Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aν σε βοηθαει να το κατανοησεις ετσι πασο...αλλα δεν δουλευει ετσι.

 

Η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να πω οτι με σιγουρια δουλευει ετσι..απλα ξερω οτι υπαρχει η τεχνολογια για να δουλεψει ετσι οπως το περιεγραψα.

Digital overlaping λεγεται και απλα μπορει να κρατησει παραπανω απο μια τιμη εκθεσης-φωτεινοτητας για καθε pixel (οχι μονο μια ..Ο περιορισμος ειναι στα ηλεκτρονικα -ποσο γρηγορα μπορουν να μεταφερουν πληροφορια απο τα οσα mpx και τον συνολικο χωρο για buffering)..

Σκεψου οπως το αναφερεις αλλα σε επιπεδο hw και οχι διαφορετικων ληψεων.

Λογικα τετοιες εικονες δεν θα αναφερουν ουτε iso ουτε κλειστρο .

 

Προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι εχουν κανει οντως στη πραξη απλα αν το εχουν κανει με δυο ξεχωριστες ληψεις οπως το αναφερεις ...ετσι οπως ενθουσιαστηκες ξεκινα ξενερωνε απο τωρα : p

 

θα στειλω tweet σε αυτον τον γκουρου που βρισκεται πισω απο την καμερα του 950...να δουμε τι θ'απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε βοηθαει να το κατανοησεις ετσι πασο...αλλα δεν δουλευει ετσι.

 

Η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να πω οτι με σιγουρια δουλευει ετσι..απλα ξερω οτι υπαρχει η τεχνολογια για να δουλεψει ετσι οπως το περιεγραψα.

Digital overlaping λεγεται και απλα μπορει να κρατησει παραπανω απο μια τιμη εκθεσης-φωτεινοτητας για καθε pixel (οχι μονο μια ..Ο περιορισμος ειναι στα ηλεκτρονικα -ποσο γρηγορα μπορουν να μεταφερουν πληροφορια απο τα οσα mpx- και τον συνολικο χωρο για buffering)..

Σκεψου οπως το αναφερεις αλλα σε επιπεδο hw και οχι διαφορετικων ληψεων.

Λογικα τετοιες εικονες δεν θα αναφερουν ουτε iso ουτε κλειστρο .

 

Προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι εχουν κανει οντως στη πραξη απλα αν το εχουν κανει με δυο ξεχωριστες ληψεις οπως το αναφερεις ...ετσι οπως ενθουσιαστηκες ξεκινα ξενερωνε απο τωρα : p

 

 

 

@takglos

Δεν ξερω για τους αλλους αλλα την φωτο την "βλεπω" private..και δεν μπορω να την δω στο flickr.

Aπο κει και επειτα παραειναι εντονο ..και εμφανιζεται εντονο halo συν καποια αλλα.

Κατευθειαν απο κινητο η μπηκε σε photoshop?

 

Ναι είναι private ξεχάστηκα..Βασικά είναι έντονο γιατί εγώ το επέλεξα..Στο Lumia 930 στις φωτογραφίες μπορώ να επεξεργαστώ το hdr και έχω επιλογή για μέγιστο και το επέλεξα..Ναι ίσως ήθελε πιο χαμηλά λίγο..Δεν είναι από photo shop,αν θυμάμαι πείραξα λίγο την αντίθεση..

Link to comment
Share on other sites

21898825649_75022c9ddf_k.jpgNew Image by takis glossidis, on Flickr. Η ελπίδα γεννιέται μέσα από τα ερείπια..Lumia 930..

Πολύ όμορφη φωτογραφία και αληθινά σοφά λόγια...

 

Συνέχισε την πολύ καλή δουλειά. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη φωτογραφία και αληθινά σοφά λόγια...

 

Συνέχισε την πολύ καλή δουλειά. :)

Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως σας φαίνεται παιδιά;;;

 

Rainy day

Εμένα μου αρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

@tang ωραια φωτο πολυ ζωντανη...

 

Ερχεται συγκριτικο G4 vs Iphone 6 plus + G4 vs 1020...

 

that's i am talking about baby!!

θελω να δω και iphone μιας και πρεπει να ειναι αρκετα δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

@tang ωραια φωτο πολυ ζωντανη...

 

Ερχεται συγκριτικο G4 vs Iphone 6 plus + G4 vs 1020...

