Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλως σας βρηκα, σ ευχαριστω πολυ! Ειναι το προγραμμα μου λιγο περιεργα δομημενο, γι αυτο κ δεν εμπαινα τοσο, θα τα λεμε πιο συχνα ελπιζω πλεον. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω κλέψει από το τοπικ του LG G4. http://www.gizmag.com/camera-sensor-size-guide/26684/pictures#1

 

Δε λέει κάτι καινούργιο για τους γνώστες. Απλά το λέει ωραία και παραστατικά.

Θα δεχόμουν άνετα μικρή αύξηση στο μέγεθος υπέρ ενός μεγαλύτερου sensor. Αλλά από τη στιγμή που η τάση είναι να μεγαλώνουν μεν αλλά σαν να έχουν μπει στον πλάστη, δεν νομίζω να δούμε κάτι τέτοιο. Άρα θα ήθελα να δω βελτίωση στην ταχύτητα λήψης ειδικά στα εσωτερικού χώρου με καλό φωτισμό και OIS standard. Από όσα έχω διαβάσει δεν νομίζω αυτά να υπάρξουν στο MX5 (pro ).

Παρακαλούνται οι έχοντες το LG G4 να καταθέσουν δείγματα φωτογραφιών. Έτσι να έχουμε να σχολιάζουμε...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κλέψει από το τοπικ του LG G4. http://www.gizmag.com/camera-sensor-size-guide/26684/pictures#1

 

Δε λέει κάτι καινούργιο για τους γνώστες. Απλά το λέει ωραία και παραστατικά.

Θα δεχόμουν άνετα μικρή αύξηση στο μέγεθος υπέρ ενός μεγαλύτερου sensor. Αλλά από τη στιγμή που η τάση είναι να μεγαλώνουν μεν αλλά σαν να έχουν μπει στον πλάστη, δεν νομίζω να δούμε κάτι τέτοιο. Άρα θα ήθελα να δω βελτίωση στην ταχύτητα λήψης ειδικά στα εσωτερικού χώρου με καλό φωτισμό και OIS standard. Από όσα έχω διαβάσει δεν νομίζω αυτά να υπάρξουν στο MX5 (pro ).

Παρακαλούνται οι έχοντες το LG G4 να καταθέσουν δείγματα φωτογραφιών. Έτσι να έχουμε να σχολιάζουμε...

 

Υπάρχει τρόπος/πατέντα για μεγάλωμα του σενσορα αλλά είναι υπό διερεύνηση . Φτιάχνουν σενσορα σε σχήμα σωλήνα με πολλούς "καθρέπτες" εσωτερικά και τον τοποθετούν στο πλάτος/μήκος της συσκευής.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

 

Θα δεχόμουν άνετα μικρή αύξηση στο μέγεθος υπέρ ενός μεγαλύτερου sensor. Αλλά από τη στιγμή που η τάση είναι να μεγαλώνουν μεν αλλά σαν να έχουν μπει στον πλάστη, δεν νομίζω να δούμε κάτι τέτοιο. Άρα θα ήθελα να δω βελτίωση στην ταχύτητα λήψης ειδικά στα εσωτερικού χώρου με καλό φωτισμό και OIS standard.

 

Kατα τη γνωμη μου εν αγνοια του ο babill2004 θελει απλα ενα υπερφωτεινο φακο. (και δεν εννοω απλα κατα 1/3ev πιο φωτεινο)

Ο μεγαλος σενσορας απο μονος του δεν προσφερει κατι το ιδιαιτερο (ναι..ξερω τι προσφερει, αλλο εννοω..συνεχιστε τη προταση) αντιθετα θα επιφερει καμποσους περιορισμους στο θεμα φακου (Extra ογκος στο φακο και εμμεσα καποιον περιορισμο στο ποσο διαφραγμα θα εχει (λεγε με cm1))

 

Προς το παρων εχουμε δυο μεταβλητες (τρεις ειναι ..αλλα ας μεινουμε στις δυο) ..

..μια το μεγεθος του σενσορα που αυτη τη στιγμη το mainstream ειναι 1/2.3 (4-3) , 1/2.6 (16-9) και οτιδηποτε μεγαλυτερο αποτελει οαση για τους απανταχου φωτογραφο-κινητο-φιλους..

..και αλλη μια το διαφραγμα. Ακομα και με το φ2 (που ειναι πιο mainstream) δε μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες σε κλειστο χωρο μιας και ο χρονος που παιρνεις στο κλειστρο ειναι αρκετα μικρος ωστε περα απο το να την κρατησεις σταθερη, να πρεπει να μεινει και το θεμα σου ακομα πιο σταθερο. Το ois (ακομα και σκετο is μεσω σενσορα) δε μπορει να κανει το παραμικρο για το δευτερο. Χωρια του οτι αν ανεβεις αρκετα σε iso..δε θα αφησει ικανοποιημενο το χρηστη.(για μεχρι iso400 με υποχωρησεις στο θεμα ποιοτητα ειναι οκ..αν πιανεις 1/30" με f2 για να βγαζεις ανθρωπους που ποζαρουν ησυχα)

 

Aρα θελουμε μεγαλο διαφραγμα για το κλειστρο και ...μεγαλα πιχελ να ανταπεξερχονται στο θορυβο καθως ανεβαινουμε στο iso.

