Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

18408111383_f3e2d5aee8_c.jpg

 

επηξες με το s6 και τωρα ξεσπας με long exposure ε; :p ωραιο το nubia, πολυ καλη η φωτο, φαινεται οτι εχει δυνατοτητες

 

λοιπον μερικες απο το g4, τιποτα το ιδιαιτερο, απλες καθημερινες φωτο ολες στο auto, δεν ειχα χρονο να ασχοληθω ιδιαιτερα, παντως μετα απο το mx4 δεν αναφωνησα και wow αλλα βγαζει καλες φωτο, μολις βρω χρονο θα κανω και ενα συγκριτικο

 

18410246993_27c8a228e3_c.jpg20150620_193558 by saleakos, on Flickr

18408482664_f131ef2936_c.jpg20150620_192629 by saleakos, on Flickr

18843264380_fd9f307533_c.jpg20150620_193034_HDR by saleakos, on Flickr

18844756619_ef33de9632_c.jpg20150620_193152 by saleakos, on Flickr

18843164908_a314834b2f_c.jpg20150620_201013 by saleakos, on Flickr

19025086992_4c87fd8b4b_c.jpg20150620_185724 by saleakos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ολες με τρίποδο. Δεν τρελάθηκα. Αυτές είναι οι καλύτερες από αρκετές. Ισως κάτι και να κάνω λάθος. Ελπίζω να είναι σε μένα το λάθος και όχι στο φακό... :(

18843917528_583f88311d_k.jpgP50621-212536 by P. V., on Flickr

 

18843889580_e39dac2666_k.jpgP50621-211540 by P. V., on Flickr

 

18843520068_b3eb176c73_k.jpgP50621-220936 by P. V., on Flickr

 

19031221875_a5a62310a2_k.jpgP50621-213701 by P. V., on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@babill Πετρο δεν βλεπω κατι επιληψιμο, ενταξει ενα κλικ καλυτερες θα μπορουσαν να βγουν αλλα στις long exposure θελει λιγο πειραματα να δεις τι παιζει, στην πρωτη εχει πολλους ανθρωπους και λογικο να βγει ετσι, η τριτη ηθελε παραπανω sec και κατεβασμα το exposure για την ακροπολη, τεταρτη ειναι τελεια, οι 3 πρωτες σου πασχουν απο καλο νεταρισμα, θα σου πω ενα κολπακι για να νεταρει τελεια, θα εισαι σε auto mode, θα το αφησεις να νεταρει, γυρνας σε manual βαζεις τις ρυθμισεις σου σε κλειστρο/iso και τραβας;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@paok πιο πολυ για iso 200 μοιαζει, θορυβος μηδεν, πολυ καλη, εχει διατηρησει και την λεπτομερεια παρα το υψηλο iso

 

λοιπον iso 50 shutter 1 sec χερατη

 

18845375508_6dd5ec3564_b.jpg20150622_004311 by saleakos, on Flickr

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

Στα της Ακρόπολης έπαιξα αρκετά με ρυθμίσεις. Και με το διάφραγμα σε συνδυασμό με το ISO, ίσως το exposure που λες να το ήθελε. Και στο νετάρισμα προσπάθησα αλλά αρκετές ήταν out of focus. Θα το δοκιμάσω αυτό με την εναλλαγή.

 

Πραγματικά στο Nubia είναι εντυπωσιακά λίγος ο θόρυβος για 800 ISO και πολύ “καθαρή” για εσωτερική....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

@babill Μια χαρά βγήκαν οι φωτογραφίες..

Το καλό στα nubia z7 & z9 mini , αν παίξεις με το κλειστρο και βάλεις και υψηλό iso δεν έχεις θέμα άπο θόρυβο..

 

@saleakos πολύ καλές οι πρωινές φωτογραφίες από το G4..

Στην βραδινή έχω εντύπωση ότι με το meizu θα είχες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή του G4..

 

@paok Κοντεύεις να φτάσεις στα επίπεδα το z7 mini :-P

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

@saleakos πολύ καλές οι πρωινές φωτογραφίες από το G4..

Στην βραδινή έχω εντύπωση ότι με το meizu θα είχες ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή του G4..

