Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Είναι η πιο φτωχή περιοχή του Καΐρου.

Είχα πάει σ ένα εργοστάσιο που είναι εκεί και έπαθα πλάκα.

Την έβγαλα από την μάντρα του εργοστασίου για να μην με δουν και με φάνε.

Παραξηγουνται όταν τους βγάζεις φώτο.

Οι καμήλες αυτές είναι νεαρά ζωα που πωλούνται όπως οι αγελάδες δηλαδή για σφάξιμο.

Μαλιστα...Μου κοπηκε το γελιο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα που θα γίνουμε πλατεία ταχριρ θα επαναπατριστεις te_salat ;)

 

Πες το ψέματα. Κάθε φορά που έρχομαι βρίσκω την Ελλάδα χειρότερη απο πριν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ημιμάθεια και έλλειψη μπεσας κληρονομήσαμε απο τα 30 χρόνια καλοπέρασης...και γω μαζί...τέλος off topic...
Link to comment
Share on other sites

Θα τις δω φιλε μου να σαι καλα. Κοιτα αν το δω σαν κινητο-καμερα ναι ειναι πολυ καλο ισως οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σαν καμερα, αλλα σαν κινητο εχει μια ηλικια και δυστυχως φενεται. Δεν ειναι η οθονη το θεμα (οκ αλλο η αναλυση του 808 και αλλο οι σημερινες οθονες 1080p), αλλα το λειτουργικο του...για μια απλη χρηση ειναι μια χαρα, αλλα οι εφαρμογες που χρησιμοποιω αναγκαστικα με πανε σε android η ios.

Ακομα και πιο απλα να το παρεις. Αν τραβαει και 1080p video με 30 fps σε καλη ποιοτητα, (που νομιζω οτι το κανει), δες το και πρακτικα. Αν ειναι εστω και χειροτερο απο μια compact των 100-120 euro, βαλε και ενα gps της πλακας 30 ευρω παμε στα 150 ευρω. Βαζεις αλλα 50 ευρω να παρεις και ενα κινητο της πλακας να μιλας πας στα 200. Με 200 ευρω βρισκεις ενα μεταχειρισμενο 808 και τα εχει ολα αυτα. Δεν διαφωνω σαν κινητο αν ειναι καλη αγορα η οχι, απλα δεν θα με καλυψει το λειτουργικο του. Ουτε με καιει η ηλικια του να εχω το καινουργιο κινητο, δεν κολλαω σε αυτα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.:)

 

edit: Κωστα χυμα οι καμηλες στο δρομο?? ολα τα λεφτα!! :lol:

Σε καμία περίπτωση, επειδή έχω βολευτεί εγώ, δε συστήνω το 808 πλέον σε κάποιον που θέλει καινούριο τηλέφωνο. Εννοείται ότι έχει ξεπεραστεί για τους λόγους που έχει ξεπεραστεί, αλλά η κάμερά του ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί. Offtopic τέλος!

demon2411 αν θέλεις κάποιο συγκεκριμένο δείγμα μπορώ να ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση, επειδή έχω βολευτεί εγώ, δε συστήνω το 808 πλέον σε κάποιον που θέλει καινούριο τηλέφωνο. Εννοείται ότι έχει ξεπεραστεί για τους λόγους που έχει ξεπεραστεί, αλλά η κάμερά του ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί. Offtopic τέλος!

demon2411 αν θέλεις κάποιο συγκεκριμένο δείγμα μπορώ να ανεβάσω.

 

Συμφωνουμε σε όλα φιλε μου. Όσο για την κάμερα του ξέρουμε όλοι πολύ καλά οτι βάζει κάτω πολλά καινούργια κινητά κορυφαία στον τομέα κάμερας.

Οντως βγήκαμε off topic τελος,.

Link to comment
Share on other sites

 

Με ποιο κινητό την τράβηξες?Αν το τράβηξες με το 920 πες μου και τι ρυθμίσεις έβαλες

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο κινητό την τράβηξες?Αν το τράβηξες με το 920 πες μου και τι ρυθμίσεις έβαλες

 

Ναι με το 920 ειναι...αμα την αποθηκευσεις καπου φαινονται τα Exif data.

