Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

@demon στα δικά μου μάτια και τα δύο κινητά είναι πολύ δυνατά .. Στις λεπτομέριες μου φαίνονται ίδια πάνω κάτω .. Στα χρώματα έχουν πολύ διάφορα όμως .. Οι φωτογραφίες με τις δύο κύριες έν ώρα εργασίας(λούφας) , δεν μπορούσε να βγάλει το meizu καλή φωτογραφία χωρίς φλας ? Δεν είχε σκοτάδια από τι βλέπω και ήταν μέρα ..Εδώ το z7 mini μπορεί να τραβήξει τέτοια φωτογραφία χωρίς φλας... δεν κάνω πλάκα ..Την έχεις δει στο flirk που την έχεις κάνει faved, που είμαι με το αμόρε και είναι χειμώνας απόγευμα σε εσωτερικό χώρο auto χωρίς φλας..

Ε σίγουρα θα μπορεί και το meizu τότε να βγάλει αξιόλογη φωτογραφία χωρίς φλας ..Δεν σε αμφισβητώ εννοείτε .. Απλά πιστεύω ότι η φωτογραφία με τις κύριες ,θα μπορούσε να βγει καλή και χωρίς φλας..Μόνο άμα ήταν τόσο σκοτεινά σε εκείνο το μέρος , πάω πάσο..

Εννοείτε ότι θεωρώ πιο δυνατό στη κάμερα το mx4 από το z7 mini.. Για αυτό και έκανα αυτήν τη παρατήρηση στο φίλο demon ..

 

ΥΓ. Απ ότι πρόσεξα για το συγκριτικό φίλε Γιώργο , η ταχύτητα σου στην εναλλαγή κινητού και τράβηγμα φωτογραφίας , είναι ένα νούμερο σειράς τραπέζης:p

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοβαρά μιλάς? Με βάζεις σε υποψίες για κάποιες φωτογραφίες που ανέβασα και είχαν μια θολούρα στην άκρη (μου την επισημάνατε εσυ και ο παοκ). Όμως σε κάποιες που ξαναέβγαλα δεν υπήρχε.....

Υ.Γ. Αυτός ο keras και συσκευή 1020 θα σε έβαζε να αντικαταστήσεις για να αποφύγει την ισοπαλία με τον κινεζο...:lol: :lol: :lol:

 

Τι λες βρε τρελαμένε;;; :lol:

Δεν είχα πάρει το ΜΧ4 (2 φορές) και έλεγα ότι έχει καλή κάμερα;;

Ξεχνάς... Ουκ έρχεται μόνον...

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@navi Eυχαριστω πολυ.

 

Λογω πιεσης χρονου, αυτο το συγκριτικο θα ειναι λιγο πιο συντομο και πιο προχειρο δυστυχως.

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι το meizu καταρχας εχει εξαιρετικη καμερα στην κατηγορια του. Μονο και μονο που το συγκρινουμε με το 1020 πιστευω να λεει πολλα.

Μερικες παρατηρησεις:

 

1) Το meizu σε indoor καταστασεις με λιγο φωτισμο τα βρισκει λιγο εως πολυ σκουρα, ειτε με φλας ειτε χωρις φλας. Εκει ειναι απαραιτητη η παρεμβαση των manual ρυθμισεων, αλλα λογω ελλειψης ois, δεν μπορουμε να πετυχουμε τις ρυθμισεις που θα θελαμε για να πιασουμε το σωστο αποτελεσμα. Αρα τιθεται ενα θεμα ευκολιας σε indoor.

2) Στις φωτο με τα προσωπα, δεν τις ανεβασα καν απο το meizu (στο αυτοματο χωρις φλας), λογω του οτι σε εσωτερικο χωρο δεν ηταν καλες. Ηταν θολες και out of focus. Ετσι προτιμησα και στα 2 με flash.

3) Και εκει που ειπα οκ το 1020 ειναι πολυ μπροστα, πηγα μια βολτα σε ενα παρκακι πισω απο τη δουλεια...

Ειναι οι τελευταιες φωτο που πραγματικα εξεπλαγην...! Και μου αλλαξε τα φωτα μιας και μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο...

4) NAI στην φωτο με τα προσωπα, αυτος ο υπεροχος θεος κουκλος ειμαι εγω παλευοντας να κραταω μαζι τις παντοφλες. Επισης λυπαμαι πολυ αλλα δεν ειχα σημερα τα 2μετρα μοντελα για φωτογραφιση...