Ο μεγαλος σενσορας "αυτουσιος" ερχεται σε δευτερη μοιρα ..μιας και κρατωντας το μεγεθος του pixel σταθερο το μονο που αλλαζει πλεον ειναι ποσα mpx εχουμε στο σενσορα ..και οσο αφορα τον χρηστη, ποσα θελει για την "καθημερινη" του ζωη απο το κινητο του.

 

Koινως για να πεταξω και μερικα νουμερα να γινει πιο κατανοητο... σε..

 

-2/3" σενσορα με διαστασεις 8.8χ6.6 και μεγεθος pixel 2μm θα εχουμε περιπου 4400x3300 ας πουμε 14mpx μιας και δεν χρησιμοποιουνται ποτε ολα απο το σενσορα.

 

-1/1.7" με διαστασεις 7.6χ5.7 με ιδιο μεγεθος pixel (2μm) θα εχουμε ~3800x2850 ...~10.5mpx (παλι εχω αφαιρεσει μερικα)

 

-1/2.3 με διαστασεις 6.17x4.55 και ομοιως ιδιο μεγεθος pixel θα εχουμε ~ 3080x2310 ...~ 7mpx.

 

Βαλτε στους παραπανω σενσορες φακο με αντιστοιχο ισοδυναμο εστιακο μηκος σε 35αρι ~28-30mm με διαφραγμα f/1.4 και θα αποτελει καλυτερη λυση ακομα και απο το cm1 σε οτιδηποτε εχει να προσφερει.

Eν συντομια και μονο τα δυο στοπ στο κλειστρο απο το διαφραγμα . Στα συν επισης, οτι λογικα ο μικροτερος σενσορας (απο τη μια ιντσα) θα ειναι φθηνοτερος, και συνολικα με το φακο πιο compact . Χωρια οτι και σε θεματα θορυβου δεν θα υστερει (καπου στο 1db παραπανω θορυβο για τα 2μm εναντι των 2.4...~1/3ev ). Απλα δεν θα εχει στη διαθεση του ο χρηστης 20mpx αλλα καμποσα λιγοτερα, αναλογα πλεον με το μεγεθος που θα επιλεγει.

 

Βεβαια το θεμα ειναι πως θα προσεγγισεις τον απλο χρηστη που αρεσκεται να ακουει "biggest sensor" και " XX mpx same as modern dslr".

 

Το μελλον για αρχη ειναι σε curved sensor. Λυνουν πολλα προβληματα σε θεμα πολυπλοκοτητας φακου...και μαλλον ειμαστε κοντα.

Νομιζω το εχω ξαναβαλει το λινκ..αλλα αλλη μια δεν βλαπτει..(διαβαστε το μεχρι τελους).

To φ/1.4 θα πρεπει να θεωρειται δεδομενο σε τετοιους σενσορες..και παιζει να δουμε και πιο φωτεινους).

 

http://www.dpreview.com/articles/2279255612/sony-s-curved-sensors-may-allow-for-simpler-lenses-and-better-images

Link to comment
Share on other sites

Η άνω απάντηση να γίνει λήμμα στο wikipedia...
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα έπιασα το G4 στα χέρια μου, να πω ότι για μας τους ψιλοάσχετους σε manual mode, επιτέλους ήρθε η απάντηση.

Ότι επέμβαση κάνεις στο iso βλέπεις την αλλαγή σε πραγματικό χρόνο πριν τραβήξεις την φωτογραφία . Τό ίδιο φυσικά συμβαίνει αλλάζοντας και το mode. Πολύ γρήγορη πρόσβαση κι εύκολη και άς μην είσαι ιδιαίτερα εξοικιωμένος. Μπορείς δηλαδή πολύ γρήγορα , να βγάλεις το κινητό , να αλλάξεις τις ρυθμίσεις και να βγαλεις γρήγορα μια σωστή φωτογραφία με την πρώτη. Well done LG.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

@giannis Ωραιος φιλε! πολυ χρησιμο αυτο!!

Καποιος ειχε κανει ενα σχολιο στο συγκριτικο που ειχα κανει mx4 vs 1020 (το προβληματικο συγκριτικο), οτι το mx4 pro τραβαει χειροτερες φωτο...Ειμαι για δοκιμη αναμεσα σε 1+1 με modded camera και αναμεσα σε mx4 pro. Γνωμες??

Link to comment
Share on other sites

@giannis Ωραιος φιλε! πολυ χρησιμο αυτο!!

Καποιος ειχε κανει ενα σχολιο στο συγκριτικο που ειχα κανει mx4 vs 1020 (το προβληματικο συγκριτικο), οτι το mx4 pro τραβαει χειροτερες φωτο...Ειμαι για δοκιμη αναμεσα σε 1+1 με modded camera και αναμεσα σε mx4 pro. Γνωμες??

