Jump to content

[Επίσημο] Samsung OmniaLITE (B7300)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βοηθεια.....!

πως θα απενεργοποιησουμε ΤΕΛΕΙΩΣ το ξεκλειδωμα με παρατεταμενο πατημα του πλαϊνου κομπιου...?! Γιατι το εχω μεσα στην θηκη και ξεκλειδωνει,και γινεται χαμος ...! :rolleyes::):p

 

πηγα : ενερξη->ρυθμισεις->γενικες ρυθμισεις->κουμπι->αντιστοιχηση ενος προγραμματος: αλλα δεν εχει κατι σχετικο εκει περα....!!

 

Υπαρχει κανενας τροπος...?!

 

Edit: Τελικα βρεθηκε τροπος,εγκατεστησα το s2u2 και τωρα ειναι οκ...!!

:))

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα ίσως είναι γνωστό στους premium WM users αλλά στην περίπτωσή μου παρουσιάζει μάλλον κάποια ιδιαιτερότητα...

Εξηγούμαι: Έχω το OMNIA LITE (WM 6.5 PRO) και ξαφνικά μετά άπό 2 μήνες ομαλής συμβίωσης-γνωριμίας με τα WM, του...έχει κολλήσει η ειδοποίηση στο original layout των WM 6.5 (οχι το παλιό today screen) στην θέση "Κείμενο" οτι έχω ενα νέο sms (χωρίς ένδειξη φακελάκι στο "taskbar"). Μετά από 30' googling είδα οτι πρόκειται για παλιό, καλό γνωστό bug των WM από παλιότερες εκδόσεις το οποίο λύνεται τρέχοντας στο κινητό το μικρό exe "FixUnreadCount". Κι όμως το πρόβλημα δεν λύθηκε....

Επειδή φαντάστηκα οτι το θέμα σχετίζεται με messed up registry, συνέχισα το google και βρήκα το ένοχο σημείο στο μητρώο που είναι υπεύθυνο για την σχετικη ένδειξη με τον αριθμό των unread sms, δηλαδή το HKCU/SYSTEM/STATE/MESSAGES/SMS/UNREAD όπου υπάρχει το dword "count" που στην περίπτωσή μου είδα οτι η value είναι στο "1". Κατά συνέπεια, αν το αλλάξουμε στο "0" το πρόβλημα θα λύνεται...κι όμως όχι....

Για κάποιο παράξενο λόγο, όταν παω να το διορθώσω με το CERegEditor ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ στο συγκεκριμένο σημείο της registry, κατι που μπορώ να κάνω οπουδήποτε αλλού και που προφανώς είναι ο λόγος που δεν δούλεψε και το FixUnreadCount....Δοκίμασα και την επιλογή "unlock registry" από τα tools του CERegEditor, μου ανέφερε οτι "Registry Unlocked" αλλά εις μάτην...

Sorry για το αναλυτικό και μεγάλο post αλλά όποιος μπορεί να βοηθήσει ή να το ψάξουμε μαζί, μια που προφανώς μπορέι να συμβεί στον καθένα, θα του ήμουν ευγνώμων...

 

**Update: Solved! Ο λόγος που δεν μπορούσα να αλλάξω την τιμή στην registry ήταν προφανώς διότι αφορά το WM interface την ώρα που αυτό ήταν active. Διαλέγοντας το Samsung Widget Plus, άλλαξα την τιμή σε 0, και επαναφέροντας το WM interface από τις ρυθμίσεις προβολής, η ειδοποίηση για το "μη αναγνωσμένο" sms εξαφανίστηκε! :D **

 

ΥΓ: ΛΥΠΑΜΑΙ για το γεγονός οτι η πρωτοφανής για τα δεδομένα του myphone νοοτροπία ορισμένων, δεν μου επιτρέπει να μοιραστούμε αυτή την λύση με περισσότερα μέλη πέρα από εμας τους χρήστες του OMNIA LITE και κλείδωσε το θέμα που είχα ανοίξει στην κατηγορία Windows Mobile software, που αφορά "συζητήσεις για το λειτουργικό σύστημα" την στιγμή που είναι προφανές, με μια απλή αναζήτηση στο web, οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα ΑΦΟΡΑ BUG ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ και δεν είναι device dependent :mad::X

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΥΓ: ΛΥΠΑΜΑΙ για το γεγονός οτι η πρωτοφανής για τα δεδομένα του myphone νοοτροπία ορισμένων, δεν μου επιτρέπει να μοιραστούμε αυτή την λύση με περισσότερα μέλη πέρα από εμας τους χρήστες του OMNIA LITE και κλείδωσε το θέμα που είχα ανοίξει στην κατηγορία Windows Mobile software, που αφορά "συζητήσεις για το λειτουργικό σύστημα" την στιγμή που είναι προφανές, με μια απλή αναζήτηση στο web, οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα ΑΦΟΡΑ BUG ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ και δεν είναι device dependent :mad::X

 

Προφανώς δεν ήταν bug του λειτουργικού τότε.

