Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι λεω αυτο θα ειναι αλλα δεν ημουν 100% σιγουρος. :) Ευχαριστώ και τους 2. Κατι ακομα. Στα στοιχεια που ζητάει βαζουμε αυτα της κάρτας μας άσχετα αν ειναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό στο PP;;

 

Ναι αλλα τα στοιχεια που ζιταει ονομα κ.α. δεν βαζουμε τα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα στοιχεια που ζιταει ονομα κ.α. δεν βαζουμε τα δικα μας!

 

Οπότε δίνω ψεύτικα στοιχεία παντού. Μονο το email να είναι το άλλο που εκανα request. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις με εμβασμα στο iban του PayPal.. Μέχρι 500 ευρώ το μήνα μπορείς..

 

Μπορεις να με δωσεις οδηγιες? Για να μπουν τα λεφτα στο balance του Paypal ομως και να ειναι ορατα και στο my balance.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να με δωσεις οδηγιες? Για να μπουν τα λεφτα στο balance του Paypal ομως και να ειναι ορατα και στο my balance.

 

Για να στείλεις έμβασμα στον λογαριασμό του paypal και να μπουν τα χρήματα πρεπει να περάσεις έναν τραπεζικό λογαριασμό στο paypal (IBAN) άλλα αυτήν την περίοδο είναι μπλοκαρισμενο και άμα δοκιμάσεις δεν θα στο πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικά προσπάθησα να βάλω 0,65€ στο Balance μου.

Αυτο που δείχνει είναι

Amount received:

€0.65 EUR

Estimated Fee:

-€0.37 EUR

Net amount:

€0.28 EUR

Note: This is the estimated fee for this transaction. It is calculated based on your account status at the time you received the payment.

 

τα 37σεντς πως προέκυψαν; και γενικά όταν βάζουμε στο balance τι ποσοστό περίπου χάνουμε από το ποσό που θέλουμε να βάλουμε;

Edited by stylish
Link to comment
Share on other sites

τα 37σεντς πως προέκυψαν; και γενικά όταν βάζουμε στο balance τι ποσοστό περίπου χάνουμε από το ποσό που θέλουμε να βάλουμε;

Είναι 3.4% του ποσού + €0.35. Στην περίπτωση σου, €0,65x3,4%=0,022+0,35=€0,372

Link to comment
Share on other sites

Είναι 3.4% του ποσού + €0.35. Στην περίπτωση σου, €0,65x3,4%=0,022+0,35=€0,372

 

Μάλιστα. Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω η υπηρεσία paypal σαν μέσω πληρωμής σε eshop

όταν πουλάς χρεώνει 0.35euro+3,4% για ποσά μέχρι 2500euro?

υπάρχουν και άλλες χρεώσει ή μόνο αυτές είναι;

τα 0.35cents ισχύει για κάθε συναλλαγή ή είναι 0.35cents +3,4% του μηνιαίου ποσού?

ευχαριστώ.

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αλλάξω την default shipping address για καταστήματα εκτός ebay είπα να προσθέσω την τωρινή διεύθυνση μου και επέλεξα και τις κάρτες που έχω στο paypal.

Μετα στις διευθύνσεις επέλεξα την καινουργια ως Home.

Αμέσως είδα χρέωση 1$ στην Alpha American express πιστωτική και στην χρεωστικη της Εθνικης ενω στην Alpha χρεωστική δεν ήρθε κατι ακόμα.

Σαν αιτιολογια φαίνεται Mark paypal .... στο web banking αλλά στο paypal δεν φαίνεται να έχει γίνει καμία χρέωση.

Τα χρήματα αυτα θυμάμαι μου τα χρεώνει και το amazon οταν προσθέτω διευθύνσεις αλλά αναρωτιέμαι αν επιστρέφονται η ειναι στανταρ χρεωση καθε φορά που αλλάζω primary address στο paypal?

Ασε που πανω στην βιασύνη εκανα λαθος και την άλλαξα ξανά και χρέωσε παλι μια απο τα ίδια.

Και να ρωτήσω.. η διεύθυνση η καινούργια δημιούργησει πρόβλημα μελλοντικό γιατί οι κάρτες εχουν δηλωμένη την παλιά?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω η υπηρεσία paypal σαν μέσω πληρωμής σε eshop

όταν πουλάς χρεώνει 0.35euro+3,4% για ποσά μέχρι 2500euro?

υπάρχουν και άλλες χρεώσει ή μόνο αυτές είναι;

τα 0.35cents ισχύει για κάθε συναλλαγή ή είναι 0.35cents +3,4% του μηνιαίου ποσού?

ευχαριστώ.

Βασικά χρεώνει 3,4%. +0,35 Ευρώ. Ή 3,4% + 0,30 USD .

Αν Πουλάς πάνω από 2.500 ευρώ τον μήνα σου κατεβάζει την προμήθεια σε 2,9% + 0,35 ( Μετά από αίτηση σου.)