 

το θεμα ξερεις πιο ειναι βαγγελη, οτι αυτη την τραβηξα λες και τραβαγα πρωι, και μιλαμε για 1sec ετσι; απο θεμα ευκολιας μιλαω

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ξερεις πιο ειναι βαγγελη, οτι αυτη την τραβηξα λες και τραβαγα πρωι, και μιλαμε για 1sec ετσι; απο θεμα ευκολιας μιλαω

Όντως φίλε.. Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.. Σίγουρα θα βγάζεις πιο εύκολα φώτο σε σχέση με το meizu.. Αλλά και εσύ δεν βοηθάς την κατάσταση... Που είναι το συγκριτικό βρε?

Κατά τη γνώμη σου τι συμπεράσματα έχεις βγάλει με τη κάμερα του G4 σε σχέση με το mx4?

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Όντως φίλε.. Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες.. Σίγουρα θα βγάζεις πιο εύκολα φώτο σε σχέση με το meizu.. Αλλά και εσύ δεν βοηθάς την κατάσταση... Που είναι το συγκριτικό βρε?

Κατά τη γνώμη σου τι συμπεράσματα έχεις βγάλει με τη κάμερα του G4 σε σχέση με το mx4?

 

μολις βρω χρονο θα κανω ενα συγκριτικο, απλα δεν θελω να ειναι προχειρο, τωρα χοντρικα, σε ημερα πανω κατω τα ιδια, αλλα βραδυ, εσωτερικο χωρο κλπ, καλυτερο το g4 κυριως ελεω ois, παιζει μεγαλο ρολο το ρημαδι στην καθαροτητα της φωτο

Link to comment
Share on other sites

@babill2004: Η 4η σου φωτό είναι εξαιρετική και σαν απόδοση αλλά και σαν θέμα. Αν είχες ανεβάσει και λίγο το κάδρο προς τα πάνω θα ήταν μια πανέμορφη φωτό!
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια η βραδυνη απο το G4 ειναι συγκλονιστικη...επιπεδα λεπτομερειας και ευκρινειας εφαμιλλα με του 1020.

Ενα κλικ λιγο πανω τα χρωματα θελει και ειναι τελεια.

 

edit : λαθος ...τωρα ειδα οτι ειναι απο meizu Νομιζα οτι ειναι απο g4...μπραβο το meizu

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

@babill2004: Η 4η σου φωτό είναι εξαιρετική και σαν απόδοση αλλά και σαν θέμα. Αν είχες ανεβάσει και λίγο το κάδρο προς τα πάνω θα ήταν μια πανέμορφη φωτό!

 

Ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι τριποδάκι είναι μόλις 15εκ , έπρεπε να περιμένω να περάσουν και οι πελάτες, αφού είχαν.... προτεραιότητα. Και εκεί τράβηξα 5,6 με διαφορετικές ρυθμίσεις, και παρόλο που έκανα focus στα αντικείμενα, μόνο σε αυτή είχα αποτέλεσμα. Υπάρχει τρόπος να βγει καθαρή η φλόγα στα ρεσώ / κεριά? Φαντάζομαι όχι πάντως με διάφραγμα στα 2 secs...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ξερεις πιο ειναι βαγγελη, οτι αυτη την τραβηξα λες και τραβαγα πρωι, και μιλαμε για 1sec ετσι; απο θεμα ευκολιας μιλαω

 

Πως το εννοεις αυτο? Απο το ποσο γρηγορα εστιασες λες?

Link to comment
Share on other sites

Πως το εννοεις αυτο? Απο το ποσο γρηγορα εστιασες λες?

και αυτο και τις αλλαγες τις βλεπεις real time στην οθονη ( πολυ σημαντικο) και το κυριοτερο δεν ημουν στην τσιτα να ειμαι ακινητος μην βγει κουνημενη, την εβγαλα πολυ χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

και αυτο και τις αλλαγες τις βλεπεις real time στην οθονη ( πολυ σημαντικο) και το κυριοτερο δεν ημουν στην τσιτα να ειμαι ακινητος μην βγει κουνημενη, την εβγαλα πολυ χαλαρα

Καλημέρα Παύλο.. Σε βλέπω να κρατάς για τη πάρτη σου το G4 και να πασαρεις το meizu στη γυναίκα.. Σε κόβω φιρί φιρι να φας παντόφλα :-P

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο.. Σε βλέπω να κρατάς για τη πάρτη σου το G4 και να πασαρεις το meizu στη γυναίκα.. Σε κόβω φιρί φιρι να φας παντόφλα :-P

 

E κοιτα μεταξυ μας τωρα...αν ημουν στη θεση του το g4 θα κραταγα εναντι του meizu για πολλους λογους...