 

Επισης προς αποφυγην λαθων, η καθε φωτο που βλεπετε ειναι τραβηγμενη 4 φορες η καθε μια στο καθε κινητο. Μετα επιλεγω την καλυτερη απο τις 4 και την ανεβαζω. Ετσι αποκλειω το οποιοδηποτε λαθος. (αν και ομολογω οτι δεν ειχα αποκλισεις).

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ MEIZU ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΕΣ NOKIA

........................

 

Γιώργο, εμένα μου αρέσουν και τα δύο κινητά το πως αποδίδουν. Δεν θα είχα πρόβλημα να κρατήσω το ένα ή το άλλο.

Η μόνη διαφορά, όπως έχουμε πει, και ενδιαφέρον είναι να ακουστούν απόψεις, είναι το xenon και το ois που το ένα μεν δίνει μια αίσθηση του χώρου στη φωτογραφία διότι το xenon λειτουργεί διαφορετικά, απο το led που φωτίζει "φλατ", δίνοντας την αίσθηση του χώρου και το βάθος πεδίου δημιουργώντας πιο σωστά τις σκιές κλπ, όπως γίνεται απο το 1020 σε μικρότερο βαθμό και στις ημερήσιες. Επίσης το ois είναι σημαντικό ειδικά για εσωτερικού χώρου με χαμηλό φωτισμό, που εκεί τα άλλα τα χάνουν κάπως...

Πάντως κατά τη γνώμη μου και τα δύο είναι πολύ καλά συνδυάζοντας και την εμπειρία μου απο αυτά. Το θέμα είναι αν θα συμβιβαστείς κάπως στις βραδυνές - εσωτερικές με το ΜΧ4.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το να μη βάζουν σε κινητό Xenon φλας το καταλαβαίνω. Θέμα (αυξημένου ) κόστους, και όγκου. Και γενικά αλλάζει το όλο στυλ. OIS όμως γιατί δεν το υιοθετούν, ειδικά σε αυτά που θεωρούνται ναυαρχίδες? Δε νομίζω να κοστίζει και τόσο, πάντα σε συνάρτηση με το συνολικό κοστολόγιό τους.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Τι λες βρε τρελαμένε;;; :lol:

Δεν είχα πάρει το ΜΧ4 (2 φορές) και έλεγα ότι έχει καλή κάμερα;;

Ξεχνάς... Ουκ έρχεται μόνον...

 

ΜΧ4 πήρες 2 φορές ενώ 1020 4......:lol::p:D

Πολύ ωραίες οι φώτο Γιώργο (τώρα τις είδα σε Pc) αλλά υπάρχουν διαφορές στα χρώματα. Στα περιστέρια πχ βλέπω πολύ μοβ στα χώμα από το ΜΧ4. Στις πολυκατοικίες ξεθώριασε τον ουρανό (όπως και στη πρώτη). Όμως έβγαλε καλύτερες macro.

Εσωτερικές υπερέχει το 1020 ειδικά στις 2 κυρίες. Βγάλε και μερικές βραδυνές (με και χωρίς φλας)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης προς αποφυγην λαθων, η καθε φωτο που βλεπετε ειναι τραβηγμενη 4 φορες η καθε μια στο καθε κινητο. Μετα επιλεγω την καλυτερη απο τις 4 και την ανεβαζω. Ετσι αποκλειω το οποιοδηποτε λαθος. (αν και ομολογω οτι δεν ειχα αποκλισεις).

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ MEIZU ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΕΣ NOKIA

Ρώτησα και πριν αλλά δε μου απάντησες.

Ποια έκδοση flyme φοράς στο MX4 και αν το κινητό το είχες σε performance mode όταν έπαιρνες τις φωτογραφίες.

Γιατί το ρωτάω. Αν δεν το έχεις σε performance mode υπάρχει lag από την ώρα που θα πατήσεις να πάρεις τη φωτογραφία μέχρι να τραβήξει πραγματικά. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να βγει κουνημένη or whatever.

Αν έχεις beta lollipop ουσιαστικά δεν δουλεύει το performance mode. Αν έχεις Kit Kat πρέπει να τραβάς σε performance.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κοντα σε ευκρινεια και λεπτομερεια τα δυο κινητα.