 

Ας μην βαίνουμε λοιπόν σε βαρύγδουπες δηλώσεις πριν το ψάξουμε πρώτα.

 

Ας συνεχίσουμε με τα της συσκευής τώρα. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Επειδή το πρόβλημα στην registry των WM λύθηκε με προσωρινή απενεργοποίηση του interface και αλλαγή στο αντίστοιχο shell του κατασκευαστή απλά και μόνο για να γίνει "unlocked", σημαίνει οτι αφορά αυτή την συσκευή ????

Όταν το ίδιο συμβαίνει σε χρήστες WM6.5 ή 6 ακόμα και σε προγενέστερες εκδόσεις με τελείως διαφορετικές συσκευές ποιός φταίει ???

Περίμενα μια πολύ πιο εμπεριστατωμένη εξήγηση....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μην το παίρνεις προσωπικά. Εάν παρακολουθείς το myphone θα δεις ότι αυτή είναι η πολιτική του forum και είναι ξεκάθαρη: Δεν ανοίγουμε καινούργιο θέμα όταν υπάρχει ήδη για τη συσκευή που μας απασχολεί.

 

Και επέτρεψε μου να έχω άποψη για το εν λόγω λειτουργικό, αυτό δεν είναι γενικότερο πρόβλημα αλλά συγκεκριμένο και αφορά τη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Ας μην βγαίνουμε όμως περαιτέρω off topic με αυτή τη συζήτηση, ευχαριστώ. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι όσοι μιλάω μαζί τους παραπονιούνται ότι ακούγομαι πολύ χαμηλά, υπάρχει τρόπος να ανέβει η ένταση του μικροφώνου;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι όσοι μιλάω μαζί τους παραπονιούνται ότι ακούγομαι πολύ χαμηλά, υπάρχει τρόπος να ανέβει η ένταση του μικροφώνου;

 

πατα:

*#0002*28346#

πατα στο Music Speaker (οτι και αν διαλεξεις το ιδιο ειναι) και Gain

μετα πας στο INPUT VOLUME

και αλλαζεις τι τιμες στο Mic Amp Gain:

MGNR7~4 σε ->0110

MGNL3~0 σε -> 1001

 

 

και πατας Apply.....!!

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Στη προσπάθειά μου να ενεργοποιήσω το TMC για το iGO8 που έχω εγκαταστήσει, εγκατέστησα τα αρχεία SdkCerts.cab και OmniaTMC_0_9_4_1.CAB σύμφωνα με τις οδηγίες που περιγράφονται

.

Έκανα λοιπόν τις ίδιες "κινήσεις" έως ότου, επανερχόμενη η συσκευή απ' το απαραίτητο soft reset, κολλάει στο άνοιγμα κατά τη παρουσίαση του σήματος της Samsung (όπως ακριβώς φαίνεται στη χρονική στιγμή 2:29 του video) και δεν προχωράει με τίποτα, όσα soft reset και να κάνω. Αναγκαστικά βγάζω τη μπαταρία για να μπορέσω να την κλείσω.

Το ερώτημα πλέον είναι : Υπάρχει τρόπος για να κάνω hard reset της συσκευής ; αν ναι, πως γίνεται ; Αν όχι, θα πρέπει να την πάω στην Samsung ;

Please help !!!

 

edit : Άκυρο, η λύση βρέθηκε εδώ - Ευχαριστώ τον Livas για τη βοήθειά του..... το βρήκαμε ταυτόχρονα

Edited by Salty
mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Στη προσπάθειά μου να ενεργοποιήσω το TMC για το iGO8 που έχω εγκαταστήσει, εγκατέστησα τα αρχεία SdkCerts.cab και OmniaTMC_0_9_4_1.CAB σύμφωνα με τις οδηγίες που περιγράφονται

.

Έκανα λοιπόν τις ίδιες "κινήσεις" έως ότου, επανερχόμενη η συσκευή απ' το απαραίτητο soft reset, κολλάει στο άνοιγμα κατά τη παρουσίαση του σήματος της Samsung (όπως ακριβώς φαίνεται στη χρονική στιγμή 2:29 του video) και δεν προχωράει με τίποτα, όσα soft reset και να κάνω. Αναγκαστικά βγάζω τη μπαταρία για να μπορέσω να την κλείσω.