 

οχι Γιωργο, ειχε πει ενα παιδι που εχει το προ πως μακαρι να μπoρουσε να βγαλει και αυτος φωτο σαν αυτες που εβγαλες εσυ με το mx4, οτι δεν ειναι πολυ σταθερος λογω ελλειψης ois, κατι τετοιο τελος παντων, περιμενουμε την δοκιμη :D

Link to comment
Share on other sites

18741783659_6e2ca7af76_k.jpgIMG_20150617_162336 by Vagos Geo, on Flickr

 

18931111561_d01f8b4adf_k.jpgIMG_20150617_162408 by Vagos Geo, on Flickr

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

@cdemon2411..Φιλε μου ειπες την αλλη φορα να βγαλω ημερησιες γιατι τραβαω σε δυσκολες για το κινητο συνθηκες.ΕΒγαλα.ΑΛλα εβρεχε ρε φιλε ΕΒΡΕΧΕ ομως.Τελος παντων εγω τις εβγαλα για να δειτε το Παλαμηδι βρεγμενο και οχι για να δειτε τι κανει το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Kατα τη γνωμη μου εν αγνοια του ο babill2004 θελει απλα ενα υπερφωτεινο φακο. (και δεν εννοω απλα κατα 1/3ev πιο φωτεινο)

Ο μεγαλος σενσορας απο μονος του δεν προσφερει κατι το ιδιαιτερο (ναι..ξερω τι προσφερει, αλλο εννοω..συνεχιστε τη προταση) αντιθετα θα επιφερει καμποσους περιορισμους στο θεμα φακου (Extra ογκος στο φακο και εμμεσα καποιον περιορισμο στο ποσο διαφραγμα θα εχει (λεγε με cm1))

 

Προς το παρων εχουμε δυο μεταβλητες (τρεις ειναι ..αλλα ας μεινουμε στις δυο) ..

..μια το μεγεθος του σενσορα που αυτη τη στιγμη το mainstream ειναι 1/2.3 (4-3) , 1/2.6 (16-9) και οτιδηποτε μεγαλυτερο αποτελει οαση για τους απανταχου φωτογραφο-κινητο-φιλους..

..και αλλη μια το διαφραγμα. Ακομα και με το φ2 (που ειναι πιο mainstream) δε μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες σε κλειστο χωρο μιας και ο χρονος που παιρνεις στο κλειστρο ειναι αρκετα μικρος ωστε περα απο το να την κρατησεις σταθερη, να πρεπει να μεινει και το θεμα σου ακομα πιο σταθερο. Το ois (ακομα και σκετο is μεσω σενσορα) δε μπορει να κανει το παραμικρο για το δευτερο. Χωρια του οτι αν ανεβεις αρκετα σε iso..δε θα αφησει ικανοποιημενο το χρηστη.(για μεχρι iso400 με υποχωρησεις στο θεμα ποιοτητα ειναι οκ..αν πιανεις 1/30" με f2 για να βγαζεις ανθρωπους που ποζαρουν ησυχα)

 

Aρα θελουμε μεγαλο διαφραγμα για το κλειστρο και ...μεγαλα πιχελ να ανταπεξερχονται στο θορυβο καθως ανεβαινουμε στο iso.

Ο μεγαλος σενσορας "αυτουσιος" ερχεται σε δευτερη μοιρα ..μιας και κρατωντας το μεγεθος του pixel σταθερο το μονο που αλλαζει πλεον ειναι ποσα mpx εχουμε στο σενσορα ..και οσο αφορα τον χρηστη, ποσα θελει για την "καθημερινη" του ζωη απο το κινητο του.

 

Koινως για να πεταξω και μερικα νουμερα να γινει πιο κατανοητο... σε..

 

-2/3" σενσορα με διαστασεις 8.8χ6.6 και μεγεθος pixel 2μm θα εχουμε περιπου 4400x3300 ας πουμε 14mpx μιας και δεν χρησιμοποιουνται ποτε ολα απο το σενσορα.

 

-1/1.7" με διαστασεις 7.6χ5.7 με ιδιο μεγεθος pixel (2μm) θα εχουμε ~3800x2850 ...~10.5mpx (παλι εχω αφαιρεσει μερικα)

 

-1/2.3 με διαστασεις 6.17x4.55 και ομοιως ιδιο μεγεθος pixel θα εχουμε ~ 3080x2310 ...~ 7mpx.

 

Βαλτε στους παραπανω σενσορες φακο με αντιστοιχο ισοδυναμο εστιακο μηκος σε 35αρι ~28-30mm με διαφραγμα f/1.4 και θα αποτελει καλυτερη λυση ακομα και απο το cm1 σε οτιδηποτε εχει να προσφερει.

Eν συντομια και μονο τα δυο στοπ στο κλειστρο απο το διαφραγμα . Στα συν επισης, οτι λογικα ο μικροτερος σενσορας (απο τη μια ιντσα) θα ειναι φθηνοτερος, και συνολικα με το φακο πιο compact . Χωρια οτι και σε θεματα θορυβου δεν θα υστερει (καπου στο 1db παραπανω θορυβο για τα 2μm εναντι των 2.4...~1/3ev ). Απλα δεν θα εχει στη διαθεση του ο χρηστης 20mpx αλλα καμποσα λιγοτερα, αναλογα πλεον με το μεγεθος που θα επιλεγει.

