Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Έλεος με την καραμέλα "εθιξα τα κινητά σας"... Δε μας απασχολεί η εμπορική επιτυχία των κινητών εδώ μέσα, μας απασχολεί αυτό που λέει ο τίτλος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@saleakos εξαιρετικές οι φωτογραφίες και ωραία θέματα.. Είχες μαζί σου και τριποδακι; Η χρυσή τομή σε low light τελικά είναι 1/2 & 200 iso..

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ..

 

@paok εννοείτε ότι είναι χειροκίνητες ρυθμίσεις, δεν είμαι σίγουρος για μία μόνο αν δεν είναι.. Και από την στιγμή που μπορεί το κινητό και ο ιδιοκτήτης του, γιατί όχι;

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καποιες βραδινες σε φαση βολτας στο κεντρο

 

απιστευτες ειναι...καποιες ειναι auto και καποιες manual?

 

1-2 ειναι auto, οι υπολοιπες iso 200

καλοριζικο και το nubia ;) σουπερ η φωτο σου, πολυ καλη επιλογη συσκευης, με απιστευτο camera ui πλεον απο την zte, περιμενουμε υλικο :D

 

 

 

 

 

 

@saleakos εξαιρετικές οι φωτογραφίες και ωραία θέματα.. Είχες μαζί σου και τριποδακι; Η χρήση τομή σε low light τελικά είναι 1/2 & 200 iso..

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ..

 

καλημερα βαγγελη, οχι φιλε ολες χερατες,σε 1-2 φωτο εχω ακουμπησει σε πεζουλι και το κραταω με τα χερια, μονο αυτο, τι τριποδακι :p εδω επεσε κραξιμο απο την παρεα, ελεος με τις φωτο κλπ, αν ειχα χρονο θα ειχα δοκιμασει και καμια long exposure αλλα αλλη φορα :p

 

οσο για την χρυση τομη σε βραδινες εγω κανω την δουλεια μου με iso 200-400 και αφηνω το κλειστρο στο auto, αυτο μπορει να διαφερει σε αλλο κινητο, κανεις δοκιμες και βλεπεις ;)

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε ολες χερατες,σε 1-2 φωτο εχω ακουμπησει σε πεζουλι και το κραταω με τα χερια, μονο αυτο, τι τριποδακι :p

 

πάω να εξεταστώ για parkinson :wacko:... και τριποδάκι να πάρω θα το κάνω να κουνιέται.... :blink:

 

Αμα ξανάρθεις από τα μέρη μου (λέμε τώρα), θα με πάρεις τηλ, να κάνουμε τους τρελούς Κινέζους που βγάζουν τα πάντα φωτογραφία. Θα σου δώσω και το δικό μου MX4, για να βεβαιωθώ ότι φταίει ο οδηγός και όχι το αυτοκίνητο...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@vagos Βελτιωνεσαι ατιμε....:p Πολυ ομορφες οι φωτο σου οχι μονο τεχνικα αλλα και ωραιες φωτογραφιες...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καποιες βραδινες σε φαση βολτας στο κεντρο

 

[

Ωραιος ο saleakos!!! Ομορφες με πολυ καλη λεπτομερεια για βραδυνες!! Στην τελευταια με την Κινεζα επρεπε να της κανεις νοημα με τι κινητο την εβγαλες!! (κακία...:p)

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nubia Z9 mini...παπαδες κυριολεκτικα και μεταφορικα

18926774022_a28dcc8b79_c.jpg

 

Πολυ καλη, σιγουρα καλυτερη απο το p8...

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με αυτα που μας λες και με την εικονα πιο πανω με βαζεις σε σκεψεις να δωσω το πολυποθητο mx4 pro για το μικρουλη:rolleyes:

 

Kατσε καλα...ειναι εξαιρετικο το pro! θελω να το δοκιμασω καποια στιγμη...

Τωρα ειμαι αναμεσα σε mx4 παλι και σε z9 mini.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@cdemon2411..Φιλε μου ειπες την αλλη φορα να βγαλω ημερησιες γιατι τραβαω σε δυσκολες για το κινητο συνθηκες.ΕΒγαλα.ΑΛλα εβρεχε ρε φιλε ΕΒΡΕΧΕ ομως.Τελος παντων εγω τις εβγαλα για να δειτε το Παλαμηδι βρεγμενο και οχι για να δειτε τι κανει το κινητο.

