Jump to content

[Επίσημο] Samsung OmniaLITE (B7300)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πήρα πριν από δύο μέρες το κινητό και καθότι άσχετος και με τα WM, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης ώστε να φαίνονται τυχόν αναπάντητες, μηνύματα και η ώρα όταν το κινητό έχει κλειδώσει και βρίσκεται σε κατάσταση μειωμένης κατανάλωσης ενέργειας (μαύρη οθόνη). Κάτι ανάλογο δηλαδή με το νοκια που είχα πριν που μου εμφάνιζε ένα φακελάκι για τα μηνύματα, την ώρα κτλ.

Και κάτι άλλο: κάπου διάβασα στα πρώτα posts ότι στην οθόνη υπάρχει ήδη κολλημένο screen protector. Είναι όντως έτσι;

Ευχαριστώ!

Edited by vsk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μπορείς να εγκαταστήσεις κάποια third-party εφαρμογή που σε ειδοποιεί ηχητικά για τα notifications ανά περιοδικά διαστήματα όπως για παράδειγμα το Spb Phone Suite.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ...!!

 

Ειμαι και εγω πλεον ενας κατοχος του κινητου...!! :):)

 

με λιγο χρηση που του εχω κανει..φενεται οτι ειναι ενταξει ολα..!!

 

απλα θα ηθελα 2 πραματακια ετσι για αρχη:

 

1) κανα καλο ξυπνητηρι , που να μπορω να βαλω και σαν ηχο ενα κομματι .mp3 απο την καρτα μνημης... να ειναι και επαναληπτικο και να ειναι και δωρεαν..!!

* Βρηκα το pTravelAlarm αλλα λεει ειναι trial

 

2)πως θα βαλω ενα δικο μου ηχο .mp3 για ειδοποιηση μηνυματος....?!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

thanks για το ξυπνητηρι....! :)

 

κατι αλλο τωρα..!!

βλεπω πολλες εφαρμογες ειναι σε .exe αυτες για να τις τρεκουμε πρεπει να κανουμε με activesync..!!

 

εχω τα windows 7 64bit ultimate...

συνδεω το καλωδιο usb επιλεγω απο το κινητο συνδεση usb-> activesync

αλλα με το pc δεν γινεται ποτε συνδεση....!!

 

Τι χρειαζετε για να το κανω......?!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Να τρέξεις στον υπολογιστή σου το windows mobile device center.

 

ναι το ανοιγω και αυτο..!

αλλα παλι τιποτα..!!

οταν ειχα συνδεση για πρωτη φορα το κινητο με το pc που ηταν ρυθμισμενω στο ActiveSync εκανε πως βρησκει κατι drivers κατι τετοια...και μετα με εβγαλε FAILED (δεν θυμαμαι το μυνημα ακριβως...)!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα στην αρχή, κάνε το εξής:

Πας από το Έναρξη στις Ρυθμίσεις->Γενικές Ρυθμίσεις->Σύνδεση USB κι εκεί επιλέγεις το ActiveSync, αλλά απενεργοποιείς αυτό που λέει "Ενεργοπ. προηγμένης λειτουργίας δικτύου".

Μετά από αυτό συνδέεις το καλώδιο USB και κατά πάσα πιθανότητα το windows mobile device center θα βρει το τηλέφωνο και θα συνδεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αντιμετώπισα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα στην αρχή, κάνε το εξής:

Πας από το Έναρξη στις Ρυθμίσεις->Γενικές Ρυθμίσεις->Σύνδεση USB κι εκεί επιλέγεις το ActiveSync, αλλά απενεργοποιείς αυτό που λέει "Ενεργοπ. προηγμένης λειτουργίας δικτύου".

Μετά από αυτό συνδέεις το καλώδιο USB και κατά πάσα πιθανότητα το windows mobile device center θα βρει το τηλέφωνο και θα συνδεθεί.

