Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή δεν είχε αριθμό αναζήτησης? Δε φαίνεται μέσω ταχυδρομείου αν το παρελαβες?

Συγνωμη αν γίνομαι βαρετός αλλά δεν έχω πάρει ποτέ κάτι με βελγικο ταχυδρομείο και δε γνωρίζω

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν είχε αριθμό αναζήτησης? Δε φαίνεται μέσω ταχυδρομείου αν το παρελαβες?

Συγνωμη αν γίνομαι βαρετός αλλά δεν έχω πάρει ποτέ κάτι με βελγικο ταχυδρομείο και δε γνωρίζω

Όπως είναι γνωστό τα δέματα που έρχονται με Βελγικό ταχυδρομείο δεν ανιχνεύονται από τα ΕΛΤΑ. Είναι συστημένα με tracking number αλλά μόλις μπουν στην Ελλάδα είναι σαν απλά δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και την άλλη φορά ότι το paypal δεν ζητάει βεβαίωση από την αστυνομία αλλά ένα αντίγραφο της αναφοράς σου .

Κοντολογής : Θα πας στην Αστυνομία και θα καταθέσεις την αναφορά .

Θα ζητήσεις να σου υπογράψουν ότι παρελήφθη πάνω σε ένα αντίγραφο.

Μετάφραση δεν ζητάνε και ούτε χρειάζεται να στείλεις εκτός και στο ζητήσουν .

Την προηγούμενη φορά δεν με άκουσαν και χάσν την υπόθεση .

Η υπόθεση πλέον είναι στα χέρια σου.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6428648#post6428648

 

Να μην γίνομαι κουραστικός. Αντίγραφο της αναφοράς ζητάνε "copy of Police report" δεν ζητάνε βεβαίωση.

Αναφορά μπορείς να κάνεις σε κάθε δημόσια υπηρεσία και προφανώς και στην Αστυνομία.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βελγικό ταχυδρομείο φαινόταν ότι δεν το παρέλαβα και πάει πάλι πίσω ενώ το είχα παραλάβει κανονικά. Μου έστειλαν μαιλ και από το κατάστημα ρωντοντας.. Τους είπα ότι έχω παραλάβει και δεν ξέρω τι πάει πίσω... :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, λίγο άσχετο με την παραπάνω κουβέντα με το φίλο που έχει πρόβλημα με το ταχυδρομείο, θα ήθελα να επιμείνω και να προσθέσω κάτι στην χθεσινή μου ανάρτηση.Αν δημιουργήσω λογαριασμό PP (χωρίς δηλαδή να υπάρχει ιστορικό δοσοληψιών) και μου μεταφέρουν χρήματα θα είμαι σε θέση να τα μεταφέρω άμεσα στον τραπεζικό μου λογαριασμό ή επειδή ο λογαριασμός μου είναι "φρέσκος" και χωρίς ιστορικό υποχρεούμαι να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα? Επίσης παίζει ρόλο αν αυτά τα χρήματα προέρχονται από εργασία μέσω ίντερνετ ή από κάποιο αντικείμενο που πούλησα ή από μια απλή μεταφορά που μου έκανε φίλος ? Η PayPal το βλέπει σαν μια απλή μεταφορά χρημάτων ή ανάλογα με την περίπτωση κινεί κάποιες διαδικασίες ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου μεταφέρουν χρήματα χωρίς να το ζητήσεις εσύ, θα είναι άμεσα διαθέσιμα . Εννοείται ότι το ποσό θα είναι λογικό δηλαδή κάτω από 2.500 ευρώ

Αν πουλήσεις κάτι θα στα δεσμεύσουν για 21 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη.Δηλαδή πχ φτιάχνω λογαριασμό σήμερα, μπαίνω αύριο και βλέπω 500 ευρώ χωρίς να τα έχω ζητήσει μπορώ να τα μεταφέρω άμεσα στον τραπεζικό μου λογαριασμό χωρίς κάποια δέσμευση έτσι ? Ενώ αν αφορά κάτι που πούλησα ή κάνω money request υπάρχει δέσμευση. Ευχαριστώ για την υπομονή σου φίλε μου, απλά δεν έχω ξανασχοληθεί με παρόμοια ζητήματα, οπότε θέλω να είμαι 100% σίγουρος για αυτό τον τρόπο λειτουργίας.Η πρόληψη καλύτερη της θεραπείας!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Βασίλη.Δηλαδή πχ φτιάχνω λογαριασμό σήμερα, μπαίνω αύριο και βλέπω 500 ευρώ χωρίς να τα έχω ζητήσει μπορώ να τα μεταφέρω άμεσα στον τραπεζικό μου λογαριασμό χωρίς κάποια δέσμευση έτσι ? Ενώ αν αφορά κάτι που πούλησα ή κάνω money request υπάρχει δέσμευση. Ευχαριστώ για την υπομονή σου φίλε μου, απλά δεν έχω ξανασχοληθεί με παρόμοια ζητήματα, οπότε θέλω να είμαι 100% σίγουρος για αυτό τον τρόπο λειτουργίας.Η πρόληψη καλύτερη της θεραπείας!!

