Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Ομολογω οτι οι βραδυνες του 808 που ανεβηκαν ειναι παρα παρα πολυ καλες. Μου κανει εντυπωση η ευκρινεια που εχουν και ο σχεδον ανυπαρκτος θορυβος. Εχεις κανει denoise? δεν νομιζω...

Θα ηθελα να εχω ενα στα χερια μου για κανα 2ωρο να δω τι κανει...εχω τοσο υλικο απο κινητα που θα ηθελα να το συγκρινω και στις ημερησιες γιατι στις βραδυνες ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο γνωστο μου σε φορουμ του εξωτερικου (ο οποιος μου διαβεβαιβεωνει οτι ειναι πραγματικο το τεστ και οχι παραποιημενο) σας ανεβαζω ενα συγκριτικο μεταξυ 808, n8, s4 , s3, 920.

ενδιαφερον συγκριτικο θα ελεγα μιας και αναφερει ολα τα κινητα που εχουμε πει μεχρι στιγμης...

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/17502_Smartphone_camera_super-test_N.php

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Απο γνωστο μου σε φορουμ του εξωτερικου (ο οποιος μου διαβεβαιβεωνει οτι ειναι πραγματικο το τεστ και οχι παραποιημενο) σας ανεβαζω ενα συγκριτικο μεταξυ 808, n8, s4 , s3, 920.

ενδιαφερον συγκριτικο θα ελεγα μιας και αναφερει ολα τα κινητα που εχουμε πει μεχρι στιγμης...

http://www.allaboutsymbian.com/features/item/17502_Smartphone_camera_super-test_N.php

 

Ευτυχώς που το συγκεκριμένο site περιέχει την λέξη Symbian και δεν μπορούν να υπάρξουν αμφισβητήσεις.

 

Να επισημάνω ότι το S4 Octa που έχω εγώ, τα πάει λίγο καλύτερα από το S4 snapdragon γιατί έχει νεότερο και καλύτερο αισθητήρα.

 

Δεν είναι το πρώτο συγκριτικό που βγάζει το S4 δεύτερο μετά το 808.

Είπε παρουσιασθεί παρόμοιο τεστ από εξειδικευμένο φωτογραφικό site το περασμένο καλοκαίρι.

 

Το οτι το αποτέλεσμα προέρχεται από τον αλγόριθμο, δεν μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα, γιατί είναι μεγάλη επιτυχία της samsung και την θεωρώ καινοτομία, όταν η Sony που κατασκευάζει τον αισθητήρα δεν μπορεί να πλησιάσει σε ποιότητα τις φωτογραφίες του S4 ούτε καν με τον αισθητήρα τον 20 mp που έχει σε Z1 & Z1 compact.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, αν έχεις δει ποτέ ανάλυση από το συγκεκριμένο σάιτ θα ήξερες ότι είναι άκρως αντικειμενικό (εξάλλου το S4 zoom το είχε βγάλει καλύτερο του 808)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω διαβάσει γιατί το τελευταίο symbianπου που είχα ήταν του 2006 και έκδοση Ε. Πάντως θα ήθελα ενα 808 και ίσως το αποκτήσω.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το συγκεκριμένο site περιέχει την λέξη Symbian και δεν μπορούν να υπάρξουν αμφισβητήσεις.

 

Να επισημάνω ότι το S4 Octa που έχω εγώ, τα πάει λίγο καλύτερα από το S4 snapdragon γιατί έχει νεότερο και καλύτερο αισθητήρα.

 

Δεν είναι το πρώτο συγκριτικό που βγάζει το S4 δεύτερο μετά το 808.

Είπε παρουσιασθεί παρόμοιο τεστ από εξειδικευμένο φωτογραφικό site το περασμένο καλοκαίρι.

 

Το οτι το αποτέλεσμα προέρχεται από τον αλγόριθμο, δεν μειώνει σε τίποτα το αποτέλεσμα, γιατί είναι μεγάλη επιτυχία της samsung και την θεωρώ καινοτομία, όταν η Sony που κατασκευάζει τον αισθητήρα δεν μπορεί να πλησιάσει σε ποιότητα τις φωτογραφίες του S4 ούτε καν με τον αισθητήρα τον 20 mp που έχει σε Z1 & Z1 compact.