 

Γουστάρω! Δεν έχω ασχοληθεί με τα νέα iPhone, μόνο ότι έχω ακούσει - δει στα πεταχτά...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@tang ωραια φωτο πολυ ζωντανη...

 

Ερχεται συγκριτικο G4 vs Iphone 6 plus + G4 vs 1020...

 

Αυτά είναι! Αναμένουμε με αγωνία...:)

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χτες ειχα επισκεψεις στο σπιτι και ο "δοτης" ειχε ενα Iphone 6 plus. Δεν εχασα ευκαιρια και ειπα να κανω ενα συγκριτικο..:p

Να πω με λιγα λογια την αποψη μου και τι παρατηρησα. Το i6 μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε με το αυτοματο του (εξαλλου δεν εχει και manual). Δεν μου βγηκε καμια φωτογραφια κουνημενη, (πολυ καλο ois) και σε ολες τις συνθηκες πηρε πολυ καλες φωτο.

Αν εξαιρεσουμε μερικες (εσεις θα κρινετε ποιες) ομολογω με εκπληξη μου, οτι το i6 εκατσε πολυ καλα και για λιγο ξεπερασε το g4 στο αυτοματο. Σε πολλες φωτο πηρε καλυτερα χρωματα, ακομα και σε low light αλλα και εξωτερικα. Η αναλυση για οποιον ζουμαρει σαφως ειναι υποδιεστερη του iphone (λογικο) αλλα σε γενικες γραμμες πηρε πολυ καλες και ζωντανες φωτο. Διαλεξα τις φωτο που βγηκαν καλυτερες στο i6 και τις παραθετω παρακατω.

Εγω θα προτιμησω σαν συνολο δυνατοτητων την καμερα του Lg αλλα πρεπει να πω οτι το i6 εχει το καλυτερο αυτοματο που εχω δει μεχρι στιγμης και το πιο δυνατο φλας σε κινητο.

Τo Lg ακολουθει προγραμμα ψηλοτερο iso-γρηγοροτερο κλειστρο-noise reduction, ενω το i6 ακολουθει ακριβως το αντιθετο.

Επειδη ηταν λιγο κουραστικο να το φτιαξω, θα εκτιμουσα πολυ να ακουσω τις γνωμες οσο το δυνατον περισσοτερων απο εσας.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ THUMBNAILS ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ.

Προτεινω δεξι κλικ και ανοιγμα σε νεα καρτελα και ενα κλικ για να ζουμαρει το flickr.

LG G4 ALL AUTO - HDR AUTO VS IPHONE 6 PLUS - ALL AUTO - HDR AUTO

 

IPHONE ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΑ LG

22080962066_f8fb535c2b_k.jpgI8 by George Drizos, on Flickr

21918917620_8e7b930468_k.jpgLG8 by George Drizos, on Flickr

22094616982_0aaf6e4be1_k.jpgI7 by George Drizos, on Flickr

22117169191_abee34c2bf_k.jpgLG7 by George Drizos, on Flickr

21484312324_3bc7661cda_k.jpgI6 by George Drizos, on Flickr

22094613602_ffbf87a227_k.jpgLG6 by George Drizos, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

21918948800_5e4b041622_k.jpgI4 by George Drizos, on Flickr

21919237418_5bec44c8cb_k.jpgLG4 by George Drizos, on Flickr

22080942076_f067dd6e5f_k.jpgI3 by George Drizos, on Flickr

22107133905_a9e2f6b5d1_k.jpgLG3 by George Drizos, on Flickr

21920207459_f1e48606c4_k.jpgI2 by George Drizos, on Flickr

21920205619_84ab0cff6c_k.jpgLG2 by George Drizos, on Flickr

21919221488_f528eeea2d_k.jpgI1 by George Drizos, on Flickr

22107120165_cd9e5ae531_k.jpgLG1 by George Drizos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Διχαστηκα!!!

Σε καποιες μου αρεσε το iphone, σε αλλες το lg

Βασικα μου αρεσαν τα χρωματα του Iphone στις περισσοτερες, πιο θερμα/ζωντανα

Δεν καταλαβα ομως γιατι λες πως υστερει σε αναλυση το Lg?

Link to comment
Share on other sites

Διχαστηκα!!!

Σε καποιες μου αρεσε το iphone, σε αλλες το lg

Βασικα μου αρεσαν τα χρωματα του Iphone στις περισσοτερες, πιο θερμα/ζωντανα

Δεν καταλαβα ομως γιατι λες πως υστερει σε αναλυση το Lg?