 

Σε κυνηγανε οι συνθηκες εσενα!! :lol:

Αν εξαιρεσεις τις 2 τελευταιες ειναι ομορφες σαν φωτογραφιες. Οκ δεν ειναι σαν τις υπολοιπες εδω (αλλα κινητα-αλλες καμερες) αλλα θα τις εβλεπα ανετα. ;) Οσο για το μερος πανεμορφο!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τιποτα δεν θα γινει απο αυτα που λες, το εκανε η htc και το πηρε πισω στο m9, εβαλε και αυτη 20mp και τελος τα ultrapixel. Εδω η nokia προτιμησε να παιξει με την τεραστια αναλυση και pixel binning για το marketing στο 1020, (αλλα και στο 930), παρα να κρατησει μια νορμαλ αναλυση για το μεγεθος του αισθητηρα που να ειναι και διαχειρισιμη απο το isp του (και να μην εχει και τα γνωστα θεματα ταχυτητας). Τα ιδια κανει και η sony στο z3, βαζει 20mp για το marketing ωστε να κανει pixel binning στα 8mp και ακομα και hdr να θελεις σου λεει στα 8mp, θελεις iso 3200 στα 8mp, οχι στα 20mp, γιατι να πανε εξαρχης 20mp και δεν μενουν στα 8mp με μεγαλυτερο pixel ειναι καθαρα marketing.

 

Τωρα ο αισθητηρας της 1'' ειναι once in a million στα smartphone που κυκλοφορουν και ο αισθητηρας 2/3'' υπαρχει σε μια συσκευη που καταργηθηκε απο περσι και πουλανε τα τελευταια κομματια, δεν κοβονται και ιδιαιτερα οι υπολοιπες εταιρειες να κατεβασουν την αναλυση πολυ χαμηλα για να κοντραρουν στο snr το cm1 με μικροτερο αισθητηρα, μαλλον και την υπαρξη του αγνοουν οι περισσοτερες.

 

Το ultrapixel οντως δεν επαιξε μπαλα καθολου καλα...ειχα και το m7 - m8 και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος ειτε μερα ειτε νυχτα.

Οσο για την sony μακαρι να μπορουσα να σου δειξω τι διαφορα εχουν οι φωτο του z3 με το mx4 που μοιραζονται τον ιδιο αισθητηρα...imx220. Καμια σχεση...το z3 πολυυυυυυ πισω απο το mx4. Εξυπνοι αλγοριθμοι του mx4 αλλα και το ευρος πεδιου.

Οσο για το 1020 εγω κατα κορον χρησιμοποιω μονο τις 5 αρες. τις 38 για κανα κροπ αλλα πολυ σπανια.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@vagos Βελτιωνεσαι ατιμε....:p Πολυ ομορφες οι φωτο σου οχι μονο τεχνικα αλλα και ωραιες φωτογραφιες...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραιος ο saleakos!!! Ομορφες με πολυ καλη λεπτομερεια για βραδυνες!! Στην τελευταια με την Κινεζα επρεπε να της κανεις νοημα με τι κινητο την εβγαλες!! (κακία...:p)

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πολυ καλη, σιγουρα καλυτερη απο το p8...

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Kατσε καλα...ειναι εξαιρετικο το pro! θελω να το δοκιμασω καποια στιγμη...

Τωρα ειμαι αναμεσα σε mx4 παλι και σε z9 mini.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε κυνηγανε οι συνθηκες εσενα!! :lol:

Αν εξαιρεσεις τις 2 τελευταιες ειναι ομορφες σαν φωτογραφιες. Οκ δεν ειναι σαν τις υπολοιπες εδω (αλλα κινητα-αλλες καμερες) αλλα θα τις εβλεπα ανετα. ;) Οσο για το μερος πανεμορφο!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ultrapixel οντως δεν επαιξε μπαλα καθολου καλα...ειχα και το m7 - m8 και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος ειτε μερα ειτε νυχτα.

Οσο για την sony μακαρι να μπορουσα να σου δειξω τι διαφορα εχουν οι φωτο του z3 με το mx4 που μοιραζονται τον ιδιο αισθητηρα...imx220. Καμια σχεση...το z3 κατι πολυυυυυυ πισω απο το mx4.