 

Βεβαια το θεμα ειναι πως θα προσεγγισεις τον απλο χρηστη που αρεσκεται να ακουει "biggest sensor" και " XX mpx same as modern dslr".

 

Το μελλον για αρχη ειναι σε curved sensor. Λυνουν πολλα προβληματα σε θεμα πολυπλοκοτητας φακου...και μαλλον ειμαστε κοντα.

Νομιζω το εχω ξαναβαλει το λινκ..αλλα αλλη μια δεν βλαπτει..(διαβαστε το μεχρι τελους).

To φ/1.4 θα πρεπει να θεωρειται δεδομενο σε τετοιους σενσορες..και παιζει να δουμε και πιο φωτεινους).

 

http://www.dpreview.com/articles/2279255612/sony-s-curved-sensors-may-allow-for-simpler-lenses-and-better-images

 

Τιποτα δεν θα γινει απο αυτα που λες, το εκανε η htc και το πηρε πισω στο m9, εβαλε και αυτη 20mp και τελος τα ultrapixel. Εδω η nokia προτιμησε να παιξει με την τεραστια αναλυση και pixel binning για το marketing στο 1020, (αλλα και στο 930), παρα να κρατησει μια νορμαλ αναλυση για το μεγεθος του αισθητηρα που να ειναι και διαχειρισιμη απο το isp του (και να μην εχει και τα γνωστα θεματα ταχυτητας). Τα ιδια κανει και η sony στο z3, βαζει 20mp για το marketing ωστε να κανει pixel binning στα 8mp και ακομα και hdr να θελεις σου λεει στα 8mp, θελεις iso 3200 στα 8mp, οχι στα 20mp, γιατι να πανε εξαρχης 20mp και δεν μενουν στα 8mp με μεγαλυτερο pixel ειναι καθαρα marketing.

 

Τωρα ο αισθητηρας της 1'' ειναι once in a million στα smartphone που κυκλοφορουν και ο αισθητηρας 2/3'' υπαρχει σε μια συσκευη που καταργηθηκε απο περσι και πουλανε τα τελευταια κομματια, δεν κοβονται και ιδιαιτερα οι υπολοιπες εταιρειες να κατεβασουν την αναλυση πολυ χαμηλα για να κοντραρουν στο snr το cm1 με μικροτερο αισθητηρα, μαλλον και την υπαρξη του αγνοουν οι περισσοτερες.

Link to comment
Share on other sites

To τι εγραψα δεν εχει καμμια σχεση με το τι θα κανουν οι εταιριες.

 

Απλα το τι θα πρεπει να περιμενετε απο το εκαστοτε κινητο και ποιο στην ουσια θα κανει τη διαφορα.

Το cm1 για μενα εχει ηδη αποτυχει για πολλους λογους και ας ειναι το καλυτερο απο ολα..

 

@vagosvts ...μιας και νομιζω κατα καιρους εχεις ποσταρει εικονες με την "a better camera"..

Μπορεις να ρυθμισεις χειροκινητα το iso σε καποια επιλογη ..και να επιλεξει αυτο που επελεξες?

@saleakos ..μπορεις να κανεις μια δοκιμη στο μ1 νοτε και μετα στο μχ4?

 

Δε μου "καθεται"..οτι και να επιλεξω χειροκινητα αυτο παντα παιζει αυτοματα...

Link to comment
Share on other sites

Απλα το τι θα πρεπει να περιμενετε απο το εκαστοτε κινητο και ποιο στην ουσια θα κανει τη διαφορα.

Το cm1 για μενα εχει ηδη αποτυχει για πολλους λογους και ας ειναι το καλυτερο απο ολα..

Επειδή δεν πουλάει πολύ? Και η ferrari ια αποτυχία είναι τότε.

Επειδή ο μέσος χρήστης δε μπορεί να πάρει καλό ή εύκολο αποτέλεσμα? Ούτε τη ferrari μπορεί να οδηγήσει ο μέσος οδηγός.

 

(αν και είμαι maclaren-ο-mercedes-άκιας! :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Το cm1 για μενα εχει ηδη αποτυχει για πολλους λογους και ας ειναι το καλυτερο απο ολα..

 

Σε τι έχει αποτύχει συγκεκριμένα; Εϊναι μια πρώτη προσπάθεια τέτοιου "υβριδίου" από την Panasonic, πολύ καλύτερη και κατά την άποψή μου από την προσπάθεια της Samsung με το S4 Zoom και την προγενέστερη Galaxy Camera που προσπαθούσε τότε να "χτυπήσει" το 808...

 

Σαφώς και υπάρχουν ελλείψεις, όπως σε κάθε πρώτη προσπάθεια (π.χ. το 808 δεν είχε σταθεροποιητή, το S4 zoom δεν είχε δυνατό αισθητήρα και μόνη δύναμή του το zoom κλπ)

 

Οι επαγγελματικές χειροκίνητες ρυθμίσεις που δύσκολα θα βρεθούν σε άλλο κινητό, σαφώς και θα δυσκολέψουν το μέσο χρήστη, αλλά σίγουρα θα ικανοποιήσουν αυτούς που τους αρέσει να πειραματίζονται και να ψάχνονται περισσότερο.