Το ερώτημα πλέον είναι : Υπάρχει τρόπος για να κάνω hard reset της συσκευής ; αν ναι, πως γίνεται ; Αν όχι, θα πρέπει να την πάω στην Samsung ;

Please help !!!

 

Για Hard Reset (Format) , με τελειως κλειστο το κινητο πατας τα πληκτρα και κρατας: Key lock button (το πλαϊνο που κλειδωνει/ξεκλειδωνει το τηλ.) + τα κουμπια της κλησης ταυτοχρονα!!

 

θα σε βγαλει επιλογη που θα σε λεει αν θες να προχωρησεις στο φορματ !

 

** Θα χασεις οτι εχεις περασμενο μεσα στην συσκευση σου..!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μενα. χτες αγ'ορασα το 7300 απο multirama στα 179€ !!!!!!( εντελως τυχαια μιας και το σιτε χτες το πρωι το είχε 286€ ενω στο καταστημα μου είπαν οτι το ειχαν στα 179€ και φυσικα ....... με αυτη την τιμη το χτυπησα αμεσως) :D:D . Γιατι τόσο χαμηλη η τιμη του σε σχεση με τους 'αλλους??? παιζει κάτι πονηρο????:worry::worry:

οπως και να έχει το τηλ είναι απαιχτο. όμως έχω μια απορία... έβαλα το Sprite Backup αλλά δεν μου κάνει save στην καρτα μνημης ενω κάνει backup στο pc.

Επίσεις που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημέρα και από μενα. χτες αγ'ορασα το 7300 απο multirama στα 179€ !!!!!!( εντελως τυχαια μιας και το σιτε χτες το πρωι το είχε 286€ ενω στο καταστημα μου είπαν οτι το ειχαν στα 179€ και φυσικα ....... με αυτη την τιμη το χτυπησα αμεσως) :D:D . Γιατι τόσο χαμηλη η τιμη του σε σχεση με τους 'αλλους??? παιζει κάτι πονηρο????:worry::worry:

 

Δεν υπάρχει κάτι να ανησυχείς. Αυτές τις μεθόδους ακολουθούν όταν θέλουν να διώξουν το stock τους.

 

έβαλα το Sprite Backup αλλά δεν μου κάνει save στην καρτα μνημης ενω κάνει backup στο pc.

 

Εάν το τρέξεις από την συσκευή, σου αποθηκεύει το backup στη κάρτα μνήμης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πιο στοκ??? το τηλ δεν υπήρχε στα χανια και εντελωσ κατα τυχη τους εστειλαν 2 κομματια μετα απο μερες που το περιμεναν. μου ειπαν οτι εχει γινει χαμος με αυτο το μοντελο.

 

Δεν μου κάνει . μου λεει οτι το backup στην καρτα μνημης απετυχε γιατι δεν βρεθηκε η ο φακελος στην καρτα . βεβαια να πω οτι με ρωταει μετα την πρωτη επαννεκινηση ανθελω να κανω φορματ στην καρτα γιατι την βρισκει σαν νεα . λετε να φταιει αυτο?????

 

 

Επίσεις που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μενα. χτες αγ'ορασα το 7300 απο multirama στα 179€ !!!!!!( εντελως τυχαια μιας και το σιτε χτες το πρωι το είχε 286€ ενω στο καταστημα μου είπαν οτι το ειχαν στα 179€ και φυσικα ....... με αυτη την τιμη το χτυπησα αμεσως) :D:D . Γιατι τόσο χαμηλη η τιμη του σε σχεση με τους 'αλλους??? παιζει κάτι πονηρο????:worry::worry:

οπως και να έχει το τηλ είναι απαιχτο. όμως έχω μια απορία... έβαλα το Sprite Backup αλλά δεν μου κάνει save στην καρτα μνημης ενω κάνει backup στο pc.

Επίσεις που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

 

φιλε μου και εγω ολως τυχαιως το ειδα στο site και λεω να το τσιμπησω γιατι η τιμη του ειναι πολυ καλη.οι πρωτες σου εντυπωσεις ποιες ειναι?ποιοτητα κατασκευης, οθονη , ειναι γρηγορο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο μεχρι στιγμης. χρειαζετε λιγο συνηθεια στην αρχη μιας αλλά ήδη αρχισα να το συνηθίζω και ειναι πολυ καλο. δεν τριζει ,ειναι γρηγορο και η μπαταρια φαινετε πολυ καλη ( από το πρωι μεχρι τωρΑ με φουλ φορτιση και 20 λεπτα τηλ και ειναι ακόμα στο 100% ) . βεβαΙΑ χρειαζεται μερικα ακομα προγραμματακια ( no data , su2s ) kai ginetai όλο και πιο τελειο. όσο για αυτη την την τιμη ...... ειναι από άλλο πλανητη.