Πάνω από 10.000 πηγαίνει στο 2,7% και μπορεί να φτάσει μέχρι 1,9%

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-receiving-fees-outside&countries=

Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικές AMEX γίνονται κανονικά οι αγορές από e-bay...amazon..ali express και από διάφορα άλλα site που είναι μέσο paypal ή υπάρχουν περιορισμοί και εδώ λόγω των cc;Με prepaid και debit VISA από ότι έχω δοκιμάσει είναι αδύνατον για την ώρα...

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας.Προσφατα ανοιξα ενα λογαριασμο paypal και ειχα αλλον εναν.ιδιο ονομα.λοιπον εκανα το κολπο για να δημιουργησω balance στον 2ο.Μου κλειδωσαν τον δευτερο για λογους ασφαλειας (μπηκα απο αλλη τοποθεσια) και τον ξεκλειδωσα με το να στειλω ταυτοτητα.Το θέμα ειναι οτι δεν μπορω να κανω send money στο mobileshop.eu.Επισης κολλησε και το mobileshop και μου λεει too many orders.εστειλα mail να ακυρωθουν οι παραγγελιες.το θεμα ειναι τι γινεται με το pay pal?ολα αυτα εγιναν σε μια μερα.μηπως θελει χρονο το paypal για να μπορω να στειλω τα λεφτα?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι για να στείλεις χρήματα στο paypal που περιγράφονται σε σχετικά θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Με ελληνικές AMEX γίνονται κανονικά οι αγορές από e-bay...amazon..ali express και από διάφορα άλλα site που είναι μέσο paypal ή υπάρχουν περιορισμοί και εδώ λόγω των cc;Με prepaid και debit VISA από ότι έχω δοκιμάσει είναι αδύνατον για την ώρα...

Έχω πιστωτική ΑΜΕΧ και είναι η μόνη που έχει 100% επιτυχία στις συναλλαγές μέσω PayPal. Δυστυχώς το Ali δεν δέχεται ΑΜΕΧ.

 

Οι υπόλοιπες φαίνεται να έχουν περιορισμούς ανάλογα με το είδος και το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά χρεώνει 3,4%. +0,35 Ευρώ. Ή 3,4% + 0,30 USD .

Αν Πουλάς πάνω από 2.500 ευρώ τον μήνα σου κατεβάζει την προμήθεια σε 2,9% + 0,35 ( Μετά από αίτηση σου.)

Πάνω από 10.000 πηγαίνει στο 2,7% και μπορεί να φτάσει μέχρι 1,9%

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-receiving-fees-outside&countries=

 

 

να το επιβεβαιώσω γιατί δεν το γνωρίζω πληρώνεις στο paypal 0.35euro μηνιαίως +3.4% όχι 0.35euro +3.4% σε κάθε συναλλαγή σωστά?

δηλαδή αυτό που μου είπες πιο πάνω. {Βασικά χρεώνει 3,4%. +0,35 Ευρώ. Ή 3,4% + 0,30 USD . }

τα 0.35euro στα χρεώνει 1 φορά? + 3.4% του μηνιαίου ποσού?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να το επιβεβαιώσω γιατί δεν το γνωρίζω πληρώνεις στο paypal 0.35euro μηνιαίως +3.4% όχι 0.35euro +3.4% σε κάθε συναλλαγή σωστά?

δηλαδή αυτό που μου είπες πιο πάνω. {Βασικά χρεώνει 3,4%. +0,35 Ευρώ. Ή 3,4% + 0,30 USD . }

τα 0.35euro στα χρεώνει 1 φορά? + 3.4% του μηνιαίου ποσού?

 

Lol. Σε κάθε σε κάθε συναλλαγή εννοεί προφανώς.

Price Per Transaction

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία παραπομπή στο μήνυμα μου . Εκεί γράφει σαφέστατα : Per Transaction δηλαδή ανά συναλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,όταν προχωρήσεις σε claim πως μπορείς να στείλεις αποδείξεις για την αγορά σου και τον πωλητή?
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μπορω να βαλω λεφτα απο την καρτα μου στο paypal?

 

και το PM που μου έστειλες, το οποίο όμως είναι γεμάτο και δεν μπορώ να σου απαντήσω εκεί...

φιλε σορυ για την ενοχληση αλλα επειδη δεν καταλαβαινω απο το φορουμ πως βαζουμε λεφτα της καρτας τραπεζης στο paypal?με απλες ορολογιες.....και σορυ για την κουραση......

Ένα παιδί σου είχε δώσει εναλλακτικά αυτόν τον οδηγό, τον οποίο βρίσκω πολύ κατατοπιστικό και με εικόνες όπου χρειάζεται.

Αν και πάλι δυσκολεύεσαι, θα πρέπει να μας πεις που ακριβώς έχεις πρόβλημα. Σε ποια φάση της διαδικασίας δηλαδή.

