Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει !

Έχω κάνει αγορά συσκευής τηλεφώνου από Κίνα, το επέστρεψα πίσω λόγω ενός προβλήματος και πλήρωσα περίπου 15€ για την αποστολή με ΕΛΤΑ.

ο Κινέζος μου υποσχέθηκε ότι αυτό το ποσό θα μου το επιστρέψει..20 usd...

Εγώ κάνω τις αγορές μου μόνο με χρεωστική κάρτα, δεν χρησιμοποίησα ποτέ paypal,

αυτός μου λέει να του στείλω το paypal account, για να κάνει refund, πως μπορώ να πάρω αυτή την επιστροφή; μπορώ να την πάρω μέσω της χρεωστικής; Ποιός τρόπος υπάρχει από την στιγμή που δεν έχω paypal λογαριασμό;

Ευχαριστώ!

Ερώτηση και απάντηση μαζί : γιατί δεν κάνεις ένα λογαριασμό PayPal?

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω pp balance αγορασα και εγω κατι σημερα μπραβο και στα παιδια που βρηκαν τ κολπο. Δεν εχω βαλει λεφτα ακομα να μεταφερω αλλα βλεπω οτι δουλευει οποτε κομπλε γιατι για να αγορασεις απο ελλαδα σε τετοιους καιρους δεν παλευετε!!!! Α και ενα ενα refund που ειχα τα λςφτα μπηκαν στο paypal και οχι σε προπληρωμενη πειραιως που εχω συνδεση αυτα!! Edited by smartfonakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοήθεια

 

Αν εχω ενα λογαριασμό paypal χωρις συνδεδεμενη καρτα και κανω request σε ενα email και πληρωσω με prepaid eurobank που παλι δεν θα ειναι συνδεδεμενη με paypal, τα λεφτά θα μπουνε κανονικα στο balance? κι αν μπουνε και δεν μπορω να κανω αγορα τι γινετα?

 

1. Θα μπουνε κανονικα στο balance

2. Θα μεινουν στο balanceγια μελλοντικές αγορές ή άμα δεν τα θες στο balance, πατας το διπλα κουμπακι send money" κ τα στελνεις με προμηθεια στο τραπςζικο λογαριασμο σου

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με send money και όχι ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμό (δωρεάν);
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω αυτο, γιατι δεν το εχω κανει ποτέ. Πολυ πιθανο να εχεις δίκιο

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Μεσω pp balance αγορασα και εγω κατι σημερα μπραβο και στα παιδια που βρηκαν τ κολπο. Δεν εχω βαλει λεφτα ακομα να μεταφερω αλλα βλεπω οτι δουλευει οποτε κομπλε γιατι για να αγορασεις απο ελλαδα σε τετοιους καιρους δεν παλευετε!!!! Α και ενα ενα refund που ειχα τα λςφτα μπηκαν στο paypal και οχι σε προπληρωμενη πειραιως που εχω συνδεση αυτα!!

 

δεν ειναι "κολπο" ρε φιλε, ειναι μια υπηρεσια που την χρησιμοποιουσαμε καιρο οσοι ειχαμε paypal, αν ηταν κολπο θα ειχε μπλοκαριστει αμεσα απο το paypal πρωτα διοτι δεν ειναι καμια χαζη εταιρεια να χανει χρηματα, αντιθετως σου κραταει υψηλοτατη προμηθεια 3,4%, και οι ελληνικες τραπεζες γνωριζουν πολυ καλα οτι γινεται αυτο, η μεταφορα δηλαδη απο πιστωτικες - χρεωστικες σε λογαρισμους Paypal.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα με την πρωτη με send money to family από alpha debit mastercard.

(Απευθειας συναλλαγη για αγορα εισιτηριων με ryanair απορριφθηκε, οποτε χρησιμοποιησα το pp balance).

 

Και ανοιχτη να ηταν η paypal, αυτη η εταιρια δηλωσε πως δεν παιρνει Ελληνικες καρτες. :)

Link to comment
Share on other sites

Με καρτα webuy πειραιως προσπαθω να βαλω λεφτα στο balance. Κανω request σε αλλο μειλ μου. Να σημειωσω οτι αυτη την καρτα την εχω βαλει και στο λογαριασμο μου στο paypal. Mεχρι τωρα δε φορτωνει χρηματα κ μονο που με χρεωνει 90 λεπτα σε καθε αποτυχημενη προσπαθεια. Εχει νοημα να προσπαθω η δεν περναει??? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το send money μια χαρα δούλεψε.

