Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Μπα που καιρός για έξοδα .. Αν και σαν συσκευή το z7 mini είναι ανώτερη σε specs στο σύνολο..Δεν θα το άλλαζα μόνο για κάμερα..Αν και πιστεύω είναι πολύ κοντά στην κάμερα μετά από τη lollipop που πήρε το z7 mini..(Εννοείτε ότι στα χαρτιά έχει καλύτερη κάμερα το z9 mini)..Μην σου πω σε κόβω να το παίρνεις εσύ φίλε μου:p , που την έχεις και τρέλα με τις φωτογραφίες , όπως ο φίλος Γιώργος... να μας κανείς και τα συγκριτικά σου.. Πέρα από την πλάκα , θα έπαιρνες άλλο κινητό μόνο και μόνο, για ανώτερη κάμερα από του meizu mx4?

 

μα ετοιμαζομαι να παρω μεσα στο καλοκαιρι, απλα δεν εχω καταληξει, περιμενω να ανακοινωθει και το mx5 να δω σπεκς και βλεπουμε, ειμαι αναμεσα σε lg g4, nubia z9 max, gionee elife e8 και φυσικα το επερχομενο meizu, εχω την καμερα στις πρωτες προτεραιοτητες αλλα θελω να με καλυπτει και σαν συσκευη εννοειτε, δεν θυσιαζω ολα τα υπολοιπα μονο για την καμερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι δεν προκειται να δεις παρακατω iso, καθαρα θεμα software ειναι, οσο για τον Γιωργο απο την στιγμη που το παιδι γουσταρει το 1020 καλα εκανε, εχει τους λογους του και δεν ειναι τυχαιο, το 1020 ειναι φωτογραφικη που τυγχανει να ειναι και κινητο, αλλη κατηγορια, το meizu απο την αλλη ειναι κινητο με πολυ καλη καμερα, μεσα στις 3 καλυτερες καμερες στο android εως τωρα κατα την γνωμη μου, σορρυ mivas :p το cm1 δεν ειναι κινητο, ειναι καμερα με λειτουργικο android, παντως φιλε γιωργο δεν νομιζω να βρεις συντομα αντικαταστατη στο android αν δεν κανεις καποιες υποχωρησεις ειδικα στον τομεα του xenon

Μα συμφωνούμε εν μέρει στην διάκριση που κάνεις. Υπάρχουν τα κινητά που έχουν καλή κάμερα, αλλά δεν ήταν εξαρχής αυτή η προτεραιότητα (όπως το Meizu που μου αρέσει πολύ) και από την άλλη τα υβρίδια camera-centric smartphones ή connected cameras ή όπως αλλιώς θέλεις, όπως τα Nokia 808 Pureview (N8 παλιότερα), Lumia 1020, Samsung Galaxy S4/Κ Zoom και το πιο σύγχρονο κι εξελιγμένο, το Panasonic Lumix DMC-CM1.

 

Το θέμα είναι ότι η απόσταση ανάμεσα στα τηλέφωνα με καλή κάμερα και στα υβρίδια έχει ελαττωθεί σημαντικά τελευταία και τα αποτελέσματα είναι πλέον συγκρίσιμα. ;)

 

Υ.Γ. Λέω εν μέρει, γιατί τα υβρίδια δεν διαφέρουν από τα υπόλοιπα κινητά αν εννοείς κάτι τέτοιο, απλά δίνεται περισσότερη βαρύτητα στην κάμερα.

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sekeako το gionee elife e8 το ζαχαρωνω και εγώ. Με έχουν εντυπωσιάσει τα specs του (έως 120 mp). Από την άλλη meizu δύσκολα θα ξαναπαιρνα αν δεν έχει πάλι ois και κυρίως έλλειψης ανοιχτού λογισμικού. Μου έχει λείψει να δοκιμάζω νέες rom
Link to comment
Share on other sites

Μα συμφωνούμε εν μέρει στην διάκριση που κάνεις. Υπάρχουν τα κινητά που έχουν καλή κάμερα, αλλά δεν ήταν εξαρχής αυτή η προτεραιότητα (όπως το Meizu που μου αρέσει πολύ) και από την άλλη τα υβρίδια camera-centric smartphones ή connected cameras ή όπως αλλιώς θέλεις, όπως τα Nokia 808 Pureview (N8 παλιότερα), Lumia 1020, Samsung Galaxy S4/Κ Zoom και το πιο σύγχρονο κι εξελιγμένο, το Panasonic Lumix DMC-CM1.