 

Η κοστολόγηση και η διαθεσιμότητα είναι καθαρά θέμα στρατηγικής-πειραματισμού της εταιρείας και δεν σχετίζεται με την ίδια την συσκευή...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν πουλάει πολύ? Και η ferrari ια αποτυχία είναι τότε.

Επειδή ο μέσος χρήστης δε μπορεί να πάρει καλό ή εύκολο αποτέλεσμα? Ούτε τη ferrari μπορεί να οδηγήσει ο μέσος οδηγός.

 

(αν και είμαι maclaren-ο-mercedes-άκιας! :lol:)

 

Πες τα βρε Moralas, άλλο η προώθηση και η ευκολία και άλλο οι δυνατότητες του μοντέλου.

 

(Κι εμένα μου αρέσουν εμφανισιακά οι Porsche A class, αλλά δύσκολα τις συναντάς, άρα αποτυχία κι αυτές! :lol:)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σήμερα έπιασα το G4 στα χέρια μου, να πω ότι για μας τους ψιλοάσχετους σε manual mode, επιτέλους ήρθε η απάντηση.

Ότι επέμβαση κάνεις στο iso βλέπεις την αλλαγή σε πραγματικό χρόνο πριν τραβήξεις την φωτογραφία . Τό ίδιο φυσικά συμβαίνει αλλάζοντας και το mode. Πολύ γρήγορη πρόσβαση κι εύκολη και άς μην είσαι ιδιαίτερα εξοικιωμένος. Μπορείς δηλαδή πολύ γρήγορα , να βγάλεις το κινητό , να αλλάξεις τις ρυθμίσεις και να βγαλεις γρήγορα μια σωστή φωτογραφία με την πρώτη. Well done LG.:happy:

Είναι πολύ σημαντικό.

Το ίδιο γίνεται στο S4 Zoom. Αλλάζοντας την ταχύτητα του κλειστρου για παράδειγμα βλέπεις στην οθόνη την πραγματικότητα και μπορείς ακόμα και άσχετος να καταλάβεις ποια είναι η σωστή επιλογή.

Βέβαια στο S4 Zoom υπάρχουν όλες οι ρυθμίσεις που διαθέτει μια mirroles camera. Τι μόνο αρνητικό είναι το f3.1

 

Βέβαια στο G4 είναι ακόμα πιο εύκολο γιατί έχεις οθονάρα που σου επιτρέπει να βλέπεις την λεπτομέρεια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σου αρεσει η οχι η φερραρι ειναι ασχετο...

Tο οτι την εχει εξαγορασει η fiat κατι σημαινει..και δεν αφορα καθολου το αν βγαζει καλα η οχι αμαξια.

 

Οτι απετυχε η πανασονικ με το cm1 δεν σημαινει οτι ειναι αποτυχημενο το κινητο της.

Μη κρινετε ετσι απλα για να κρινετε.. Ας εχει καποιο νοημα περαν του οτι εθιξα τα κινητα σας.

 

Απετυχε γιατι επελεξε μια ακριβη λυση που δεν θα ειναι αμεσα αποροφησιμη απο την αγορα (ελεω κοστους και επιλογη ακριβου σενσορα "πολυτελειας", και εβαλε ενα διαφραγμα που δεν προσφερει το παραμικρο στον χρηστη.

Αλλα ειναι η panasonic. ******* αν θα πουλησει εστω και 10 κινητα μιας και εχει καμμια 100η αλλες μεριες για εσοδα.

(τυχαιο νουμερο το 10...μη μου τη πεσετε και για αυτο).

 

Ηθελε να δημιουργησει ντορο και prestige γυρω απο το ονομα της και μονο?? Καλως το εκανε..αλλα ποσοι νομιζεις το εμαθαν. Αν δεν κυκλοφορησει στο πολυ κοσμο ...δεν...

 

 

Πρωτευον ειναι το μεγαλο διαφραγμα. Να μπορει να παιρνει και ο τελευταιος χρηστης ευκολα φωτο με αποδεκτη εικονα σε σενσορα που δεν θα χρειαζεται να διεκδικει πρωτεια στο μεγεθος.

Για μενα κακως ψαχνεται "αντικαταστατη" του 1020 με βαση το μεγεθος του σενσορα.

Και μικροτερος αισθητηρας αν εχει διαφραγμα f/1.4, ακομα και με 1/2.3 μεγεθος σενσορα θα εχει το μεγαλυτερο "πραγματικο διαφραγμα" απο το 1020 ..και στο κλειστρο θα παιρνεις τουλαχιστον ενα στοπ τουλαχιστον παραπανω.

Το μονο που μενει ειναι να μην κυνηγησουν παλι mpx .

 

Το ultrapixel της htc κακως δεν εγινε πιο αποδεκτο απο το κοσμο. Περα απο τα "λιγοστα" mpx που δεν συγκινουν τον αρχαριο μαλλον δεν μπορεσε και το ονομα να συναγωνιστει αλλες εταιριες με καλυτερο brand name με περισσοτερο prestige (λεγε με apple/galaxy S"x" ).

Tωρα που μαλλον πολυς κοσμος μαθαινει τα κινεζικα με αλλο ματι θα πρεπει να στραφουν σε κατι που θα κανει οντως τη διαφορα.