 

 

 

 

ΑΑΑΑΑ.. που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μενα. χτες αγ'ορασα το 7300 απο multirama στα 179€ !!!!!!( εντελως τυχαια μιας και το σιτε χτες το πρωι το είχε 286€ ενω στο καταστημα μου είπαν οτι το ειχαν στα 179€ και φυσικα ....... με αυτη την τιμη το χτυπησα αμεσως) :D:D .

 

Σε τι χρώμα το πήρες? Υπάρχει στο multirama μόνο το μαύρο-κόκκινο που φαίνεται στην φωτογραφία του site?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μενα. χτες αγ'ορασα το 7300 απο multirama στα 179€ !!!!!!( εντελως τυχαια μιας και το σιτε χτες το πρωι το είχε 286€ ενω στο καταστημα μου είπαν οτι το ειχαν στα 179€ και φυσικα ....... με αυτη την τιμη το χτυπησα αμεσως) :D:D . Γιατι τόσο χαμηλη η τιμη του σε σχεση με τους 'αλλους??? παιζει κάτι πονηρο????:worry::worry:

οπως και να έχει το τηλ είναι απαιχτο. όμως έχω μια απορία... έβαλα το Sprite Backup αλλά δεν μου κάνει save στην καρτα μνημης ενω κάνει backup στο pc.

Επίσεις που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

 

Το μουλτι δέχεται επιδοτήσεις από βόντα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
( από το πρωι μεχρι τωρΑ με φουλ φορτιση και 20 λεπτα τηλ και ειναι ακόμα στο 100% )

 

Έχω τις αμφιβολίες μου για την ακρίβεια της συγκεκριμένης ένδειξης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις αμφιβολίες μου για την ακρίβεια της συγκεκριμένης ένδειξης.

 

χαχα! Ωραία το έθεσες! :lol:

Τέτοιες ενδείξεις είναι φυσιολογικές, αλλά μετά μπορεί να πέσει 2 γραμμές σχετικά γρήγορα... Πάντως εμένα 2 μέρες με αρκετή μουσική(3-4 ώρες την μέρα, αλλά αλλάζωντας συχνά κομμάτι, περιήγηση στους φακέλους κ.τ.λ), μερικά μηνύματα και 2-3 ολιγόλεπτες κλήσεις τις βγάζει σχετικά άνετα... Και αν τύχει και δεν ακούσω και όση μουσική συνήθως τώρα πιάνει άνετα και 3 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ.. που είναι η Απέγκατασταση Προγραμμάτων ???? δεν μπορώ να την βρώ πουθενα......

 

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ --> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΝΗΜΗΣ --> ΚΥΡΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ

και βγαίνει η λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα και δίπλα στο καθένα η ένδειξη διαγραφή... (=uninstall)

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
χαχα! Ωραία το έθεσες! :lol:

Τέτοιες ενδείξεις είναι φυσιολογικές, αλλά μετά μπορεί να πέσει 2 γραμμές σχετικά γρήγορα... Πάντως εμένα 2 μέρες με αρκετή μουσική(3-4 ώρες την μέρα, αλλά αλλάζωντας συχνά κομμάτι, περιήγηση στους φακέλους κ.τ.λ), μερικά μηνύματα και 2-3 ολιγόλεπτες κλήσεις τις βγάζει σχετικά άνετα... Και αν τύχει και δεν ακούσω και όση μουσική συνήθως τώρα πιάνει άνετα και 3 μέρες...

 

Καλά νούμερα για τα δεδομένα της κατηγορίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα . Μαυρο κοκκινο ειναι στο κουτι απ΄εξω . ... απο μεσα ειναι μαυρο -μαυρο.....

 

παντως εχω και μια αλλη απορια. χτες ειχα 78mb ελευθερα στην μνημη . σημερα το πρωι εχω 146 πως γινεται αυτο????

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παντως εχω και μια αλλη απορια. χτες ειχα 78mb ελευθερα στην μνημη . σημερα το πρωι εχω 146 πως γινεται αυτο????

 

Είσαι σίγουρος ότι κοιτούσες τα ίδια νούμερα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τρεις επιλογές για να μπεις στο internet. Wifi, GPRS και μέσω του internet του υπολογιστή.

 

Eβαλα μία κοσμοκάρτα στο samsung και όταν δεν είχε wi-fi έμπαινε με gprs και αμέσως χρέωνε την κάρτα....

Υπάρχει τρόπος απενεργοποίηση του gprs?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...