Οσο για το 1020 εγω κατα κορον χρησιμοποιω μονο τις 5 αρες. τις 38 για κανα κροπ αλλα πολυ σπανια.

Καλημέρα φίλε Γιώργο.. Προσπαθώ, έχω καλούς δασκάλους ;-)

Με τη Κινέζα έπρεπε να κάνεις νόημα λέει ο τρελός, χαχα...

Το z9 mini όντως είναι καλύτερο από το p8 και είναι στα μισά χρήματα(αυτή που τράβηξε ο παοκ, την έχει τραβήξει και με το p8 .. Ούτε διαφήμιση, μάρκετινγκ δεν έχω δει για τα nubia.. Όπως έκανε η Huawei με το p8 για την κάμερα του.. Την κάνω εγώ θα πεις ε? :-P

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε Γιώργο.. Προσπαθώ, έχω καλούς δασκάλους ;-)

Με τη Κινέζα έπρεπε να κάνεις νόημα λέει ο τρελός, χαχα...

Το z9 mini όντως είναι καλύτερο από το p8 και είναι στα μισά χρήματα(αυτή που τράβηξε ο παοκ, την έχει τραβήξει και με το p8 .. Ούτε διαφήμιση, μάρκετινγκ δεν έχω δει για τα nubia.. Όπως έκανε η Huawei με το p8 για την κάμερα του.. Την κάνω εγώ θα πεις ε? :-P

 

O καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου. ;) Oτι και να σου πει ο οποιοσδηποτε, το καθε κινητο εχει διαφορετικη συμπεριφορα λογω διαφορετικων αλγοριθμων-hardware. Υπαρχουν φυσικα καποια βασικα standard τα οποια δεν αλλαζουν ποτε.

Οσο περναει ο καιρος και πειραματιζεσαι με τις manual ρυθμισεις, θα μαθεις καλυτερα στις Χ συνθηκες τι Ψ ρυθμισεις να χρησιμοποιεις για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Π.χ. Στο αυτοματο τα κινητα χωρις ois δεν ειναι τοσο "υπερηφανα" στο κλειστρο οπως ενα κινητο με ois.

Ολα τα κινητα καπου πονανε στην φωτογραφια...Το mx4 στο αυτοματο σε indoor, το 1020 στο focus σε νυχτερινες+white balance, το g2-g3 σε βραδυνες με την εξαλειψη θορυβου κτλ κτλ κτλ. Στην πορεια μαθαινεις απο αυτες που βγαζεις πως συμπεριφερεται και μετα απο μονο του θα σου λεει "τι θελει" πριν την βγαλεις την φωτο. :)

 

 

Ω ρε μανα μου....

LG G4 Pro specs surface; device to carry Snapdragon 820 SoC, 4GB of RAM and a 27MP camera

http://www.phonearena.com/news/LG-G4-Pro-specs-surface-device-to-carry-Snapdragon-820-SoC-4GB-of-RAM-and-a-27MP-camera_id70572

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

O καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου. ;) Oτι και να σου πει ο οποιοσδηποτε, το καθε κινητο εχει διαφορετικη συμπεριφορα λογω διαφορετικων αλγοριθμων-hardware. Υπαρχουν φυσικα καποια βασικα standard τα οποια δεν αλλαζουν ποτε.

Οσο περναει ο καιρος και πειραματιζεσαι με τις manual ρυθμισεις, θα μαθεις καλυτερα στις Χ συνθηκες τι Ψ ρυθμισεις να χρησιμοποιεις για να πετυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. Π.χ. Στο αυτοματο τα κινητα χωρις ois δεν ειναι τοσο "υπερηφανα" στο κλειστρο οπως ενα κινητο με ois.

Ολα τα κινητα καπου πονανε στην φωτογραφια...Το mx4 στο αυτοματο σε indoor, το 1020 στο focus σε νυχτερινες+white balance, το g2-g3 σε βραδυνες με την εξαλειψη θορυβου κτλ κτλ κτλ. Στην πορεια μαθαινεις απο αυτες που βγαζεις πως συμπεριφερεται και μετα απο μονο του θα σου λεει "τι θελει" πριν την βγαλεις την φωτο. :)

 

 

Ω ρε μανα μου....