Έστειλα εντολή πληρωμής (goods) από τον λογαριασμό του paypal (που έχω συνδεμένη και την χρεωστική,visa,κάρτα Πειραιώς) σε ένα email μου διαφορετικό από αυτό που έχω συνδεμένο στο paypal.

Μου έστειλε όντως mail μπήκα στην σελίδα που είχε το mail και επέλεξα να πληρώσω με καρτα (αφού δεν έχω άλλο λογαρισμό paypal) έδωσα τα στοιχεία και μάλιστα πλήρωσα με την ίδια κάρτα που έχω συνδεμένη με τον λογαριασμό paypal.

Έγινε αμέσως και πλήρωσα κανονικά στο ebay.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το send money μια χαρα δούλεψε.

Έστειλα εντολή πληρωμής (goods) από τον λογαριασμό του paypal (που έχω συνδεμένη και την χρεωστική,visa,κάρτα Πειραιώς) σε ένα email μου διαφορετικό από αυτό που έχω συνδεμένο στο paypal.

Μου έστειλε όντως mail μπήκα στην σελίδα που είχε το mail και επέλεξα να πληρώσω με καρτα (αφού δεν έχω άλλο λογαρισμό paypal) έδωσα τα στοιχεία και μάλιστα πλήρωσα με την ίδια κάρτα που έχω συνδεμένη με τον λογαριασμό paypal.

Έγινε αμέσως και πλήρωσα κανονικά στο ebay.

 

Δοκιμασα και με webuy(master card) και με visa χρεωστικη πειραιως. Δυστυχως τιποτα. Με master card με χρεωσε 2 φορες απο 90 λεπτα και με visa μια φορα 1 ευρω. Τους λες και κλεφτες ανετα...! Δεν προσπαθω αλλο. Το θεωρω παραλογο να με χρεωνει για συναλλαγες που δεν ολοκληρωνονται.

Link to comment
Share on other sites

Από ένα λογαριασμό PayPal μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε άλλο λογαριασμό, από balance σε balance χωρίς να υπάρχει χρέωση? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία? Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από ένα λογαριασμό PayPal μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε άλλο λογαριασμό, από balance σε balance χωρίς να υπάρχει χρέωση? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?

μπαινεις στο paypal καλε μου φιλε και βλεπεις ή διαβαζεις το tutorial.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εν τω μεταξυ ρε παιδια, εχει κανει κανεις καταχωρηση νεας καρτας? το 1.5ευρω χρεωνεται κανονικα? η διαδικασια δηλαδη του verification γινεται χωρις προβληματα?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

μπαινεις στο paypal καλε μου φιλε και βλεπεις ή διαβαζεις το tutorial.

Ελεγα μήπως είναι ένα-δύο κλικ μιας και έχουν αναφέρει μερικά άτομα ότι το κάνανε χωρίς να πουν όμως τον τρόπο και περεταίρω πληροφορίες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Από ένα λογαριασμό PayPal μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε άλλο λογαριασμό, από balance σε balance χωρίς να υπάρχει χρέωση? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?

Περίπου 2€ ανά 50€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από ένα λογαριασμό PayPal μπορούμε να μεταφέρουμε χρήματα σε άλλο λογαριασμό, από balance σε balance χωρίς να υπάρχει χρέωση? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία?

 

Πατάς send money

Στην συνέχεια βάζεις το ποσό και το e-mail και επιλέγεις send money to friends or family θα μεταφερθούν δωρεάν αν έχεις balance εφόσον ο παραλήπτης είναι στην Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2€ ανά 50€.

Πατάς send money

Στην συνέχεια βάζεις το ποσό και το e-mail και επιλέγεις send money to friends or family θα μεταφερθούν δωρεάν αν έχεις balance εφόσον ο παραλήπτης είναι στην Ε.Ε.

 

Η χρέωση για τον αποστολέα είναι μηδενική. Για τον παραλήπτη είναι επίσης μηδενική ή υπάρχει προμήθεια? Γιατί ο junglist αναφέρει κάποια προμήθεια.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση για τον αποστολέα είναι μηδενική. Για τον παραλήπτη είναι επίσης μηδενική ή υπάρχει προμήθεια? Γιατί ο junglist αναφέρει κάποια προμήθεια.