 

Φιλε μου εχεις δικιο μολις το αλλαξα. :rolleyes: Εννοουσα φυσικα η αναλυση του iphone ειναι υποδιεστερη. Φαινεται εξαλλου αν τις δεις σε καλη οθονη και αν ζουμαρεις λιγο. Εμενα και στο flickr στο 1 step zoom που εχει φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

OK. Το φαντάστηκα αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσεις :)

Πολύ καλό το συγκριτικό. Άντε και με το S κάποιος ,που λένε είναι καλύτερη :D

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την πρωτη (τον πινακα στον τοιχο) σε ολες τις αλλες προτιμω LG ,και κυριως στις πιο βραδινες που εχουν τραβηχτει στο σπιτι,εκει υπαρχει μεγαλη διαφορα..

Ναι με το 6s θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον μια που λενε οτι εχει βελτιωθει κυριως στις βραδινες

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπραβο καταρχην για το συγκριτικο, g4 απο μενα ξεκαθαρα αν και το Iphone βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες..ειδικα κανοντας το πρωτο ζουμ που σου δινει το flickr ειναι μεγαλη η διαφορα υπερ του lg (παιζει τον ρολο της και η αναλυση)..χρωματικα δεν θα αναφερθω...το χρωματα ειναι καθαρα θεμα γουστου και δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη, σε λεπτομερεια και ευκρινεια παντως ειναι μπροστα το lg σε ολες τις φωτο, βεβαια δεν ειδα φωτο νυχτερινες εξωτερικες που ηθελα να δω...αλλα ενταξει η περισταση δεν το επετρεψε υποθετω :p ελπιζω στο συγκριτικο με το 1020 να δω τετοιες φωτο και auto και manual :)
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπραβο καταρχην για το συγκριτικο, g4 απο μενα ξεκαθαρα αν και το Iphone βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες..ειδικα κανοντας το πρωτο ζουμ που σου δινει το flickr ειναι μεγαλη η διαφορα υπερ του lg (παιζει τον ρολο της και η αναλυση)..χρωματικα δεν θα αναφερθω...το χρωματα ειναι καθαρα θεμα γουστου και δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη, σε λεπτομερεια και ευκρινεια παντως ειναι μπροστα το lg σε ολες τις φωτο, βεβαια δεν ειδα φωτο νυχτερινες εξωτερικες που ηθελα να δω...αλλα ενταξει η περισταση δεν το επετρεψε υποθετω :p ελπιζω στο συγκριτικο με το 1020 να δω τετοιες φωτο και auto και manual :)

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. Ναι σε λεπτομερεια οπως εχω αναφερθει ηδη, το lg ειναι αρκετα καλυτερο και ειναι και λογικο...

Οφειλω να ομολογησω ομως οτι το i6 συμπεριφερθηκε πολυ καλυτερα απο οτι περιμενα.

Ναι σε νυχτερινα δεν τα καταφερα γιατι αποχωρησε ο "δοτης" νωρις....(και του ελεγα μα κατσε λιγο να σε δω να τα πουμε αλλα...):lol:

Αν και πιστευω οτι το g4 θα ηταν πολυ καλυτερο στα βραδυνα ειδικα σε manual φαση.

Οσο για το 1020 vs g4 ναι εχω αρκετα δειγματα και βραδυνες φυσικα. Μολις εξαντλησουμε αυτο, προχωραω στο επομενο...;)

Link to comment
Share on other sites

LG G4...HDR

22097584562_c6c92ea82f_c.jpg20151012_151132_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Σχετικα με το συγκριτικο

Καθολου ρεαλιστικα χρωματα το iPhone στις εξωτερικες φωτο.

Στις εσωτερικες ειναι καλο αλλα πιανει λιγοτερο φως απο το G4.Γενικα μια μετρια καμερα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

Κανε κι ενα βραδυνο συγκριτικο...να ξεχωρισει η φυρα απο το σταρι.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα .. Μπράβο Γιώργο για το συγκριτικό ..Το G4 είναι κατά πολύ καλύτερο σε ανάλυση .. Τώρα για τα χρώματα που λέτε , στο iphone τα βρίσκω λίγο μουντά , ενώ στο G4 πιο επιθετικά ..Δεν είναι όμως άσχημο το iphone στο αυτόματο .. Αξιοπρεπέστατο .. Αν και το G4 είναι ανώτερο σε φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου ..

 

Ας ανεβάσω και εγώ μερικές φωτο που έχω καιρό ..