LG G4 Pro specs surface; device to carry Snapdragon 820 SoC, 4GB of RAM and a 27MP camera

http://www.phonearena.com/news/LG-G4-Pro-specs-surface-device-to-carry-Snapdragon-820-SoC-4GB-of-RAM-and-a-27MP-camera_id70572

Πολύ σωστά λόγια Γιώργο.. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Τερατακι το LG G4 pro..

 

ΥΓ.. Για το p8 σε σχέση με το z9 mini απ το παραπάνω ποστ μου δεν εννοούσα στο σύνολο αλλά για την κάμερα.. Αλλά για να έχουμε καλύτερη άποψη, αυτό εξαρτάται από τον paok ,να μας κάνει ένα συγκριτικό σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού και χειροκίνητες ρυθμίσεις, αλλά και σε αυτόματο..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά λόγια Γιώργο.. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Τερατακι το LG G4 pro..

 

ΥΓ.. Για το p8 σε σχέση με το z9 mini απ το παραπάνω ποστ μου δεν εννοούσα στο σύνολο αλλά για την κάμερα.. Αλλά για να έχουμε καλύτερη άποψη, αυτό εξαρτάται από τον paok ,να μας κάνει ένα συγκριτικό σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού και χειροκίνητες ρυθμίσεις, αλλά και σε αυτόματο..

 

Δε χρειαζεται συγκριτικο ...πολυ ανωτερη η καμερα του z9 απο το Huawei P8

Link to comment
Share on other sites

Το ultrapixel της htc κακως δεν εγινε πιο αποδεκτο απο το κοσμο. Περα απο τα "λιγοστα" mpx που δεν συγκινουν τον αρχαριο μαλλον δεν μπορεσε και το ονομα να συναγωνιστει αλλες εταιριες με καλυτερο brand name με περισσοτερο prestige (λεγε με apple/galaxy S"x" ).

Tωρα που μαλλον πολυς κοσμος μαθαινει τα κινεζικα με αλλο ματι θα πρεπει να στραφουν σε κατι που θα κανει οντως τη διαφορα.

Αν το εβγαζε η apple θα ειχε διαφορετικη τυχη το "ultrapixel". Που και η apple δεν ακολουθει τελειως αντιθετη στρατηγικη στο συγκεκριμενο θεμα.

Ουτε μεγεθος πουλαει ουτε mpx. Προτιμησε 8mpx σε μεγεθος αισθητηρα ~1/3"..και το αποτελεσμα ειναι να βρισκεται στη κορυφη μαζι με αλλες ναυαρχιδες.

 

To ultrapixel επρεπε να το εγκαταληψει η htc γιατι πολυ απλα δεν εβγαινε για 4K αναλυση, ουτε καν στα 1/2.3'', επισης απο την στιγμη που παιρνουν ετοιμους αισθητηρες απο την sony σχεδον τσαμπα, σιγα μην καθονται να φτιαχνουν αισθητηρες κατα παραγγελια. Η apple ηθελε και μικρο αισθητηρα για τους προφανεστατους λογους της πολυ λεπτης συσκευης και σχετικα μεγαλο pixel size που ειναι το νεο trend, παλι ομως δεν τις βγαινουν τα 4K, γιατι ο ετοιματζιδικος αισθητηρας που βρηκε καπου στις λιστες της sony ειναι 4:3 και σιγα μην ξοδευαν ''οι άπλες'' της apple, extra δολαρια ανα συσκευη για να φτιαξει η sony αισθητηρα κατα παραγγελια, οποτε ελα μωρε 4K, να εχουμε κατι και για του χρονου.