Δυστυχως (γιατι μου αρεσει το z1) ετσι ειναι τα πραγματα. Ειχα και προσφατα συγκριτικα δειγματα s4 με z1 και ενω ειχε πολυ καλη αναλυση (σε καποια σημεια ισως και καλυτερη απο το s4) ειχε πολυ θορυβο και τα εκανε λιγο μανταρα...Εχει πολυ καλο αλγοριθμο η samsung πραγματικα. Γιατι αντικειμενικα (στις ημερησιες παντα) επρεπε να εχει χαοτικη διαφορα απο το 808 και το z1 και απο το 1020. Παρολα αυτα ειναι κοντα τουλαχιστον στις ημερησιες γιατι στις βραδυνες εκτος του z1, στα αλλα 2 δεν υπαρχει ανταγωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι οι βραδυνες του 808 που ανεβηκαν ειναι παρα παρα πολυ καλες. Μου κανει εντυπωση η ευκρινεια που εχουν και ο σχεδον ανυπαρκτος θορυβος. Εχεις κανει denoise? δεν νομιζω...

Θα ηθελα να εχω ενα στα χερια μου για κανα 2ωρο να δω τι κανει...εχω τοσο υλικο απο κινητα που θα ηθελα να το συγκρινω και στις ημερησιες γιατι στις βραδυνες ειναι πολυ καλο.

Αν θέλεις πέρνα από εδώ να ρίξεις μια ματιά, έχει όλων των ειδών.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω διαβάσει γιατί το τελευταίο symbianπου που είχα ήταν του 2006 και έκδοση Ε. Πάντως θα ήθελα ενα 808 και ίσως το αποκτήσω.

 

Δεν γράφει μόνο για Symbian. Συγκρίνει κυριως WP συσκευές και Android.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

συγκρινει συνηθως οποιοδηποτε καινουργιο Android με 1020,808 και ισως πεταξει κανα Ν8, Ν86/82 (:p)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι οι βραδυνες του 808 που ανεβηκαν ειναι παρα παρα πολυ καλες. Μου κανει εντυπωση η ευκρινεια που εχουν και ο σχεδον ανυπαρκτος θορυβος. Εχεις κανει denoise? δεν νομιζω...

Θα ηθελα να εχω ενα στα χερια μου για κανα 2ωρο να δω τι κανει...εχω τοσο υλικο απο κινητα που θα ηθελα να το συγκρινω και στις ημερησιες γιατι στις βραδυνες ειναι πολυ καλο.

 

Διαβασε μερικα posts πιο πριν για να καταλαβεις τι παιζει με αυτες τις φωτογραφιες.

Ο θορυβος ειναι ανυπαρκτος γιτι εχει χρησιμοποιησει ISO 50 και εχει στηριξει το κινητο καπου ετσι ωστε να χρησιμοποιησει πολυ αργη ταχυτητα κλειστρου (2.7 δευτερολεπτα) .Και σε ενα χειροτερο κινητο να κανεις το ιδιο...το ιδιο αποτελεσμα θα παρεις.Αλλωστε το εγραψε και ο Mod.

H ιδια φωτογραφια αμα ηταν τραβηγμενη με το χερι στο 808...θα επρεπε να χρησιμοποιηθει ταχυτητα κλειστρου καπου μεταξυ 1/5 ως 1/10 δευτερολεπτα για να μην υπαρχει blur στη φωτογραφια...δεδομενου και οτι το pureview 808 δεν διαθετει οπτικο σταθεροποιητη εικονας.Με αυτες τις ταχυτητες διαφραγματος...για να πιασει ο φακος την ιδια ποσοτητα φωτος...πρεπει να εκτιναξεις το ISO στα 1600 τουλαχιστον.Και εκει περα υποχρεωτικα θα υπαρχει θορυβος στην φωτογραφια.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη.

This is simple physics.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε μερικα posts πιο πριν για να καταλαβεις τι παιζει με αυτες τις φωτογραφιες.

