το Mpx200 της αδερφής μου στο οποίο τελικά πέρασα το Windows Mobile 2003 και διορθώθηκε το πρόβλημα. Μήπως ξέρει κανείς τι να κάνω εγώ;

 

 

Πως ακριβώς πέρασες τα 2003 στο MPX200; Που βρήκες την ROM και τι ακριβώς έκανες;

Θα εκτιμούσα την όποια απάντησή σου (αν μπορέσεις να μου δώσεις την ίδια την ROM με κάποιον τρόπο ή να με κατευθύνεις κάπου για να την κατεβάσω θα το εκτιμούσα ακόμα περισσότερο), γιατί έχω ένα MPX200 παροπλισμένο από τότε που πήρα το Qtek 8080.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Έχω το spv e200 και είχα την ελληνική rom..

Χτες κατέβασα την αγγλική την ποιο καινούρια και την έβαλα χωρίς κανένα πρόβλημα..

Θέλω να χαρίσω το κινητό σε έναν ανιψιό μου και αποφάσισα να ξαναβάλω την παλιά ελληνική που είχε..

Αυτό ήταν.. κόλλησε!

Με βγάζει στην οθόνη με τα 3 χρώματα! Δεν κάνει τίποτα άλλο!!!

Δοκίμασα hard reset αλλά απλά κάνει ένα loop και πάει πάλι στα 3 χρώματα!

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να το συγχρονίσω με τον υπολογιστή άρα δεν μπορώ να δοκιμάσω ξανά καμία rom!

HELP!!!

Είπα κι εγώ να κάνω ένα καλό και έπεσε ο boot loader και με πλάκωσε! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Έχω το spv e200 και είχα την ελληνική rom..

Χτες κατέβασα την αγγλική την ποιο καινούρια και την έβαλα χωρίς κανένα πρόβλημα..

Θέλω να χαρίσω το κινητό σε έναν ανιψιό μου και αποφάσισα να ξαναβάλω την παλιά ελληνική που είχε..

Αυτό ήταν.. κόλλησε!

Με βγάζει στην οθόνη με τα 3 χρώματα! Δεν κάνει τίποτα άλλο!!!

Δοκίμασα hard reset αλλά απλά κάνει ένα loop και πάει πάλι στα 3 χρώματα!

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορώ να το συγχρονίσω με τον υπολογιστή άρα δεν μπορώ να δοκιμάσω ξανά καμία rom!

HELP!!!

Είπα κι εγώ να κάνω ένα καλό και έπεσε ο boot loader και με πλάκωσε! :cry:

τιποτα δεν εγινε, μη σκας!!

οπως ειναι το κινητο στην οθονη των 3 χρωματων, σενδεσε το με τον υπολογιστη σου. αμεσως το "serial" που βλεπεις στο κατω μερος της οθονης θα γινει "usb".

δοκιμασε να τρεξεις το αρχειο της rom και λογικα θα αρχισει η αναβαθμιση. αφου ειχες βαλει την ελληνικη και θες να βαλεις παλι την ιδια πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με την version του bootloader.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν εγινε, μη σκας!!

οπως ειναι το κινητο στην οθονη των 3 χρωματων, σενδεσε το με τον υπολογιστη σου. αμεσως το "serial" που βλεπεις στο κατω μερος της οθονης θα γινει "usb".

δοκιμασε να τρεξεις το αρχειο της rom και λογικα θα αρχισει η αναβαθμιση. αφου ειχες βαλει την ελληνικη και θες να βαλεις παλι την ιδια πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με την version του bootloader.

 

thanks friend...

Αυτό ακριβός έκανα και όλα οκ..

Απλά ήθελε λίγη ψυχραιμία…

Να έβρισκα και την 1.10.10 και τι στον κόσμο! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ερωτηση...Εαν βαλω μια WiFi SD card σε ενα 8080 αφου εχει sdio δε θα παιξει?

Γνωρίζω ότι το 8080 παίρνει WiFi SD Card αλλά δε ξέρω αν χρειάζεται να βάλεις κάποιο πρόγραμμα για να τη χρησιμοποιήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω...Εχω την εντυπωση οτι παιζουν κατ ευθειαν...Παντως σιγουρα μπαινει τετοια καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω...Εχω την εντυπωση οτι παιζουν κατ ευθειαν...Παντως σιγουρα μπαινει τετοια καρτα?

 

διαβασε αυτο το αρθρο, νομιζω θα σε βοηθησει. δεν εχω ασχοληθει περισσοτερο με wi-fi cards...

Link to comment
Share on other sites

To provlima me to diko mu QTEK 8080 einai oti to pliktro 4 otan grafo minimata kolaei kai den vgazei ta gramata G H I pou vriskode s ekeino to pliktro. Poli ekneuristiko. Xereis kaneis pos boro na xiristo to thema? Ipopsin oti to pliktro patiete kai vgazei to 4 apla mono sta minimata den vgazei to G H I.
Link to comment
Share on other sites

To provlima me to diko mu QTEK 8080 einai oti to pliktro 4 otan grafo minimata kolaei kai den vgazei ta gramata G H I pou vriskode s ekeino to pliktro. Poli ekneuristiko. Xereis kaneis pos boro na xiristo to thema? Ipopsin oti to pliktro patiete kai vgazei to 4 apla mono sta minimata den vgazei to G H I.