 

HDR επιθετικό(εδώ έχω λερωμένη κάμερα) 22097573312_cee1a04d42_z.jpgHDR aggressive by Vagos Geo, on Flickr

 

auto 21922226038_9b6407b30b_z.jpg2015-10-12_04-08-34 by Vagos Geo, on Flickr

 

HDR κανονικό 21922241568_13ae8f2c27_z.jpg2015-10-12_04-09-38 by Vagos Geo, on Flickr

 

HDR επιθετικό 22120223071_3f4597ffa8_z.jpgHDR aggressive by Vagos Geo, on Flickr

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χτες ειχα επισκεψεις στο σπιτι και ο "δοτης" ειχε ενα Iphone 6 plus. Δεν εχασα ευκαιρια και ειπα να κανω ενα συγκριτικο..:p

Να πω με λιγα λογια την αποψη μου και τι παρατηρησα. Το i6 μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε με το αυτοματο του (εξαλλου δεν εχει και manual). Δεν μου βγηκε καμια φωτογραφια κουνημενη, (πολυ καλο ois) και σε ολες τις συνθηκες πηρε πολυ καλες φωτο.

Αν εξαιρεσουμε μερικες (εσεις θα κρινετε ποιες) ομολογω με εκπληξη μου, οτι το i6 εκατσε πολυ καλα και για λιγο ξεπερασε το g4 στο αυτοματο. Σε πολλες φωτο πηρε καλυτερα χρωματα, ακομα και σε low light αλλα και εξωτερικα. Η αναλυση για οποιον ζουμαρει σαφως ειναι υποδιεστερη του iphone (λογικο) αλλα σε γενικες γραμμες πηρε πολυ καλες και ζωντανες φωτο. Διαλεξα τις φωτο που βγηκαν καλυτερες στο i6 και τις παραθετω παρακατω.

Εγω θα προτιμησω σαν συνολο δυνατοτητων την καμερα του Lg αλλα πρεπει να πω οτι το i6 εχει το καλυτερο αυτοματο που εχω δει μεχρι στιγμης και το πιο δυνατο φλας σε κινητο.

Τo Lg ακολουθει προγραμμα ψηλοτερο iso-γρηγοροτερο κλειστρο-noise reduction, ενω το i6 ακολουθει ακριβως το αντιθετο.

Επειδη ηταν λιγο κουραστικο να το φτιαξω, θα εκτιμουσα πολυ να ακουσω τις γνωμες οσο το δυνατον περισσοτερων απο εσας.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ THUMBNAILS ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΝΑ ΚΡΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ.

Προτεινω δεξι κλικ και ανοιγμα σε νεα καρτελα και ενα κλικ για να ζουμαρει το flickr.

LG G4 ALL AUTO - HDR AUTO VS IPHONE 6 PLUS - ALL AUTO - HDR AUTO

 

 

 

Γιώργο συγχαρητήρια για το συγκριτικό, πολύ καλό και διαφωτιστικό.

Μέχρι στιγμής τις έχω δει στο κινητό μου. Δεν με ενδιαφέρει τομεγεθος της φωτογραφίας για την άποψή μου, θα δω βέβαια και την ανάλυση στον υπολογιστή στο 100%.

Στο πρώτο σετ μου αρέσουν του iPhone, ειδικά η πρώτη με το κοκορέτσι.

Στο δεύτερο σετ μου αρέσουν του LG.

Σαν συσκευή με τις δυνατοτητες της ( δεν έχω θέμα λειτουργικών κλπ, μου αρέσουν όλα) θα επέλεγα το LG.

Επίτηδες έκανα διπλή παράθεση για να τις βλέπουμε όλες μαζί.

Edited by navi55
αφαίρεση τεράστιας παράθεσης
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την πρωτη (τον πινακα στον τοιχο) σε ολες τις αλλες προτιμω LG ,και κυριως στις πιο βραδινες που εχουν τραβηχτει στο σπιτι,εκει υπαρχει μεγαλη διαφορα..

Ναι με το 6s θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον μια που λενε οτι εχει βελτιωθει κυριως στις βραδινες

 

Αντίθετα, εγώ θα έλεγα ότι σε όλες, εκτός από την προτελευταία, ήταν καλύτερες του άιφον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Χτες ειχα επισκεψεις στο σπιτι και ο "δοτης" ειχε ενα Iphone 6 plus. Δεν εχασα ευκαιρια και ειπα να κανω ενα συγκριτικο..:p

 

Τo Lg ακολουθει προγραμμα ψηλοτερο iso-γρηγοροτερο κλειστρο-noise reduction, ενω το i6 ακολουθει ακριβως το αντιθετο.