 

Σε κάθε περίπτωση, τέτοιας απορίες να τις κάνεις δημόσια εδώ (που είναι και σχετικό το θέμα) και όχι στο θέμα του Ulefone Be Touch 2 ή αλλού...

Υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να βρεις λύση εδώ, αρκεί να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Ενώ ταυτόχρονα δε γεμίζουμε άσχετα θέματα με άσχετα σχόλια... ;)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, το pay pal δεν δεχεται τα στοιχεία της κάρτας μου, για την ακριβεια μου λεει denied εδώ κ 2 μέρες που προσπαθώ να κάνω καποια αγορα.. ξερεις κανεις σας κάτι σχετικο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω πρωτον αν μπορεις να φορτωσεις την προπληρωμενη μαστερκαρντ πειραιως σε ενα καταστημα και δευτερον αν με το γνωστο κολπο γινετε με αυτην την καρτη οποιος εχει εμπειρια ας πει!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω πρωτον αν μπορεις να φορτωσεις την προπληρωμενη μαστερκαρντ πειραιως σε ενα καταστημα και δευτερον αν με το γνωστο κολπο γινετε με αυτην την καρτη οποιος εχει εμπειρια ας πει!!

 

Γινετε να την φορτωσεις απο το ταμειο με την ιδια χρεωση που εχει και απο την winbank.Τωρα αν περνει την καρτα στο Paypal με το κολπο δεν το ξερω γιατι δεν την εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να αλλάξω την default shipping address για καταστήματα εκτός ebay είπα να προσθέσω την τωρινή διεύθυνση μου και επέλεξα και τις κάρτες που έχω στο paypal.

Μετα στις διευθύνσεις επέλεξα την καινουργια ως Home.

Αμέσως είδα χρέωση 1$ στην Alpha American express πιστωτική και στην χρεωστικη της Εθνικης ενω στην Alpha χρεωστική δεν ήρθε κατι ακόμα.

Σαν αιτιολογια φαίνεται Mark paypal .... στο web banking αλλά στο paypal δεν φαίνεται να έχει γίνει καμία χρέωση.

Τα χρήματα αυτα θυμάμαι μου τα χρεώνει και το amazon οταν προσθέτω διευθύνσεις αλλά αναρωτιέμαι αν επιστρέφονται η ειναι στανταρ χρεωση καθε φορά που αλλάζω primary address στο paypal?

Ασε που πανω στην βιασύνη εκανα λαθος και την άλλαξα ξανά και χρέωσε παλι μια απο τα ίδια.

Και να ρωτήσω.. η διεύθυνση η καινούργια δημιούργησει πρόβλημα μελλοντικό γιατί οι κάρτες εχουν δηλωμένη την παλιά?

εκτος απο τα παραπάνω κατα λάθος χτες έβγαλα την amex από το paypal.

1 λοιπόν μετα από επικοινωνία με το paypal μου είπαν ότι η χρέωση είναι δοκιμαστική και δεν προχωράει η αν προχωρήσει στα γυρνάει αργότερα.... για να δούμε.

2 η amex στην alpha φαίνεται οτι δεν μπόρεσε να προστεθεί ξανά επειδή ειναι τα cc.

Εγώ πιστεύω οτι το paypal δεν με άφησε.

Το paypal αργότερα είπε ότι επειδή έγιναν πολλές προσπάθειες να μπει ξανά η κάρτα το νούμερο αυτό δεν μπορεί ποτε και με την καμια να προστεθεί σε οποιοδήποτε paypal και η μόνη λύση είναι Αλλαγή καρτας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Μετα από άπειρες αγορές τους τελευταίου μήνες με την AMEXpremium να πω οτι χτες με 3 διαφορετικά paypal και με 3 διαφορετικές amex premium ηταν η πρώτη μερα που δεν προχώρησαν οι αγορές.

Εγιναν πολλές δοκιμές σε κινεζομαγαζα και ebay.

ΟΠΟΙΟΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Στο paypal όταν έχουμε βάλει 2 κάρτες, η πρώτη γίνεται αυτόματα primary ή άλλη όχι. Σε αυτή την περίπτωση αν η primary δεν έχει λεφτά και θέλουμε να πληρώσουμε με τη δεύτερη τι κάνουμε? Πρέπει να την κάνουμε primary? Ή μπορούμε πριν την πληρωμή να πειλέξουμε ποια από τις 2 κάρτες θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Στο paypal όταν έχουμε βάλει 2 κάρτες, η πρώτη γίνεται αυτόματα primary ή άλλη όχι. Σε αυτή την περίπτωση αν η primary δεν έχει λεφτά και θέλουμε να πληρώσουμε με τη δεύτερη τι κάνουμε? Πρέπει να την κάνουμε primary? Ή μπορούμε πριν την πληρωμή να πειλέξουμε ποια από τις 2 κάρτες θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε?

Μπορούμε και πριν την πληρωμή

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...