 

Το θέμα είναι ότι η απόσταση ανάμεσα στα τηλέφωνα με καλή κάμερα και στα υβρίδια έχει ελαττωθεί σημαντικά τελευταία και τα αποτελέσματα είναι πλέον συγκρίσιμα. ;)

 

Υ.Γ. Λέω εν μέρει, γιατί τα υβρίδια δεν διαφέρουν από τα υπόλοιπα κινητά αν εννοείς κάτι τέτοιο, απλά δίνεται περισσότερη βαρύτητα στην κάμερα.

 

η μονη μου ενσταση ειναι το παχος για να χωρεσει το xenon, εννοειτε οτι λειτουργικα δεν διαφερουν σαν τηλεφωνα, και εγω θα ηθελα xenon αν μπορουσαν να το χωρεσουν σε κανονικο smartphone

 

Φίλε sekeako το gionee elife e8 το ζαχαρωνω και εγώ. Με έχουν εντυπωσιάσει τα specs του (έως 120 mp). Από την άλλη meizu δύσκολα θα ξαναπαιρνα αν δεν έχει πάλι ois και κυρίως έλλειψης ανοιχτού λογισμικού. Μου έχει λείψει να δοκιμάζω νέες rom

 

καλα τα κανονικα του megapixel θα ειναι 24 του gionee, η μεγαλη φωτογραφια θα βγαινει με καποιο τεχνασμα το οποιο νομιζω το εχει κανει και η oppo στα 50mp οσο για την meizu αν δεν βαλει ois στο mx5 θα ειναι μεγα φαουλ καθως ολοι οι αλλοι κινεζοι εχουν βαλει, για τις ρομ το αντιθετο, εχω ηρεμησει με flyme και δεν με νοιαζει καθολου αν θα βγουν custom rom, καθως παλια ελιωνα στα φλασαρισματα και πλεον δεν εχω χρονο για τετοια

Link to comment
Share on other sites

καθως παλια ελιωνα στα φλασαρισματα και πλεον δεν εχω χρονο για τετοια

Πως να έχεις χρόνο βρε φίλε saleakos...Αφού του δίνεις και καταλαβαίνει σε δείγματα φωτογραφιών και συγκριτικά ..:p

Αν και ανησυχώ πλάκα , πλάκα ..Έχω καιρό να δω συγκριτικό από εσένα :p

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Πως να έχεις χρόνο βρε φίλε saleakos...Αφού του δίνεις και καταλαβαίνει σε δείγματα φωτογραφιών και συγκριτικά ..:p

Αν και ανησυχώ πλάκα , πλάκα ..Έχω καιρό να δω συγκριτικό από εσένα :p

 

κατι θα γινει σε λιγο καιρο ;) :lol: αν και προβλεπω να κανει αλλος συντομοτερα :p

Link to comment
Share on other sites

low light 1/2 iso 200

18682303798_a9a93011e6_k.jpglow light 1/2 iso 200 by Vagos Geo, on Flickr

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

low light 1/2 iso 200

18682303798_a9a93011e6_k.jpglow light 1/2 iso 200 by Vagos Geo, on Flickr

 

παρα πολυ καλη, φοβερη λεπτομερεια, θορυβος σχεδον ανυπαρκτος, ενταξει το κουνηματακι ειναι απολυτως λογικο για 1/2sec διχως ois, μπραβο στο μινι ;)

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη, φοβερη λεπτομερεια, θορυβος σχεδον ανυπαρκτος, ενταξει το κουνηματακι ειναι απολυτως λογικο για 1/2sec διχως ois, μπραβο στο μινι ;)

Ευχαριστώ να σαι καλά .. Πάντως ζοριστηκα πολύ να βγάλω ιδανικό αποτέλεσμα χωρίς τρίποδο και ois:lol:

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ να σαι καλά .. Πάντως ζοριστηκα πολύ να βγάλω ιδανικό αποτέλεσμα χωρίς τρίποδο και ois:lol:

 

δεν πειραζει, ειναι σαν να οδηγας παλια φορμουλα χωρις τα ηλεκτρονικα βοηθηματα που επαιζε ρολο ο οδηγος :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το Ζ9 mini?