(μακρια απο z7 mini!!!) :lol::p

 

@saleakos περιμενουμε συγκριτικο mx4 vs lg g4. Ειδικα εγω πως και πως ΕΚΤΟΣ ΑΝ θες να μου δωσεις και τα 2 κινητα να το κανω εγω για σενα!!! (και αμα τα παρεις πισω γραψε μου).

Περα απο την πλακα δεν χρειαζεται να βρεις τις καλυτερες φωτογραφιες, απλα αν θες να εχεις πληρη εικονα, βγες εξω μερα, τραβα 2-3 απο το ενα και απο το αλλο, μερικες indoor με φλας και χωρις φλας, και τελος νυχτα μια στο auto και μια με κλειστρο.

Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα εστω και αν εχεις 1 φωτο απο την καθε κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παύλο.. Σε βλέπω να κρατάς για τη πάρτη σου το G4 και να πασαρεις το meizu στη γυναίκα.. Σε κόβω φιρί φιρι να φας παντόφλα :-P

χαχαχα Βαγγελη την παντοφλα δεν την γλιτωνουμε ετσι και αλλιως, ειναι μεσα στο προγραμμα :p η γυναικα εχει το gionee οποτε μια χαρα ειναι,το mx4 προς το παρον θα το κρατησω, το lg πρεπει να μου αποδειξει την αξια του για να φυγει το meizu το οποιο ηδη μου εχει αποδειξει τι μπορει να κανει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτό του G4, ελάχιστα άτονα τα χρώματα όπως είναι το στυλ της LG.

 

Πρεπει επειγοντως να πας σε οφθαλμιατρο. Μου φενεται οτι αρχιζεις να εχεις καταρρακτη. :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η τελευταια η βραδυνη απο το G4 ειναι συγκλονιστικη...επιπεδα λεπτομερειας και ευκρινειας εφαμιλλα με του 1020.

Ενα κλικ λιγο πανω τα χρωματα θελει και ειναι τελεια.

 

edit : λαθος ...τωρα ειδα οτι ειναι απο meizu Νομιζα οτι ειναι απο g4...μπραβο το meizu

 

Το g4 νομιζω πως ειναι οχι το meizu...

Oσο για το nubia με εντυπωσιαζει το ποσο λιγο θορυβο εχει για το iso που τραβας.

Link to comment
Share on other sites

E κοιτα μεταξυ μας τωρα...αν ημουν στη θεση του το g4 θα κραταγα εναντι του meizu για πολλους λογους...

(μακρια απο z7 mini!!!) :lol::p

 

@saleakos περιμενουμε συγκριτικο mx4 vs lg g4. Ειδικα εγω πως και πως ΕΚΤΟΣ ΑΝ θες να μου δωσεις και τα 2 κινητα να το κανω εγω για σενα!!! (και αμα τα παρεις πισω γραψε μου).

Περα απο την πλακα δεν χρειαζεται να βρεις τις καλυτερες φωτογραφιες, απλα αν θες να εχεις πληρη εικονα, βγες εξω μερα, τραβα 2-3 απο το ενα και απο το αλλο, μερικες indoor με φλας και χωρις φλας, και τελος νυχτα μια στο auto και μια με κλειστρο.

Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα εστω και αν εχεις 1 φωτο απο την καθε κατασταση.

γιωργο θα κοιταξω να το κανω λιαν συντομως φιλε, μην ανησυχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

manual 1/8, iso=800 nubia z9 mini

18845874729_a757d29a90_c.jpg

 

19032604045_77ecba197f_c.jpg

Κώστα με 1/8 και χωρις ois το είχες ακουμπισμένο κάπου η τράβηξες άνετα με την μία.

Ρωτάω γιατί εμένα οι φώτο σε αντικείμενα με χαμηλή ταχύτητα κλειστρου και τρίποδα η πεζούλια δεν μου λένε κάτι.