Το Meizu εχει μια ταση να βγαζει πιο σκοτεινες φωτογραφιες.

Πιο καλα χρωματα το Meizu και καλυτερο white balance.

Χαρακτηριστικη ειναι η φωτο με την τραπεχα.Δειτε αριστερα τα ντουλαπια.Στο Meizu βγηκαν καφε ενω στο 1020 κιτρινα.

Τωρα λιγο χλωμο το κοβω να υπαρχουν κιτρινα ντουλαπια.Μαζι με Lg g4 η καλυτερη καμερα σε android.

Περιμεω συγριτικο σε δυσκολες βραδυνες

Link to comment
Share on other sites

Μια παρένθεση, πέραν του πολύ καλού συγκριτικού, πρέπει οι απόψεις λίγο πολύ να μην κάνουν μπαμ ότι εκφέρονται από τα 2 "στρατόπεδα" :lol:

Οι μεν βλέπουν το "δικό" τους καλύτερο, οι δε το άλλο.... Επίσης λαβετε υπόψη το γεγονός ότι τις βλέπει ο καθένας μας σε διαφορετική οθόνη (κινητού, λάπτοπ, τηλεόραση κ.ο.κ).

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και πριν αλλά δε μου απάντησες.

Ποια έκδοση flyme φοράς στο MX4 και αν το κινητό το είχες σε performance mode όταν έπαιρνες τις φωτογραφίες.

Γιατί το ρωτάω. Αν δεν το έχεις σε performance mode υπάρχει lag από την ώρα που θα πατήσεις να πάρεις τη φωτογραφία μέχρι να τραβήξει πραγματικά. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητες να βγει κουνημένη or whatever.

Αν έχεις beta lollipop ουσιαστικά δεν δουλεύει το performance mode. Αν έχεις Kit Kat πρέπει να τραβάς σε performance.

 

Συγγνωμη αλλα δεν ειχα δει την.ερωτηση σου συν οτι χτες κ σημερα εχω θεμα χρονου κ θελω.να.απαντησω σε πολλα μελη εδω...

Ηταν σε performance mode και φοραω 4.2.2.1Α. Καλο η κακο?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα δεν ειχα δει την.ερωτηση σου συν οτι χτες κ σημερα εχω θεμα χρονου κ θελω.να.απαντησω σε πολλα μελη εδω...

Ηταν σε performance mode και φοραω 4.2.2.1Α. Καλο η κακο?

Είσαι λίγο πίσω σε έκδοση. Αυτή που φοράς είναι από αρχές Φλεβάρη.

Η τελευταία stable Kit Kat είναι η 4.2.8.2Α (28/4/2015). Εγώ θα περνούσα αυτή. Αν έχεις όμως ελληνικό μενού άστο (τα χουν κάνει σκατά στη μετάφραση).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κοντα σε ευκρινεια και λεπτομερεια τα δυο κινητα.

Το Meizu εχει μια ταση να βγαζει πιο σκοτεινες φωτογραφιες.

Πιο καλα χρωματα το Meizu και καλυτερο white balance.

Χαρακτηριστικη ειναι η φωτο με την τραπεχα.Δειτε αριστερα τα ντουλαπια.Στο Meizu βγηκαν καφε ενω στο 1020 κιτρινα.

Τωρα λιγο χλωμο το κοβω να υπαρχουν κιτρινα ντουλαπια.Μαζι με Lg g4 η καλυτερη καμερα σε android.

Περιμεω συγριτικο σε δυσκολες βραδυνες

 

Μετα απο αρκετες δοκιμες, λογω εντελως διαφορετικης συμπεριφορας κ φιλοσοφιας ανεβαζω τις καλυτερες απο τα 2 κινητα.

Το δεντρο δεξια στο mx4 ειναι πιο θολο λογω κινησης απο αερα.

