Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, από το κινητό δοκίμασα και για τις 2......θα δοκιμάσω από το laptop και θα δω.. ..

 

UPDATE: Μόλις δοκίμασα και από το laptop την Alpha Visa......έβγαλε αυτό το μήνυμα:

 

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-2008. This happened because it has been denied by the card issuer.

 

??

 

Με eurobank και mastercard περνάνε 99%. Επίσης παίζει ρόλο εαν έχεις χρησιμοποιήσει τις κάρτες για ανάληψη από το ατμ και έχεις συμπληρώσει το όριο που είναι 420 την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με eurobank και mastercard περνάνε 99%. Επίσης παίζει ρόλο εαν έχεις χρησιμοποιήσει τις κάρτες για ανάληψη από το ατμ και έχεις συμπληρώσει το όριο που είναι 420 την εβδομάδα.

 

Ναι, την έχω χρησιμοποιήσει για την ανάληψη των 420€ εντός της εβδομάδος....αυτό λες να φταίει ε? Θα δοκιμάσω την ίδια διαδικασία τότε την επόμενη εβδομάδα.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την έχω χρησιμοποιήσει για την ανάληψη των 420€ εντός της εβδομάδος....αυτό λες να φταίει ε? Θα δοκιμάσω την ίδια διαδικασία τότε την επόμενη εβδομάδα.....

 

Κατά 90% φταίει αυτό γιατί και στην δική μου κάρτα την πρώτη φορά μετέφερα 160 ευρό και πέρασαν ενώ την δεύτερη προσπαθούσα να περάσω 50 ευρώ και δεν με άφηνε. Στο τέλος κατάλαβα ότι είχα εξαντλήσει το όριο και ξαναδοκίμασα την Κυριακή και πέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% φταίει αυτό γιατί και στην δική μου κάρτα την πρώτη φορά μετέφερα 160 ευρό και πέρασαν ενώ την δεύτερη προσπαθούσα να περάσω 50 ευρώ και δεν με άφηνε. Στο τέλος κατάλαβα ότι είχα εξαντλήσει το όριο και ξαναδοκίμασα την Κυριακή και πέρασαν.

Η αναληψη δεν εχει σχεση νομιζω, ειχα κανει την αναληψη και μετεφερα στο balance κανονικα. Νομιζω οτι περισσοτερο εχει σχεση οτι δοκιμασες μετα απο μια εβδομαδα. Τουλαχιστον αυτο παρατηρησα εγω, μεσα στην ιδια εβδομαδα δεν μπορεσα ποτε να μεταφερω στο balance πανω απο μια φορα με την ιδια καρτα. Μπορει να ειναι και τυχαιο βεβαια.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η αναληψη δεν εχει σχεση νομιζω, ειχα κανει την αναληψη και μετεφερα στο balance κανονικα. Νομιζω οτι περισσοτερο εχει σχεση οτι δοκιμασες μετα απο μια εβδομαδα. Τουλαχιστον αυτο παρατηρησα εγω, μεσα στην ιδια εβδομαδα δεν μπορεσα ποτε να μεταφερω στο balance πανω απο μια φορα με την ιδια καρτα. Μπορει να ειναι και τυχαιο βεβαια.

 

Είχε περάσει μια εβδομάδα από όταν είχα κάνει την πρώτη μεταφορά αλλά μόνο στην ανάληψη και στο ότι είχα όντως εξαντλησει το όριο μπορώ να πω ότι γι αυτό δεν μπορούσα να μεταφέρω το δεύτερο πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση, αλλά μην μου ρίξετε πολλές ντομάτες, μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το PayPal :p

Αν συνδέσω τώρα MasterCard της Εθνικής στο λογαριασμό μου στο PayPal (με χρήματα μέσα), θα μπορώ να κάνω μεταφορά στο Balance με το γνωστό τρόπο κανονικά; Μπορεί να υπάρξει θέμα επειδή η κάρτα θα έχει συνδεθεί τώρα με το PayPal;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση, αλλά μην μου ρίξετε πολλές ντομάτες, μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το PayPal :p