Όταν θα κάνεις νέο PayPal λογαριασμό, θα πρέπει να προσθέσεις κάποια πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ή (και) έναν τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν κάνω λάθος, στην περίπτωση που προσθέσεις μόνο πιστωτική/χρεωστική κάρτα, το ποσό που θα σου στείλουν και που θα φαίνεται στο balance του PayPal, μένει εκεί, ή αργεί να μεταφερθεί στην κάρτα. Νομίζω πως είναι καλύτερα να βάλεις τραπεζικό λογαριασμό, όμως τώρα με τα capital controls, είναι αρκετά δύσκολο να βάλεις τραπεζικό λογαριασμό. Εγώ π.χ. έχω αρκετά χρόνια PayPal λογαριασμό και είχα βάλει μόνο χρεωστική κάρτα. Προσπάθησα πριν από δύο περίπου εβδομάδες να βάλω και τραπεζικό λογαριασμό, γράφοντας απλώς το IBAN του τραπεζικού μου λογαριασμού, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δεν γινόταν δεχτός και μου έγραφε μήνυμα συνέχεια, να προσπαθήσω αργότερα. Τελικά τα κατάφερα παίρνοντας τηλέφωνο στο κέντρο εξυπηρέτησης του PayPal, όπου με τη βοήθεια κάποιου υπαλλήλου έγραψα το IBAN.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο τα φωτα σας σχετικα με ενα despute που εκαν στο paypal.

 

Στις 10 Mαρτιου εκανα μια αγορα απο ενα γαλικο site και πληρωσα με paypal.

Απο εκει και περα οι μερες περνουσαν και παρα τα email που εστελνα δεν ελαβα ποτε απαντηση τους και μετα απο μια εβδομαδα αγανακτησα και εκανα dispute.Εκεινη την στιγμη δεν ειχα προσβααση σε υπολογιστη και απο τα νευρα μου το εκανα μεσω κινητου και απο την βιασηνη μου πατησα escalate to claim. Η διορια που ειχε δωσει το paypal για να απανησει ο πωλητης εληξε χτες και φυσικα δεν εδωσε σημεια ζωης.

 

Απο εδω και περα πως παει η διαδικασια πρπει να κανω κατι?

Μεχρι στιγμης το paypal δεν εχει κανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ βιαστικές κινήσεις που δεν άφησαν το paypal να ακολουθήσει τη διαδικασία του.

Δεν μπορεί να κάνεις τίποτε τώρα και θα περιμένεις την απόφασή του αφού συγκεντρώσει στοιχεία από τις 2 πλευρές.

 

Το paypal ενημερώνει στις στα στάδια της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο ελαβα το παρακατω mail απο το paypal ελπιζω να πανε ολα καλα αν και δεν το βλεπω.

Ευτυχως που ειχα πληρωσει με paypal να σκεφτειτε πριν ειχα δοκιμασει με καρτα γιανα μην χρεωσω την revolut.

 

Dear χχχχχ,

 

We have concluded our investigation into your case and have decided in your

favor.

 

We were able to recover 79.00 EUR and this amount has been credited to you.

Please allow five business days for this adjustment to be posted.

 

If you are due any additional funds, we will make our best effort to

recover the balance from the seller.

 

 

If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed

to you, please be assured that we will take appropriate action against the

seller's account, which may include limitation of the seller's account

privileges.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το γνωστό μήνυμα που στέλνουν όταν αποφασίζουν υπέρ του αγοραστή.

Το θέμα είναι να υπάρχουν τα 79€ στο λογαριασμό του πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το γνωστό μήνυμα που στέλνουν όταν αποφασίζουν υπέρ του αγοραστή.