 

Για κανέναν απο τους δυο δεν υπάρχει χρέωση αν το πόσο ειναι απο το υπόλοιπο του paypal.Αν ειναι τα τα πάρει απο την κάρτα σου και να τα στείλει τότε υπάρχει χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εμάς που έχουμε χρεωστική Visa τις alphabank καμιά λύση???? Δεν λειτουργεί τίποτα ούτε κατευθείαν χρέωση της κάρτας ούτε με paypal ούτε γίνεται μεταφορά στο balance... έστω καμιά προπληρωμένη και από περίπτερο που λειτουργεί ο λόγος για αγορά να κάνω την δουλειά μου υπάρχει??? Θέλω να κάνω αγορά από gearbest.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εμάς που έχουμε χρεωστική Visa τις alphabank καμιά λύση???? Δεν λειτουργεί τίποτα ούτε κατευθείαν χρέωση της κάρτας ούτε με paypal ούτε γίνεται μεταφορά στο balance... έστω καμιά προπληρωμένη και από περίπτερο που λειτουργεί ο λόγος για αγορά να κάνω την δουλειά μου υπάρχει??? Θέλω να κάνω αγορά από gearbest.

 

Το ιδιο και γω....την κατσαμε εμεις...οσο και να προσπαθησα τιποτα..ραντεβου το Δεκεμβρη και αν..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση για τον αποστολέα είναι μηδενική. Για τον παραλήπτη είναι επίσης μηδενική ή υπάρχει προμήθεια? Γιατί ο junglist αναφέρει κάποια προμήθεια.

Εγώ το είχα κάνει χωρίς την διαδικασία του request.

Δηλαδή είχα στείλει χρήματα από το δικό μου PayPal σε άλλο Paypal account και είχα χρεωθεί το ποσό που αναφέρω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα κάνει χωρίς την διαδικασία του request.

Δηλαδή είχα στείλει χρήματα από το δικό μου PayPal σε άλλο Paypal account και είχα χρεωθεί το ποσό που αναφέρω.

ειτε στειλεις ειτε λαβεις ειτε οτι θες κανε, εφοσον η συναλλαγη θα πραγματοποιηθει με χρεωση καρτας εχει προμηθεια 3,4% +0,35ευρω, μονο απο balance σε balance δεν εχει εξοδα νομιζω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εμάς που έχουμε χρεωστική Visa τις alphabank καμιά λύση???? Δεν λειτουργεί τίποτα ούτε κατευθείαν χρέωση της κάρτας ούτε με paypal ούτε γίνεται μεταφορά στο balance... έστω καμιά προπληρωμένη και από περίπτερο που λειτουργεί ο λόγος για αγορά να κάνω την δουλειά μου υπάρχει??? Θέλω να κάνω αγορά από gearbest.

 

Θα βρεις εναν γνωστό με κάρτα άλλης τράπεζας να σου τα στείλει και θα του τα δώσεις μετρητά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει!! :wacko:

Έβαλα με το γνωστό κόλπο λεφτά στο balance μου κανονικά κ μου τ εμφανίζει, αλλα δν μπορω να κάνω αγορά από vickmall με τίποτα!!! Έχω βάλει να τραβηξει λεφτά από το balance αλλά τίποτα! Μήπως έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο, η μηπως φταίει το vickmall?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει!! :wacko:

Έβαλα με το γνωστό κόλπο λεφτά στο balance μου κανονικά κ μου τ εμφανίζει, αλλα δν μπορω να κάνω αγορά από vickmall με τίποτα!!! Έχω βάλει να τραβηξει λεφτά από το balance αλλά τίποτα! Μήπως έχει τύχει σε κανέναν το ίδιο, η μηπως φταίει το vickmall?

 

Έχεις σίγουρα τα χρήματα που κάνει η παραγγελία στο balance? Νομίζω ότι η παραγγελία σου βγαίνει περισσότερα χρήματα από αυτά που έχεις στο balance με αποτέλεσμα να προσπαθεί να τραβήξει το ποσό από την κάρτα και δεν μπορεί λόγω cc.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρήματα στο balance μπορείς να βάλεις μέσω τράπεζας?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...