 

 

...oh boy...Προσοχη ακολουθει μεγαλο ποστ.

 

Ωραιο συγκριτικο...δυνατο! Απο ολες τις αποψεις (κυριως αναφερομαι στο hw βεβαια).

 

 

Αφησα αυτο το κειμενο στο ποστ που quotara γιατι εχει αρκετο ενδιαφερον Τουλαχιστον για μενα που ειμαι πιο geek σε τετοια θεματα.

Αυτο που εγραψες ειναι και σωστο και λαθος μαζι. Ναι μεν δεν παρατηρησες κατι λαθος ..αλλα δεν λεει τιποτα και ουτε εχει καποια βαση σε διαφορετικους αισθητηρες (και σε μεγεθος και σε ολα).

 

Ας το εξηγησω λιγο αναλυτικοτερα με λιγα απλα μαθηματικα (δεν γινεται να τα αποφυγουμε).

 

Το πραγματικο διαφραγμα του καθε φακου ειναι 4.4/1.8 =~2.44mm για το G4 και 4.2/2.2 =~1.909mm για τον Iphone 6+

Ετσι στην ιδια μοναδα χρονου το φως που θα περασει απο τον φακο του lg ειναι περι τα 64% περισσοτερο απο οτι στο iphone.

 

Προφανως αυτη η διαφορα στη φωτεινοτητα που προκαλει ο καθε φακος θα φαινεται παντα στο κλειστρο και στο iso (μαζι η χωρια προς το παρων δεν μας ενδιαφερει) .

Και ισως εν μερη να φαινεται απο το 1.8 vs 2.2 που ειναι κατιτις παραπανω (και που ειναι ενα μονο χαρακτηριστικο του φακου), αλλα στη πραξη παιζει ρολο και το εστιακο μηκος του φακου, το οποιο στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν διαφερει και παρα πολυ για τους τοσο διαφορετικους μεγεθους αισθητηρες με διαφορετικη αναλογια κιολας.

Κοινως τιποτα δεν ειναι αμεσα συγκρισιμο στους δυο αισθητηρες.

Δεν ειναι τοσο θεμα ας παρουμε "εικονα" με λιγοτερο κλειστρο ας ανεβασουμε iso και θα παιξουμε με noise reduction.

Να θυμισω οτι το συνηθες εστιακο μηκος για 1/3" σενσορα ειναι καπου στα 3.8mm και οχι 4.2mm. (δεν το αναφερω ως σωστο ή λαθος..απλα το 4.2 ειναι μεγαλυτερο απο το συνηθες)

 

Και παμε στο pixel size .

Η apple προτιμησε pixel size αντι για mpx ...και με μολις 1/3" μεγεθος σενσορα να μπορει να δει στα ισια σενσορα μεγαλυτερης κατηγοριας. (1/2.3 αν ηταν 4-3 ..αλλα τωρα στο g4 1/2.6 μιας και ειναι 16-9 ).

1.5μm αντι για το πιο συνηθισμενο 1.12μm που συνανταται πλεον.(πλεον??Mπορει και να αλλαξει αυτο απο οτι βλεπω)

Αυτο του δινει πλεονεκτημα ενα 79% μεγαλυτερης ικανοτητας συλλογης φωτος στο καθε pixel εχοντας ενα πλεονεκτημα ετσι στο snr και στο saturation point. (s.p= ποση ταση χρειαζεται το καθε pixel για να φτασει σε σημειο κορεσμου. -η ενταση του φωτος μετατρεπεται σε ταση).

Κοινως και θα ανεβαζει πιο αργα iso απο οτι το lg αλλα και για ιδιο iso θα συμπεριφερεται καλυτερα απο οτι το lg.

Συνδιαστε το με το ποσο γρηγορα μαζευει φως στην ιδια μοναδα χρονου το lg θα δειτε οτι δεν εχει ιδιαιτερο νοημα η αμεση-"σκληρη" συγκριση σε αυτα τα νουμερα που εκανες τη παρατηρηση σου για το τι κανει το καθε κινητο.

 

 

 

 

 

 

εδιτ

Θερμη παρακληση απο τα μελη ..και πλεον στους mods..

Μην κανετε quote τοσες εικονες μαζεμενες..!!

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...