 

To S6 έπρεπε να έχει κρατήσει τους αλγόριθμους του Note4. Με το f1.9 θα τα είχε για πλάκα όλα αυτά τα κινέζικα στο αυτοματο.

Όταν το Note 4 σε φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό δίνει σε auto 1/10 & iso 500, με f1.9 αντί 2.2 θα έβγαζε τέλεια τα πρόσωπα χωρίς ίχνος θορύβου (θα μπορουσε να κατέβει σε iso 400 αφου ο 1.9 αγηνει να περασει περισσοτερο φως). Και ολα αυτα με την ίδια άνεση που τραβάς ημερήσιες.

https://c1.staticflickr.com/1/457/18426737133_363a7f869c_c.jpg20150620_004730 by Photos presentation, on Flickr

Edited by navi55
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

E κοιτα μεταξυ μας τωρα...αν ημουν στη θεση του το g4 θα κραταγα εναντι του meizu για πολλους λογους...

(μακρια απο z7 mini!!!) :lol::p

 

@saleakos περιμενουμε συγκριτικο mx4 vs lg g4. Ειδικα εγω πως και πως ΕΚΤΟΣ ΑΝ θες να μου δωσεις και τα 2 κινητα να το κανω εγω για σενα!!! (και αμα τα παρεις πισω γραψε μου).

Περα απο την πλακα δεν χρειαζεται να βρεις τις καλυτερες φωτογραφιες, απλα αν θες να εχεις πληρη εικονα, βγες εξω μερα, τραβα 2-3 απο το ενα και απο το αλλο, μερικες indoor με φλας και χωρις φλας, και τελος νυχτα μια στο auto και μια με κλειστρο.

Πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα εστω και αν εχεις 1 φωτο απο την καθε κατασταση.

Χαχα... Καλημέρα φίλτατε... Όντως ο μοναδικός θα είμαι που θα ανεβάζω δείγματα με το z7 mini..

Πάλι καλά που ο paok εξηγήθηκε nubia , για να σπάει η μονοτονία.. Αλλά λάθος νούμερο στο μοντέλο διάλεξε :-P

 

ΥΓ. Καταφτάνει και το meizu mx5 παιδιά..

 

@Te_salat ωραία η φωτογραφία με τις μικρούλες..

Ας πάμε όμως στο ψητό τώρα φίλε.. Σίγουρα στο αυτόματο σε χαμηλό φωτισμό είναι καλύτερα τα Samsung Note 4 & s6 όπως λες.. Αλλά το θέμα είναι και πόσο κοστίζουν, ειδικά όταν βγήκαν στη αγορά.. Τα κινέζικα nubia z9 mini η meizu mx4 κοστίζουν μόλις 250ευρώ και σου δίνουν και πολλές χειροκίνητες ρυθμίσεις να παίξεις.. Που στο τέλος θα βγάλεις καλύτερο δείγμα σε φωτογραφία από τις ναυαρχιδες των 600+ ευρώ.. Αν και σε manual ρυθμίσεις..

Τώρα σε επώνυμη συσκευή και στο αυτόματο με σωστή τιμή για μένα αξίζει το Lumia 1020..

Τι να το κάνω άμα ο χ, ψ, κτλ έχει το iPhone6 και εγώ με το φτηνιάρικο z7 mini του βγάλω καλύτερη φωτογραφία σε χαμηλό φωτισμό και ας παίξω και με manual ρυθμίσεις.. Το αποτέλεσμα μετράει πάντα..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

manual 1/8, iso=800 nubia z9 mini

18845874729_a757d29a90_c.jpg

 

19032604045_77ecba197f_c.jpg

 

Σε συνέχεια αυτών των δειγμάτων, τράβηξες αρκετές και κράτησες την καλύτερη? ή βγήκε με τη μία το αποτέλεσμα?

 

Το νόημα είναι να δούμε ποιο κινητό βγάζει point and shoot το καλύτερο αποτέλεσμα και να έχει δυνατότητα και manual ρυθμίσεων. Α και φυσικά να μην ξεχνάμε κάτι που δεν το πολυσχολιάζουμε εδώ, να είναι σύγχρονο και απροβλημάτιστο ως εμπειρία χρήσης....

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...