Θα μ ενδιέφερε σαν δεύτερη συσκευή τώρα το καλοκαίρι που το note είναι τεράστιο.

 

Απ ότι πήρε το μάτι μου έχει Sony 234 f2.0 και ρυθμιζόμενο κλειστρο.

Στο minideal.net το δίνουν 279$

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το Ζ9 mini?

Θα μ ενδιέφερε σαν δεύτερη συσκευή τώρα το καλοκαίρι που το note είναι τεράστιο.

 

Απ ότι πήρε το μάτι μου έχει Sony 234 f2.0 και ρυθμιζόμενο κλειστρο.

Στο minideal.net το δίνουν 279$

η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα απο θεμα καμερας στις 5 ιντσες

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν προκειται να δεις παρακατω iso, καθαρα θεμα software ειναι

 

Θέμα software ή firmware? Στο pro είδα στα exifs 40,50. Δεν έχω δει να φοράνε διαφορετικό sensor..

 

Υπάρχει προγραμματάκι για κάμερα με manual ρυθμίσεις για iso λιγότερο από 100?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Θέμα software ή firmware? Στο pro είδα στα exifs 40,50. Δεν έχω δει να φοράνε διαφορετικό sensor..

 

Υπάρχει προγραμματάκι για κάμερα με manual ρυθμίσεις για iso λιγότερο από 100?

δεν παιζει ρολο το firmware, αν το εχουν κλειδωμενο να πηγαινει μεχρι εκει δεν νομιζω να αλλαξει με αλλο app

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο είσαι τρελός .. Ακόμα δεν το πήρες το πούλησες ? (Ίσα ίσα για το συγκριτικό το πήρες).. Δεν με ρώτησες καν άμα θέλω να στο αγοράσω :p ..

Αλλά ξέρω γιατί το έδωσες .. Επειδή έχεις καταβάθος αποθυμένο το z7 mini :lol: .. Αυτό με την τράπεζα όντως με παραξένεψε (λεω τι κάνει το παλικάρι για το συγκριτικό) πως και δεν του έκαναν κάποια παρατήρηση..

 

ΥΓ. Όντως ..θέλωντας η μη , δεν γλιτώνεις τη γκρίνια από μια γυναίκα :p

 

Κατσε με το z7 μια χαρα ειναι! Το εδωσα γιατι μου ετυχε ενα απροοπτο οικονομικο γεγονος και επρεπε να δωσω ενα απο τα 2. Οποτε βρεθηκε ενα παλικαρι και το πηρε επιτοπου (σιγα μην το αφηνε).

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αλήθεια είναι ότι για την γκρίνια δεν υπάρχει φάρμακο. Αλλά εντύπωση επίσης κάνει σε όλους φαντάζομαι πόσο γρήγορα το αποχωρίστηκες, ειδικά από τη στιγμή που σου άφησε και καλές εντυπώσεις σε android συσκευή. Φαντάζομαι πως ήξερες την ποιότητα του Meizu πάνω κάτω, περίμενες κάτι το τρελά καλό να το κρατήσεις?

 

Στα των φωτογραφιών. Παρατηρώ ότι και σε έντονο ήλιο (πχ σε αρκετές στην θάλασσα σήμερα) το Meizu δεν κατεβάζει το iso κάτω από 95, είναι θέμα software?