 

Οσο για την παραγωγη αφου το πας ως προς την fiat, εκει δεν παει τιποτα χαμενο, ουτε ροδα, ουτε πατωμα, ολα κοινα ειναι και με αλλα μοντελα, μεχρι και σε αλλες μαρκες πλεον. Οποτε μαλλον κατι μου λεει για να εχει η sony συγκεκριμενο pixel size σε μια ολοκληρη σειρα αισθητηρων το κανει για λογους μαζικης παραγωγης, αν π.χ. αλλαξει και πει οτι κυκλοφορει μια σειρα με 2μm pixel size, θα πρεπει για 4K οριακα να βγαινει 1/2.3'' αισθητηρας (ισως και μεγαλυτερος) οποτε στους μικροτερους αισθητηρες η αναλυση θα πεσει δραματικα, μεχρι και τα 4mp στους 1/3, αναλυσεις που δεν καλυπτουν τις σημερινες αναγκες και κανενας δεν θα ηθελε στο smartphone του, ασχετα που στα 4-5-6mp θα ειχαν πολυ καλυτερη εικονα απο τα 13-16mp-20mp που παιζουν τωρα, αλλα και παλι θα σου πουνε κανε resize και pixel binning και ελα περιπου στα ιδια και παρε δωρο και το ψηφιακο zoom και crop με χαμηλοτερη ποιοτητα.

 

Αρα πρεπει να βρεις εναν τριτο κατασκευαστη ή να πληρωσεις την sony να κατσει για σενα να φτιαξει γραμμη παραγωγης και συγκεκριμενο αισθητηρα στα μετρα σου, μονο η nokia το εκανε αυτο με τα 808-1020 και δεν βλεπω να το ξανακανει κανενας, η panasonic πηρε εναν 1'' απο τους τοσους που υπαρχουν και να εφτιαξε εναν fix pancake φακο που μαλλον δεν τους ειναι και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

z3c night mode

 

Φιλε μου ειναι το αναμενομενο αποτελεσμα απο z3...μετριο.

Αν θες καλυτερες βραδυνες το z3 μπορει να τις παρει. Δες τις παρακατω απο τοτε που το ειχα εγω, και αν σου αρεσουν μπορω να σου πω τον τροπο. ;)

16278480880_5a8010e013_k.jpgDSC_0065 by George Drizos, on Flickr

15836381054_0ee5e7cc70_k.jpgZ3 NIGHT OPEN by George Drizos, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτοματο...nubia z9 mini

 

Ισως απο τις καλυτερες ημερησιες που εχεις βγαλει στο συγκεκριμενο σκηνικο. Θα σου προτεινα να βαλεις απο κατω και μια του s6 περιπου την ιδια ωρα για να εχουμε μια συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

αυτοματο...nubia z9 mini

 

Ωραίο φαίνεται κι αυτό, στυλ Meizu MX4 θα έλεγα ως προς την φυσικότητα των χρωματικών τόνων κλπ. Απλά μου φαίνεται κάτι παράξενο στον φωτισμό... Μήπως επιλέγει καμιά αύξηση αντίθεσης στο αυτόματο; Υπάρχει τέτοια ρύθμιση μήπως; Όπως στο 808;

 

Κατά τα άλλα ωραίο φαίνεται. Καμία σχέση με κάποια Samsung, Sony και λοιπούς "μεγάλους"...

 

 

 

@xteacher, όπως είπε κι ο Moralas δεν μας ενδιαφέρουν τα κέρδη της κάθε εταιρείας, αλλά να βγάζουν ποιοτικά προϊόντα. Μετά τη Νόκια, η Panasonic είναι η μόνη που τόλμησε να βγάλει τέτοιο υβρίδιο κάμερα-κινητό και μάλιστα με πολύ δυνατό αισθητήρα και της βγάζω το καπέλο (που δεν φοράω :p). Και ναι, οι αλγόριθμοι βοηθούν μέχρι ένα σημείο, μετά ο αισθητήρας είναι αυτός που κάνει την διαφορά. Επέλεξε 1 ίντσας αισθητήρα στα 20 MP που το θεωρώ πολύ καλύτερο από τα 20MP στον αισθητήρα πχ. του 930 και όλων των άλλων μοντέλων. Είναι μια πολύ καλή ισορροπία αριθμού εικονοστοιχείων και αισθητήρα. (και κατ' επέκταση μεγέθους pixel)

 