Ο θορυβος ειναι ανυπαρκτος γιτι εχει χρησιμοποιησει ISO 50 και εχει στηριξει το κινητο καπου ετσι ωστε να χρησιμοποιησει πολυ αργη ταχυτητα κλειστρου (2.7 δευτερολεπτα) .Και σε ενα χειροτερο κινητο να κανεις το ιδιο...το ιδιο αποτελεσμα θα παρεις.Αλλωστε το εγραψε και ο Mod.

H ιδια φωτογραφια αμα ηταν τραβηγμενη με το χερι στο 808...θα επρεπε να χρησιμοποιηθει ταχυτητα κλειστρου καπου μεταξυ 1/5 ως 1/10 δευτερολεπτα για να μην υπαρχει blur στη φωτογραφια...δεδομενου και οτι το pureview 808 δεν διαθετει οπτικο σταθεροποιητη εικονας.Με αυτες τις ταχυτητες διαφραγματος...για να πιασει ο φακος την ιδια ποσοτητα φωτος...πρεπει να εκτιναξεις το ISO στα 1600 τουλαχιστον.Και εκει περα υποχρεωτικα θα υπαρχει θορυβος στην φωτογραφια.Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα δηλαδη.

This is simple physics.

Άρα συνεχίζεις.. Εγώ διαβάζω μόνο μπλα μπλα μπλα μπλα... Αφού το κάνουν όλα τα κινητά αυτό γιατί δε το κάνεις και με το δικό σου πάνω σε κάποιο τρίποδο ή ότι θέλεις να μας δείξεις το αποτέλεσμα??? Και Ο Mod έχει όνομα και μίλησε ως απλός χρήστης λέγοντας τη γνώμη του, εκτός αν νομίζεις ότι βρήκες πλάτες(!).

Link to comment
Share on other sites

στο αλλο θεμα που ο mod στην ειπε εκανες σαν βρεγμενη γατα... :ninja: καντο λοιπον με το Galaxy S η ακομα και το 920 χωρις θορυβο!

 

επισης, μια σελιδα πισω ανεβασα λινκς απο το DxOMark, κανε ενα κοπο...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζεις.. Εγώ διαβάζω μόνο μπλα μπλα μπλα μπλα... Αφού το κάνουν όλα τα κινητά αυτό γιατί δε το κάνεις και με το δικό σου πάνω σε κάποιο τρίποδο ή ότι θέλεις να μας δείξεις το αποτέλεσμα??? Και Ο Mod έχει όνομα και μίλησε ως απλός χρήστης λέγοντας τη γνώμη του, εκτός αν νομίζεις ότι βρήκες πλάτες(!).

 

Αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις αλλα φαινεται οτι δεν μπορεις να το χωνεψεις.

Δεν χρειαζεται να χρησιμποιησω εγω τριποδα με το Lumia 920 σε μια τετοια φωτοφραφια .

Πρωτον γιατι διαθετω κορυφαιο οπτικο σταθεροποιητη που μου επιτρεπει να χρησιμοποιω αργες ταχυτητες κλειστρου χωρις να υπαρχει blur στη φωτογραφια.Το 808 δεν διαθετει OIS.

Δευτερον εχω μεγαλυτερο διαφραγμα απο σενα f /2.0 vs f /2.4.

Που σημαινει οτι μεγαλυτερη ποσοτητα φωτος θα περασει μεσα απο το διαφραγμα στον ιδιο χρονο.Και για να το πω μπακαλιστικα για να το καταλαβεις...ιδιο φως περναει μεσα απο μια χαραμαδα και ιδιο φως περναει μεσα απο μια ορθανοιχτη πορτα? Οχι

Λοιπον αυτα ειναι γεγονοτα που δεν μπορεις να τα αμφισβητησεις.Δεξου τα για να παμε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις αλλα φαινεται οτι δεν μπορεις να το χωνεψεις.

Δεν χρειαζεται να χρησιμποιησω εγω τριποδα με το Lumia 920 σε μια τετοια φωτοφραφια .

Πρωτον γιατι διαθετω κορυφαιο οπτικο σταθεροποιητη που μου επιτρεπει να χρησιμοποιω αργες ταχυτητες κλειστρου χωρις να υπαρχει blur στη φωτογραφια.Το 808 δεν διαθετει OIS.

Δευτερον εχω μεγαλυτερο διαφραγμα απο σενα f /2.0 vs f /2.4.