Το θέμα είναι να υπάρχουν τα 79€ στο λογαριασμό του πωλητή.

 

Αυτο φοβαμαι ελπιζω να υπαρχουν τα χρηματα και να τελειωνουμε μια και καλη.

Αλλα σε περιπτωση που δεν υπαρχουν ξερεις τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα 79 ευρώ θα επιστραφούν το πολύ σε πέντε μέρες , Δεν μπαινει θεμα για αυτά.

Αν Υπάρχει πρόσθετη απαίτηση είναι το πρόβλημα.

We were able to recover 79.00 EUR and this amount has been credited to you.

Please allow five business days for this adjustment to be posted.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα σημερα (με τον κλασσικο τροπο στελνοντας λεφτα απο ενα δευτερο εμαιλ στον κυριως λογαριασμο μου) και η συνναλαγη δεν εγινε δεκτη. Μου εμφανισε "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." Προσπαθησα και με δευτερη χρεωστικη καρτα και παλι το ιδιο. Στο παρελθον το εχω κανει αρκετες φορες οποτε δεν ειναι λαθος δικο μου. Μηπως το σταματησε για Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ...εχθές έκανα αγορά από vickmall πρώτη φορα ,

λοιπόν τι έκανα άνοιξα λογαριασμό paypal τον σύνδεσα με μια κάρτα πιστωτική/χρεωστικη eurobank, πήγα στον κινέζο και έκανα την διαδικασία για αγορά μέσο pay ,ξεχασα να πω ότι όλα έγιναν από το σπίτι γιατί έγινε μέσο ebanking...άμεσος η paypal μου πήρε τα φράγκα και τα δέσμευσε ,σήμερα μου ήρθε mail από τον κινέζο ότι η παραγγελια είναι έτοιμη ,και μάλλον θα πάρει τα λεφτά από paypal για να μου ξεκινήσει το δεματάκι ....δεν ξέρω αν όλα τα έκανα σωστά θα δείξει ..ελπίζω να βοήθησα σε κάτι

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... Θέλω να κάνω μια αγορά από το ebay αξίας 2250 ευρώ.

Θα μπορέσω να την κάνω με το κόλπο της μεταφοράς χρημάτων στο balance?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε πρώτα κανονικα. Με τις εξτρα χρεωσεις και αν είναι σε άλλο νόμισμα, τα κερατιάτικα θα είναι μεγάλα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα σημερα (με τον κλασσικο τροπο στελνοντας λεφτα απο ενα δευτερο εμαιλ στον κυριως λογαριασμο μου) και η συνναλαγη δεν εγινε δεκτη. Μου εμφανισε "The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number." Προσπαθησα και με δευτερη χρεωστικη καρτα και παλι το ιδιο. Στο παρελθον το εχω κανει αρκετες φορες οποτε δεν ειναι λαθος δικο μου. Μηπως το σταματησε για Ελλαδα?

 

Καποιος που να εκανε το κόλπο της μεταφοράς χρημάτων στο balance σημερα και τον αφησε? Ξαναδοκιμασα και με τριτη καρτα και παλι τα ιδια δεν μαφηνει

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εκανε το κόλπο της μεταφοράς χρημάτων στο balance σημερα και τον αφησε? Ξαναδοκιμασα και με τριτη καρτα και παλι τα ιδια δεν μαφηνει

 

Εχθες κατα τις 23.00 εγινε απο εμενα μεταφορα ετσι 400 ευρο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε πρώτα κανονικα. Με τις εξτρα χρεωσεις και αν είναι σε άλλο νόμισμα, τα κερατιάτικα θα είναι μεγάλα.

Τι εννοείς κανονικά;

Τι χρεώσεις παίζουν; περίπου για να υπολογίσω και αυτά.

Σε ευρώ είναι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ισως να εχει απαντηθει, αλλα σκρολαρω εδω και 1 ωρα και δεν βρισκω τιποτα.

Εκανα το σαββατο αναληψη απο paypal στην alpha bank. Αλλα ακομα δεν μπηκαν τα λεφτα.

Ξερει κανεις ποσες μερες διαρκει και τι ποσο κραταει η alpha bank?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέχρι την Παρασκευή θα πιστωθούν. Η τράπεζα θα σου κρατήσει ό,τι προμήθεια έχει το εισερχόμενο έμβασμα σύμφωνα με το τιμολόγιο εργασιών της.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...