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΙΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ THUMBNAILS...:)

πρωτα 1020 μετα Μx4

18842398091_e7959f9a67_k.jpgWP_20150615_22_21_40_Pro by George Drizos, on Flickr

18653580459_1ddb90dd25_k.jpgP50615-222601 by George Drizos, on Flickr

18813425376_5a15926a07_k.jpgWP_20150615_22_30_05_Pro by George Drizos, on Flickr

18653553879_8555e235cc_k.jpgP50615-222702 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο, καταρχην μπραβο για το συντομο χρονικο διαστημα που καταφερες να ξανακανεις συγκριτικο :) Λοιπον εν συντομια, σε χρωματα θα προτιμησω το mx4 γενικα, απο αυτα που εχω δει γενικα απο τα τηλεφωνα σε εξωτερικο χωρο στις 7 στις 10 φωτο θα διαλεξω το meizu και σε εσωτερικο στις 7 στις 10 το 1020, σε ευκρινια σε γενικα πλαισια πανω κατω τα ιδια, σε εσωτερικο χωρο εννοειτε οτι μιλαει το ois αλλα να ξερεις οτι μπορεις να παρεις καλες φωτογραφιες αν το συνηθισεις το meizu ( εχω πει και στο παρελθον οτι ειναι λιγο "δυσκολο" τηλεφωνο, αχ αν ειχε ois, καλα εννοειτε οτι στο επομενο και η μονη αναβαθμιση να ειναι το ois το παραγγελνω χθες :p ) στην μακρο που τραβηξες ειναι καλυτερο το meizu αν και δεν ειναι και απο τα φορτε του οι μακρο οπως δεν ειναι και του 1020 οποτε εγινε δικαιος αγωνας :p μια ενσταση εδω, μην τραβας σε microspur mode, τραβα σε manual mode, ασε τα παντα auto και κατεβασε τερμα κατω το manual focus, θα παιρνεις καλυτερο αποτελεσμα ετσι, σε πρωτη φαση θα κραταγα και τα 2 τωρα αν ηταν να κρατησω ενα θα εβαζα προτεραιοτητες στο τι θελω πιο πολυ και θα διαλεγα, εγω παντως το 1020 θα το κραταγα και ας ειχα το meizu, και γιατι ειναι καλη καμερα και γιατι δεν λεει να το πουλησεις τζαμπα καθως πωλειτε πολυ χαμηλα πλεον. Τελος καποια στιγμη θα ηθελα να δω ενα συγκριτικο σαν το πρωτο γιατι μου αρεσε καλυτερα η θεματολογια των φωτο, επισης κοιταζοντας μονο τις φωτο του meizu ασχετα με το συγκριτικο, ηταν πολυ καλες
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετες δοκιμες, λογω εντελως διαφορετικης συμπεριφορας κ φιλοσοφιας ανεβαζω τις καλυτερες απο τα 2 κινητα.

Το δεντρο δεξια στο mx4 ειναι πιο θολο λογω κινησης απο αερα.

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΙΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ THUMBNAILS...:)

πρωτα 1020 μετα Μx4

18842398091_e7959f9a67_k.jpgWP_20150615_22_21_40_Pro by George Drizos, on Flickr

18653580459_1ddb90dd25_k.jpgP50615-222601 by George Drizos, on Flickr

18813425376_5a15926a07_k.jpgWP_20150615_22_30_05_Pro by George Drizos, on Flickr

18653553879_8555e235cc_k.jpgP50615-222702 by George Drizos, on Flickr

Παρά πολύ καλές Γιώργο οι βραδινές και από τα δύο κινητά.. Μπράβο φίλε μου..

Ααα πήρες τρίποδο; Μια βραδινή του meizu είναι 10s..Είναι πολύ δύσκολη να βγει τέτοιο αποτέλεσμα ακόμα και ακουμπισμενο να έχεις το κινητό κάπου..

Πολύ δυνατά και τα δύο κινητά πάντως..

ΥΓ. Πάντως η γυναίκα σου, θα έχει πολλά παράπονα από εσένα αυτές τις 2 μέρες.. Δεν έχεις σταματήσει να ασχολείσαι με τις φωτογραφίες.. :-P

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Paok ξέρω ότι αυτό που βγάζεις είναι το μέγιστο από τη συσκευή αυτή που ο μέσος χρήστης δε θα καταφέρει να το πιάσει. Δε με καλύπτει προσωπικά η συσκευή. Τα όποια τρικ κάνει με τα φώτα και τα light trails το βράδυ είναι καλά για εντυπωσιασμό αλλά μέχρι εκεί. Έχεις βγάλει ανά καιρούς πολύ καλύτερα βραδινά αποτελέσματα με άλλες συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Paok ξέρω ότι αυτό που βγάζεις είναι το μέγιστο από τη συσκευή αυτή που ο μέσος χρήστης δε θα καταφέρει να το πιάσει. Δε με καλύπτει προσωπικά η συσκευή. Τα όποια τρικ κάνει με τα φώτα και τα light trails το βράδυ είναι καλά για εντυπωσιασμό αλλά μέχρι εκεί. Έχεις βγάλει ανά καιρούς πολύ καλύτερα βραδινά αποτελέσματα με άλλες συσκευές.