 

Το εκανα αυτο που με ειπες...οκ.. το αναγνωρισε αλλα οταν ανοιγω παλι το windows mobile με γραφει NOT CONNECTED ...!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα σου λειβα ειναι τα 64bit ...κανε emulation σε 32 bit οταν κανεις εγκατασταση το wmsc...η κανε format.. :P... εχω αποριες..games τα οποια θελουν αισθητηρα κινησης, γιατι δεν πιανουν στο lite?αφου εχει και αυτο, η κανω λαθος? και μια ακομα, μηπως θελει να κανω καποια εγκατασταση java runtime για να μου τρεξει σωστα τα java?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εκανα αυτο που με ειπες...οκ.. το αναγνωρισε αλλα οταν ανοιγω παλι το windows mobile με γραφει NOT CONNECTED ...!!

 

Πως κατάλαβες ότι το αναγνώρισε αφού σου βγάζει not connected;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως κατάλαβες ότι το αναγνώρισε αφού σου βγάζει not connected;

 

Γιατι με βγαζει κατω στην μπαρα (εκει στο ρολοϊ), βγαζει οτι ειναι συνδεμενω με usb και λεει : GT-B7300 ενω πριν εκει με εβγαζε FAILED ....!!

 

αλλα στο windows mobile με λεει NOT CONNECTED !!

 

Τωρα γιατι,δεν ξερω....!!

:p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά.

Έχω ένα θεματάκι με τις επαφές μου.

Πως μπορω να το κάνω να μην εμφανίζει σε κάθε επαφή που έχω καταχωρίσει κινητό τηλέφωνο την επιλογή "Κλήση βίντεο";

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας τροπος που οταν το συνδεουμε το κινητο με το pc μεσω του usb να μην φορτιζει...?!!

κατεβασα και εβαλα το προγραματακι : favhack omnia, το απενεργοποιησα απο κει μεσα , αλλα παλι τιποτα...! αυτο φορτιζει κανωνικα ! :p:p

 

Και κατι ακομα...γιατι καθε φορα που κανω Επανακινηση το κινητο (restar οχι shutdown) δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης..? ειναι σαν να μην υπαρχει καθολου....! και πρεπει να την βγαλω και να την ξανα βαλω....?! το κανει σε κανεναν αλλο αυτο....?! :confused:

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και κατι ακομα...γιατι καθε φορα που κανω Επανακινηση το κινητο (restar οχι shutdown) δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης..? ειναι σαν να μην υπαρχει καθολου....! και πρεπει να την βγαλω και να την ξανα βαλω....?! το κανει σε κανεναν αλλο αυτο....?! :confused:

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Ας μας πουν και άλλοι κάτοχοι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι εγώ. Έχω μία κάρτα της Transcend των 2GB.

Επι τη ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι: πώς αλλάζουμε τα δύο soft buttons στο κάτω μέρος της οθόνης, τα οποία σ'εμένα π.χ. λένε "Τηλέφωνο" και "Τηλ. κατάλ." ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι εγώ. Έχω μία κάρτα της Transcend των 2GB.

Επι τη ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι: πώς αλλάζουμε τα δύο soft buttons στο κάτω μέρος της οθόνης, τα οποία σ'εμένα π.χ. λένε "Τηλέφωνο" και "Τηλ. κατάλ." ;

 

http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-remap-softkeys.html

 

Είναι παλιό προγραμματάκι και δεν είμαι σίγουρος εάν λειτουργεί στη συσκεκριμένη συσκευή. Μια δοκιμή από τους κατόχους θα μας δώσει την απάντηση.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως θα κανουμε εφαρμογες/παιχνιδια τριτων με αισθητηρα κινησης,να δουλεψουν στο κινητακι...?!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αφενός πρέπει η εφαρμογή/παιχνίδι να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

 

Αφετέρου θα χρειαστείς κάποιο προγραμματάκι από τα διάφορα που κυκλοφορούν στο net. Ένα εξ' αυτών είναι και το gyrator.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφενός πρέπει η εφαρμογή/παιχνίδι να υποστηρίζει κάτι τέτοιο.