Αν συνδέσω τώρα MasterCard της Εθνικής στο λογαριασμό μου στο PayPal (με χρήματα μέσα), θα μπορώ να κάνω μεταφορά στο Balance με το γνωστό τρόπο κανονικά; Μπορεί να υπάρξει θέμα επειδή η κάρτα θα έχει συνδεθεί τώρα με το PayPal;

Ναι θα μπορεις. Δεν χρειαζεται καν να συνδεθει η καρτα για να κανεις μεταφορα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορεις. Δεν χρειαζεται καν να συνδεθει η καρτα για να κανεις μεταφορα.

 

Νομίζω πως κατάλαβα πάνω-κάτω τι παίζει. Θα το δοκιμάσω και ελπίζω όλα να δουλέψουν ρολόι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ο αγοραστής βάλει θετική θα αποδεσμευτούν.

 

 

Και οι 2 λογαριασμοι ειναι δικοι μου. Προσπαθουσα να φορτωσω στο balance. Πως θα κανω τη θετικη? Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς χρεωστική Visa του Paypal έστειλε επιτυχώς 160€ ως πληρωμή σε άλλον λογαριασμό Paypal, οποίος έλαβε 154,21€.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 λογαριασμοι ειναι δικοι μου. Προσπαθουσα να φορτωσω στο balance. Πως θα κανω τη θετικη? Σ ευχαριστω.

 

Προφανώς έκανες συναλλαγή μέσω ebay ( τουλάχιστον έτσι λέει το μήνυμα .)

Θα πας στον λογαριασμό ebay του αγοραστή , θα πάς στο purchase history , και απο την συναλλαγή θα επιλέξεις Leave feedback.

Link to comment
Share on other sites

Για το κόλπο με request money, τελικά οι καλυτερες ρυθμίσεις στον λογαριασμό paypal ποιές είναι για να έχουμε τις λιγότερες απώλειες?

Βάζουμε σαν πρωτεύων νόμισμα το δολλάριο και στο πέδίο δίπλα στο Amount επιλέγουμε US Dollars ?

Τότε ποιός κάνει την μετατροπή ? Η τράπεζα ή το Paypal ?

Γιατί την 1η φορά που φόρτωσα το balance με euro, όταν πήγα να πληρώσω στο Vickmall, την μετατροπή απο € σε $ την έκανε το Paypal με ισοτιμία 1,08 και όχι με 1,14 που ήταν εκείνη την ώρα.

Τελικά το κινητό έκανε 179.9$ και μου κόστισε 170€ παρά κάτι σεντσ.

Edited by geono
Link to comment
Share on other sites

Γιατί την 1η φορά που φόρτωσα το balance με euro, όταν πήγα να πληρώσω στο Vickmall, την μετατροπή απο € σε $ την έκανε το Paypal με ισοτιμία 1,08 και όχι με 1,14 που ήταν εκείνη την ώρα.

 

δεν ειναι δυνατον να στο κανει ακριβως στην ισοτιμια που ειδες στην τηλεοραση η οπουδηποτε αλλου.

αλλιως ποιο θα ηταν το κερδος της σαν υπηρεσια?

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,αν κανει την μετατροπη η τραπεζα θα την κανει στην ισοτιμια που βλεπουμε, απλα αργοτερα σου κραταει ενα πολυ μικρο ποσοστο στο συνολο.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δυνατον να στο κανει ακριβως στην ισοτιμια που ειδες στην τηλεοραση η οπουδηποτε αλλου.

αλλιως ποιο θα ηταν το κερδος της σαν υπηρεσια?

χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος,αν κανει την μετατροπη η τραπεζα θα την κανει στην ισοτιμια που βλεπουμε, απλα αργοτερα σου κραταει ενα πολυ μικρο ποσοστο στο συνολο.