 

τι θα πει μεχρι εκει? ειναι μια δυνατοτητα που δεν την εχουν αλλα κινητα

Link to comment
Share on other sites

τι θα πει μεχρι εκει? ειναι μια δυνατοτητα που δεν την εχουν αλλα κινητα

Μέχρι εκεί θα πει ότι καλά τα φρουφρού και αρώματα, αλλά ουσία έχουμε δει καλύτερη από άλλα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας κόψουν στον αέρα.

Πάντως θα είχε πλάκα να συνοδεύεται απο κανέναν φουσκωτό ο οποίος θα σου χτυπούσε απο πίσω την πλάτη και θα σου έλεγε:

-τι κανεις εκεί ρε?

-ε, να, τραβάω κάτι φωτογραφίες για συγκριτικό στο myphone

-Αν είναι έτσι, αλλάζει το πράγμα. Τράβηξε όσες θέλεις. Να ξέρεις όμως πως το καλύτερο φωτοκινητο με android ειναι το cm1. Ο mivas είμαι.....

 

Κλαιω.....θεος!!! :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@demon στα δικά μου μάτια και τα δύο κινητά είναι πολύ δυνατά .. Στις λεπτομέριες μου φαίνονται ίδια πάνω κάτω .. Στα χρώματα έχουν πολύ διάφορα όμως .. Οι φωτογραφίες με τις δύο κύριες έν ώρα εργασίας(λούφας) , δεν μπορούσε να βγάλει το meizu καλή φωτογραφία χωρίς φλας ? Δεν είχε σκοτάδια από τι βλέπω και ήταν μέρα ..Εδώ το z7 mini μπορεί να τραβήξει τέτοια φωτογραφία χωρίς φλας... δεν κάνω πλάκα ..Την έχεις δει στο flirk που την έχεις κάνει faved, που είμαι με το αμόρε και είναι χειμώνας απόγευμα σε εσωτερικό χώρο auto χωρίς φλας..

Ε σίγουρα θα μπορεί και το meizu τότε να βγάλει αξιόλογη φωτογραφία χωρίς φλας ..Δεν σε αμφισβητώ εννοείτε .. Απλά πιστεύω ότι η φωτογραφία με τις κύριες ,θα μπορούσε να βγει καλή και χωρίς φλας..Μόνο άμα ήταν τόσο σκοτεινά σε εκείνο το μέρος , πάω πάσο..

Εννοείτε ότι θεωρώ πιο δυνατό στη κάμερα το mx4 από το z7 mini.. Για αυτό και έκανα αυτήν τη παρατήρηση στο φίλο demon ..

 

ΥΓ. Απ ότι πρόσεξα για το συγκριτικό φίλε Γιώργο , η ταχύτητα σου στην εναλλαγή κινητού και τράβηγμα φωτογραφίας , είναι ένα νούμερο σειράς τραπέζης:p

 

Οχι ηταν μια χαρα και οι ανευ φλας, απλα το φλας βοηθησε αρκετα στην καλυτερη εικονα. Μου αρεσε πολυ περισσοτερο οποτε δεν ηταν σωστο να βαλω με φλας του mx4 και χωρις του 1020...

 

υ.γ. Ασε και πηγα να φαω ξυλο...Ερχεται ο security και μου λεει "τι κανετε κυριε τραβατε φωτογραφιες"? Ναι του λεω για προσωπικη χρηση. "Παρακαλω να τις σβησετε" ναι ναι του λεω τις σβηνω τωρα...:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επανέρχομαι μετά από μια μικρή επέμβαση στο τζαμακι της κάμερας του Xiaomi Note 3G με την μικρή γρατσουνιά. Με χρήση αλοιφής για γυάλισμα ασημικών κατάφερα να την ψηλο- εξαλείψω.