OneShot camera

Night mode

ISO 200

exposure 4 sec

Link to comment
Share on other sites

Μια απο το s4 μεσα απο το φορτηγο εν κινησει στο auto απλα πατησα το κουμπι και βγηκε τιποτα αλλο.

https://db.tt/jcgxYDFS

Link to comment
Share on other sites

Μια απο το s4 μεσα απο το φορτηγο εν κινησει στο auto απλα πατησα το κουμπι και βγηκε τιποτα αλλο.

https://db.tt/jcgxYDFS

 

Εμένα το αποτέλεσμα για μια απλή γρήγορη λήψη, με ικανοποιεί και μάλιστα με το παραπάνω.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια απο το s4 μεσα απο το φορτηγο εν κινησει στο auto απλα πατησα το κουμπι και βγηκε τιποτα αλλο.

https://db.tt/jcgxYDFS

 

Είπαμε την ημέρα είναι αξεπέραστο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μια απο το s4 μεσα απο το φορτηγο εν κινησει στο auto απλα πατησα το κουμπι και βγηκε τιποτα αλλο.

https://db.tt/jcgxYDFS

 

Αψογη...η φωτο δεν εχει να ζηλεψει κατι απο το 808...τουλαχιστον σε επιπεδο λεπτομερειας, ευκρινειας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια αλλα σαν φωτο ειναι απλα καλη. Δεν την ανεβασα γιατι ειναι κατι το ιδιαιτερο (εχει θορυβο ο ουρανος αλλα εχει πιασει βεβαια καλα χρωματα και καλη λεπτομερεια και φωτισμο) αλλα γιατι μου εκανε εντυπωση οι συνθηκες με τις οποιες βγηκε. Οδηγουσα το φορτηγο με μια ταχυτητα περιπου 70χλμ οταν ειδα τα συννεφα στο βουνο και μου αρεσε σαν εικονα. Απλα ανοιξα την καμερα γυρισα στα τυφλα το κινητο αριστερα και πατησα το κλειστρο ουτε καν παρατηρησα αν νεταρε.

Σιγουρα αν την εβγαζα με hdr θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα η αν ημουν καπου στημενος. Δεδομενου λοιπον τις συνθηκες εν κινησει με εντυπωσιασε που βγηκε τοσο καθαρη ακομα και η ασφαλτος φενεται καθαρα και οχι θολα.

paok σε ευχαριστω αν και δεν νομιζω να ειναι κοντα στο 808, μακαρι να το ειχα να το συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια λιακάδα η ταχύτητα κλείστρου είναι πολύ μεγάλη, όπως φαίνεται κι από τα στοιχεία της φωτογραφίας 1/2496. Οπότε το να βγει σταθερή η εικόνα δεν είναι κάτι δύσκολο. :)
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια λιακάδα η ταχύτητα κλείστρου είναι πολύ μεγάλη, όπως φαίνεται κι από τα στοιχεία της φωτογραφίας 1/2496. Οπότε το να βγει σταθερή η εικόνα δεν είναι κάτι δύσκολο. :)

 

Στο g2 να σου πω την αληθεια μου δεν τα καταφερε ποτε σε αυτο το βαθμο. Και κανενα απο τα κινητα που ειχα, παντα καποιο θα θολωνε σε καποιο σημειο, εστω η νησιδα η η ασφαλτος. Το θεμα δεν ειναι μονο οτι την εβγαλε καθαρη, αλλα οτι τα εκανε ολα μονο του χωρις ρυθμισεις.

Σε ολα τα δειγματα που εχω το ιδιο συμβαινει.

Δες παρακατω οι 2 πρωτες ειναι του s4 και η δευτερη εχει και λιγοτερο φωτισμο οχι λιακαδα. Η τριτη με το audi ειναι του g2. Φυσικα δεν εχω κατι με το g2, ισα ισα που τα πηγε πολυ καλυτερα απο οσα κινητα ειχα στην φωτο πλην του s4.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/32/9w3i.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/577/ho3j.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/843/66sw.jpg

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Ειναι διαφορετικη η φιλοσοφια που χρησιμοποουν οι δυο εταιριες οταν επιλεγεις το auto mode και εχεις αντικειμενα σε κινηση.Δεν ειναι θολη η φωτο του LG.

H Samsung εχει επιλεξει πολυ γρηγορες ταχυτητες κλειστρου (1/2000)...ετσι ωστε να παγωσει οτιδηποτε βρισκεται μεσα στο frame.

Αντιθετως η Lg εχει επιλεξει αργο κλειστρο (1/100)....ετσι ωστε να παγωσει το αντικειμενο που ειναι in focus και να θολωσει το υπολοιπο μερος της φωτο...ωστε να δωσει αυτη την αισθηση της ταχυτητας.Panning effect λεγεται αυτο.

Edited by navi55
αφαίρεση τεράστιας παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...