Από Ελλάδα το έχεις πάρει;; Τότε πηγαινέ το στην ACE Hellas...2 χρόνια εγγύηση έχει το κινητό :!:

Link to comment
Share on other sites

Agorasa kai ego ena 8080, meta apo ena Motorola MPX200 pou eixa. Einai sigoura pio grigoro kai pio euxristo logo ensomatomenon ellinikon (to paragon einai mpelas). Tora grafo auto to minima gia 2 logous

1. To XBAR pou eixa apo to motorola kollaei to 8080, koinos pavei na akouei to aplo patima tou joystick san entoli energopoiisis, eno to paratetameno vgazei to taskbar tou xbar, alla meta kollane ola kai thelei vgalsimo i mpataria. I ekdosi tou xbar pou exo einai i 2.20. Xerei kanenas poia doulevei kala me to 8080? Kai an nai mporei na mou pei kapoios pou na ti vro?

2. To epistimoniko calculator TI59ce.spv pou me eixe katavolepsei den egathistate kai vgazei minima i egkatastasi apetixe giati to programma den einai gia ti siskevi sas, eno to exo valei kanonika apo to idio arxeio egkatastasis kai sto mpx200 (win2002). Xerei kanenas ti paizei i na proteinei kati antistoixo???

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

Agorasa kai ego ena 8080, meta apo ena Motorola MPX200 pou eixa. Einai sigoura pio grigoro kai pio euxristo logo ensomatomenon ellinikon (to paragon einai mpelas). Tora grafo auto to minima gia 2 logous

1. To XBAR pou eixa apo to motorola kollaei to 8080, koinos pavei na akouei to aplo patima tou joystick san entoli energopoiisis, eno to paratetameno vgazei to taskbar tou xbar, alla meta kollane ola kai thelei vgalsimo i mpataria. I ekdosi tou xbar pou exo einai i 2.20. Xerei kanenas poia doulevei kala me to 8080? Kai an nai mporei na mou pei kapoios pou na ti vro?

2. To epistimoniko calculator TI59ce.spv pou me eixe katavolepsei den egathistate kai vgazei minima i egkatastasi apetixe giati to programma den einai gia ti siskevi sas, eno to exo valei kanonika apo to idio arxeio egkatastasis kai sto mpx200 (win2002). Xerei kanenas ti paizei i na proteinei kati antistoixo???

Euxaristo

πιστευω οτι εκανες την καλυτερη κινηση και αφησες το motorola. και μονο που διαβαζω στο θεμα του mpx200 τι ταλαιπωριες περνανε τα παιδια, απογοητευομαι...

εγω οταν ειχα το 8080 μολις ειχα βγει το xbar 2 και το ειχα αγορασει. θυμαμαι οτι δεν ειχα προβλημα με κολληματα, restart κτλ. το xbar το χρησιμοποιω μονο για να να αλλαζω και να κλεινω τις εφαρμογες που τρεχουν, με τις υπολοιπες δυνατοτητες του δεν εχω ασχοληθει. βεβαια παντα το ενεργοποιω με παρατεταμενο πατημα του joystick. οταν λες απλο πατημα τι εννοεις?? δεν μπορει να ενεργοποιηθει ετσι...

τωρα στο sda εχω την 2.5 και δεν ειμαι ευχαριστηεμενος. μαλλον η 2.3 ειναι η καλυτερη που εχω βαλει.

αν θελεις αλλες εκδοσεις να δοκιμασεις στειλε μου ενα pm να τα πουμε.

για scientific calculator δεν εχω κανενα. καλυτερα να σε βοηθησει καποιος αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια please ας με βοηθησει καποιως! Εχω στο 8080 την 1.10 και δεν μου διαβαζει την sd, ξαναπερασα το firmware αλλα τιποτα! Μπορει καποιος να με βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

Mou exei vgalei ena periergo provlima to kinito...

exei to teleutaio elliniko firmware pano

Stelnei minimata kanonika, alla anafores (an kai einai proepilegmenes) mou erxontai mono apo vodafone...

kai ego vodafone al'a carte exo

Xerei kanenas tipota gia auto?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις καποιος να μου στειλει στο email μου, plakos@panafonet.gr την ROM της I-mate 1.10.15.2 να την εγκαταστησω? Kαμια αλλη προταση για καποια αλλη Rom Version? Εχω την 1.7.10.2 τωρα, το Q-Tek το αγορασα απο την expansys.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπσθω να κανω hard reset και δεν τα καταφερνω παταω τα δυο πλαινα και οταν βγαζει το μυνημα κραταω και πατημενο το joystick και μετα βγαζει τις τρεις χρωματιστες μπαρες και περιμενω αρκετη ωρα εχοντας πατημενα και τ α κουμπια αλλα τιποτα καμια βοηθεια?
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...