 

Γενικό πλάνο ημέρα στο αυτόματο

Καλυτερες απο πριν, φανταζομαι οτι ειδες και εσυ την διαφορα. Βεβαια σαν φωτογραφιες δεν λενε πολλα πραγματα, αλλα για την κατηγορια του κινητου ειναι μια χαρα. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το να μη βάζουν σε κινητό Xenon φλας το καταλαβαίνω. Θέμα (αυξημένου ) κόστους, και όγκου. Και γενικά αλλάζει το όλο στυλ. OIS όμως γιατί δεν το υιοθετούν, ειδικά σε αυτά που θεωρούνται ναυαρχίδες? Δε νομίζω να κοστίζει και τόσο, πάντα σε συνάρτηση με το συνολικό κοστολόγιό τους.

 

Συμφωνω 100% και το εχουμε πει παμπολες φορες...Αλλα απο την αλλη...Δεν εβαλε η sony στο z3 σταθεροποιητη, θα βαλει ο κινεζος και ας φορανε τον ιδιο αισθητηρα??? (imx 220)

Χαζομαρα μεγαλη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ κοντα σε ευκρινεια και λεπτομερεια τα δυο κινητα.

Το Meizu εχει μια ταση να βγαζει πιο σκοτεινες φωτογραφιες.

Πιο καλα χρωματα το Meizu και καλυτερο white balance.

Χαρακτηριστικη ειναι η φωτο με την τραπεχα.Δειτε αριστερα τα ντουλαπια.Στο Meizu βγηκαν καφε ενω στο 1020 κιτρινα.

Τωρα λιγο χλωμο το κοβω να υπαρχουν κιτρινα ντουλαπια.Μαζι με Lg g4 η καλυτερη καμερα σε android.

Περιμεω συγριτικο σε δυσκολες βραδυνες

 

Σωστα. Το 1020 γενικοτερα εχει ενα θεματακι με τα χρωματα κυριως με το white balance, ειδικα σε indoor. Το mx4 εχει απο τα καλυτερα χρωματα που εχω δει σε κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε Γιωργο, καταρχην μπραβο για το συντομο χρονικο διαστημα που καταφερες να ξανακανεις συγκριτικο :) Λοιπον εν συντομια, σε χρωματα θα προτιμησω το mx4 γενικα, απο αυτα που εχω δει γενικα απο τα τηλεφωνα σε εξωτερικο χωρο στις 7 στις 10 φωτο θα διαλεξω το meizu και σε εσωτερικο στις 7 στις 10 το 1020, σε ευκρινια σε γενικα πλαισια πανω κατω τα ιδια, σε εσωτερικο χωρο εννοειτε οτι μιλαει το ois αλλα να ξερεις οτι μπορεις να παρεις καλες φωτογραφιες αν το συνηθισεις το meizu ( εχω πει και στο παρελθον οτι ειναι λιγο "δυσκολο" τηλεφωνο, αχ αν ειχε ois, καλα εννοειτε οτι στο επομενο και η μονη αναβαθμιση να ειναι το ois το παραγγελνω χθες :p ) στην μακρο που τραβηξες ειναι καλυτερο το meizu αν και δεν ειναι και απο τα φορτε του οι μακρο οπως δεν ειναι και του 1020 οποτε εγινε δικαιος αγωνας :p μια ενσταση εδω, μην τραβας σε microspur mode, τραβα σε manual mode, ασε τα παντα auto και κατεβασε τερμα κατω το manual focus, θα παιρνεις καλυτερο αποτελεσμα ετσι, σε πρωτη φαση θα κραταγα και τα 2 τωρα αν ηταν να κρατησω ενα θα εβαζα προτεραιοτητες στο τι θελω πιο πολυ και θα διαλεγα, εγω παντως το 1020 θα το κραταγα και ας ειχα το meizu, και γιατι ειναι καλη καμερα και γιατι δεν λεει να το πουλησεις τζαμπα καθως πωλειτε πολυ χαμηλα πλεον. Τελος καποια στιγμη θα ηθελα να δω ενα συγκριτικο σαν το πρωτο γιατι μου αρεσε καλυτερα η θεματολογια των φωτο, επισης κοιταζοντας μονο τις φωτο του meizu ασχετα με το συγκριτικο, ηταν πολυ καλες

Εχεις δικιο, βασικα απο σημερα το mx4 δεν το εχω πλεον στα χερια μου γιατι πουληθηκε...