 

Όταν χρεωνόταν η πιστωτική (πριν τα CC), πως διαλέγαμε να κάνει την μετατροπή η τράπεζα ? Εξάλου το άτιμο το Paypal κρατάει 3,5% στην μεταφορά στο balance.

Δεν του φτάνουν? Μήπως υπάρχει κανένα τρικ?

Link to comment
Share on other sites

Για το κόλπο με request money, τελικά οι καλυτερες ρυθμίσεις στον λογαριασμό paypal ποιές είναι για να έχουμε τις λιγότερες απώλειες?

Βάζουμε σαν πρωτεύων νόμισμα το δολλάριο και στο πέδίο δίπλα στο Amount επιλέγουμε US Dollars ?

Τότε ποιός κάνει την μετατροπή ? Η τράπεζα ή το Paypal ?

Γιατί την 1η φορά που φόρτωσα το balance με euro, όταν πήγα να πληρώσω στο Vickmall, την μετατροπή απο € σε $ την έκανε το Paypal με ισοτιμία 1,08 και όχι με 1,14 που ήταν εκείνη την ώρα.

Τελικά το κινητό έκανε 179.9$ και μου κόστισε 170€ παρά κάτι σεντσ.

 

Το καλύτερο απο οτι κατάλαβα είναι να κάνεις request σε dollars(όπου τις κρατήσεις τις κάνει η τράπεζα) και στη συνέχεια να κάνεις την αγορά επίσης σε dollars.

 

Διαφορετικά αν κάνεις request σε euro και στη συνέχεια κάνεις αγορά σε dollars θα κάνει την μετατροπή το paypal το οποίο έχει μεγαλύτερες κρατήσεις. Επίσης αν κάνεις την αγορά απο κινεζομάγαζο κατευθείαν σε ευρω τότε σου κρατάει το μαγαζί υψηλή προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απο οτι κατάλαβα είναι να κάνεις request σε dollars(όπου τις κρατήσεις τις κάνει η τράπεζα) και στη συνέχεια να κάνεις την αγορά επίσης σε dollars.

 

Διαφορετικά αν κάνεις request σε euro και στη συνέχεια κάνεις αγορά σε dollars θα κάνει την μετατροπή το paypal το οποίο έχει μεγαλύτερες κρατήσεις. Επίσης αν κάνεις την αγορά απο κινεζομάγαζο κατευθείαν σε ευρω τότε σου κρατάει το μαγαζί υψηλή προμήθεια.

 

Primary currency τι βάζουμε ? $ ή € ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μέσω paypal ψωνίζω κυρίως από ebay δεν με συμφέρει να τα βάλω σε $ γιατί ψωνίζω σε διάφορα νομίσματα οπότε το χαράτσι της αλλαγής νομίσματος δεν το γλιτώνω. :(

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μέσω paypal ψωνίζω κυρίως από ebay δεν με συμφέρει να τα βάλω σε $ γιατί ψωνίζω σε διάφορα νομίσματα οπότε το χαράτσι της αλλαγής νομίσματος δεν το γλιτώνω. :(

Τότε σε συμφέρει νομίζω να βάλεις ευρώ και να αγοράζεις όταν η ισοτιμία του ευρω είναι μεγαλύτερη από αυτή όταν πέρασες τα χρήματα στο balance. Αν και οι διακυμάνσεις των ισοτιμιών των βασικών νομισμάτων είναι πολύ μικρές.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μέσω paypal ψωνίζω κυρίως από ebay δεν με συμφέρει να τα βάλω σε $ γιατί ψωνίζω σε διάφορα νομίσματα οπότε το χαράτσι της αλλαγής νομίσματος δεν το γλιτώνω. :(

 

Σε συμφέρει να βάλεις τα μισά σε ευρώ και τα άλλα μισά σε δολλάρια ή λίρες Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν το account μου ΔΕΝ είναι συνδεμένο/verified με κάποια πιστωτική/χρεωστική κάρτα μπορώ να κάνω αγορές από κινέζικα site χρησιμοποιώντας το paypal balance;

Εγώ το είχα κανα 20ήμερο no verified ( είχα συνδέσει κάρτα αλλά δεν είχα βάλει τον κωδικό ) και είχα κάνει γύρω στις 7-8 μικροαγορές από το ebay με paypal balance.