 

Απαντησα παραπανω γιατι το εδωσα..:)

Το θεμα ειναι αυτο που λες, οτι μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις σαν android συσκευη. Δυσκολευομαι πολυ να βρω κατι αντιστοιχο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι δεν προκειται να δεις παρακατω iso, καθαρα θεμα software ειναι, οσο για τον Γιωργο απο την στιγμη που το παιδι γουσταρει το 1020 καλα εκανε, εχει τους λογους του και δεν ειναι τυχαιο, το 1020 ειναι φωτογραφικη που τυγχανει να ειναι και κινητο, αλλη κατηγορια, το meizu απο την αλλη ειναι κινητο με πολυ καλη καμερα, μεσα στις 3 καλυτερες καμερες στο android εως τωρα κατα την γνωμη μου, σορρυ mivas :p το cm1 δεν ειναι κινητο, ειναι καμερα με λειτουργικο android, παντως φιλε γιωργο δεν νομιζω να βρεις συντομα αντικαταστατη στο android αν δεν κανεις καποιες υποχωρησεις ειδικα στον τομεα του xenon

 

Συμφωνω απολυτως. Κοιτα κακα τα ψεμματα το mx4 για μενα ειναι στα 3 κορυφαια android καμεροτηλεφωνα. Ολη η μαγκια του ειναι ο imx220 στον οποιο εχουν κανει πολυ καλη υλοποιηση στο mx4, σαφως πολυ ανωτερο απο το sony xperia z3.

Τωρα το 1020 δεν θα σου πω ψεμματα...υπηρξαν φορες που το mx4 εβγαζε καλυτερες φωτο αλλα ηταν πολυ λιγες.

Μετα απο 120 φωτογραφιες συνολικα στην καθε συσκευη, οι 100 ηταν καλυτερες στο 1020 και οι 20 στο mx4. Το 1020 ειναι μια καμερα κουμπωμενη πανω σε ενα κινητο, ενω το meizu το αντιθετο.

Αν με ρωτησεις τι προτιμω στην φωτογραφια, θα σου πω το 1020 για πολλους λογους, αλλα κυριως γιατι μπορεις να παρεις πανευκολα μια πολυ πολυ καλη φωτο μερα νυχτα ειτε με xenon ειτε οχι. Στον τομεα του video, δεν αναφερθηκα καν, αν θελετε ευχαριστως να σας πω γιατι εχω αποψη μιας και εκανα συγκριτικο.

Αν με ρωτησεις στο συνολο συσκευης-καμερας, θα σου πω ΜΑΚΡΑΝ το mx4. Αλλη οθονη, αλλη ταχυτητα αλλο τηλεφωνο. Δεν συγκρινεται.

Και αν λαβουμε υποψιν μας τον παραγοντα οτι ειναι κοντα στο 1020, ε τοτε δεν θελει και πολυ σκεψη.! ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

low light 1/2 iso 200

Χαλια μαυρα.... :lol::p

Λοιπον περα απο την πλακα μου αρεσουν πολυ τα χρωματα. Ειναι πολυ φυσικα και ισως ενα κλικ κατω προς το ξεθωριασμενο. Για ανευ τριποδου και χωρις ois ειναι πολυ καλη.

Αλλα αν θες να παρεις τα μεγιστα απο τετοιες ειδους φωτο, θες τριποδο. Αλλιως δοκιμασε να παρεις μια θηκη για καρτες (αυτες που βαζουμε σε μαγαζια) η στηριξε το καπου και ξανατραβα την ιδια με exposure -1, iso 100-200, και κλειστρο 2sec+. ;)

Link to comment
Share on other sites

@demon Ευχαριστώ για τις συμβουλές Γιώργο.. Στα χρώματα και ο φωτισμός της φωτογραφίας, είναι στα ίδια επίπεδα πάνω, κάτω, όπως έβλεπα το σκηνικό και με τα μάτια μου.. Το nubia τα πάει καλά στην φυσικότητα των χρωμάτων.. Αλλά μπορεί ένα τικ να βγήκε λίγο πιο ξεθωριασμενο, δεν αντιλέγω.. Περιμένω τριποδακι από eBay.. Τώρα στα κυριότερα.. Θα πάρεις άλλη συσκευή Android? Είναι στα σχέδια σου να υποθέσω? Άπο Κίνα μεριά? Η θα πας για κάτι ποιο επώνυμο;