Το 1020 για μενα παραμενει ακομα η καλυτερη καμερα που υπαρχει σε κινητο (εκτος 808) μεχρι να βρω ενα αλλο android να το συγκρινω.

Μπραβο και παλι μπραβο στο mx4. Το παραδεχομαι και του βγαζω το καπελο. Βαζει κατω πολλα καλα κινητα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρά πολύ καλές Γιώργο οι βραδινές και από τα δύο κινητά.. Μπράβο φίλε μου..

Ααα πήρες τρίποδο; Μια βραδινή του meizu είναι 10s..Είναι πολύ δύσκολη να βγει τέτοιο αποτέλεσμα ακόμα και ακουμπισμενο να έχεις το κινητό κάπου..

Πολύ δυνατά και τα δύο κινητά πάντως..

ΥΓ. Πάντως η γυναίκα σου, θα έχει πολλά παράπονα από εσένα αυτές τις 2 μέρες.. Δεν έχεις σταματήσει να ασχολείσαι με τις φωτογραφίες.. :-P

 

Εννοειται με τριποδο....10 δευτερα κλειστρο ουτε ninja να ημουν!!! Ναι ειναι καλα και τα 2 και παρατηρησα τα εξης:

Στο 1020 εχει καλυτερα χρωματα αλλα ειναι λιγο off το white balance. Επισης εχει ελαφρως καλυτερη λεπτομερεια.

Το meizu καθεται αξιοπρεπεστατα διπλα στο 1020 και ας εχει λιγο λιγοτερη λεπτομερεια.

Απλα το 1020 χρειαζεται πολυ λιγοτερο χρονο κλειστρου για να αποτυπωσει στο ιδιο iso την ιδια φωτογραφια με το meizu. (λογικο - αισθητηρας-ois).

 

υ.γ. ααστα να πανε...αλλα απο την αλλη την μουρμουρα της γυναικας δεν την γλυτωνεις οπως και να χει....:p

 

@paok δυστυχως θα συμφωνησω και εγω...Δεν μπορω να πω οτι τρελλαινομαι με τις τελευταιες...Δεν εχουν την λεπτομερεια που εχουμε συνηθισει...

Παρολα αυτα αν σε καλυπτει σαν συσκευη και σαν φωτογραφια, μαζι με τα εξτρα που εχει (light paint-star trails κτλ) δεν εχεις λογο να την αλλαξεις...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο είσαι τρελός .. Ακόμα δεν το πήρες το πούλησες ? (Ίσα ίσα για το συγκριτικό το πήρες).. Δεν με ρώτησες καν άμα θέλω να στο αγοράσω :p ..

Αλλά ξέρω γιατί το έδωσες .. Επειδή έχεις καταβάθος αποθυμένο το z7 mini :lol: .. Αυτό με την τράπεζα όντως με παραξένεψε (λεω τι κάνει το παλικάρι για το συγκριτικό) πως και δεν του έκαναν κάποια παρατήρηση..

 

ΥΓ. Όντως ..θέλωντας η μη , δεν γλιτώνεις τη γκρίνια από μια γυναίκα :p

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι για την γκρίνια δεν υπάρχει φάρμακο. Αλλά εντύπωση επίσης κάνει σε όλους φαντάζομαι πόσο γρήγορα το αποχωρίστηκες, ειδικά από τη στιγμή που σου άφησε και καλές εντυπώσεις σε android συσκευή. Φαντάζομαι πως ήξερες την ποιότητα του Meizu πάνω κάτω, περίμενες κάτι το τρελά καλό να το κρατήσεις?

 

Στα των φωτογραφιών. Παρατηρώ ότι και σε έντονο ήλιο (πχ σε αρκετές στην θάλασσα σήμερα) το Meizu δεν κατεβάζει το iso κάτω από 95, είναι θέμα software?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει μεχρι εκει? ειναι μια δυνατοτητα που δεν την εχουν αλλα κινητα

Συμφωνώ με Moralas, τα κολπάκια κατά καιρούς από Apple και άλλες εταιρείες είναι μόνο για εντυπωσιασμό και marketing. Η συνολική ποιότητα της κάμερας είναι που μετράει...