Τα UltraPixel θα άξιζαν σε αξιόλογο αισθητήρα όμως, π.χ. τύπου N8/S4/K zoom που δεν θα δημιουργούσαν το "καρούμπαλο" των 808/1020 (αν και οι καμπύλες του 808 μου αρέσουν πολύ σαν design), αλλά όπως έγραψα και νωρίτερα, μόνο η Panasonic τόλμησε και μαγκιά της... Από M$ δεν περιμένω τίποτα στον τομέα της κάμερας...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται κι αυτό, στυλ Meizu MX4 θα έλεγα ως προς την φυσικότητα των χρωματικών τόνων κλπ. Απλά μου φαίνεται κάτι παράξενο στον φωτισμό... Μήπως επιλέγει καμιά αύξηση αντίθεσης στο αυτόματο; Υπάρχει τέτοια ρύθμιση μήπως; Όπως στο 808;

 

Κατά τα άλλα ωραίο φαίνεται. Καμία σχέση με κάποια Samsung, Sony και λοιπούς "μεγάλους"...

 

 

 

@xteacher, όπως είπε κι ο Moralas δεν μας ενδιαφέρουν τα κέρδη της κάθε εταιρείας, αλλά να βγάζουν ποιοτικά προϊόντα. Μετά τη Νόκια, η Panasonic είναι η μόνη που τόλμησε να βγάλει τέτοιο υβρίδιο κάμερα-κινητό και μάλιστα με πολύ δυνατό αισθητήρα και της βγάζω το καπέλο (που δεν φοράω :p). Και ναι, οι αλγόριθμοι βοηθούν μέχρι ένα σημείο, μετά ο αισθητήρας είναι αυτός που κάνει την διαφορά. Επέλεξε 1 ίντσας αισθητήρα στα 20 MP που το θεωρώ πολύ καλύτερο από τα 20MP στον αισθητήρα πχ. του 930 και όλων των άλλων μοντέλων. Είναι μια πολύ καλή ισορροπία αριθμού εικονοστοιχείων και αισθητήρα. (και κατ' επέκταση μεγέθους pixel)

 

Τα UltraPixel θα άξιζαν σε αξιόλογο αισθητήρα όμως, π.χ. τύπου N8/S4/K zoom που δεν θα δημιουργούσαν το "καρούμπαλο" των 808/1020 (αν και οι καμπύλες του 808 μου αρέσουν πολύ σαν design), αλλά όπως έγραψα και νωρίτερα, μόνο η Panasonic τόλμησε και μαγκιά της... Από M$ δεν περιμένω τίποτα στον τομέα της κάμερας...

 

Έβγαλε και η Sammy υβρίδιο.

Γιατί δεν περιμένεις απο την ms? Έχει πάρει το τμήμα της Nokia. Ουσιαστικά Nokia με άλλο λογότυπο. Θα δούμε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι το αναμενομενο αποτελεσμα απο z3...μετριο.

Αν θες καλυτερες βραδυνες το z3 μπορει να τις παρει. Δες τις παρακατω απο τοτε που το ειχα εγω, και αν σου αρεσουν μπορω να σου πω τον τροπο. ;).

 

Εννοείται πως θα ήθελα να μάθω..κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

αυτοματο...nubia z9 mini

18330932344_4548a07e55_c.jpg

Νομίζω ότι είχες σκοπό να αιστιάσεις την γειτόνισσα στη βεράντα :p Τυχαία φωτογραφία δηλαδή ..

Πέρα από τη πλάκα, ωραία ανάλυση και σωστά χρώματα , για τα δικά μου γούστα ..

 

Φιλε μου ειναι το αναμενομενο αποτελεσμα απο z3...μετριο.

Αν θες καλυτερες βραδυνες το z3 μπορει να τις παρει. Δες τις παρακατω απο τοτε που το ειχα εγω, και αν σου αρεσουν μπορω να σου πω τον τροπο. ;)

16278480880_5a8010e013_k.jpgDSC_0065 by George Drizos, on Flickr

15836381054_0ee5e7cc70_k.jpgZ3 NIGHT OPEN by George Drizos, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ισως απο τις καλυτερες ημερησιες που εχεις βγαλει στο συγκεκριμενο σκηνικο. Θα σου προτεινα να βαλεις απο κατω και μια του s6 περιπου την ιδια ωρα για να εχουμε μια συγκριση.

Ωραίες οι βραδυνές George από το z3.. Πόσες συσκευές έχεις αλλάξει βρε τρελέ? Ιεροσυλία να μην έχεις δοκιμάσει ένα nubia :p Μήπως έφτασε η ώρα ?