Αν το εβγαζε η apple θα ειχε διαφορετικη τυχη το "ultrapixel". Που και η apple δεν ακολουθει τελειως αντιθετη στρατηγικη στο συγκεκριμενο θεμα.

Ουτε μεγεθος πουλαει ουτε mpx. Προτιμησε 8mpx σε μεγεθος αισθητηρα ~1/3"..και το αποτελεσμα ειναι να βρισκεται στη κορυφη μαζι με αλλες ναυαρχιδες.

 

y.g

Και ποιες ειναι οι επαγγελματικες χειροκινητες ρυθμισεις?? Αμαν πια με αυτο το "επαγγελματικες" .

Ενα τιμημενο κλειστρο εχει διαθεσιμο και ακομα να το μαθετε να το ρυθμιζετε .

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@paok ..

ωραια επιλογη...Απο τα αγαπημενα μου.

Κριμα βεβαια που το σ6 δεν σου ειχε καμμια 10αρια δευτερολεπτα ορια να 'χεις να παιζεις.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

 

@vagosvts ...μιας και νομιζω κατα καιρους εχεις ποσταρει εικονες με την "a better camera"..

Μπορεις να ρυθμισεις χειροκινητα το iso σε καποια επιλογη ..και να επιλεξει αυτο που επελεξες?

@saleakos ..μπορεις να κανεις μια δοκιμη στο μ1 νοτε και μετα στο μχ4?

 

Δε μου "καθεται"..οτι και να επιλεξω χειροκινητα αυτο παντα παιζει αυτοματα...

 

Αμέ μπορώ να επιλέξω χειροκίνητα ISO . Εγώ έχω την a better camera unlocked που είναι επί πληρωμή.. Για την βραδινή φωτογραφία λες που ανέβασα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6186092#post6186092? Αυτήν πάντως είναι με nubia camera.. Με είχες ρωτήσει πάλι αν δεν κάνω λάθος τι ρυθμίσεις έχει το nubia στη κάμερα του.. Είχα ανεβάσει εικόνες από το ui της stock, για δεςhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6177455#post6177455 ..

Αγόρασες κινητό? Αν διαθέτεις 200 ευρώ πας στο z7 mini.. Αν διαθέτεις έως στα 250 πας ασυζητητί στο meizu mx4 και στα ίδια χρήματα βρίσκεις με το mx4 και το z9 mini.. Για καινούργια μιλάω πάντα.. Αν δεν έχεις θέμα με τα windows phone, χτυπάς ένα 1020 μεταχειρισμένο κοντά στα 200 ευρώ και είσαι άρχοντας.. Αλλά άμα δίνεις έως 150 ευρώ, πας στο αξιόλογο gionee elife e7, αλλά δεν έχει ρυθμίσεις κλείστρου, αν δεν κάνω λάθος..

 

@paok Παρά πολύ καλή η φώτο σου.. Τώρα είσαι στο σωστό δρόμο... Το ίδιο ui cameras με το z7 mini έχει ε? Άντε καλό δουλευτο το εργαλείο..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε κινητο εδω και πολυ καιρο πριν ..(απλα μου ηρθε προσφατα και ακομα το μαθαινω).

 

Δε με επιασες πουθενα...

Κανενα δεν θα επαιρνα απο οσα ανεφερες(σχεδον).Δε με ενδιεφερε να ειναι το "πρωτο" στη φωτογραφια. (ουτε το δευτερο κλπ).

 

Ενα κινητο της προκοπης ηθελα, για τα δικα μου παντα κριτηρια που εθεσα που να ειναι λιγο απο ολα. Βρηκα το m1 note sta ~170€ new απο κινα ..και πηγα εκει.(το gionee δεν με ενδιεφερε για αλλους λογους ..βασικα τους ιδιους με το iuni u2 που θα επαιρνα στη θεση του). Αν θελω το κατι παραπανω κουβαλαω ακομα τσαντα ..δεν εχω προβλημα.

 

Το ζ7 μινι ειναι μια πολυ καλη υλοποιηση ..αλλα παλι προσωπικα δεν θα το επαιρνα. (ναι σε ειχα ρωτησει απλα για να δω τι προσφερει γενικα η ζτε απο ρυθμισεις)

Το μχ4 μακαρι να μπορουσα να το παρω..γιατι αν μπορουσα ..θα επαιρνα μαλλον ζ9 μινι :p

(μεταξυ των δυο θα παιζομουν οντως).

 

 

Το λοιπον ..με το μαμα προγραμμα δεν ειμαι ευχαριστημενος. Κανει πολυ συμπιεση και περα του οτι δεν βλεπω να μπορω να την αλλαζω (τo quality), σχεδον ολες οι εικονες που παιρνω ακομα και σε iso 100 εχουν (jpeg artifacts) noise χειροτερο απο ο,τι παιρνω με την a better camera ακομα και με 200iso.

 

Περι συμπιεσης σκεψου οτι τα 13μπχ μου τα βγαζει παντα κατω απο 2mb ..ενω με το abc ειναι χ2 και παραπανω (σε μβ) για το ιδιο καδρο. Εχω δει και πανω απο 5μβ σε αλλο καδρο (με την abc) και 9.5 με το dro on..Δε παιρνω παντα καλυτερη εικονα..Σε συννεφα πχ καλο θα ηταν να παιρνω δυο ληψεις παντα (με ον και οφ) ..και να επιλεγω μετα ποια θα εχω να "παιξω".