 

Paok δώστα όλα και πάρε G4 για τις βραδυνές που σου αρέσουν... Μέτρια όξυνση, αρκετή αφαίρεση θορύβου για smoothness και από τις πιο φωτεινές κάμερες που υπάρχουν ίσως ΚΑΙ λόγω διαφράγματος. Αλλιώς σαν σύνολο για mainstream Android MX4...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι για την γκρίνια δεν υπάρχει φάρμακο. Αλλά εντύπωση επίσης κάνει σε όλους φαντάζομαι πόσο γρήγορα το αποχωρίστηκες, ειδικά από τη στιγμή που σου άφησε και καλές εντυπώσεις σε android συσκευή. Φαντάζομαι πως ήξερες την ποιότητα του Meizu πάνω κάτω, περίμενες κάτι το τρελά καλό να το κρατήσεις?

 

Στα των φωτογραφιών. Παρατηρώ ότι και σε έντονο ήλιο (πχ σε αρκετές στην θάλασσα σήμερα) το Meizu δεν κατεβάζει το iso κάτω από 95, είναι θέμα software?

 

ναι δεν προκειται να δεις παρακατω iso, καθαρα θεμα software ειναι, οσο για τον Γιωργο απο την στιγμη που το παιδι γουσταρει το 1020 καλα εκανε, εχει τους λογους του και δεν ειναι τυχαιο, το 1020 ειναι φωτογραφικη που τυγχανει να ειναι και κινητο, αλλη κατηγορια, το meizu απο την αλλη ειναι κινητο με πολυ καλη καμερα, μεσα στις 3 καλυτερες καμερες στο android εως τωρα κατα την γνωμη μου, σορρυ mivas :p το cm1 δεν ειναι κινητο, ειναι καμερα με λειτουργικο android, παντως φιλε γιωργο δεν νομιζω να βρεις συντομα αντικαταστατη στο android αν δεν κανεις καποιες υποχωρησεις ειδικα στον τομεα του xenon

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν προκειται να δεις παρακατω iso, καθαρα θεμα software ειναι, οσο για τον Γιωργο απο την στιγμη που το παιδι γουσταρει το 1020 καλα εκανε, εχει τους λογους του και δεν ειναι τυχαιο, το 1020 ειναι φωτογραφικη που τυγχανει να ειναι και κινητο, αλλη κατηγορια, το meizu απο την αλλη ειναι κινητο με πολυ καλη καμερα, μεσα στις 3 καλυτερες καμερες στο android εως τωρα κατα την γνωμη μου, σορρυ mivas :p το cm1 δεν ειναι κινητο, ειναι καμερα με λειτουργικο android, παντως φιλε γιωργο δεν νομιζω να βρεις συντομα αντικαταστατη στο android αν δεν κανεις καποιες υποχωρησεις ειδικα στον τομεα του xenon

Το έδωσε για να πάρει το z7 mini , να μας κάνει συγκριτικό με το 1020.. ;)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσε για να πάρει το z7 mini , να μας κάνει συγκριτικό με το 1020.. ;)

 

:p:p για να δω, να σου πω βαγγο, δωσε το z7 και παρε το z9 mini που εχει imx234, ειδα κατι samples σουπερ αλλα δεν εχει ois να ξερεις, μονο το z9 max εχει

Link to comment
Share on other sites

:p:p για να δω, να σου πω βαγγο, δωσε το z7 και παρε το z9 mini που εχει imx234, ειδα κατι samples σουπερ αλλα δεν εχει ois να ξερεις, μονο το z9 max εχει

Μπα που καιρός για έξοδα .. Αν και σαν συσκευή το z7 mini είναι ανώτερη σε specs στο σύνολο..Δεν θα το άλλαζα μόνο για κάμερα..Αν και πιστεύω είναι πολύ κοντά στην κάμερα μετά από τη lollipop που πήρε το z7 mini..(Εννοείτε ότι στα χαρτιά έχει καλύτερη κάμερα το z9 mini)..Μην σου πω σε κόβω να το παίρνεις εσύ φίλε μου:p , που την έχεις και τρέλα με τις φωτογραφίες , όπως ο φίλος Γιώργος... να μας κανείς και τα συγκριτικά σου.. Πέρα από την πλάκα , θα έπαιρνες άλλο κινητό μόνο και μόνο, για ανώτερη κάμερα από του meizu mx4?

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...