 

@saleakos Σωστή διατύπωση...Που θα πάει, κάποια στιγμή θα γίνω και εγώ Ayrton Senna της φωτογραφίας :-P

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

@demon Ευχαριστώ για τις συμβουλές Γιώργο.. Στα χρώματα και ο φωτισμός της φωτογραφίας, είναι στα ίδια επίπεδα πάνω, κάτω, όπως έβλεπα το σκηνικό και με τα μάτια μου.. Το nubia τα πάει καλά στην φυσικότητα των χρωμάτων.. Αλλά μπορεί ένα τικ να βγήκε λίγο πιο ξεθωριασμενο, δεν αντιλέγω.. Περιμένω τριποδακι από eBay.. Τώρα στα κυριότερα.. Θα πάρεις άλλη συσκευή Android? Είναι στα σχέδια σου να υποθέσω? Άπο Κίνα μεριά? Η θα πας για κάτι ποιο επώνυμο;

 

@saleakos Σωστή διατύπωση...Που θα πάει, κάποια στιγμή θα γίνω και εγώ Ayrton Senna της φωτογραφίας :-P

 

H Κινεζο η το G4. Το g4 σαφως το προτιμω αλλα ειναι ακριβο για τα γουστα μου, τουλαχιστον στην παρουσα φαση.

Στον τομεα φωτογραφια,(οχι σαν συσκευη) δεν εχει να δωσει κατι τρελλο σε διαφορα σε σχεση με ενα mx4 π.χ.

Αλλα αν δεν το πιασω δεν εχω αποψη οποτε οτι και να πω ειναι λιγο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχαν ακουστει αρκετα στην παρουσιαση του g4 για το φλας του και την τεχνολογια που εφαρμοζει η lg στην συσκευη για πολυ εντυπωσιακα βραδινα αποτελεσματα, που απασχολουν αρκετους χρηστες , σε εναν τομεα που τα περισσοτερα κινητα πονανε, εχουμε καποιο δειγμα της συσκευης σε βραδινες ληψεις, ή σε χαμηλο φωτισμο, αλλα με φυσικα προσωπα, που ειναι και το πιο απαιτητικο κομματι συγκρισης??

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ειχαν ακουστει αρκετα στην παρουσιαση του g4 για το φλας του και την τεχνολογια που εφαρμοζει η lg στην συσκευη για πολυ εντυπωσιακα βραδινα αποτελεσματα, που απασχολουν αρκετους χρηστες , σε εναν τομεα που τα περισσοτερα κινητα πονανε, εχουμε καποιο δειγμα της συσκευης σε βραδινες ληψεις, ή σε χαμηλο φωτισμο, αλλα με φυσικα προσωπα, που ειναι και το πιο απαιτητικο κομματι συγκρισης??

 

Καλως τον Ασωτο Υιο ρε...

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον Ασωτο Υιο ρε...

 

Ωραία υποδοχή.......

Κλαίω......:lol: :lol: :lol:

Αστειεύομαι pixon.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!! :lol::lol: χαθηκα, αλλα παντα πιστος στις προτιμησεις μου... πολλες αλλαγες ομως βλεπω απο μερικους ...:lol::lol::lol:

Τι λεει παιδια? Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!! :lol::lol: χαθηκα, αλλα παντα πιστος στις προτιμησεις μου... πολλες αλλαγες ομως βλεπω απο μερικους ...:lol::lol::lol:

Τι λεει παιδια? Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

 

Εχεις καμια φωτο απο pixon?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καμια φωτο απο pixon?

 

Το k zoom είχε το παιδί ρε παοκ. Αμνησία έπαθες????:lol:

Καλώς ήρθες pixon και πέρα από την πλάκα και τα πειράγματα, ελπίζω να μη χαθείς. Άλλωστε το νήμα πλημμύρισε απο νέες συσκευές και μερικές απο την συσκευή σου θα ήταν σημαντικές για συγκρίσεις...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...