Που σημαινει οτι μεγαλυτερη ποσοτητα φωτος θα περασει μεσα απο το διαφραγμα στον ιδιο χρονο.Και για να το πω μπακαλιστικα για να το καταλαβεις...ιδιο φως περναει μεσα απο μια χαραμαδα και ιδιο φως περναει μεσα απο μια ορθανοιχτη πορτα? Οχι

Λοιπον αυτα ειναι γεγονοτα που δεν μπορεις να τα αμφισβητησεις.Δεξου τα για να παμε παρακατω.

Καλά, εγώ δέχομαι αυτό που βλέπουν τα ματάκια μου και του υπόλοιπου κόσμου. Έβγαλα μια φωτογραφία με κάποιες ρυθμίσεις και κάνω σκόνη το 920 για πλάκα. Τώρα αν εσύ κουνιέσαι ή δε κουνιέσαι όταν βγάζεις τις μετριότατες φωτογραφίες σου (την νύχτα) λίγο με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις αλλα φαινεται οτι δεν μπορεις να το χωνεψεις.

Δεν χρειαζεται να χρησιμποιησω εγω τριποδα με το Lumia 920 σε μια τετοια φωτοφραφια .

Πρωτον γιατι διαθετω κορυφαιο οπτικο σταθεροποιητη που μου επιτρεπει να χρησιμοποιω αργες ταχυτητες κλειστρου χωρις να υπαρχει blur στη φωτογραφια.Το 808 δεν διαθετει OIS.

Δευτερον εχω μεγαλυτερο διαφραγμα απο σενα f /2.0 vs f /2.4.

Που σημαινει οτι μεγαλυτερη ποσοτητα φωτος θα περασει μεσα απο το διαφραγμα στον ιδιο χρονο.Και για να το πω μπακαλιστικα για να το καταλαβεις...ιδιο φως περναει μεσα απο μια χαραμαδα και ιδιο φως περναει μεσα απο μια ορθανοιχτη πορτα? Οχι

Λοιπον αυτα ειναι γεγονοτα που δεν μπορεις να τα αμφισβητησεις.Δεξου τα για να παμε παρακατω.

 

απο DxOMark: 808 920

 

επειδη βαριεσαι να πας μια σελιδα πισω :):wink:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

στο αλλο θεμα που ο mod στην ειπε εκανες σαν βρεγμενη γατα... :ninja: καντο λοιπον με το Galaxy S η ακομα και το 920 χωρις θορυβο!

 

επισης, μια σελιδα πισω ανεβασα λινκς απο το DxOMark, κανε ενα κοπο...

 

Σου παραθετω αυτη τη φωτογραφια

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17051992/lou90.jpg

f /2.0 iso 400 exp 1/4 sec

Δες την προσεκτικα με την ησυχια σου.

Εγω αυτη τη φωτο την εστειλα σε δυο αγνωστα ατομα εδω μεσα στο forum οι οποιο εχουν το 808 και εχουν γνωσεις πανω στη φωτογραφια.

Και ξερεις τι μου ειπαν και οι δυο...οτι ειναι πολυ καλη ειδικα για κινητο.Και ξερεις γιατι το ειπαν αυτο.Γιατι εχουν κριση και ειναι ανικειμενικοι.Δεν εχουν παρωπιδες σαν κι εσενα.

Link to comment
Share on other sites

βαρεθηκα να παραθετεις την ιδια φωτογραφια... εχεις βαλει μηπως το εφε ελαιοζωγραφια(η καπως ετσι);

 

στα λινκς μπηκες; δεν ειναι και απο κανα τυχαιο site ξερεις :ninja: ελα, κανε τον κοπο... 2 κλικ υποθεση (1 για καθε κινητο!) και λιγο scrolling... :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εγώ δέχομαι αυτό που βλέπουν τα ματάκια μου και του υπόλοιπου κόσμου. Έβγαλα μια φωτογραφία με κάποιες ρυθμίσεις και κάνω σκόνη το 920 για πλάκα. Τώρα αν εσύ κουνιέσαι ή δε κουνιέσαι όταν βγάζεις τις μετριότατες φωτογραφίες σου (την νύχτα) λίγο με ενδιαφέρει.