Δεν κολλαω στο μεγεθος , απλα και η εικονα που παιρνω δεν ειναι οπως στο δικο σου που ειχα δει. (δε συγκρινω το δικο σου με το δικο μου..απλα και η δικη σου "μαμα" δεν υστερει..ενω εμενα υστερει. (btw..μπας και εχεις μονιμα dro on και παιρνεις ~10mb εικονες?)

 

Το abc εχει ακομα και live histogram που ειναι καλο feature για μενα .Aπλα εκει δεν μπορω να ρυθμισω το iso. Οτι και να βαλω "παιζει" αυτοματα. Οχι απαραιτητα κακο..μιας και "παιρνει" καλες ρυθμισεις απο μονο του -βασικα μου δινει βολικο κλειστρο παντα για το iso που επιλεγει-...απλα πχ τωρα για βραδινες θα πρεπει να παιζω με το μαμα προγραμμα.

 

Ακομα στο ψαξιμο ειμαι..να δω τι και πως..

 

@saleakos μπας και παιζει να εχεις δοκιμασει την camera fv-5 να δω αν αξιζει στο μ1 νοτε?

(επισης και αν εχεις δοκιμασει περι iso στο abc ....και αν παιζει να αλλαζει η συμπιεση στο μαμα προγραμμα και δεν το ειδα/εχει σε μενα με την διαφορετικη ρομ).

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καμερα του Nubia...οι ρυθμισεις που εχεις τις συναντας μονο σε επαγγελματικες DSLR.

Αναφερω δυο απο αυτες

1.μεταβλητο διαφραγμα

2.ταχυτητα κλειστρου 30 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καμερα του Nubia...οι ρυθμισεις που εχεις τις συναντας μονο σε επαγγελματικες DSLR.

Αναφερω δυο απο αυτες

1.μεταβλητο διαφραγμα

2.ταχυτητα κλειστρου 30 λεπτα.

 

με αυτα που μας λες και με την εικονα πιο πανω με βαζεις σε σκεψεις να δωσω το πολυποθητο mx4 pro για το μικρουλη:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε κινητο εδω και πολυ καιρο πριν ..(απλα μου ηρθε προσφατα και ακομα το μαθαινω).

 

Δε με επιασες πουθενα...

Κανενα δεν θα επαιρνα απο οσα ανεφερες(σχεδον).Δε με ενδιεφερε να ειναι το "πρωτο" στη φωτογραφια. (ουτε το δευτερο κλπ).

 

Ενα κινητο της προκοπης ηθελα, για τα δικα μου παντα κριτηρια που εθεσα που να ειναι λιγο απο ολα. Βρηκα το m1 note sta ~170€ new απο κινα ..και πηγα εκει.(το gionee δεν με ενδιεφερε για αλλους λογους ..βασικα τους ιδιους με το iuni u2 που θα επαιρνα στη θεση του). Αν θελω το κατι παραπανω κουβαλαω ακομα τσαντα ..δεν εχω προβλημα.

 

Το ζ7 μινι ειναι μια πολυ καλη υλοποιηση ..αλλα παλι προσωπικα δεν θα το επαιρνα. (ναι σε ειχα ρωτησει απλα για να δω τι προσφερει γενικα η ζτε απο ρυθμισεις)

Το μχ4 μακαρι να μπορουσα να το παρω..γιατι αν μπορουσα ..θα επαιρνα μαλλον ζ9 μινι :p

(μεταξυ των δυο θα παιζομουν οντως).

 

 

Το λοιπον ..με το μαμα προγραμμα δεν ειμαι ευχαριστημενος. Κανει πολυ συμπιεση και περα του οτι δεν βλεπω να μπορω να την αλλαζω (τo quality), σχεδον ολες οι εικονες που παιρνω ακομα και σε iso 100 εχουν (jpeg artifacts) noise χειροτερο απο ο,τι παιρνω με την a better camera ακομα και με 200iso.

 

Περι συμπιεσης σκεψου οτι τα 13μπχ μου τα βγαζει παντα κατω απο 2mb ..ενω με το abc ειναι χ2 και παραπανω (σε μβ) για το ιδιο καδρο. Εχω δει και πανω απο 5μβ σε αλλο καδρο (με την abc) και 9.5 με το dro on..Δε παιρνω παντα καλυτερη εικονα..Σε συννεφα πχ καλο θα ηταν να παιρνω δυο ληψεις παντα (με ον και οφ) ..και να επιλεγω μετα ποια θα εχω να "παιξω".

Δεν κολλαω στο μεγεθος , απλα και η εικονα που παιρνω δεν ειναι οπως στο δικο σου που ειχα δει. (δε συγκρινω το δικο σου με το δικο μου..απλα και η δικη σου "μαμα" δεν υστερει..ενω εμενα υστερει. (btw..μπας και εχεις μονιμα dro on και παιρνεις ~10mb εικονες?)