 

Αφετέρου θα χρειαστείς κάποιο προγραμματάκι από τα διάφορα που κυκλοφορούν στο net. Ένα εξ' αυτών είναι και το gyrator.

 

εχω αρκετες εφαρμογες που παιζουν με αισθητηρα π.χ : shootme 2.6 , dise (οχι του κινητου), seismo , resco snakes .......!!

 

αλλα με κανενα δεν λειτουργει ο αισθητηρας .......!!

με το παιχνιδακι που εχει μεσα το κινητο τα Ζαρια....μια χαρα δουλευει...!!

σε αυτα που κανουμε εμεις εγκατασταση γιατι οχι..?!!

 

το προγραμματακι το εβαλα στο κινητο,αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως κανει...! ειδα και μερικα video απο το yoytube ,αλλα παλι δεν δουλεψει σε εμενα...!!

 

*** εχω βαλει και καποια εξτρα αρχεια :

HTCAPI, HTCSensorSDK.dll , οπως επισης εχω και το microsoft CNF 3.7 !!

 

Αλλα παλι δεν βλεπω ασπρη μερα....!! καμια ιδεα..?!!

 

EDIT : Οκ,τελικα λυθηκε ....!! :))

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

ΥΚαι κατι ακομα...γιατι καθε φορα που κανω Επανακινηση το κινητο (restar οχι shutdown) δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης..? ειναι σαν να μην υπαρχει καθολου....! και πρεπει να την βγαλω και να την ξανα βαλω....?! το κανει σε κανεναν αλλο αυτο....?! :confused:

 

Το έκανε και το δικό μου όταν εγκατέστησα το SPB Phone Suite v1.3 στην κάρτα. Φυσικά δεν έτρεχε πλέον κανένα από τα άλλα εγκατεστημένα στη κάρτα προγράμματα. Στη δική μου περίπτωση μάλιστα, ούτε με έξοδο και επανείσοδο της κάρτας διορθωνόταν το πρόβλημα.

Απεγκατέστησα το πρόγραμμα και το επανεγκατέστησα στη μνήμη του τηλεφώνου και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξέρω αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή αν ήταν κάτι συμπτωματικό.

 

Επι τη ευκαιρία, να ρωτήσω κάτι: πώς αλλάζουμε τα δύο soft buttons στο κάτω μέρος της οθόνης, τα οποία σ'εμένα π.χ. λένε "Τηλέφωνο" και "Τηλ. κατάλ." ;

Με το ίδιο πρόγραμμα που λέω παραπάνω, μπορείς να τα αλλάξεις

 

Να ρωτήσω με τη σειρά μου αν ξέρει κανείς κανένα καλό προγραμματάκι για unit conversion. Κάτι που να έχει περισσότερα από απλά μήκος, επιφάνεια, θερμοκρασία και βάρος.

Edited by Salty
mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με τη σειρά μου αν ξέρει κανείς κανένα καλό προγραμματάκι για unit conversion. Κάτι που να έχει περισσότερα από απλά μήκος, επιφάνεια, θερμοκρασία και βάρος.

 

Δες αυτό: http://www.smartdevicefreeware.com/mss-converter-unit-conversion-tool/ που είναι και freeware.

 

Όσο για τα soft buttons ανακάλυψα ότι αλλάζουν και με τα SKtools. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό: http://www.smartdevicefreeware.com/mss-converter-unit-conversion-tool/ που είναι και freeware.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, πράγματι είναι αρκετά καλό.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδια...Μολισ αγορασα το 7300 ....εχω μια ερωτηση...δεν ειμαι καν εξοικιωμενος με WM και θελω να ρωτησω πως μπορω να απενεργοποιησω να κανει οποια δηποτε συνδεση ιντερνετ κοινως να μην χρεωνομαι....αν υπαρχει ρυθμιση σας παρακαλω πειτε μου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...