 

Αυτα ειναι τα επιχειρηματα σου? Εγω εδω σου μιλαω επιστημονικα και εσυ συνεχιζεις και γαυγιζεις.

Οσο για το οτι κανεις το 920 σκονη...δεν πειθεις κανενα μονο τον εαυτο σου.

Τελος για τις μετριοτατες φωτογραφιες ...παρε μια να χεις

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17051992/lou90.jpg

Κατοχοι του 808 και γνωστοι σου προφανως απο το forum την ειδαν και χαζεψανε.

Και να σου πω και κατι/Το 808 ηταν κορυφαιο την επογη που βγηκε...πριν μερικα χρονια.Τωρα ομως γερασε.Η τεχνολογια εξελισσεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βαρεθηκα να παραθετεις την ιδια φωτογραφια... εχεις βαλει μηπως το εφε ελαιοζωγραφια(η καπως ετσι);

 

στα λινκς μπηκες; δεν ειναι και απο κανα τυχαιο site ξερεις :ninja: ελα, κανε τον κοπο... 2 κλικ υποθεση (1 για καθε κινητο!) και λιγο scrolling... :)

 

Οριστε αλλη μια αφου βαρεθηκες την ιδια

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17051992/%3B12.jpg

 

Το διαβασα το site

Και τι μας λεει εδω...οτι το Lumia 1020 ειναι χειροτερο απο

Xperia Z1

Galaxy S4

kai iPhone 5s?

Γελανε και τα τσιμεντα...δεν υπαρχει ντροπη στον κοσμο τελικα.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

1) Αποφευγεις ξανα και ξανα και ΞΑΝΑ τα Links... Γιατι;

2) Και αυτη την ειδαμε...

3) Και σε αυτην μολις πατησεις πανω και κανει ζουμ δε βλεπεις τιποτα...

 

και μια φωτογραφια απο Facebook καποιου γνωστου μου για τους υπολοιπους

Και συγκριση μεγεθους σενσορα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα επιχειρηματα σου? Εγω εδω σου μιλαω επιστημονικα και εσυ συνεχιζεις και γαυγιζεις.

Οσο για το οτι κανεις το 920 σκονη...δεν πειθεις κανενα μονο τον εαυτο σου.

Τελος για τις μετριοτατες φωτογραφιες ...παρε μια να χεις

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17051992/lou90.jpg

Κατοχοι του 808 και γνωστοι σου προφανως απο το forum την ειδαν και χαζεψανε.

Και να σου πω και κατι/Το 808 ηταν κορυφαιο την επογη που βγηκε...πριν μερικα χρονια.Τωρα ομως γερασε.Η τεχνολογια εξελισσεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οριστε αλλη μια αφου βαρεθηκες την ιδια

https://dl.dropboxusercontent.com/u/17051992/%3B12.jpg

Νομίζω είναι η πέμπτη ή η έκτη φορά που κάνεις παράθεση την ίδια φωτογραφία? Σίγουρα δέυτερη στην ίδια σελίδα ενός θέματος... Σε προηγούμενα post σου έλεγες περιμένεις αποδείξεις με φωτογραφίες, σου φέραμε και το γύρισες στην επιστήμη και παραθέτεις μονίμως μια φωτογραφία. Η φωτογραφία σου είναι καλή και όμορφη και σίγουρα αρκετά δυνατή για κινητό. Αλλά το 920 δε φτάνει τις δυνατότητες του 808 ούτε του 1020 φυσικά, είτε είναι μέρα, είτε νύχτα, είτε έχουμε εγκλωβιστεί σε μια μάυρη τρύπα χωρίς κατάσταση φωτός ή χρόνου.

 

Το "γαυγίζεις" που έγραψες θα το προσπεράσω και θα το κατατάξω στην συμπεριφορά σου, στο ότι αυτός προφανώς είσαι και στο ένα ακόμα τραγικό πράγμα που είπες σε κάποιον συνομιλητή σου χωρίς κάποια επίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν ειμαι επιστήμονας δηλαδή (δεν εχω phd δυστυχώς) και χρειαζομαι ενα τοπ καμεροκινητο, να παω για 920 δηλαδης και όχι 1020;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...