Εκτός κι αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε σε συμφέρει νομίζω να βάλεις ευρώ και να αγοράζεις όταν η ισοτιμία του ευρω είναι μεγαλύτερη από αυτή όταν πέρασες τα χρήματα στο balance. Αν και οι διακυμάνσεις των ισοτιμιών των βασικών νομισμάτων είναι πολύ μικρές.

 

Καλώς ή κακώς δεν μπαίνω στην διαδικασία να παίζω για κάποια λεπτά του €.

 

Σε συμφέρει να βάλεις τα μισά σε ευρώ και τα άλλα μισά σε δολλάρια ή λίρες Αγγλίας.

 

Δυστυχώς στο ebay ψωνίζω και σε άλλα νομίσματα (δολλάριο Αυστραλίας, Σιγκαπούρης) και δεν αξίζει να μπω στην διαδικασία να σπάσω το balance σε τόσα νομίσματα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 420 ευρω η μπορεις να συμπληρωσεις την αλλη εβδομαδα το ποσο και να προβεις τοτε σε αγορα
Link to comment
Share on other sites

και φυσικα δεν μπορεις να βαλεις πανω απο 420 ευρω η μπορεις να συμπληρωσεις την αλλη εβδομαδα το ποσο και να προβεις τοτε σε αγορα

Δεν υπάρχει όριο στην μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking έστειλα σε συγγενή μου 700 ευρώ με την μια

Link to comment
Share on other sites

Για το κόλπο με request money, τελικά οι καλυτερες ρυθμίσεις στον λογαριασμό paypal ποιές είναι για να έχουμε τις λιγότερες απώλειες?

Βάζουμε σαν πρωτεύων νόμισμα το δολλάριο και στο πέδίο δίπλα στο Amount επιλέγουμε US Dollars ?

Τότε ποιός κάνει την μετατροπή ? Η τράπεζα ή το Paypal ?

Γιατί την 1η φορά που φόρτωσα το balance με euro, όταν πήγα να πληρώσω στο Vickmall, την μετατροπή απο € σε $ την έκανε το Paypal με ισοτιμία 1,08 και όχι με 1,14 που ήταν εκείνη την ώρα.

Τελικά το κινητό έκανε 179.9$ και μου κόστισε 170€ παρά κάτι σεντσ.

 

Να το ξαναγράψω γιατί βλέπω ενδιαφέρεται πολύς κόσμος.

Αν μας ενδιαφέρουν αγορές σε δολάρια (και σε άλλο νόμισμα κατ΄ επέκταση) με τη μέθοδο request έχουμε κατ'αρχήν σαν Primary currency το δολάριο στο λογαριασμό μας του paypal. Στη συνέχεια όταν κάνουμε το request θα διαλέξουμε $ δίπλα από το ποσό που έχουμε συμπληρώσει. Ακολούθως όταν πάμε στο email μας για να πληρώσουμε με την κάρτα μας αφού πατήσουμε pay έχει επιλογή αν το convert του currency θα το κάνει το paypal ή η τράπεζα μας και διαλέγουμε την τράπεζα. Εγώ ανέβασα έτσι 140$ στο balance (μπήκαν 134,94$ λόγω της γνωστής προμήθειας 0,35*Χ+0,35) και μου κόστισαν 121€ αντί για 126€ που θα κόστιζαν αν τα μετέτρεπε το paypal (αυτό το 126€ φαινόταν στην αρχή πριν διαλέξεις την επιλογή μετατροπής). Η Πειραιώς κράτησε βέβαια προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2% αλλά αυτό γινόταν και εποχής προ CC.

Νομίζω η Εθνική δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...