Παίζει να μην έχει το s6 για συγκριτικό ..Αν και θα ήταν καλή φάση(δυνατό συγκριτικό) ...

 

@paok4270 Μετα απο 1 χρονο αναζητησης κι εχοντας αλλαξει 15 κινητα, βρηκα τελικα την καμερα που εψαχνα.

Nubia Z9 mini

Θετικό που μετά από πολύ ψάξιμο , κατασταλαξες σε μια συσκευή που σε καλύπτει .. Αρνητικό για μας που δεν θα ασχολείσαι με άλλες συσκευές για να βλέπουμε δείγματα :lol: ..

 

ΥΓ. demon , saleakos άντε να μεγαλώνει η nubia παρέα :p

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 χρονο αναζητησης κι εχοντας αλλαξει 15 κινητα, βρηκα τελικα την καμερα που εψαχνα.

Nubia Z9 mini

 

... Μέχρι να σου καρφωθει η ιδέα να παρεις το σκέτο z9 που έχει ois!

Link to comment
Share on other sites

 

πάω να εξεταστώ για parkinson :wacko:... και τριποδάκι να πάρω θα το κάνω να κουνιέται.... :blink:

 

Αμα ξανάρθεις από τα μέρη μου (λέμε τώρα), θα με πάρεις τηλ, να κάνουμε τους τρελούς Κινέζους που βγάζουν τα πάντα φωτογραφία. Θα σου δώσω και το δικό μου MX4, για να βεβαιωθώ ότι φταίει ο οδηγός και όχι το αυτοκίνητο...

 

Ωραια αμα ξανακατεβω θα παρω τηλεφωνακι, παντως ρε συ δεν κανω κατι μαγικο, θεμα συνηθειας ειναι :)

 

@demon πολυ καλες οι φωτο απο το z3 και δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια η συσκευη, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω ουτε στις ημερισιες δεν μου αρεσει

 

@paok αψογη η φωτο απο το nubia, ιδια φαση με το mx4 το κοβω, βεβαια στα χαρτια εχει καλυτερο sensor imx234 vs imx220 αλλα και ασχετα απο αυτο, μου αρεσει πολυ αυτο που βλεπω

 

 

να βαλω και εγω μια φωτο... low light indoor meizu mx4 :p:p

 

18336119123_a96a5c6853_z.jpgUntitled by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

 

να βαλω και εγω μια φωτο... low light indoor meizu mx4 :p:p

 

18336119123_a96a5c6853_z.jpgUntitled by saleakos, on Flickr

 

Τρελέ, στη γυναίκα σου σου το είπες?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

 

Τρελέ, στη γυναίκα σου σου το είπες?

 

ειναι στο εξοχικο με τα πιτσιρικια αλλα κατι της ειπα απ εξω απ εξω :lol::p

Link to comment
Share on other sites

 

ειναι στο εξοχικο με τα πιτσιρικια αλλα κατι της ειπα απ εξω απ εξω :lol::p

 

Στη δικιά μου περίπτωση, απ'εξω επ'εξω θα έμενα εγώ, και τα επόμενα λεφτά που θα μάζευα θα ήταν για δικηγόρο....:confused:

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραια αμα ξανακατεβω θα παρω τηλεφωνακι, παντως ρε συ δεν κανω κατι μαγικο, θεμα συνηθειας ειναι :)

 

@demon πολυ καλες οι φωτο απο το z3 και δεν μας εχει συνηθισει σε τετοια η συσκευη, τουλαχιστον αυτα που εχω δει εγω ουτε στις ημερισιες δεν μου αρεσει

 

@paok αψογη η φωτο απο το nubia, ιδια φαση με το mx4 το κοβω, βεβαια στα χαρτια εχει καλυτερο sensor imx234 vs imx220 αλλα και ασχετα απο αυτο, μου αρεσει πολυ αυτο που βλεπω

 

 

να βαλω και εγω μια φωτο... low light indoor meizu mx4 :p:p

 

18336119123_a96a5c6853_z.jpgUntitled by saleakos, on Flickr

Μου αρέσει η θεματολογία της φωτογραφίας :p

Άντε καλοδουλευτο :)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...