 

Το abc εχει ακομα και live histogram που ειναι καλο feature για μενα .Aπλα εκει δεν μπορω να ρυθμισω το iso. Οτι και να βαλω "παιζει" αυτοματα. Οχι απαραιτητα κακο..μιας και "παιρνει" καλες ρυθμισεις απο μονο του -βασικα μου δινει βολικο κλειστρο παντα για το iso που επιλεγει-...απλα πχ τωρα για βραδινες θα πρεπει να παιζω με το μαμα προγραμμα.

 

Ακομα στο ψαξιμο ειμαι..να δω τι και πως..

 

@saleakos μπας και παιζει να εχεις δοκιμασει την camera fv-5 να δω αν αξιζει στο μ1 νοτε?

(επισης και αν εχεις δοκιμασει περι iso στο abc ....και αν παιζει να αλλαζει η συμπιεση στο μαμα προγραμμα και δεν το ειδα/εχει σε μενα με την διαφορετικη ρομ).

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τη snap camera την full έκδοση.. Τώρα αυτό περί μεγέθους mb stock κάμερας με abc ή snap camera, δεν μπορώ να το καταλάβω.. Οι φωτογραφίες που είχα ανεβάσει με abc, ήταν με drop off.. Γενικά δεν το έχω στο on.. Η abc σε σχέση με τη nubia μου δίνει

περισσότερο exposure και white balance και περισσότερα mb στις φωτογραφίες σε auto λήψεις.. Το ίδιο κάνει και η snap camera.. Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα τη nubia, λόγου

interface που έχει,ρυθμίσεις κτλ, είναι ταχύτατη στις λήψεις φωτογραφιών και σε χαμηλό φωτισμό είναι ανώτερη.. Καλύτερα αποτελέσματα με γρήγορες ρυθμίσεις..πάντως τα ίδια δείγματα που είχα ανεβάσει με nubia & abc & snap, το έκανα γιατί υπήρχε η διπλάσια διαφορά στο μέγεθος της φωτογραφίας mb.. Για να μου εξηγήσετε και εσείς που ξέρετε περισσότερα από εμένα, στα περί φωτογραφίας τι στο καλό παίζει..

Δεν ήξερα ότι είχες στην κατοχή σου το meizu note..Καλή επιλογή εννοείτε είναι και στην κάμερα και σαν σύνολο για την τιμή του..Δεν πιστεύω να βρισκες τέτοια συσκευή, καινούργια με αυτά τα χαρακτηριστικά από Ελλάδα.. Καλό δουλευτο και περιμένουμε δείγματα ;-)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καμερα του Nubia...οι ρυθμισεις που εχεις τις συναντας μονο σε επαγγελματικες DSLR.

Αναφερω δυο απο αυτες

1.μεταβλητο διαφραγμα

2.ταχυτητα κλειστρου 30 λεπτα.

 

Μη τολμησεις να αλλαξεις διαφραγμα...Μπορεις να κανεις χαλια τη φωτο και με αλλους τροπους.

Κλειστρο 30 λεπτα?? Μηπως ξεχασες ενα "δευτερο" απο μπροστα? Καλο παντως οπως και να εχει.

 

Δειγματα απο μ1 νοτε δεν ξερω κατα ποσο εχει νοημα. Ειναι καλουλι αλλα οχι στην ιδια κατηγορια με τα υπολοιπα εδω περα.

Ισως το δικο σου z7 mini να κοντραρω..αλλα θα πρεπει να το μαθω και να βρω κανενα προγραμμα της προκοπης πρωτα.

 

Μιας και ειναι βραδυ...ανεβαζω μια φωτο ..πρωτα τι εχω αλλαξει και μετα πως φαινεται 100% crop ..

Ειτε πειραζω ειτε οχι παντα θα το αναφερω..καθως και τι αλλαζω.

Καντε και ενα open image in new tab μιας και το σιτε κανει resize και συμπιεση για να φανουν στο ποστ ακομα και τις "μεγαλες εικονες".

 

(πανω δεξια φαινονται και οι ρυθμισεις για τη ληψη)

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62251&stc=1&d=1434666997

 

και το crop ..(φαινεται φωτεινο αλλα για την συνολικη εικονα -την βλεπετε πανω- ειναι μια χαρα εκθεση. Ισως ενα στοπ κατω να μπορουσα να επεφτα αλλα δεν πηρα δευτερο καρε.)

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62252&stc=1&d=1434667046

Link to comment
Share on other sites

Καποιες βραδινες σε φαση βολτας στο κεντρο

 

18911581906_a2816f3cc1_z.jpgP50618-215753 by saleakos, on Flickr

18751597849_f259bd8a8a_z.jpgP50618-221907 by saleakos, on Flickr

18315255314_2e15c49af6_z.jpgP50618-215931 by saleakos, on Flickr

18940635621_97269794bf_z.jpgP50618-222931 by saleakos, on Flickr

18937575445_83713f0e0b_z.jpgP50618-230931 by saleakos, on Flickr

18316800043_6127bbe134_z.jpgP50618-234349 by saleakos, on Flickr

18749974908_a59d6d229a_z.jpgP50618-223822 by saleakos, on Flickr

18911354916_34a1c35e2b_z.jpgP50618-224718 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...